PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Silindir Kapağındaki Kurumlar Kimyasal Yollarla Giderilebilir mi?

Seramik
27 Ocak 2019, 10:15
Herkese Merhabalar.

Motorumuzu bakım için Biraz dağıttık.
Silindir kapağında sübapların olduğu bölümlerde kurumlanmaların olduğunu ve sübapların rahat hareket edemediğinin farkına vardık.
Ve subaplardan bazılarının tam kapanmadığı ortaya çıktı.

Sorumuz;
Kapakçıya götürmeden ve evde sübapları sökmeden,(Hiç bir şekilde kapağa sübaplara ve keçelerine zarar vermeyecek) silindir kapağının kurumlarını Silecek, Tertemiz yapacak Güzel kimyasal çözümler var mı?

Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirlerse seviniriz.

Şimdiden yardımcı olan ve olmaya çalışan herkese teşekkürler.
:bounce:

zeynelhazan
27 Ocak 2019, 10:26
lifanın 125cc cub motorunda benzinle temizlemiştim 5 ay önce, halen daha biniyor arkadaş. ama benzinin keçe gibi plastiklere zararı var diye biliyorum. gaz yağı kullanabilirsiniz.

Seramik
27 Ocak 2019, 10:31
Cevabınız için teşekkürler.
Kurum çok yıllık kaskatı olmuş sübap aralarını doldurmuş. Bu yüzden daha kuvvetli bir kimyasal gerekiyor sanırım.

zekeriyaimam
27 Ocak 2019, 10:40
Arabalar için carbon clean diye bir uygulama vardı ama motora olur mu bilmiyorum

Seramik
27 Ocak 2019, 10:42
Teşekkürler.
Bende ona bakıyordum. ama şu an benim motorumun silindir kapağı sökük vaziyette. eğer kimyasal bir çözüm bulamassak tam bakım için kapakçıya götüreceğim.

zeynelhazan
27 Ocak 2019, 10:49
Cevabınız için teşekkürler.
Kurum çok yıllık kaskatı olmuş sübap aralarını doldurmuş. Bu yüzden daha kuvvetli bir kimyasal gerekiyor sanırım.

gaz yağı etkisini 10 dakika kadar bekledikten sonra gösterir ve çok güçlüdür. çıkaramayacağı bir kurum olduğunu düşünmüyorum. silindir kapağının altına 2-3 kat gazete koyun ve gaz yağını da fıs fıs spreyi olan bir şişeye koyun. yanma odasına sıkın 5 dakika bekleyip tekrar sıkın. bir 10 dakika bekledikten sonra o kurumun çoğunluğu bezle silince bile gidecektir diye düşünüyorum. aslında motordan kurum çıkıyorsa enjeksiyon/karbüratör, ateşleme ile ilgili bir sıkıntı vardır. ya da kısa mesafe kullanıldığı için motorun içindeki kurumlar yanacak kadar ısınmıyordur.

Kural [ Z ]
27 Ocak 2019, 11:01
Aslında var ancak doğru şekilde uygulanması biraz zahmetli olabilir. Sonuçta tüm kurum birikintisinin kimyasını değiştirip katı ve yağsız bir forma sokuyor ve tutunduğu yerden hava veya su ile ayrışmasına imkan veriyor. Fakat bunun adını vermeden önce bilmenizi istediğim şey; oradan kopan kimyası değişmiş kurum küçük ve sert parçalar halinde dökülecek. Emme veya egzoz supabından silindire girecek olursa (ki az da olsa kesin girecektir) silindir ve piston arasına kum ve küçük taş düşmüş gibi çizecektir. Sonuçta silindir kapağını sökmeden sağlıklı sonuç almanız mümkün değil.

Kullanmayanın yorum yapmamasını rica edicem. Özellikle belirtirim ki bu ürün (https://kolayoto.com/stac-plastic-motor-temizleyici-sprey-400-ml.html) motorun dış temizliği için üretilmiştir. Ancak bahsettiğim niteliklere sahiptir ve özel bazı uygulamalarda tercih ettiğimiz en uygun üründür.

Sertleşerek iyice karbonize olmuş kurum nedeni ile tamamen tıkanmış çelik ve plastik contaların da olduğu çelik yapıdaki bol kıvrımlı bazı borular (çap 0,4mm) temizlenemediği için yenisi ile değiştirilirken, bu ürünü önerdikten sonra ciddi maliyet düşürüldü. Tek yapılması gereken, istenen yüzeye sıkın ve biraz bekleyin. Ardından düşük basınçlı su veya 2 bar veya üzeri basınçlı hava uygulayın. Bu kadar basit.

Mutlaka eldiven ile kullanın ve işlem sonrası tüm yüzeyi bol su ile temizleyin, kesinlikle bezle silip bırakmayın. Ve yukarıdaki uyarımı tekrarlamak isterim, işlem sonrası silindir kapağını sökmeniz doğru olur. Aksi halde silindir yüzeyini geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde çizebilirsiniz.

Seramik
27 Ocak 2019, 11:21
---------- Mesajlar birleştirildi - 10:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:15 ----------

[/COLOR]
;4432944']Aslında var ancak doğru şekilde uygulanması biraz zahmetli olabilir. Sonuçta tüm kurum birikintisinin kimyasını değiştirip katı ve yağsız bir forma sokuyor ve tutunduğu yerden hava veya su ile ayrışmasına imkan veriyor. Fakat bunun adını vermeden önce bilmenizi istediğim şey; oradan kopan kimyası değişmiş kurum küçük ve sert parçalar halinde dökülecek. Emme veya egzoz supabından silindire girecek olursa (ki az da olsa kesin girecektir) silindir ve piston arasına kum ve küçük taş düşmüş gibi çizecektir. Sonuçta silindir kapağını sökmeden sağlıklı sonuç almanız mümkün değil.

Kullanmayanın yorum yapmamasını rica edicem. Özellikle belirtirim ki bu ürün (https://kolayoto.com/stac-plastic-motor-temizleyici-sprey-400-ml.html) motorun dış temizliği için üretilmiştir. Ancak bahsettiğim niteliklere sahiptir ve özel bazı uygulamalarda tercih ettiğimiz en uygun üründür.

Sertleşerek iyice karbonize olmuş kurum nedeni ile tamamen tıkanmış çelik ve plastik contaların da olduğu çelik yapıdaki bol kıvrımlı bazı borular (çap 0,4mm) temizlenemediği için yenisi ile değiştirilirken, bu ürünü önerdikten sonra ciddi maliyet düşürüldü. Tek yapılması gereken, istenen yüzeye sıkın ve biraz bekleyin. Ardından düşük basınçlı su veya 2 bar veya üzeri basınçlı hava uygulayın. Bu kadar basit.

Mutlaka eldiven ile kullanın ve işlem sonrası tüm yüzeyi bol su ile temizleyin, kesinlikle bezle silip bırakmayın. Ve yukarıdaki uyarımı tekrarlamak isterim, işlem sonrası silindir kapağını sökmeniz doğru olur. Aksi halde silindir yüzeyini geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde çizebilirsiniz.

Silindir kapağı şuan sökülmüş durumda bekliyor. Böylesine Zahmet çekerek ayrıntılı bir yazı yazdığınız için teşekkürler. Uygulayıp bildireceğim.

Çok teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:19 ----------

gaz yağı etkisini 10 dakika kadar bekledikten sonra gösterir ve çok güçlüdür. çıkaramayacağı bir kurum olduğunu düşünmüyorum. silindir kapağının altına 2-3 kat gazete koyun ve gaz yağını da fıs fıs spreyi olan bir şişeye koyun. yanma odasına sıkın 5 dakika bekleyip tekrar sıkın. bir 10 dakika bekledikten sonra o kurumun çoğunluğu bezle silince bile gidecektir diye düşünüyorum. aslında motordan kurum çıkıyorsa enjeksiyon/karbüratör, ateşleme ile ilgili bir sıkıntı vardır. ya da kısa mesafe kullanıldığı için motorun içindeki kurumlar yanacak kadar ısınmıyordur.

Teşekkürler. Gaz yağından bir küvet oluşturup silindir kapağını içine koysam sıkıntı olur mu sizce?

mustafa_325
27 Ocak 2019, 15:40
Şöyle bir yöntem var. Adam önce torch ile iyice ısıtıyor. Ardından basınçlı havayı basarak karbonu yakıyor. Manifoldlarda işe yarıyor ama subaplara işe yarayacağını sanmıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=xIijYgvxW0g

Bu adam da wd-40 ile temizlemiş. Gazyağı da aynı işi görür herhalde.

https://www.youtube.com/watch?v=ZlGgkJQJM90

Seramik
27 Ocak 2019, 17:03
Hocam bunu evde uygulayamam + sübap contalarının bazı yerleri plastik eritir hemen.
Elimizdekinden de oluruz artık
:cherry:

zeynelhazan
27 Ocak 2019, 17:45
Hocam bunu evde uygulayamam + sübap contalarının bazı yerleri plastik eritir hemen.
Elimizdekinden de oluruz artık
:cherry:

kurumun veya kurumlu kimyasalın keçelere bulaşmaması için sadece yanma odasına sıkmanızı tavsiye ederim.

Seramik
27 Ocak 2019, 18:26
kurumun veya kurumlu kimyasalın keçelere bulaşmaması için sadece yanma odasına sıkmanızı tavsiye ederim.

Teşekkürler.
Yanma odasıyla ilgili bir sıkıntım yok. Zaten şuan açıkta çok rahat ince zımparayla veya özel asit ile temizlenir.
Buradaki sıkıntımız silindir kapağındaki kurumlar.
Çünkü sübapların hareketini oldukça zorluyor ve sübaplar kastığı için geri çekilmiyor. Bu yüzden silindir kapağı için kimyasal lazım.

Bakalım kapakçı fazla para istemesse götürüp bırakacağım. Ama Kimyasalları da deneyeceğim. İnşAllah istediğimiz gibi bir sonuç alırız.
Teşekkürler.

zeynelhazan
27 Ocak 2019, 23:14
Teşekkürler.
Yanma odasıyla ilgili bir sıkıntım yok. Zaten şuan açıkta çok rahat ince zımparayla veya özel asit ile temizlenir.
Buradaki sıkıntımız silindir kapağındaki kurumlar.
Çünkü sübapların hareketini oldukça zorluyor ve sübaplar kastığı için geri çekilmiyor. Bu yüzden silindir kapağı için kimyasal lazım.

Bakalım kapakçı fazla para istemesse götürüp bırakacağım. Ama Kimyasalları da deneyeceğim. İnşAllah istediğimiz gibi bir sonuç alırız.
Teşekkürler.

hocam yanma odası zaten supapların açılıp kapandığı, bujinin ateşlediği mekan. yanlış anlaşılma olmasın?

Seramik
28 Ocak 2019, 00:03
hocam yanma odası zaten supapların açılıp kapandığı, bujinin ateşlediği mekan. yanlış anlaşılma olmasın?

Şuan sökülü bir vaziyette olduğu için yanma odası ile silindie kapağını ayrı tutmuştum. Haklısınız tabiki. Aübapların iç hareket ettikleri bölgeye vurgu yapmak istedim o kadar.

moli0046
28 Ocak 2019, 00:39
Şuan sökülü bir vaziyette olduğu için yanma odası ile silindie kapağını ayrı tutmuştum. Haklısınız tabiki. Aübapların iç hareket ettikleri bölgeye vurgu yapmak istedim o kadar.

Youtube da parçala behçet diye bir kanal var o anlatıyor güzel bi şekilde vede uyguluyor
İzle istersen
birçok farklı videolarıda var sübap ayarından belli

Seramik
28 Ocak 2019, 07:36
Youtube da parçala behçet diye bir kanal var o anlatıyor güzel bi şekilde vede uyguluyor
İzle istersen
birçok farklı videolarıda var sübap ayarından belli

Teşekkürler.

bassturbin
29 Ocak 2019, 00:56
Yanlış yöntem kullanıyorsunuz.Siz motoru toplayıp satacakmısınız?

Seramik
29 Ocak 2019, 07:30
Yanlış yöntem kullanıyorsunuz.Siz motoru toplayıp satacakmısınız?

Dün kapakçıya gittik. Subaplardan birkaçı yamulmuş. Bizim ordaki ben bunu yapamam dedi. Bugün yarın İzmir 2. Sanayii sitesine götüreceğim.
Kısaca kimyasal işi iptal oldu.
Not: Motoru binmek için yapıyorum yani kendim için.

bassturbin
29 Ocak 2019, 11:31
Dün kapakçıya gittik. Subaplardan birkaçı yamulmuş. Bizim ordaki ben bunu yapamam dedi. Bugün yarın İzmir 2. Sanayii sitesine götüreceğim.
Kısaca kimyasal işi iptal oldu.
Not: Motoru binmek için yapıyorum yani kendim için.

Tamam şimdi doğru yoldasın :) yani sübaplarda varki bi sıkıntı kaçırma vs aşırı kurum kaplamış, yamuk çıkmış o eğiklikte kurum kaplamış.Normalde çok yüksek km değilse kurum olmaz.Arasıra gaz açtınmı kurum falan olmaz oralarda yağ kalitesiylede alakalı.

Seramik
29 Ocak 2019, 12:45
Tamam şimdi doğru yoldasın :) yani sübaplarda varki bi sıkıntı kaçırma vs aşırı kurum kaplamış, yamuk çıkmış o eğiklikte kurum kaplamış.Normalde çok yüksek km değilse kurum olmaz.Arasıra gaz açtınmı kurum falan olmaz oralarda yağ kalitesiylede alakalı.

Teşekkürler.
:cat: