PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TARZ SEÇİMİ YARDIMI...

bahadirce
19 Ocak 2019, 12:21
Arkadaşlar merhaba,

3 yıllık bir aranın ardından tekrar motosiklet selesine oturma hayalleri kuruyorum.

Ancak tarz konusunda karar veremedim. Hangi motor diye sormayacağım, hangi tarz diye tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Maxi Scooter mu Racing mi?

Çok alakasız di mi, evim ile iş yerim arası 4-5 km falan. Büyük ihtimalle h.sonları ya da akşamları kısa bir süre kullanabileceğim bir motosiklet olacak. Yaş 35 boy 1.90 maxi scooter'a da racing'e de nasıl sığacam bilmiyorum.

Neden maxi scooter, uzun yol düşüncem yok. Gerektiğinde terlikle, şortla markete gidebileceğim bir motor.

Neden racing, bu tarz sürmedim daha önce, tipi güzel,

Mali müşavirlik yapıyorum. Maxi scooter hoş durmayabilir mi diye bir düşünceye kapıldım. Bilemedim işte...

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim arkadaşlar.

mavzer-i
19 Ocak 2019, 12:26
bence supermotor al.

kullandığım makinalar
honda titan 125
96 model KLR 600
97 model KLR 650
hypermotard 796
2017 model afrika twin

sadece hypermotard bana ait. diğerleri abimindi ve onları kullanmışlığım var.

ben supermotor tavsiye ederim.
yolda da gidersin arazide de kaldırımdan da atlarsın şekilde yaparsın.
trafikte aralarda iyi manevrada yaparsın. benimki gibi hypermotard 796 alırsan kalkışta reyzingleride alırsın. (tabi ilk 100 metre kadar)

Kural [ Z ]
19 Ocak 2019, 12:49
Özellikle de belirli bir motosiklet tercihiniz olmadığı, birbirinden çok farklı iki sınıftan bahsettiğimiz için bilgiler biraz zayıf kalıyor.

Bunun yerine mesela deseniz ki;

Bütçem ......... civarı,

Yeni/ikinci El bakıyorum,

Ekipmanım var/yok,

Hafta sonları gidip geleceğiniz, gezmeyi planladığınız yol/mesafe nedir?

Belki araziye çıkmak isteyeceksiniz, belki otobanda gideceksiniz. Siz en iyisi ilk olarak malum siteye girip şöyle bir bakın, sonra diğer malum siteden birkaç motosiklet videosu izleyip tekrar bir düşünüp karar vermeye çalışın.

Bunlar haricinde mutlaka aklınızda bir tarz, sizi çeken bir model vardır diye düşünüyorum.

Aksi halde tek önerebileceğim; bu siteden (http://cycle-ergo.com/), beğeneceğiniz motosikletin boyunuza göre oturuş pozisyonunu ve üzerinde nasıl duracağınızı görmenize yardımcı olmak olabilir.

Xmax öneririm ama onun yerine şu da olur, ikinci el bir CBR250R veya R25' de iyidir ama ikinci eli yerine yenisi şu fiyata, bir MT-07 tavsiye ederim ama hafta sonu eşiniz de artçınız olacak mı, AfricaTwin kendi sınıfında en makul ve mantıklı motosikletlerden biri ama hoşunuza gider mi veya bütçeniz yeter mi...

Motosiklet sizin bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre, çevre ve distribütör etkenleriyle satış sonrası desteği de düşündüğümüzde önerilerde bulunabileceğimiz birşey. Sizin yerinize tarz konusunda ne diyebiliriz bilemedim :queen: Daha çok veri lazım :mrgreen:

YAHYaONUR
19 Ocak 2019, 13:07
Hocam senin yerine maxi scooter ya da racing diyemem ama bende sana şunu sorayım ozaman;

Neden naked, touring, cruiser ya da enduro değil ?

arndiol
19 Ocak 2019, 13:13
Mali müşavirlik yapıyorum. Maxi scooter hoş durmayabilir mi diye bir düşünceye kapıldım.

Bende tam tersi daha oturaklı bir motosiklet tipi olduğunu düşünüyorum.

bizim müdür arada xmax ile gidip geliyor :queen:

ozan1991
19 Ocak 2019, 13:16
naked al bakkalada gidersin,gezmeyede,işede

bahadirce
19 Ocak 2019, 13:44
Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler.

Şöyle anlatayim, rx3 kullandım, cbf 600 kullandım. Ama gözüm hep xciting 250i'deydi, xciting 500, yamaha majesty 400, burgman 400 de diğer seçeneklerimdi. hyosung gt250 naked'ın köşesinden dönüp rx3 almıştım. Ama gt250 naked içimde kalmadı değil, gt250 R da gözüme çok hoş görünüyor. Uzun yol düşünmediğim için çok yüksek motor gücü düşünmüyorum. Cross yapma fırsatım da olmuyor. Şehir içinde, asfalt yolda, sakin sürüş, ama gerektiğinde biraz güç için 250'lik yeterli diye düşünüyorum. Bütçem çok fazla olmayacağı için, etrafında döndüğüm modeller bunlar açıkçası. Hyo için bolca araştırma yaptım. Yani o motor çöp, onu alacağına bisiklet al gibi bir yorum yapılmamasını rica ediyorum. Kullanan çok değerli abilerim de vardı.
Kullanım, şehir içi günlük 10 km, hafta sonu da en fazla 40 km yaparım. Uzun yol yok, sadece şehir içi, gezinti için, cross yok, yarış yok, egzoz bağırtma yok, keyfine sürüş var, yakıt derdi yok, çünkü aşırı bir yol kat etme yok... gibi gibi...[COLOR="Silver"]

Cyan
19 Ocak 2019, 14:22
Benim boy 1,90 Xcity 250 altımda hiç de ufak durmuyordu. Bütçe varsa bir Xmax 300 çok iyi olur (gerektiğinde de uzun yol da yapar), anlattıklarınızdan uygun bir maxi scooter sizin için daha kullanışlı olur gibi geldi...

Egee
19 Ocak 2019, 14:58
Naked tercih etmeni tavsiye ederim

MrMud
19 Ocak 2019, 15:13
DualPurpose yada Supermoto.
İmkan varsa supermoto öncelikli.

Ülke şartlarında "Alayına giderim" felsefesini en sağlam yansıtacak motor Supermoto'dur.

Kural [ Z ]
19 Ocak 2019, 15:24
İş ve işe gidip gelirken az da olsa üstünüzün daha az kirleneceğiniz düşünerek, bagaj hacmini de işin içine ekleyerek İkinci el güzel bir Yamaha X-City250 işinizi görür gibi görünüyor, veya belki bir X-Max250ABS.

Bir de Honda NC750X' i değerlendirin derim. Sanıyorum ki aradığınızı onda bulabilirsiniz. Ama daha agresif bir makinenin selesinde hissetmek isterseniz bir MT-07 ile işe git/gel mototerapi gibi gelir insana.

Fiyatı bu aralıklarda tutmakta sorun yok ancak daha düşük hacimli bir motosiklet bakıyorsanız, kalite açısından yukarıdakilerden aşağıda kalmayan yakışıklı bir Suzuki V-Strom250' de sizi memnun edecektir.

V-Strom' a o parayı vereceğime Yamaha R25 alırım daha iyi de diyebilirsiniz.

Ne olursa olsun "bu da olabilir aslında" diye düşündüğünüz bir motosiklet varsa mutlaka önce selesine bir oturun. Oturuş pozisyonu size ne kadar uyuyor bir bakın, imkanınız olursa küçük bir tur atın en azından.

Tarz olarak amacınıza maxiscooter tip birşey daha müsait gibi duruyor. Lakin yine de dizlerle depoyu tutamamanın verdiği his yüzünden, teker çaplarının ve genellikle amortisör kurslarının azlığından dolayı scooter' dan öte diğer modellere bakmanızı öneririm. Bu ikisini elerseniz ve scooter' da dizle de tutmasam olur, bizim oralarda kısa amortisör de dert olmaz derseniz scooter candır (şahsen o kadar kullandım, hiç alışamadım :pale: Yine de bagaj hacmi ve kullanım kolaylığı efsane).

YERUÇAĞI
19 Ocak 2019, 15:48
mali müşavire maxi scooter çok daha iyi gider,çünkü yağmurlu havalarda bile takım elbiseyle kullanabilirsiniz,diğer motorlar gibi üstünüz başınız berbat olmaz
bance xmax 250-300 sizin için en iyi çözüm,,2 ci elide çok iyi

artemis99
19 Ocak 2019, 17:59
scooter candır. maxi olmasa dahi tercih ederim. racing tarz olarak bana hiç uymaz zaten son sırada bile değil.
Benim tarz sıralamam şu:
Scooter - Adventure - Naked - Touring

Cyan
19 Ocak 2019, 18:08
Kışın büyük nimet scooter'lar.

Enes82
19 Ocak 2019, 20:00
Tabiki de maxi scooter... Pişman etmez, rahat ettirir.

Anfibi
19 Ocak 2019, 20:32
bence supermotor al.

kullandığım makinalar
honda titan 125
96 model KLR 600
97 model KLR 650
hypermotard 796
2017 model afrika twin

sadece hypermotard bana ait. diğerleri abimindi ve onları kullanmışlığım var.

ben supermotor tavsiye ederim.
yolda da gidersin arazide de kaldırımdan da atlarsın şekilde yaparsın.
trafikte aralarda iyi manevrada yaparsın. benimki gibi hypermotard 796 alırsan kalkışta reyzingleride alırsın. (tabi ilk 100 metre kadar)

ahhh ahhh "hypermotard" nasıl hastasıydım hemde nasılllllll:queen: ama ne 2.eli alacak motor var ne de sıfır alacak maddi bütçe :pale:

logaritma
20 Ocak 2019, 11:21
hayatımda 40-5 tane belki motorum oldu hiç ss almadım binmedim mi sürüsüne bereket hem sürdüm ama heves edip para verip almadım.. bu benle işgişi bir şey sevmiyorum oturuş pozisyonu sürüş elverişsizliğini bana göre şehir kullanımına aktif olarak uygun bir alet değil .. eğlence aleti haftasonu teme çıkıp gazlarsın yada piste çıkıp gazını atarsın..

maxi scooterda mali müşavir belki hoş durmayabilir demişsinde bu cümle külliyen ters olmuş .. burgman,silverwing,goldwing v.b maxi lerin sürücülerinin mesleklerini sormanı öneririm.. doktordur,avukattır,bankacıdır , müdürdür büyük bir şirkette yani boş adam çıkmaz çıksa çıksa 1000 kişiden 10 kişi çıkar..

bahadirce
21 Ocak 2019, 08:55
Arkadaşlar, yanıtlar için teşekkürler...

Osm@n
21 Ocak 2019, 09:39
Mali müşavirlik yapıyorum. Maxi scooter hoş durmayabilir mi diye bir düşünceye kapıldım.

Aradığınız şey tam da bu işte.

https://i.ytimg.com/vi/N6Qyt0sMiXU/maxresdefault.jpg