PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hava Durumu ve Motosiklet üzerinde hissedilen sıcaklık değerleri ?

hotbiber3
17 Ocak 2019, 10:26
Merhabalar, malum kış aylarındayız şahsen ben uzun yollara hasret kaldım, camdan bakışıyoruz motosikletimle :pale: motosikletle seyahat halindeyken hissedilen sıcaklık hakkında fiziksel bir bilgisi ve ya fikri olan varsa fikirlerini almak istiyorum örneğin: 10 derecelik bir havada ortalama 70 km/s ile yol aldığımızı düşünürsek hissedilen sıcaklık kaç derecelere düşecektir tarzında. Sonuçta motosiklete binmekte bilimsel bir olay, uzun yola psikolojik olarak hazırlanmam için kendimi ikna etmem gerek :queen:, çokta ciddiye almayın masa başında oturmaktan sıkılan kaç motosikletli vardır kim bilir şu an benim gibi maksat muhabbet :cherry:

tommygun
17 Ocak 2019, 10:31
Hava sıcaklığının 10 derece altı diye aklımda kalmış ama rüzgar ya da yağış yoksa yine bir nebze katlanılabilir.

Angrypower
17 Ocak 2019, 10:31
https://www.youtube.com/watch?v=hk1xbld0Abs

Cennet'ten gelen tavsiyelere kulak ver derim...

maktama
17 Ocak 2019, 10:33
Hava durumu(güneşin varlığı, yağmur yağması), günün saati(öğlen 12, gece 2 ), rakım ve nem miktarı gibi bir çok etken var. Sorduğunuz soru cevap vermek için çok geniş olmuş gibi:) Ha, tüm bunları spesifik olarak söyleseniz de cevaplar yine "3 yaklaşık sonuç" (tahmini) olacaktır. :mrgreen:

arndiol
17 Ocak 2019, 10:38
Dereceyi bilmem ama buz gibi diyebilirim.

Düzenli olarak rüzgar yenildiği için gitgide soguyorum, acıkcası 10 derecede 3 hissedildiğini düşünmüyorum :queen:

mavzer-i
17 Ocak 2019, 10:38
motor üzerindeki hissedileni bilmem de
geçen ay bizim iş yerindeki arkadaş motoruma kasksız ve ekipmansız binmek istedi.

aslında olay şöyle :flower:

iş yerin büyük aracı var. onu kimse iş çıkışı götürmek istemiyor. herkes birbirine kitlemeye çalışıyor.

işten çıktık ben motoru ısıtıyorum. hamza yanıma geldi ve bak şimdi uyanıklık yapıcam...
arabayı osmana kitlicem. dedi.

dedim sen nasıl eve gidicen.
sen bırakcan dedi.

dedim manyak manyak konuşma la kaskın yok bişeyin yok. bırakmam seni..

bişey olmaz ya arabayı osmana kitlicem dedi...

o sırada osman geldi ve dedi ki. osman abi arabayı sen al ben motorla gidicem...

osmanda motosikletten anladığı için ve o anki bulunduğumuz hava durumuna bağlı olarak sırıtmaya başladı ve tamam sen motorla git arabayı ben alırım dedi :D

ben hamzayı vaz geçirmeye çalışıyom osman hamzaya gaz veriyor...

sonuç olarak benden günah gitti dedim...

güneşliden kayaşehire çok yavaş gittiğim halde (30km yi geçmedim)
hamza yüz felci geçirmek üzereydi. sonraki gün hastalandı
işe gelebildiği gün. yaa ben uyanıklık yapmaya çalıştım da olmadı dedi :D

benim teorim şu şekilde.
hava soğudukça hissedilen sıcaklık katlanarak düşüyor sankim...

zekvan
17 Ocak 2019, 10:49
10 derece ve altındaki her derece bana -30 gibi geliyor kardeşim. Herşeye çözüm buldum bacaklara bulamadım, termal içlik, dizlik nafile 10km yol gidiyorum indiğimde belden aşağısı sızlıyor. Hatta çözümü olan varsa yazsın birisi pantolon üzerine deri diktir dedi denemedim şimdilik :santa:

Öz_Musti
17 Ocak 2019, 10:50
Bende subjektif olmaz. Tüm cevaplarım bilimseldir. Cevaplar şurada;

https://www.weather.gov/epz/wxcalc_windchill

Bu da yerli versiyonu;

https://www.mgm.gov.tr/genel/sss.aspx?s=hissedilensicaklik

Angrypower
17 Ocak 2019, 10:52
Şuan hasta ve yataktan yazıyorum. Motorumu özlediğim için yarın düzelme eğilimine girersem kendimi Uçmakdere'de bulabilirim. Ne de olsa raporluyum :queen:

arndiol
17 Ocak 2019, 10:53
10 derece ve altındaki her derece bana -30 gibi geliyor kardeşim. Herşeye çözüm buldum bacaklara bulamadım, termal içlik, dizlik nafile 10km yol gidiyorum indiğimde belden aşağısı sızlıyor. Hatta çözümü olan varsa yazsın birisi pantolon üzerine deri diktir dedi denemedim şimdilik :santa:

Forumda birisi bunu önermişti, ne kadar işe yarar bilmiyorum.

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/armode-pratik-su-gecirmez-mucize-motosiklet-pantolonu-395987091?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=58375872207&utm_term=22324020687&ga_prodid=395987091&ga_merchantid=119714377&scxid=14489-145818-2357-0&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAiAyfvhBRBsEiwAe2t_iy0qtVUb_OQC5iDjw2UC-NS3boC_ZJfth4UWMjcSfrjHeAaX-wmj8RoCwX4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

zekvan
17 Ocak 2019, 10:58
Forumda birisi bunu önermişti, ne kadar işe yarar bilmiyorum.

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/armode-pratik-su-gecirmez-mucize-motosiklet-pantolonu-395987091?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=58375872207&utm_term=22324020687&ga_prodid=395987091&ga_merchantid=119714377&scxid=14489-145818-2357-0&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAiAyfvhBRBsEiwAe2t_iy0qtVUb_OQC5iDjw2UC-NS3boC_ZJfth4UWMjcSfrjHeAaX-wmj8RoCwX4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Kullanışlı bir şeye benziyor işe gelirken tak-çıkar pratik olur, bir de soğuk geçirmiyor ise harika.. Alsam da deneme yanılma mı yapsam acep :silent:

Metehan07-70
17 Ocak 2019, 11:01
Yanlış hatırlamıyorsam, her 10 km hızda, hissedilen sıcaklık 1 derece kadar düşüyordu.
Ben bile, Antalya gibi bir yerde, 3 haftadır motora binmiyorsam, daha orta ve doğu kesimdekilere Allah kolaylık versin. Tabi bu binmeyişte sinizütün azması da etken ama bu sene kış, gerçekten kışlığını yapıyor uzun yıllar sonra.

Angrypower
17 Ocak 2019, 11:01
https://urun.n11.com/yagmurluk/balikci-yagmurluk-altust-takim-P235236041?Renk=Lacivert+&gclid=Cj0KCQiA7IDiBRCLARIsABIPohjwdIG6q0wKZdDtthqQ 5p9bs5m_Q15QjR0jd82uGjDUp70PYeuuIS8aAhb6EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Bunun üstüne yağmur ve rüzgar geçirmeyen ekipman tanımam lakin bunu takıpta full ekipman yola çıkan adamı ayakta alkışlarım.

rasitkoksal
17 Ocak 2019, 11:04
Eskiden hava durumu bana sadece kaç derece olduğunu ifade ederdi.Şimdi en gelişmiş uygulamalardan dakikalık rüzgar,yağış,yön,derece,basınç okumayı öğrendim. Ama yola çıkmak için iyi ekipman varsa her yolculuk bir macera...

arndiol
17 Ocak 2019, 11:05
Kullanışlı bir şeye benziyor işe gelirken tak-çıkar pratik olur, bir de soğuk geçirmiyor ise harika.. Alsam da deneme yanılma mı yapsam acep :silent:

Valla denersen bana da söyle :) bilemedim açıkçası öneren kullanıp mı önerdi hatırlamıyorum.

Portatif Motosiklet Pantolonu diye aratırsan bazı sitelerde bunun korumalı olan versiyonları da var.

zapalka
17 Ocak 2019, 11:16

valla konu başka bir yere gidecek ama ;

3 yıldır şunu kullanıyorum ; http://www.lbc.com.tr/Motorsiklet_Pantolonu/horizon_motorsiklet_pantolonu

Bunu normal iş pantolonunun üstüne giyiyiroum ve gram üşüme hissetmiyorum. üst kısma atlet,gömlek,polar, normal deri mont,motosiklet montu ve yağmurluk giydiğim halde üşüyorum.

fireblade e
17 Ocak 2019, 11:18
14-15 derecenin altında ki motosiklet surüşleri eziyete dönüşüyor(kendimce).Yazı bekleyeceğim.

zekvan
17 Ocak 2019, 11:22
valla konu başka bir yere gidecek ama ;

3 yıldır şunu kullanıyorum ; http://www.lbc.com.tr/Motorsiklet_Pantolonu/horizon_motorsiklet_pantolonu

Bunu normal iş pantolonunun üstüne giyiyiroum ve gram üşüme hissetmiyorum. üst kısma atlet,gömlek,polar, normal deri mont,motosiklet montu ve yağmurluk giydiğim halde üşüyorum.

200 TL fazla ama adam Ankara soğuğunda giyiyorum yazmış bence değer :cat:

gurcanozturk
17 Ocak 2019, 11:49
Scooterimi 1 yildir her gun kullaniyorum neredeyse, kisin sadece ev-ofis arasi kullaniyorum, o da git-gel 6km. Gecen hafta gostergede buzlanma isareti bile gordum :)

Ekipmanim Richa Adrenaline kislik mont (https://www.mototeks.com.tr/richa-adrenaline-sari-siyah)
(Mont icine Helly Hansen bir ruzgarlik giyiyorum, elyaf tabanli bir sey.)
Prosev kislik eldiven (modeli hatirlamiyorum)
Decathlon SH100 ici polarli doga yurusuyu pantolonu (https://www.decathlon.com.tr/sh100-ultra-warm-pantolon--id_8492875.html)
Normal gunluk outdoor bot,
Decathlon'dan alinma polarli baf,

Bunlarla usumuyorum kisa mesafede ama uzun yola cikar miyim bunlarla, hayir. Eller donuyor o ayri :D
Eski kiz arkadaslarimdan birinin scooterina mont ve kask olmadan artci olarak binmistim 2008 Ocak ayinda da agzim gozum donmustu.

Pantolon icin, ici polarli doga yuruyusu pantolonlari ise yarayabiliyor, su tutmuyor ayrica. Cordura kumas olanlari da var.

Boldpilot
17 Ocak 2019, 11:53
Ankara'da hava - 10 dereceyse yürürken - 15 motosikletteyken - 25 hissediyorsunuz.

Angrypower
17 Ocak 2019, 13:37
Ankara'da hava - 10 dereceyse yürürken - 15 motosikletteyken - 25 hissediyorsunuz.

Hafta sonu Ankara'da idim. Ne yürüyesim, ne gezesim, ne de başka birşey yapasım gelmişti. Pazar gecesi zarzor bir bar'a gidip 2 içki içip geri geldim. Abartmıyorum 5km boyunca amaçsızca yürüdüm...

levend84
17 Ocak 2019, 13:51
Hafta sonu Ankara'da idim. Ne yürüyesim, ne gezesim, ne de başka birşey yapasım gelmişti. Pazar gecesi zarzor bir bar'a gidip 2 içki içip geri geldim. Abartmıyorum 5km boyunca amaçsızca yürüdüm...

Votka nin dibine vursaydin zimba gibi olur,gar a kadar koşardin.

azizsele
17 Ocak 2019, 13:58
Üste Atlet veya fanila-Termal İçlik (Thermaform tercih edilir)-gömlek veya kazak-üste termal veya deri yelek üstüne kaliteli bir deri mont ben Hudson Robokop kullanıyorum mesela. rüzgar ve yağmur olmadığı müddetçe sıkıntı yaşamadım...
altta Termal çorap YDS Gorateks bot... termal içlik pantolon ve fermuarlı kışlık motosiklet pantolonu .... şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım

okanbagiscan
17 Ocak 2019, 14:43
Bende Metehan07 gibi her 10km de bir derce düşer diye hesap ediyorum.15 ila 17 derece altında binmiyorum. :)

SlimeDont
17 Ocak 2019, 15:03
Her türlü soğukta biniyorum dizler için nerim dizlik koruma onun dışında dış tarafta rüzgar kesmek ne kadar soğuk olursa olsun sizi sıcak tutar. O yüzden rüzgar kesici bir şeyler bakın ve hayatınıza mutlu mesut devam edin.

Angrypower
17 Ocak 2019, 15:16
Votka nin dibine vursaydin zimba gibi olur,gar a kadar koşardin.

Walla bira'nın dibine vurdum olmadı, Jagermaister'in dibine vurdum. Az ısıtsa da sonradan gene soğuk geri geliyordu. Benim bulunduğum yerden Aşti'de 5km civarı idi Güvenpark'ta. Navigasyonu açtım gittim. Döneceğim yeri geçmişim. Güvenpark'a kadar gittim ptesi günü.

papanax
17 Ocak 2019, 16:11
https://i.hizliresim.com/pb0vkq.jpg (https://hizliresim.com/pb0vkq)

bu tablo güzelmiş

Cyan
17 Ocak 2019, 16:11
Dün sabah İstanbul feciydi, Allah'tan yolum 20dk yoksa hasta olurdum, iyi eldiven ve elcik ısıtma sayesinde ellerim hiç üşümedi ama göğsüm (termal içlikli kaliteli kışlık mont altına polar kazak, boyunda da buff olmasına rağmen) oldukça üşüdü. Şirkete vardığımda hava sıcaklığı 0C hissedilen -3C idi...

E.Yzr
17 Ocak 2019, 16:39
https://urun.n11.com/yagmurluk/balikci-yagmurluk-altust-takim-P235236041?Renk=Lacivert+&gclid=Cj0KCQiA7IDiBRCLARIsABIPohjwdIG6q0wKZdDtthqQ 5p9bs5m_Q15QjR0jd82uGjDUp70PYeuuIS8aAhb6EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Bunun üstüne yağmur ve rüzgar geçirmeyen ekipman tanımam lakin bunu takıpta full ekipman yola çıkan adamı ayakta alkışlarım.
Pazartesi günü motoru servise goturduğumde bir tane çocuk bununla geldi,o kadar komik görünüyordu ki 😂

arndiol
17 Ocak 2019, 16:48
Pazartesi günü motoru servise goturduğumde bir tane çocuk bununla geldi,o kadar komik görünüyordu ki ��

kurye olabilir.

izmirde görüyorum ara ara emekci kardeşlerimi.

Angrypower
17 Ocak 2019, 17:15
Üniversitede iken İzmir'de bende bunlardan giyiyordum. Zerre su sızdırmazlar. Dışarıda yağmur değil kar olsa banamısın demezler. Lakin fena terletiyorlar. Bununla ıslanmak beceri ister. Komik görünse kaç yazar? İhtiyacı varmış ki takmış...

Mertcan39
17 Ocak 2019, 17:22
bugün 11 derece bayram gibi geldi gezediö dolaştım 0 a kadat motor sürebilirim ��

Stock Sever
17 Ocak 2019, 17:45
Yozgatta hava şuan -7. Hissedilen -10. 2 km okula gittim geldim. Gidişte de dönüşte de ön frene basamadım. Bassam elimi geri çekemedim. Bacaklar desen horon teper gibi titriyor. Eller uyuşmaktan da başka bir boyuta geçiyor. Berbat bi durum. Eller kollar boyun bacaklar ayaklar iğnelenmiş gibi oluyor.

yağızkoç05
17 Ocak 2019, 17:52
Ben çok mutluyum şahsen havalardan, Antalyada sanki bir ilkbahar havası vardı bu gün, bende sizin tam tersiniz o yazın sıcağında kaskın içinde kafam düdüklü tencere gibi baygınlık geçirten sıcaklıkları hiç istemiyorum en keyifli olduğum zamanlar kış ayları zaten kış yok ki tam gezmelik :). Yaz ekipmanlarımla geziyorum bu zamanlarda, çok yağmurlu günlerde de bir yağmurluk tamamdır...

Boldpilot
17 Ocak 2019, 17:55
Benim 7 ceddim Ankara'lı soy ağacında 1800den beri Ankara lı gözüküyorum 😀 Olmaz olaydım nedir bu soğuk arkadaş..

pintus
17 Ocak 2019, 18:44
İşe giderken atlet, gömlek, kazak, fermuarlı ince sweatshirt, fermuarlı su geçirmez sweatshirt, suni deri mont ve son olarak güvenlik montumu giyip gidiyorum. İçlik, iş pantolonu ve su geçirmez içi polar trekking pantolon. Genelde 5-0 derece arası Bursa şu sıralar, soğuğu rahatsız edecek kadar hissetmiyorum. Bir kere sabah nöbetine giderken saat 7 gibi -4 görmüştüm onda da sadece elim fena üşümüştü, çünkü o zamanlar yazlık eldiven vardı.

ev-iş 7 km ortalama 90 km ile gidiyordum 10 dakikada. Ulan olsaydı da motorum şuan üşüseydim bee çok özledim... :pale:

nihiltzkrieg
17 Ocak 2019, 22:37
Ne kadar doğru olduğunu bilmemekle beraber internette bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar var. Google'da "Windchill" diye aratabilirsiniz.
İster hazır tablolardan bakabilirsiniz veya aşağıdaki formülü kullanarak kendiniz de hesaplayabilirsiniz.
https://cdn1.imggmi.com/uploads/2019/1/17/caf8ebf049670006e393fdc36081cb36-full.jpg

Formüle göre 10 derecelik bir havada ortalama 70 km/s ile yol alırken 4.7 derece hissedilirmiş.

hotbiber3
20 Ocak 2019, 19:35
herkese cevaplar için tek tek teşekkür ederim ben sınavlardan dolayı foruma giremezken açtığım başlık altında bu kadar hem komik hem bilgilendirici havanın aksine sıcak sohbet olması beni mutlu etti hem istediğim bilgilere ulaştım hem yine güzel hikayeler yakaladım :cherry: bana gelirse sömestr için memlekete (izmir - balıkesir /edremit 230 km) gelmeyi 1 haftadır yol hava durumu motosiklet bakımı vs vs planlarken son 3 gün anne baskısına dayanamayıp otobüsle geldim sonuç ; yol boyunca havanın güzelliğini camdan izledim durdum :salut: en iyi abs ana dırdırı sanırım ...

Samet Ağır
20 Ocak 2019, 20:16
İnanmak zor ama kendim yaşadığım için anlatıyorum.
Yaklaşık 7 sene önce yine bu aylarda hava buz gibi... Ben Pendikten avrupa yakasında Atatürk oto sanayi sitesine gidiyorum. Arabamın elektronik bir parçasını tamire götürüyorum. Tabi adresi nokta atışı bilmediğimden arasa durup soruyorum filan.
Enteresan olan kısım şu..
Motoaiklet tepesinde o soğukta ilerlerken bişey yok. Ama motoru parkedip inip adres sorarken elime ayağıma çeneme hakim olamıyorum. Takır takır titriyorum. Tekrar motora biniyorum yola çıkıyorum bişey yok. Gayet normal kullanıyorum. Ama bi süre sonra yine iniyorum adres soruyorum sıtmalı gibi titreme tekrar başlıyor. Motora binince yine herşey normal.
Bu durum defalarca tekrarlandı ama ben sebebini halen bilmiyorum.
Yani demem o ki biraz motosiklet psikopatıysanız motor üstünde yol alırkenki hava sıcaklığı dururken olandan daha fazla olabiliyor...

Cyan
20 Ocak 2019, 20:38
Yaklaşık 7 sene önce yine bu aylarda hava buz gibi... Ben Pendikten avrupa yakasında Atatürk oto sanayi sitesine gidiyorum. Arabamın elektronik bir parçasını tamire götürüyorum. Tabi adresi nokta atışı bilmediğimden arasa durup soruyorum filan.
Motoaiklet tepesinde o soğukta ilerlerken bişey yok. Ama motoru parkedip inip adres sorarken elime ayağıma çeneme hakim olamıyorum. Takır takır titriyorum. Tekrar motora biniyorum yola çıkıyorum bişey yok. Gayet normal kullanıyorum. Ama bi süre sonra yine iniyorum adres soruyorum sıtmalı gibi titreme tekrar başlıyor. Motora binince yine herşey normal.
Yani demem o ki biraz motosiklet psikopatıysanız motor üstünde yol alırkenki hava sıcaklığı dururken olandan daha fazla olabiliyor...

Sizin konsantrasyon iyiymiş demek ki :) Motorun üstünde kesseler acımaz modu...

Blackeagletr
20 Ocak 2019, 20:46
Hissiyatını bilmem de, benim rekorum Ankara'nın -12 derecesidir. Hyosung GT250R'da ellerim hariç hiç bir yerim üşümedi, elcik ısıtma olsa o da sıkıntı olmayacaktı. Ekipmanlarınız yeterli oldukça sorun olmuyor. 2016'nın kışında da epey -8 -10 gibi soğuklarda 10-15 kere sürdüm.

Açıkçası aynı havada atkı-mont-bere-eldiven ile yürürken çok daha fazla üşüyorum (Eller hariç)

Şuan için -5'in altına düşmedikçe yerler kuruysa sürüyorum. Tabi bir bahar sürüşü gibi keyifli olmuyor :)

Samet Ağır
20 Ocak 2019, 22:42
Sizin konsantrasyon iyiymiş demek ki :) Motorun üstünde kesseler acımaz modu...

Ee 30 seneyi geçmiş motosiklet tepesinde... Alışmış kudurmuş ilişkisi olabilir belkide... :)

hotbiber3
20 Ocak 2019, 23:04

bu bende de olan bir şey sanırım motosiklet üstündeki odaklanmayla alakalı trafiğe yol durumuna hakim olabilmek için motosiklet kullanıcılarının kazadan sonra darbe alıp yola devam etmesi ve eve gidince ağrı sızı çekmesiyle aynı reaksiyon bence

Youjoee
21 Ocak 2019, 00:39
Bize öğretiler motosiklet üzerinde veya rüzgarla çıplak temasta her 10 km/h da rüzgarin etkisi 1 derece düşüyor örneğin hava 12 derece ve hızımız 120 km/h bu değerler hissedilen sıcaklığı 0 derece yapar, tabi bu nem oranı, rüzgar yönü,yağmur vb birsürü faktör etkeninde değisiklik gösterebilir