PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CBR 600F Rölanti ve Jigleli Devri Nedir?

dawned20
10 Ocak 2019, 23:29
Merhabalar. Yeni almış olduğum CBR 600F 2006 model motorum ile alakalı birkaç sorum var.
Motoru sabah ilk çalıştırdığımda motoru yürütmeden ısınması bekliyorum. Yaklaşık 7-8 dakika da 35 dereceye geliyor. Ben 42-45 derece civarında hafiften yürümeye başlıyorum. Motoru kaç derecede hareket ettirip kaç derecede gazlayabilirim?

İnternette birkaç videoda motor soğukken jigle ile 3000 devire kadar çıktığını gördüm. Benim motorum 1500 devir üzerine çıkmıyor. Bu normal mi?
Sabahları soğukta ilk çalıştırmada jigle ile ısınana kadar kaç devirde çalışması lazım?

Motor ısındıktan sonra rölanti devri 900 devir civarı. Normalde kaç olması gerek?

Nikkfurie
11 Ocak 2019, 01:07
motorunuz enjeksiyonlu değilmi ?

ısınmasını beklemek için 7 dakika çok fazla , kışın bir dakika beklemek yeterli , 5-6 dakika da yüksek devir çevirmeden ilerlerseniz daha çabuk ısınır , eski enjeksiyonlularda manuel rölanti ayarı vardır , 900 devir çok düşük , 1200 devire ayarlarsanız ilk çalıştırmada 2500-3000 devire çıkar..

dawned20
11 Ocak 2019, 01:26
motorunuz enjeksiyonlu değilmi ?

ısınmasını beklemek için 7 dakika çok fazla , kışın bir dakika beklemek yeterli , 5-6 dakika da yüksek devir çevirmeden ilerlerseniz daha çabuk ısınır , eski enjeksiyonlularda manuel rölanti ayarı vardır , 900 devir çok düşük , 1200 devire ayarlarsanız ilk çalıştırmada 2500-3000 devire çıkar..

Daha önce R25 kullanıyordum tek diş başlıyordu hararet 1 dakika içerisinde 2 diş oluyordu hafiften yürütüp 1-2 dakika sonra gazlayınca 3 dişe çıkıyordu normaldi. Bu motorda diş değil yazıyla gösteriyor harareti. 35 derece ve altında --- yazıyor 35 sonrasında rakama dönüyor. 1 dakika da 10 dereceye belki geliyordur. Yürütmek sağlıksız olmaz mı?

Nikkfurie
11 Ocak 2019, 01:52
nerede ikamet ediyorsunuz , eksi derecelerde dediğiniz doğrudur geç ısınır , normal şartlarda bir dakika yeterlidir , rölantide dakikalarca ısınmasını beklemek motora daha çok zarar verir , motor yük altında olmadığı için geç ısınır ve bu sürede aşırı benzin tüketilir , oysa yola çıkıp yavaşça ilerlemek ısınma sürecini hızlandırır.. yeni nesil motorların egzoz sisteminde katalitik konvertör var , daha çabuk ısınacak şekilde dizayn edilmiştir..

dawned20
11 Ocak 2019, 15:20
nerede ikamet ediyorsunuz , eksi derecelerde dediğiniz doğrudur geç ısınır , normal şartlarda bir dakika yeterlidir , rölantide dakikalarca ısınmasını beklemek motora daha çok zarar verir , motor yük altında olmadığı için geç ısınır ve bu sürede aşırı benzin tüketilir , oysa yola çıkıp yavaşça ilerlemek ısınma sürecini hızlandırır.. yeni nesil motorların egzoz sisteminde katalitik konvertör var , daha çabuk ısınacak şekilde dizayn edilmiştir..

Denizli'de yaşıyorum.

Boldpilot
11 Ocak 2019, 16:17
mt07 mi 45 dereceden önce yürütmezdim. Yaz kış 45 derece idealdir. Gazlamak içinse derecenin önemi yok lastiğini ısıtana kadar derece yükselir zaten, lastiği ısıtmadan gazlama gibi bi hataya düşersen sonun benim gibi olur (Allah göstermesin) :

https://i.hizliresim.com/0RyBWB.jpg (https://hizliresim.com/0RyBWB)

fireblade e
11 Ocak 2019, 16:38
600f lerin rolenti devri 1100devir dir.Isınırken 2500/3000 devirleri görebilir.