PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Park halinde lastik patlayınca motosiklet düşer mi?

scorpions_59
05 Ocak 2019, 16:28
Selamlar herkese,

Geçen hafta Lastiğim patlamış ve motosikletim (cbr 250) yana devrilmiş.

Sorum, bu olabilir mi?

Evin altı garaj komşular haber verdi, depoda içeri çökme var ve sürücü selesi yırtılmış, üzüldüm.

Daha önce başka bir cbr 250 vardı, ondada Lastiğim patladı ama devrilme olmamıştı, yıllardır aynı yere parkederim ve zemin düz beton.

Şimdi birilerinden şüphelenmek gerekir mi?

Şunuda belirteyim biraz önce bi kontrol edeyim dedim, biri ellemiş, arabasını çekmek için yarım metre ileri almış, tuhaf insanlar. (garaja 20 araç rahat girer)

Fazla uzatmıyayım, arkadaşlar birisi devirmiştir diyor, ben günah almıyayım diyorum.

İyi haftasonları.

bektanist
05 Ocak 2019, 16:31
arka lastik patlamış ise devrilme olasılığı yüksek açık yan ayaklık üstüne devrilmesi gerekir. amca olunca biliyoz tabi

scorpions_59
05 Ocak 2019, 16:35
arka lastik patlamış ise devrilme olasılığı yüksek açık yan ayaklık üstüne devrilmesi gerekir. amca olunca biliyoz tabi

Haha, amcacım benide o kategoriye soktu o melez arkadaş.

Sağa devrildi, yan aylaklıktaydı, terse devrilmesi düşündürdü.

hayat2teker
05 Ocak 2019, 16:42
Yan ayaklık açıkmış, sağa devrilmesi neden düşündürdü bu kadar onu anlamadım. Lastik havası normal iken motosiklet dik konuma çok yakınsa indiğinde de devrilmesi veya ufak bir temas sonucu devrilmesi yüksek bir ihtimaldir

zapalka
05 Ocak 2019, 16:43
Bence ihtimali yok.

Lastiğin inmesi motoru kaç cm oynatir ki ? Biraz aşağı basar o kadar. Mantığım pek almadı. Benim koyduğum yer eğimli olmasına rağmen,yani ayakligi açtığımda motor yeterince yatmamasina rağmen (yani biraz dil duruyor) lastik basıncı 7 ye düşmesine rağmen bir sıkıntı olmamıştı.

Geçmiş olsun.

Angrypower
05 Ocak 2019, 16:45
Düşmez. Arka lastiğim patlak ve sıfır inmişti.

bektanist
05 Ocak 2019, 17:11
Haha, amcacım benide o kategoriye soktu o melez arkadaş.

Sağa devrildi, yan aylaklıktaydı, terse devrilmesi düşündürdü.

terse düştüyse birisi düşürmüş olma ihtimali var lastik patladığında hem enden kaybeder hem yükseklikten. misal 5 cm yükseklikten 3 cm enden ağırlık merkezi eğik tarafa daha çok eğileceğinden yan ayaklık vazifesini yapamaz.

scorpions_59
05 Ocak 2019, 17:15
Yan ayaklık açıkmış, sağa devrilmesi neden düşündürdü bu kadar onu anlamadım. Lastik havası normal iken motosiklet dik konuma çok yakınsa indiğinde de devrilmesi veya ufak bir temas sonucu devrilmesi yüksek bir ihtimaldir

Düşmemesi gerekmez mi?

O yüzden düşündürdü.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:13 ----------

terse düştüyse birisi düşürmüş olma ihtimali var lastik patladığında hem enden kaybeder hem yükseklikten. misal 5 cm yükseklikten 3 cm enden ağırlık merkezi eğik tarafa daha çok eğileceğinden yan ayaklık vazifesini yapamaz.

Kamera koymayı düşünüyorum ve şu arka sehpalardan alıcam Birtane, Başka türlü olmayacak.

Durduk yere masraf çıkarttı.

artemis99
05 Ocak 2019, 17:27
Biri devirmiştir nolacak ki başka

hachiko
05 Ocak 2019, 17:28
Binde bir ihtimal..

mustafa_325
05 Ocak 2019, 17:30
Sağa doğru eğimli bir yerde olmadığı sürece lastiğin patlamasıyla motosiklet sağa devrilmez. Birde üstüne sele yırtılmış diyorsunuz. Belli ki bir saldırıya uğramış zavallı alet.

hayat2teker
05 Ocak 2019, 17:47
Düşmemesi gerekmez mi?

O yüzden düşündürdü.

Elbette normalde devrilmemesi gerekirdi ama 3.mesajda dediğinize takıldım sanırım, neden sağa düştü dermişsiniz ya, lastik inmesinden dolayı düşecekse bu sol değil sağ taraf olması normal demek istedim. Sağlam ve olması gereken açıda bir yan ayaklıkta duran motoru sola devirmek için sağa devirmeye göre daha çok güç harcamak gerekir doğal olarak.

Ön amortisör ayarınız ne durumda? Az da olsa "basık" mı ?

scorpions_59
05 Ocak 2019, 17:51
Sağa doğru eğimli bir yerde olmadığı sürece lastiğin patlamasıyla motosiklet sağa devrilmez. Birde üstüne sele yırtılmış diyorsunuz. Belli ki bir saldırıya uğramış zavallı alet.

Temiz kullanmayı ve bakım yapmayı seviyorum, başkası yüzünden oldu diyor arkadaşlar, bu durum canımı sıkıyor.

Tamam benimle yaşamayacak ama insan üzülüyor.

Seleyi kaplama yaptıracağım, depoyu bilmiyorum şuan hatta ustama sordum, yenisi 2 bin liranın üstüne dedi, kısmet artık.

oldcockroach
05 Ocak 2019, 17:51
Yeni amca olmuş birisi olarak daha önce hiç denk gelmedim ama bir hainlik olabilir

scorpions_59
05 Ocak 2019, 17:56
Elbette normalde devrilmemesi gerekirdi ama 3.mesajda dediğinize takıldım sanırım, neden sağa düştü dermişsiniz ya, lastik inmesinden dolayı düşecekse bu sol değil sağ taraf olması normal demek istedim. Sağlam ve olması gereken açıda bir yan ayaklıkta duran motoru sola devirmek için sağa devirmeye göre daha çok güç harcamak gerekir doğal olarak.

Ön amortisör ayarınız ne durumda? Az da olsa "basık" mı ?

Sanırım bir yanlış ifade oldu, ilk mesajımda kendisi düşmüştür diye düşündüğümü belirttim neyse.

Dediklerinize katılıyorum, yorumların içinde teşekkür ederim.

Motosikletim herşeyiyle orjinal, herhangi bir yeri ellenmedi yani.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:54 ----------

Yeni amca olmuş birisi olarak daha önce hiç denk gelmedim ama bir hainlik olabilir

Forumdan amcaları çıkarsak sanırım düzgün insan kalmayacak 😝

Motoru mu düşüren fetöcüdür 😂

Vatan hayınıdır.

Kural [ Z ]
05 Ocak 2019, 18:14
Düz zeminde iken patlayan ön veya arka lastik yüzünden motosiklet yan ayakta dahi olsa DÜŞEMEZ.

scorpions_59
05 Ocak 2019, 18:18
;4425839']Düz zeminde iken patlayan ön veya arka lastik yüzünden motosiklet yan ayakta dahi olsa DÜŞEMEZ.

Değerli kural z senin yorumlarını çok beğeniyorum, buraya yazdığın için değil yanlış anlaşılmasın, yardım etmeyi seven birisin, teşekkür ederim yorumun için.

İspatlayamam bu olayı ama sonrası için bişeyler yapmam lazım anlaşıldı bu.

levend84
05 Ocak 2019, 18:45
Dostum,

Komşular haber verdi yazmişsin.

İlk şuphelenecegin kişiler onlar,yani haber verenler.

Lastigin patlamasiyla,devrilen motor akla mantiga aykiri.hele hele sağa..

Adama başka yeriyle gülerler..

Eski oturdugum binada,komşunun park halindeki motoru viteste iken,aracini sokmak için zorlayan yönetici vites hilalini kırmış,yavşak artik nasil ittirdiyse.

Agizlarini yokla bakalim.

Hatta,içlerinden birisine zarf at,yaa karsi komsu dedi motor devrildiginde sen varmissin yaninda vs.,birseyler bul..

Remzidemir41
05 Ocak 2019, 19:05
Beni selenin yırtılması işkillendirdi. Motosiklet düz zemine devrilince neden sele yırtılsın ki ?

scorpions_59
05 Ocak 2019, 19:21
Dostum,

Komşular haber verdi yazmişsin.

İlk şuphelenecegin kişiler onlar,yani haber verenler.

Lastigin patlamasiyla,devrilen motor akla mantiga aykiri.hele hele sağa..

Adama başka yeriyle gülerler..

Eski oturdugum binada,komşunun park halindeki motoru viteste iken,aracini sokmak için zorlayan yönetici vites hilalini kırmış,yavşak artik nasil ittirdiyse.

Agizlarini yokla bakalim.

Hatta,içlerinden birisine zarf at,yaa karsi komsu dedi motor devrildiginde sen varmissin yaninda vs.,birseyler bul..

Levent hocam dizide beğenerek takip ediyorum, teşekkürler yorum için.

Bahsettiğiniz gibi bişeyler var aslında,
Komşunun biri görmüş ama söylememiş sonradan bana diyorki ben gördüydüm, dedim söyleseydin ya, diyorki üstüme kalır falan filan, kendinden şüphesi var sanırım.

Yöneticiler denk gelmedi, kapısına da gitmek istemedim.

İlk fırsatta soracağım hemde hepsine.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:18 ----------

Beni selenin yırtılması işkillendirdi. Motosiklet düz zemine devrilince neden sele yırtılsın ki ?

Çok ayrıntılı yazmak istememiştim,
yere düşme değilde binaların sağlamlaştırma kolonlarından birtanesine yaslanmış, selede o direğin sivri kısmına denk gelmiş, yırtılma sebebi bu.

Teşekkür ederim yorumunuz için.

Mertcan39
05 Ocak 2019, 19:30
kolay kolay motor yan ayaklıktayken düşmez

hasangazili
05 Ocak 2019, 20:14
Kasten mala zarar vermek suçtur. Öyle olduğunu düşünüyorsanız polise ihbar edin, sanmıyorum ama gelip bi soruştursalar etkili olur.

RideForLife.
05 Ocak 2019, 20:19
Herkes demiş ama birde ben diyeyim, düşemez. Ayrıca motorunuza branda alın dikkat çekmesin. Bende garajlı evde oturuyorum herkes değişik davranıyor sanırsın heryer onun..

bindiregandi
05 Ocak 2019, 20:35
sabotaj olabilir.

moli0046
05 Ocak 2019, 20:40
Selamlar herkese,

Geçen hafta Lastiğim patlamış ve motosikletim (cbr 250) yana devrilmiş.

Sorum, bu olabilir mi?

Evin altı garaj komşular haber verdi, depoda içeri çökme var ve sürücü selesi yırtılmış, üzüldüm.

Daha önce başka bir cbr 250 vardı, ondada Lastiğim patladı ama devrilme olmamıştı, yıllardır aynı yere parkederim ve zemin düz beton.

Şimdi birilerinden şüphelenmek gerekir mi?

Şunuda belirteyim biraz önce bi kontrol edeyim dedim, biri ellemiş, arabasını çekmek için yarım metre ileri almış, tuhaf insanlar. (garaja 20 araç rahat girer)

Fazla uzatmıyayım, arkadaşlar birisi devirmiştir diyor, ben günah almıyayım diyorum.

İyi haftasonları.

motosikletin yan ayaklığı uzunsa ve yan ayaklık açıkken dik gibi duruyorsa (tam dik değil) lastik patlayınca hava iner motor dikleşir ozamanda sol tarafta ayaklık olduğu için sağ tafafa düşer

O elleyen biri ise motoru iterken ayaklığı biraz kapatabilir (yere sürterek) ve öyle koya bilir motoru zamanla düşebilir motor

Yada senden nefret eden biri öyle bişey yapıp kaza süsü verebilir

kadango
05 Ocak 2019, 20:47
Lastikte yarık vs. olmadıkça mevcut formunu buyuk oranda koruyacaktir. Lastik patlamasıyla kolay kolay devrilmez.

levend84
05 Ocak 2019, 20:49
Kimse yazmamiş,

Tubeless lastikler,inse,patlasa bile,yanak kalinligindan dolayı tamamen ezilmez(sönmez)

Adı üstünde tubeless

Kural [ Z ]
05 Ocak 2019, 21:05
Değerli kural z senin yorumlarını çok beğeniyorum, buraya yazdığın için değil yanlış anlaşılmasın, yardım etmeyi seven birisin, teşekkür ederim yorumun için.

İspatlayamam bu olayı ama sonrası için bişeyler yapmam lazım anlaşıldı bu.

Rica ederim, ve ben teşekkür ederim ::utangac:

Baktınız ki olaylar tekrarlanıyor, iş inada bindi iyice can sıkar duruma geldi...şöyle bir şeyi (https://urun.n11.com/outdoor-kameralar/juo-jh-770-fotokapan-av-kamerasi-P305458776?gclid=CjwKCAiAyMHhBRBIEiwAkGN6fMqPiQi6v rnesJc2in9tzdL7LOCGsC1zS0GvOUBN3qtR3fCtjJ38eBoC5og QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds) gizleyecek biryer varsa, bunu temin ederseniz kullanabileceğiniz başka yerler de varsa, mutlaka denemenizi öneririm. Ayrıca benzer kamera veya cep telefonu programlarını (eski bir akıllı telefon+güvenlik kamera programı+powerbank) da benzer şekilde kullanabilirsiniz.

scorpions_59
05 Ocak 2019, 21:06
Kimse yazmamiş,

Tubeless lastikler,inse,patlasa bile,yanak kalinligindan dolayı tamamen ezilmez(sönmez)

Adı üstünde tubeless

Abi herkese alıntı yapmıyayım, çok sağolun.

Lastiğe bir taş girmiş kısa vida gibi delmiş yani, tam inmemiş mi desem bilemedim ama bayağı inmişti.

Moli nefret eden yoktur, hep iyiliklerle uğraşırım, kimseye bulaşmam, 29 daire var biraz kalabalık ama kimseyle kötü bir anım yada kötü mazim yok, neden yapsın kimse artık?

Hepinize teşekkür ederim tekrar.

Mertcan senle buluşalım, Muratlı da yaşıyorum.