PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bariyer yüzünden motordan soğuma başladı

hokahey
24 Aralık 2018, 21:36
arkadaşlar son iki üç aydır bariyer yüzünden paramparça olan insanları gördükçe bilinçaltım motordan soğuma sinyalleri göndermeye başladı.

bu lanet olası bariyere 60 ile de girsen kolunu bacağını koparıyor ve her yer bariyer dolu.

düşünebiliyor musunuz, hafif bir virajda hafif bir yağ akıntısı kolunuzu, bacağınızı alıp gidecek. korkunç!

dağ, bayır harici yola çıkmak gelmiyor içimden.

Son Ütücü
24 Aralık 2018, 22:20
MrMud gelsin bize enduronun güzelliklerinden bahsetsin kendimizi dağa bayıra çamura vuralım

Birkan07
24 Aralık 2018, 22:30
Kormak hayat kurtarır, çok korkmak hayattan koparır.

Daha sakin, daha bilinçli olucaz.

Evet bariyerler katil ama artık bişeylerin ucundan tutuluyo, daha iyi olacağına inanıp, sabırlı olmak lazım.

Sevmediğim şekilde yaşayıp güvende olmak bana mantıklı gelmiyo, sevdiğim şeyleri kontrollü yapma taraftarıyım.

250cc'de olsa racing kullanıcısı ve hayranıyım ama daha hiç diz değdirme hevesim olmadı, makas atmıyorum, hız yapmıyorum gibi gibi. Çok konuştum :)

tommygun
24 Aralık 2018, 23:00
Lise yıllarında bir arkadaşım başka bir arkadaşın arabasını kullanırken takla atıyorlar, arabadaki 4 kişinin burunları bile kanamadan kurtuluyor. Arkadaşın da babası "bu çocuk ya kendini öldürecek ya da bir başkasını" diyerek korkuyor ve arkadaşa araba almıyor, kendi arabasını da kullandırtmıyor. 4-5 sene sonra o arkadaşı bir başkasının kullandığı arabada trafik kazasında kaybettik. Hokahey hocam, motordan keyif alıyorsan dikkatlice sür ve bak keyfine. Kaderimizde kötü birşeyler varsa öyle ya da böyle karşımıza çıkıyor zaten.

nazar48
24 Aralık 2018, 23:01
arkadaşlar son iki üç aydır bariyer yüzünden paramparça olan insanları gördükçe bilinçaltım motordan soğuma sinyalleri göndermeye başladı.

bu lanet olası bariyere 60 ile de girsen kolunu bacağını koparıyor ve her yer bariyer dolu.

düşünebiliyor musunuz, hafif bir virajda hafif bir yağ akıntısı kolunuzu, bacağınızı alıp gidecek. korkunç!

dağ, bayır harici yola çıkmak gelmiyor içimden.

Euro ncap testleri bile 65 km hız ile yapılıyor ki çelik kafesin içindesin, emniyet kemeri var, hava yastığı var.
Motordan düşüp 30 km hız ile sürüklenip bariyere çarpmak bile parçalanmak için yeterli. Sonuçta et ve kemikten ibaretiz.

Ölüm kurtuluş, uzuv kaybetmek ya da yatağa bağlı kalmak daha korkunç olur. Düşünmek bile istemiyorum. Motor zevkinin ta .........

hokahey
24 Aralık 2018, 23:13
Kormak hayat kurtarır, çok korkmak hayattan koparır.

Daha sakin, daha bilinçli olucaz.

Evet bariyerler katil ama artık bişeylerin ucundan tutuluyo, daha iyi olacağına inanıp, sabırlı olmak lazım.

Sevmediğim şekilde yaşayıp güvende olmak bana mantıklı gelmiyo, sevdiğim şeyleri kontrollü yapma taraftarıyım.

250cc'de olsa racing kullanıcısı ve hayranıyım ama daha hiç diz değdirme hevesim olmadı, makas atmıyorum, hız yapmıyorum gibi gibi. Çok konuştum :)

mesele diz değdirme hadisesi değil hocam. hafif eğimli bir virajda küçük bir çakıl taşının ön lastiğe denk gelmesi kâfi.

mesele düşme de değil. yerlerde sürünme de değil. mesele giyotin gibi keskin bariyerin hemen bir metre yakınında olması.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:09 ----------

Lise yıllarında bir arkadaşım başka bir arkadaşın arabasını kullanırken takla atıyorlar, arabadaki 4 kişinin burunları bile kanamadan kurtuluyor. Arkadaşın da babası "bu çocuk ya kendini öldürecek ya da bir başkasını" diyerek korkuyor ve arkadaşa araba almıyor, kendi arabasını da kullandırtmıyor. 4-5 sene sonra o arkadaşı bir başkasının kullandığı arabada trafik kazasında kaybettik. Hokahey hocam, motordan keyif alıyorsan dikkatlice sür ve bak keyfine. Kaderimizde kötü birşeyler varsa öyle ya da böyle karşımıza çıkıyor zaten.

abi iyi dedin de, yolda giderken göz sürekli bariyerlerde oluyor. haberler çıktıkça psikoz derecesi artıyor, tedirginlik had safhaya ulaşıyor.

Youjoee
25 Aralık 2018, 00:27
Bu katil bariyerler mevzusunun hep arkasında durmalıyız kortej yapmalıyız, bir iki yere yapacaklar yüz kere de habere çıkarıp reklam edecekler yaptık hallettik diye. Inşallah böyle olmaz

artemis99
25 Aralık 2018, 00:35
çok olumsuz haberleri izlememek lazım.

arndiol
25 Aralık 2018, 08:55
aynı durum bende de var; korkuyorum biraz artık :(

czi
25 Aralık 2018, 09:29
Bu katil bariyerler mevzusunun hep arkasında durmalıyız kortej yapmalıyız, bir iki yere yapacaklar yüz kere de habere çıkarıp reklam edecekler yaptık hallettik diye. Inşallah böyle olmaz

Kortej en iyi fikir sadece o şekilde farkındalık yaratılabilir

tugrulbora
25 Aralık 2018, 10:26
Her yola çıkmadan önce duamı edip öyle çıkıyorum son seferimmiş gibi.Gerisi benim bileceğim iş değil.Allah bilir.Ne yazdıysa o.Ecel geldiyse ne bir saniye önceye alabilirsin ne de bir saniye sonraya.Ama bu, montumu giymeyeceğim, dizliğimi ve kaskımı takmayacağım anlamına gelmiyor tabi ki de;)

MrMud
25 Aralık 2018, 13:22
MrMud gelsin bize enduronun güzelliklerinden bahsetsin kendimizi dağa bayıra çamura vuralım

Aha da geldim, hele bi totoluk yer açın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:08 ----------

Espri bir yana, çocuk yaşlarda atlattigim ölümcül bir kazadan sonra ağır bir düşünme döneminde racing,naked tarzi asfalt motorlarından uzak durmam gerektiğini, bu ülkede akıl kârı olmadığını düşünüp araziye kaçmış biriyim.
Kimisi buna "göz" korkusu diyor, kimisi haklısın diyor.
Benim problemim, motor üzerine bindiğim an aklımı cebime koyan bir insan olmam.
Kendime hakim olamıyorum, böyleyim yani bir türlü dizginleyemiyorum kendimi.
Hâlâ ara sıra nadir de olsa denk geldikçe binerim SS/naked makinaya, 6bin devirden sonra bende film kopuyor, hani gidiş vaziyetim hata kabul etmeyecek, abs felan kurtarmayacak cinsten bi şekle gelince, indikten sonra diyorum kendime "Oğlum napıyorsun sen?"
Ama ya bir gün bu soruyu sormak için fırsat bulamazsam diye düşündüm.
Ve mümkün olduğunca uzak durmaya karar verdim.
Özlüyor muyum ?
İnanin hiç özlemedim.
İyi ki çamura bulaşmışım.

He bizde bariyer yok ama ağaç var, ve cidden sert.
Bi de çalılığa uçmak büyük sıkıntı diken falan hafife alınacak acı vermiyo.

chaqalqarlos
25 Aralık 2018, 13:25
Katil bariyer tamam da ya katil gaz koluna ne demeli. Dikkatli sakin gitmeyi bilmeliyiz. Hızlı gidersek başımıza neler gelecek bunları öngörmeliyiz. Çuvaldızı önce kendimize sonra bariyere yada başka birşeye batırmalıyız.

Boldpilot
25 Aralık 2018, 13:30
Gaza asılacaksam sonuçlarını gözden geçiriyorum, vaz geçiyomuyum? Asla 😀 İnsan oğlunun elinin altında güç varsa bunu sonuna kadar kullanıyor. Yok ben basmam etmem diyen yalan söyler..

Beyniniz bileğinize hükmediyorsa korkacak birşey yok, benim gibi bileğiniz beyninize hükmediyorsa cc düşürmekte fayda var.

logaritma
25 Aralık 2018, 13:36
Güzel bir maksi scooter al uzat bacakları yay sırtını totoyu yaslan arkan keyifli keyifli bak yoluna .. ben öyle yapdım ohh şahane.. :mrgreen:

ahe
25 Aralık 2018, 14:04
yavaş sür sende

Kural [ Z ]
26 Aralık 2018, 10:01
Tam da dün akşam eşimle konuştuğumuz mevzu.

Bizim evde Televizyok yok (fakiriz ondan). Daha önceki birkaç konuda değinmiştim, eşim henüz motosiklet kullanmayı bilmiyor ancak eğitimleri başlatıp ehliyeti alıcaz diye. Hatta şimdiden eşime bir Honda MSX125 alıp kenara koymuştum ki arada bir bakıp heveslensin, selesine oturup o hissi alabilsin diye.

Geçen hafta bir arkadaşımız eşi ile bir maxiscooter' da tek yön yolda yaklaşık 60km/h hızla hareket ederken ters yöne girip karşıdan gelen bir otomobil ile kafa kafaya çarpıştı. Motosiklet perte ayrıldı, arkadaşımız ve eşinde ciddi birşey yok ancak motosikletlerini (başka bir küçük scooterları daha vardı) satma ve motosikleti tamamen terk etme kararı aldılar.

Çeşitli sosyal medya gruplarında paylaşılan katil bariyer mevzusu üzerine bir de arkadaş ve eşinin de yaşadığı kaza v.s. işin içine girince eşim artık motosiklet kullanmak istemediği konusunda ısrar etti.

Sonuç;
Olumsuz tarafı: Eşim motosiklet kullanmayacak.
Olumlu tarafı: MSX125' de bana kaldı.

Ama aklıma şu soru geliyor. Bu kazalar zaten oluyordu, sadece son birkaç aydır mı bariyerler can alıyor yani? Ne zaman ki birileri şu "katil bariyer" konusunu reklam yaparcasına ortaya çıkardı, o andan itibaren "...... yaşanan trafik kazasında kontrolü kaybeden motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti" cümlesi yerine "....... yaşanan trafik kazasında katil bariyerler yine can aldı" cümlesi geçmeye başladı.

Bu cümle zihinlere işlendikçe insanlar bariyerlerden korkmaya başladı.

Bizim altın kuralımız neydi? Korkmadan kullan! Bakışını kaçırma! Baktığın yere gidersin!..

Ama artık bu haberlerden etkilenen zihinler ister istemez korkmaya, bakışını kaçırmaya ve bariyere odaklanmaya başladı.

Sonuç olarak bariyerlere (otokorkulukmuş, sonradan öğrendik) dikkat çekilmek için dahi olsa yapılan haberler can almaya başladı. İronik bir durum, ama benim gözlemim böyle. Hele ki eşim şu an motosiklet kullanıyor olsaydı onun da böyle bir kazada en iyi ihtimalle yaralanacağından eminim. O yüzden motosiket konusundan vazgeçmesine üzüldüğümü söyleyemiyorum. Çünkü o da bu haberlerden etkilendi ve altın kural yerine hedefe odaklanır ve kazayı yapardı. Temel psikoloji, ama insan dediğimiz şey bu işte.

tugrulbora
26 Aralık 2018, 10:29
;4421266']

Ama aklıma şu soru geliyor. Bu kazalar zaten oluyordu, sadece son birkaç aydır mı bariyerler can alıyor yani? Ne zaman ki birileri şu "katil bariyer" konusunu reklam yaparcasına ortaya çıkardı, o andan itibaren "...... yaşanan trafik kazasında kontrolü kaybeden motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti" cümlesi yerine "....... yaşanan trafik kazasında katil bariyerler yine can aldı" cümlesi geçmeye başladı.

Bu cümle zihinlere işlendikçe insanlar bariyerlerden korkmaya başladı.

Bizim altın kuralımız neydi? Korkmadan kullan! Bakışını kaçırma! Baktığın yere gidersin!..

Normalde dağa,tepeye baktığım yolda daha bu sabah bariyerlere kaydı gözüm.Benim de bilinçaltımda yer etmiş bu mevzu.Bir insana "Düşünme!" dediğimiz zaman, neden düşünmemesi gerektiğini düşünecektir.Yani ister istemez düşünecektir.Bu mevzu zihinlerimizde yer etti ama dediğin gibi bakışımızı ve dikkatimizi gideceğimiz yöne vermeliyiz.

velizrsln
29 Mart 2019, 00:14
zaten heryer bariyerdi ama biz bunun yeni farkına varıyoruz

logaritma
29 Mart 2019, 12:56
bariyer sadece bir sonuç.. Bariyerden önce nedeni önemli.. gaz kolu bizim elmizde motor bizim altımızda bariyerde sağımızda ..

efendy06
29 Mart 2019, 13:15
Tamam bariyerler tasarlanırken motosikletler gözardı ediliyor. Bu bir gerçek.

Ancak, bir düşünün, kaç tane motorcu bariyerden öncesini düşünüyor? Bindiğim her motorun top speedini çok iyi bilen biri olarak, biliyorum ki motor üzerinde başıma bir şey gelseydi, muhtemelen sağ elime hakim olamayışımdan gelirdi.

Şimdilerde otomobil kullanıyorum. Çok da dikkat ediyorum motorculara. Oradan geliyoruz sonuçta. Ne hareketler yapıyorlar trafiğin içinde bir bilseniz. Biliyorsunuz aslında ama motor üzerindeyken fark edilmiyor. Bende motor üzerindeyken aynını yapıyordum. Trafik sıkışmış, 50-60 km hız aralığında akıyor, adam en az 120 km hız ile geçiyor aradan.
Geçen biri bir makas attı, gerçekten kurtarmak için sert manevra yaptım ve lastiklerimden gelen "bak bırakıyorum asfaltı" cıyırtısını duydum. Ben hesap etmesem, arka tekerini takacak çamurluğa, kocaman protokol yolu, 5 şerit, düşünce muhakkak bir aracın altında kalacak. Tamam yıllardır trafikteyim, soğukkanlı davranıp kaçınma manevrasını ben yapıyorum, da lan bana takarsan sen ölürsün be adam, benim en fazla çamurluğum çizilir, derdin ne? diyeceğim, ama herif trafiğin hızının o kadar üzerinde makaslayarak devam ediyor ki, yetişmek mümkün değil.
Bu iki örnekteki motorcu bir zamanlar bendim, şimdi başkaları yapıyor, aslında hepimiz yapıyoruz. İzliyoruz videoları, trafik durmuş, adam 3. viteste gidiyor duran arabaların arasında. Sonra "kapıyı açtı, kaza yaptım" iyi de, trafik durmuş, sen o kapının açılacağını hesaplayacaksın. Çünkü onun kapısı ezilir, sen ölürsün. Bu kadar basit.

Biz kendimizi korumuyoruz. Devlet bariyeri değiştirsin, motorcuları da düşünen bir bariyer tasarlasın, ona eyvallah. Ama kardeşim, kargasekmez'de kaç tane motorcu virajı alamayıp uçtu bilen var mı? Ben 4 tanesini iyi tanıyorum, orada yoldan çıkan. Devlet eşşek kadar tabela koymuş 40 km/h diye viraj başına. 140 ile dönmeye çalırsan bariyeri kaz tüyünden de yapsalar, yaralanırsın. Tamam bariyerler değiştirilsin, asfaltı yıkamasınlar çim sulayacaz diye ama, sonra? Bence biz de o gaz koluna biraz hakim olalım.

Kural [ Z ]
29 Mart 2019, 13:23
bariyer sadece bir sonuç.. Bariyerden önce nedeni önemli.. gaz kolu bizim elmizde motor bizim altımızda bariyerde sağımızda ..

En büyük kazasını "Halıcıoğlu' nda (rampa iniş) E5' de orta şeride dökülen yağ" üzerinden geçerek yapan birisi olarak bu düşünceye malesef katılamıyorum ::miiz1::

MaryJane
29 Mart 2019, 13:33
Erdek kapıdagına gelin dag bayır gezelim görelim

Alman_
29 Mart 2019, 13:42
Sen olumsuzluğa odaklanmışsın motor sürmenin iyi yanlarını ağır bastığı zaman alırsın.

Rhombeuz
29 Mart 2019, 14:02
Mevzu sadece bariyer olsa keşke ..

Yolların özellikle virajların belediye tarafından ıslatılması, virajların bir çok yerde tutunmanın artması için kazınarak çizilmesi, (diğer araçlar için), Yola göre alçakta kalmış logar kapakları, yolda komyonlar tarafından bırakılan toz, yoldaki yağ-mazot gibi kaygan zemin oluşturan maddelere kimsenin bir şey yapmaması, trafikte motorun şerit ortasında gitmesine bozulan, bunu yapamayacağını düşünen kenardan gitmesini söyleyen, üzerine süren diğer araç sürücüleri, yoldaki hayvan ölülerinin paramparça olana kadar (kendiliğinden yok olana kadar) kaldırılmaması, asfalt kalitesinin çok düşük olması ve durmadan bir yerlerin kazılması, şerit çizgilerinin motor lastiğini kaydıracak, yola tutunmasını önleyecek kadar kalın yapılması vs vs

Şimdi tekrar edelim " Keşke sadece bariyer olsa "

mehmet tufan
29 Mart 2019, 14:07
korkak sürmek diye birşey var. ürkerek dikkatli ve her an tetikte olursan bi yerim kopacak diye düşünmezsin.
nasıl kaza yapmadan giderim diye düşünerek radarlar açık gidiyoruz. hayatta kalıyoruz. allah istanbulun trafiğinin belasını versin. başka da sözüm yok.

Kazım TOKMAK
29 Mart 2019, 17:22
Gerçekten nereye bakarsan oraya doğru gidiyor motosiklet.

Bu sabah viraj alırken yolun kenarındaki minibüse doğru kaydı gözüm, Baktım açıldım gidiyorum. Hemen kafayı çevirdim virajın içine doğru toparladım.

Bir de şöyle bir durum var tabii :)

https://i.hizliresim.com/lq63Yb.jpg (https://hizliresim.com/lq63Yb)