PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karda Ateş Yakma Denememiz: Erzurum

ayhanakbuga
18 Aralık 2018, 18:31
Hafta sonumuzun bir gününü de oğlumla birlikte farklı bir şeyler yaparak geçirmek amacıyla çıktık evden. Kafamdaki düşünce yürüyüş, kızakla kayma acıkacak oğlumu doyurmaktı :D Sağlam giyinmemize ve hazırlıklı olmamıza rağmen o çok üşüdü. Belki hareket etmediği sadece beni izlediği içindi çok üşüme nedeni. Yaş odun yanmıyor bilmeme rağmen denedim ve gerçekten de odunlar yanmadı :D Konserve balığın yağı ateşe gaz veriyor ama yaş odunları yakmak için yeterli olmuyor... Üşüyünce en güzel manzara bile önemini yitiriyor ve verdikleri için Allaha şükrederek etkinliğimizi tamamlıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=eYBl4RpWS-Q

MrMud
24 Aralık 2018, 15:29
" O testerenin adı ne ?"

Hadi cevap ver bakıyım :mrgreen:
Allah birliğinizi bozmasın.

ayhanakbuga
24 Aralık 2018, 21:56
" O testerenin adı ne ?"

Hadi cevap ver bakıyım :mrgreen:
Allah birliğinizi bozmasın.

:)Amin, cümlemizin birliği bozulmasın. Allah razı olsun.

Samet Ağır
24 Aralık 2018, 22:06
Biraz reşo yakıtı jel olsaydı yanında kolay olurdu yakmak. Bide delikanlı varken bari hızlı olmak için bir çakmak kullan.. :)
Maşallah yavrum sessiz sedasız bekliyor. Cesaret de süper ama...
Kar görmeyeli yıllar oldu.
Koca sıpa oldular takılmıyorlar benimle..
Yakın çevremde dağ bayır orman yok..
Getirmeyin beni oralara haa... :)
Çok güzel,maşallah..

ayhanakbuga
24 Aralık 2018, 22:19
Biraz reşo yakıtı jel olsaydı yanında kolay olurdu yakmak. Bide delikanlı varken bari hızlı olmak için bir çakmak kullan.. :)
Maşallah yavrum sessiz sedasız bekliyor. Cesaret de süper ama...
Kar görmeyeli yıllar oldu.
Koca sıpa oldular takılmıyorlar benimle..
Yakın çevremde dağ bayır orman yok..
Getirmeyin beni oralara haa... :)
Çok güzel,maşallah..

Çok teşekkür ederim. Haklısınız üşüdü Yusuf... Oğlum bu haftasonu gidelim mi kızakla kaymaya diyorum, yok baba evin yanında kayalım diyor :)

ayzek
25 Aralık 2018, 02:37
Nede güzel kar var istanbulda hasretiz ufaklıkta çok tatlı maşallah keşke oralarda olsaydım ateş yakma işinde yardımcı olur o ateşi yakar ufaklığı üşütmezdim laf olsun diye demiyorum cidden karda yaş kurumamış ve ıslanmış tahda odun ne varsa ateşe vermiştim sınav günü bir sürü aday soğuk kar yağarken bekliyordu ısınmak için uğraşırken herles yanmaz boşa uğraşma vs derken bir kişi yardım etti oda yanmayacağına kanat getirip gitti yaklaşık 15-20 dakikalık uğraşın sonucu ve arabanın bagajında az kalan motor yağınında yardımı ile ateşi yakmayı başardım sonrası ateşin başına üşüştü herkes :) aklınızda bulunsun okurda ateş yakmak durumunda kalırsanız etraftaki çam ağaçlarını kullanın yaş olsalar bile içerisindeki reçine sayesinde yanarlar ilk önce bir bıcak ile ağacın dalını ok yapar gibi ince ince kıyarak kav oluşturun yeteri kadar oluştuktan sonra ince dalları daha sonrasında ateşin durumuna göre büyük dalları yakarak tutuşturabilirsiniz

Guven
25 Aralık 2018, 07:20
Çok güzel olmuş. :cat:
Oğlunuzu allah bağışlasın. :)

< iLk@yy >
25 Aralık 2018, 12:22
böyle durumlarda kuru odun veya kömür olması güzel iş görüyor

yağmur sonrası kuru kısım ile yemeği yaptıktan sonra közleri bir noktaya toplayıp etrafına yaş olanları dizebiliyorsun
ufak bir açıklık bırakıp ( ya rüzgara karşı ya elle yellemek lazım ara ara sürekli ) odunların kuruması ve yanması sağlanır

ben şişme yatak pompasını götürdüğüm için hem bastırırken hem çekerken hava üflüyor kendisi ve baya güzel bir harlama yöntemi oluyor

splender
25 Aralık 2018, 13:09
Harikasınız :)

Benimde genelde solo olarak yaptığım ve ufaklığın biraz daha büyümesini iple çektiğim mevzular :)
Kendi başıma genelde ormanda yürüyüş yapmayı, mantar toplamayı ve ateş yakmayı seviyorum. en kötü çaydanlığımı alıp yanıma topladığım bitkilerden, kuşburnulardan oturup çayımı içmeyi seviyorum.

Ateş yakma mevzusunda yere temas eden ağaçların üzerinden topladığınız parçalarla yakmak inanılmaz zordur. Yerden rutubeti ve nemi sünger gibi çeker.
Daha çok yaşayan ağaçların üzerinden kırılmış ve ölü parçaları bulup yakmanızı tavsiye ederim nacizane.
Huş ağacı kabuğunu da nerden buldunuz merak ettim açıkçası. Marmara bölgesine bulmak biraz sıkıntılı, çok isterdim gerçekten hiç denk gelemedim :)

Huş ağacı ile yakmadan öncede iç kısmını çakının sert yüzeyiyle tozlandırıp biraz daha ufak parçalar halinde kullanmayı deneyebilirsiniz.
Birde magnezyumla ateş yakarken ateşin yancağı yeri sabitlerseniz destek alıp daha fazla kıvılcım atmasını sağlayabilirsiniz biraz uğraşmışsınız sonra çakmakla yakmışsınız ama yinede olmadığını izlemek bile keyifliydi :)

Tebrik ederim, şu an en çok ihtiyaç duyulan ve eksikliği hissedilen bir anlayışa yaklaşıma sahipsiniz, ben sayımızın az olmadığını bildikçe çok mutlu oluyorum :)

İlginizi çekerse diye paylaşmak istiyorum, genelde kendi aktivitlerimi ve ufaklıkla yaptığım aktiviteleri paylaşıyorum, yaşasın doğadaki çocuk :)

https://www.instagram.com/hadibabayineyap/

Saygılar.

ayhanakbuga
25 Aralık 2018, 18:48
Nede güzel kar var istanbulda hasretiz ufaklıkta çok tatlı maşallah keşke oralarda olsaydım ateş yakma işinde yardımcı olur o ateşi yakar ufaklığı üşütmezdim laf olsun diye demiyorum cidden karda yaş kurumamış ve ıslanmış tahda odun ne varsa ateşe vermiştim sınav günü bir sürü aday soğuk kar yağarken bekliyordu ısınmak için uğraşırken herles yanmaz boşa uğraşma vs derken bir kişi yardım etti oda yanmayacağına kanat getirip gitti yaklaşık 15-20 dakikalık uğraşın sonucu ve arabanın bagajında az kalan motor yağınında yardımı ile ateşi yakmayı başardım sonrası ateşin başına üşüştü herkes :) aklınızda bulunsun okurda ateş yakmak durumunda kalırsanız etraftaki çam ağaçlarını kullanın yaş olsalar bile içerisindeki reçine sayesinde yanarlar ilk önce bir bıcak ile ağacın dalını ok yapar gibi ince ince kıyarak kav oluşturun yeteri kadar oluştuktan sonra ince dalları daha sonrasında ateşin durumuna göre büyük dalları yakarak tutuşturabilirsiniz

Verdiğiniz değerli bilgiler kulağıma küpe olacak. Samimi cümleleriniz için de ayrıca teşekkür ediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:16 ----------

Çok güzel olmuş. :cat:
Oğlunuzu allah bağışlasın. :)

Allah razı olsun. Hepimizi sevdiklerimize bağışlasın... Çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:17 ----------

böyle durumlarda kuru odun veya kömür olması güzel iş görüyor

yağmur sonrası kuru kısım ile yemeği yaptıktan sonra közleri bir noktaya toplayıp etrafına yaş olanları dizebiliyorsun
ufak bir açıklık bırakıp ( ya rüzgara karşı ya elle yellemek lazım ara ara sürekli ) odunların kuruması ve yanması sağlanır

ben şişme yatak pompasını götürdüğüm için hem bastırırken hem çekerken hava üflüyor kendisi ve baya güzel bir harlama yöntemi oluyor

Pompa fikri süper... çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:19 ----------

Harikasınız :)

Benimde genelde solo olarak yaptığım ve ufaklığın biraz daha büyümesini iple çektiğim mevzular :)
Kendi başıma genelde ormanda yürüyüş yapmayı, mantar toplamayı ve ateş yakmayı seviyorum. en kötü çaydanlığımı alıp yanıma topladığım bitkilerden, kuşburnulardan oturup çayımı içmeyi seviyorum.

Ateş yakma mevzusunda yere temas eden ağaçların üzerinden topladığınız parçalarla yakmak inanılmaz zordur. Yerden rutubeti ve nemi sünger gibi çeker.
Daha çok yaşayan ağaçların üzerinden kırılmış ve ölü parçaları bulup yakmanızı tavsiye ederim nacizane.
Huş ağacı kabuğunu da nerden buldunuz merak ettim açıkçası. Marmara bölgesine bulmak biraz sıkıntılı, çok isterdim gerçekten hiç denk gelemedim :)

Huş ağacı ile yakmadan öncede iç kısmını çakının sert yüzeyiyle tozlandırıp biraz daha ufak parçalar halinde kullanmayı deneyebilirsiniz.
Birde magnezyumla ateş yakarken ateşin yancağı yeri sabitlerseniz destek alıp daha fazla kıvılcım atmasını sağlayabilirsiniz biraz uğraşmışsınız sonra çakmakla yakmışsınız ama yinede olmadığını izlemek bile keyifliydi :)

Tebrik ederim, şu an en çok ihtiyaç duyulan ve eksikliği hissedilen bir anlayışa yaklaşıma sahipsiniz, ben sayımızın az olmadığını bildikçe çok mutlu oluyorum :)

İlginizi çekerse diye paylaşmak istiyorum, genelde kendi aktivitlerimi ve ufaklıkla yaptığım aktiviteleri paylaşıyorum, yaşasın doğadaki çocuk :)

https://www.instagram.com/hadibabayineyap/

Saygılar.
Zaman ayırıp tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim :)Deneyimle edinilen bilgiler kolay unutulmuyor. Deneyimlerinizi ilgiyle takip edeceğim... Allah bağışlasın sizin kuzuyu da :)