PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zinciri mazotla yaglamak

dsdasdasd
05 Aralık 2018, 23:06
Arkadaslar bugun itibariyle uzun donemli bir teste basliyorum.

Zincir temizleme spreylerinin zincirin omrunden yedigini bizzat sahit olmustum(25.000 km de degistiriyordum) Son motorumun zincirini 65.000 km boyunca sadece ve sadece mazotla temizledim.

Bu basariyi gordukten sonra artik yeni zincirimin yaglama isini de mazotla yapmaya karar verdim.

Uygulama su sekilde olacak;

Once bir tur fis fis fis zincire mazotu sikip pisligin akmasini bekleyip bir bezle
iyice siliyorum akabinde bir daha fis fis fis bu da yaglama amaciyla zincirde kaliyor.

Yagmur olmadigi muddetce 100 km boyunca zincirin yagli kaldigini gordum.

Zincire yapisan sprey yaglar toz,pisligi de zincire yapistiriyor.Hem temizlemesi hem de olusan goruntu kirliligi ayri bir dert benim icin.

Her 10.000.km de zincirin durumunu buraya editleyecegim.

Bakalim sonuc ne olacak.

kdiner
05 Aralık 2018, 23:21
Mazotla temizlemen iyi ama yağlama işini unut, motordan çıkan yağı veya sıfır yağ kullanabilirsin ama fazlalığı bezle hafif hafif alman lazım ki sıçratma yapmasın veya gres sürün fırça ile oda işinizi görür.

uzay gemisi
05 Aralık 2018, 23:30
mazot gazyağı ile benzer özellikte olduğu için temizleme için rahatlıkla kullanılabilir ama yağlama için kalın yağ öneririm

PAPAZ_39
05 Aralık 2018, 23:40

Zincir temizleme spreylerinin zincirin omrunden yedigini bizzat sahit olmustum(25.000 km de degistiriyordum) Son motorumun zincirini 65.000 km boyunca sadece ve sadece mazotla temizledim.

Bu basariyi gordukten sonra artik yeni zincirimin yaglama isini de mazotla yapmaya karar verdim.

Once bir tur fis fis fis zincire mazotu sikip pisligin akmasini bekleyip bir bezle
iyice siliyorum akabinde bir daha fis fis fis bu da yaglama amaciyla zincirde kaliyor.

Zincire yapisan sprey yaglar toz,pisligi de zincire yapistiriyor.Hem temizlemesi hem de olusan goruntu kirliligi ayri bir dert benim icin.

Bakalim sonuc ne olacak.

Üstadım sonuç ne olacak derken ? Sonucu zaten denemiş ve muhafak olmuşsun. Yukarida da yazmışsın 65 bin kilometre sonuç mükemmel daha ne olsun. Arada büyük fark var 25 bin nere 65 bin nere. Bende deneyeceğim hemde maliyeti düşük. Teşekkürler 👍

Tekpiston
05 Aralık 2018, 23:55

Bakalim sonuc ne olacak.

Selamlar,

65bin km lk bu süreçte hangi yağı kullandınız, bir de araç nedir?

Kanaatimce mazotun yağlama özelliği ince kalır, baklalar ile dişli arasında yeterli olmayabilir.

Ama 65bin km lik netice cidden kayda değer.

dsdasdasd
06 Aralık 2018, 00:03
Üstadım sonuç ne olacak derken ? Sonucu zaten denemiş ve muhafak olmuşsun. Yukarida da yazmışsın 65 bin kilometre sonuç mükemmel daha ne olsun. Arada büyük fark var 25 bin nere 65 bin nere. Bende deneyeceğim hemde maliyeti düşük. Teşekkürler ��

hocam yanlış anladınız."Son motorumun zincirini 65.000 km boyunca sadece ve sadece mazotla temizledim." derken temizlik amaçlı başka bir ürün kullanmadım demek istedim.Yağlama için sprey motul kullanıyordum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:55 ----------

Selamlar,

65bin km lk bu süreçte hangi yağı kullandınız, bir de araç nedir?

Motul C4 kullandım,motor Africa Twin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:57 ----------

Kanaatimce mazotun yağlama özelliği ince kalır, baklalar ile dişli arasında yeterli olmayabilir.

Haklı olabilirsiniz,ama deneyeceğim yine de.

Testimin güvenilirliği sarsacak tek bir sey var o da motorun üstünde gelen orjinal zincirlerin sağlamlığı.
Gidip yine DID aldım ama üstünde gelen orjinal DID gibi olur mu emin değilim.

Nikkfurie
06 Aralık 2018, 00:13
güncel bir başlıkta da yazdık , zincirinizi likit yağ ile yağlayın temizlemeye bile gerek kalmayacak , motorin aslen çok ince bir yağdır , dezavantajı 10 km de kurur sık sık yağlamak gerekir , avantajı ise kokusundan dolayı kedi yaklaşmaz motora :)

ogzcngdk
06 Aralık 2018, 01:00
bir müddet sonra mazot kuruyacak ve zinciriniz tamamen paslanacak, ancak niyetine girdiğiniz için deneyin görün bence. (Y)

Armagedon61
06 Aralık 2018, 01:19
Bence mazot temizlemek için iyidir fakat yağlama görevi görmesi zor bir ihtimal. Görsede yeterli olabileceğini düşünmüyorum. Sürekli mazot sürersen zincir temiz olur ama eminim yağın gördüğü görevi görmez. Mazot uçucudur. Kısa süre sonra gaz haline geçip havaya karışacağına inanıyorum. Belki sen zinciri 20000 yerine 65000 km kullandın. Ama güç kaybını hesaba katmamışsın. Bir motor x beygirse tekere daha az bir güç ulaşır. Yağlamak bu aktarımdaki kaybı azaltır. Amacı yağlamak olan bir yağla mazot arasında fark olduğuna inanıyorum.Güç kaybı gereksiz yakıt demektir. Yeni zincir dişli her zaman farkedilir derecede güç artışına yol açacağına inanıyorum hatta öyle olduğunu birçok kez gördüm. Ayrıca kopana kadar bir zinciri kullanacak değiliz. Belli bir gerdirme sınırı var. Zaten yağ çabuk biten birşey de değil. Temizleme spreyleri çabucak bitiyor. O yüzden mazotla temizleyip zincir yapıyla yağlaman yararına olacağını düşünüyorum 😊😉

MotoCG
06 Aralık 2018, 01:27
Arkadaşların yazdığı gibi temizleyeceksin mazot kullan ama yağlarken kesinlikle kilit veya gres yağını tavsiye ederim şahsen ben o şekilde yapıyorum memnunum. Mazot kuruyacak kullandığın spreyden daha çabuk kuruyacak pas ve koku yapıcak denememeni umut ederim.

PAPAZ_39
06 Aralık 2018, 01:58
Aslında kaliteli bir gres aşırı sürülmedikçe diğerlerinden daha faydalı gibi geliyor bana. Zinciri besliyor yumuşatıyor ve şırıltı sesini daha uzun süre azaltıyor sanki 😛

bursalıali
06 Aralık 2018, 12:33
Kardeşim niye elma ile armutu topluyorsunuz ki? 2 ayrı zincir çeşidi var , birisi eski klasik, diğeri oringli . Oringli zinciri motorinle temizlersen üç gün sonra alırsın zinciri eline başlarsın
yeni zincir aramaya. Çünkü mazot zincirin baklaları arasındaki oringleri ( plastik esaslı olduğu için )
çabuk aşındırır . Mazot yerine gaz yağı kullanırsanız aşınma daha az olacaktır. Bu sebeple oringli
zincirde motorin- mazot hiç bir zaman tavsiye edilmez. Amma sizin zincirinizde oring yoksa gönül
rahatlığı ile motorin -benzin- solvent gibi maddelerle temizledikten sonra dilediğiniz yağı sürebilirsiniz . Haydi kolay gelsin.

dsdasdasd
06 Aralık 2018, 14:00
Kardeşim niye elma ile armutu topluyorsunuz ki? 2 ayrı zincir çeşidi var , birisi eski klasik, diğeri oringli . Oringli zinciri motorinle temizlersen üç gün sonra alırsın zinciri eline başlarsın
yeni zincir aramaya. Çünkü mazot zincirin baklaları arasındaki oringleri ( plastik esaslı olduğu için )
çabuk aşındırır . Mazot yerine gaz yağı kullanırsanız aşınma daha az olacaktır. Bu sebeple oringli
zincirde motorin- mazot hiç bir zaman tavsiye edilmez. Amma sizin zincirinizde oring yoksa gönül
rahatlığı ile motorin -benzin- solvent gibi maddelerle temizledikten sonra dilediğiniz yağı sürebilirsiniz . Haydi kolay gelsin.

zincirim oring li ve 65000 km sadece mazotla temizledim.
Goruldugu uzere zincirimi 3 gunde elime almadim yani.

Aksine zincir temizleyicilerin zinciri bitirdigini dusunuyorum.

PAPAZ_39
06 Aralık 2018, 20:35
Mazotla temizleyerek 65 bin km kullanmis. 3 gün sonra zinciri eline alsa,neden bu başlığı atıp bizimle paylaşsın ki. Bize yalan borcumu var 😊

LynXMaSTeR
06 Aralık 2018, 22:14
Temizlemek için anlarım da yağlama için mazot derken?

thedarkfire
06 Aralık 2018, 22:19

Bakalim sonuc ne olacak.

Motor ne? Zinciri oringli değildir muhtemelen.