PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikleti su soğutmalı olanlar?

HONDAANTALYA
30 Kasım 2018, 16:49
Selamlar
Al acele bi konu açmak zorunda kaldım , kusura bakmayın.
Benim cbr 125 r 2011 model yeni kasa . Bunun radyatör kapağı gevşekti çıkardık.Kia kamyonet kapağı uydurduk , takilmasina takıldı ama bunun havasını alma muhabbeti var onu bilmiyorum.Kapagi açtığımzda bi basınc etkisi yaratti simdi yenisi taktık ama dediğim gibi havasıni almadık? Yoldayım cvplarinizi bekliyorum, teşekkürler.

afat
30 Kasım 2018, 17:36
seyir halindeyken foruma girmen hiç güvenli değil dostum

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:09 ----------

hadi ben bilmiyorum şakasına takıldım arkadaşa bilen bir abimiz yardımcı olsun :pale:

bursagsli
30 Kasım 2018, 18:06
İlk olarak radyatör kapağını aç. Motoru rölantide çalıştırıp azar azar gaz ver. Gaz verdikçe hava kabarcığı çıkar ve içinde ki antifriz eksilir. Eksildikçe tamamlarsın. Ayrıca yedek depoyu doldurmayı unutma

hasmet
30 Kasım 2018, 20:15
Normalde sogutma sisteminde de "bleed hole" denen bir (veya iki) delik olur; fren sisteminde oldugu gibi. Havasi oradan alinir, radyatorun icinden degil. Motosikletin kullanma kilavuzunda degil de servis manuelinde ayrintili yazar.

Mesela benim motosiklette 2 tane var, sanirim V2 oldugu icin. On tekeri yerden 50cm yukseltip, radyatore sivi ekleniyor, ta ki o deliklerin ikisinden de antifriz cikana kadar. Sonra delikler vidalanip, motosiklet duzeltiliyor. Motorun calismasina falan gerek yok. Bilakis sogumasi icin beklemeniz gerekiyor.

Ramazan Can
30 Kasım 2018, 20:57
kapak açık hararet normal yerine gelene kada çalıştır eksilen kısmı tamamla... sonra kapt motoru kapağı.. soğuyana kadar bekle soğuyunca aç kapağı ilave et tamamdır..
taktığın kapak ile çıkan kapağın bar aynı olmalı

Deadly Sto(R)m
30 Kasım 2018, 22:19
Selamlar
Al acele bi konu açmak zorunda kaldım , kusura bakmayın.
Benim cbr 125 r 2011 model yeni kasa . Bunun radyatör kapağı gevşekti çıkardık.Kia kamyonet kapağı uydurduk , takilmasina takıldı ama bunun havasını alma muhabbeti var onu bilmiyorum.Kapagi açtığımzda bi basınc etkisi yaratti simdi yenisi taktık ama dediğim gibi havasıni almadık? Yoldayım cvplarinizi bekliyorum, teşekkürler.

Radyator kapagi standart boyda olsa da farkli basinc degerleri vardir. Ornegin motosikletinizin radyator kapagi 1.6 bar basincla karsilasinca tahliyeye baslamak uzere ayarliylen belki de kamyonetin radyayor kapagi 2.0 bara ayarlidir. Bu da demek ki, radyatirdeki basinc artar da artar ama sogutma sivisi tahliyesi baslamaz ve sogutma sistemine zarar verirsiniz. Ya da tam tersi olur, motosiklet sogutma sistemi daha fazla basinci kaldiracakken daha dusuk basinca siviyi tahliye eder ve sogutma sistemi susuz kalip saglikli calisamaz.

En azindan basinc degerinin ayni olup olmadigino kontrol edin. Ayniysa sorun yok :)