PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : galericiden motosiklet almak

emirs
26 Kasım 2018, 01:48
araba alırken daima galericiden uzak durun demişlerdir.
km düşürme, hasar kayıtsız tamir bakım, ince boya, vb sahtekarlıklara başvuruyorlar dediler.
bende dün bu ilanı gördüm.
14.500 r25 satıyorlar. sizce galeriden böyle uygun fiyata motosikletler alınır mı?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-yamaha-r25-black-2015-model-hasr-kaytsz-son-firsat-ilk-geln-aldi-623768687/detay

sharkspeedr2
26 Kasım 2018, 01:58
motosikletin ilanına girince gözüme batan o rezalet zincir dişlisini görünce kim olursa olsun o motosikletten uzak dursun derdim
14.500 tlni huzursuz bir birliktelige vermek istersen karar senin.

alp010
26 Kasım 2018, 02:24
Bir söz vardır Anasını boyayıp babasına satar diye. Galerici kelimesi duyunca aklıma hep bu geliyor. Temiz eli yüzü düzgün birinden almak daha güvenli diye düşünüyorum.

yamtareroglu
26 Kasım 2018, 03:39
Şahsen galericiden herhangi bir araç almamayı boşverin, şahit olduğum birkaç ve bizzat başıma gelen bir olay yüzünden, nakit para ödese dahi galericiye araç satmam. size de böyle yapmanızı tavsiye ederim..
Meşhur dolandırıcı Sülün Osman'ın kendi gibi meşhur bir beyanatı vardır: Hayatım boyunca beni dolandirmaya kalkmayan kimseyi dolandırmadım demiştir. Bu tür durumlarda dolandırılan hemen
herkes çok iyi bir fırsat yakaladığını, 10 liralık malı 3 liraya kapatıp 7 lira kâr ederim şark kurnazlığının kurbanı olur..

Youjoee
26 Kasım 2018, 07:34
Başlığı "Galeriden başıma bela almak" olarak okudum

afat
26 Kasım 2018, 08:34
zincire dokunan tetanoz oluyor

MaryJane
26 Kasım 2018, 09:06
Galecilerin Hepsi Kötü Değil Ama O Nasıl Bi Zincir Ya Rabbi

hokahey
26 Kasım 2018, 09:33
zincir milattan önce demirin keşfi ile bulunmuş ve öylece kalmış sanki.

harun27
26 Kasım 2018, 09:37
Sadece galerici diyip genellemek olmaz komisyoncudan bişey alınmaz

fkambay
26 Kasım 2018, 09:44
Galericileri günahım kadar sevmem ama daha aracın üstüne binmeden, hiç gaza basmadan düzgün kullanılmış mı yoksa hor mu kullanılmış, diye test etmeden sadece bir fotoğrafla aracı ve galericileri yaftalamak ne kadar doğru sizce bence %100 DOĞRU

Blackeagletr
26 Kasım 2018, 10:22
Yüksek ihtimal bela açar.

Adam 14.500 e satıyor bu aracı.
Galeri dediğin 1.500-2000 den aşağı kar koymaz.
Satıcıdan ne kadara aldı ? 12500'e mi, R25'i ?
Sıkıntısız R25 o fiyata gitmez, gel gör ki, galerici de düzgün malı ölü fiyatına satmaz.

pea
26 Kasım 2018, 10:27
Sadece sağa yatmıştır demişler, sol gidon topuzu hasarlı, paslı.
Sol motor kapağında çizikler var. Ne oldu da söküldü orası.
Alırsan zincir ve lastik masrafın var.
Katlanır plaka var, büyük olasılıkla apaçi motoru.
Ucuz da değil. Boşuna macera.

muhammetcon
26 Kasım 2018, 11:41
O motor hem sağa hem sola defalarca yatmış aşikar..Önde de bi yamukluk var gibi sanki ya da ben yanlış görüyorum.

SuleymanE
26 Kasım 2018, 11:45
Net Cevap: Alınmaz.

Nedenini örnek vererek açıklayayım. Bir motor almaya heveslendim, sahibiyle görüştük, ufak bir hasar kaydı varmış, 3 bin tl lik onarım (grenaj değişimi vs) görmüş. Sorun etmedim. Telefonda motor başında ufak bir ikram yaparım dedi. Gittim motoru inceledim, içime de sindi, almak istedim. Fakat sahibi alıcı olduğumu ve motoru beğendiğimi görünce hiç indirim yapmak istemedi. Sahibi 27 dedi ben 26 dedim, haydi ortası olsun dedim yine yanaşmayınca bende almaktan vazgeçtim.

Aynı motor bir ay satışta kaldı, satılmadı. Daha sonra bu motoru birkaç ay sonra galeri ilanında gördüm. 35bin tl fiyat yazmış. Açıklamada da kazasız, çiziksiz, hasar kayıtsız tertemiz motor yazıyor. Karıştırmama hayatta imkan yok, plakasından donanımına kadar biliyorum, aynı motor. 27 bine satılmayan hasar kayıtlı motoru kazasız diye 35e millete itelemeye çalışıyor. İşte galerilerin para kazanma mantığı bu...

Bu sadece motosiklette karşılaştığım bir olay. Otomobil bakaken ne yalanlar, ne ahlaksızlıklar, ne şerefsizlikler gördüm anlat anlat bitmez...

Galericiler için yalan söylemek, nefes almak gibi bir şey sanırsam. Daha düzgün bir galericiyle karşılaşmadım desem yalan olmaz.

allegromod
26 Kasım 2018, 12:52
olay galerici olayı değil aslında geçenlerde tvde izledim turist yolcu kılığında taksiye biniyor vatandaş bi fiyat kilediler adama ki ahlaksız teklif yapan ible oldu yani bizim insanımız bu hale geldi

RideForLife.
26 Kasım 2018, 13:18
Bana mı öyle geliyor yoksa motor, arkasindan bakınca beni alma diye mi bağırıyor?
Galericiden alınır mı bilmem ben hiç tecrübe etmedim ama bu motor alinmaz.

uzay gemisi
26 Kasım 2018, 14:33
aman diyim şuan fiyatı uygun olduğundan dolayı aklınıza yatabilir ama motor bu hayatı dolu dolu yaşamış düşmüş kalkmış herşeye rağmen hala ayaktayım yıkılmadım der gibi.

emirs
26 Kasım 2018, 15:53
çok güzel cevaplar aldım. hepinize teşekkürler.
muhtemelen 20 bine sıfır 2017 r25 alacağım bayiden. abs siz.

mehmet tufan
26 Kasım 2018, 16:41
galerilerden uzak durun abi.
aman allah korusun.

sultanselim
26 Kasım 2018, 17:00
arkadaşlar çok çok afedersiniz biraz abes bir örnek olacak fakat,

galericiden değil araba motor almayı abi kelepir çok güzel bi hatun var hem de bedava al işin gör dese ona bile yapıştrmam kesin aids falan vardır diye. o derece yalancılar. şimdi işini hakkıyla yapanı dürüstünü tenzih ederim diyeceğim de malesef ömrü hayatım boyunca bir tane bile dürüst galerici ve taksiciye rastlamadığım için bu iki meslek erbabına sümüğümü atmam

06Serhat
26 Kasım 2018, 17:51
Ben hiç güvenmem. Arkadaşım motoruyla kaza yaptı 2500 tl ye toplattı. Kısa bir süre sonra birine vermiş kullanması için oda kaza yaptı 5 bin tl masrafı çıktı. Arkadaşım motoru kazalı bir şekilde sattı. Alan adam motosiklet tamir işleriyle uğraşıyor motorları toplayıp satıyormuş. Biraz zaman sonra motoru malum sayfada ilanda gördüm. Açıklama kısmına inanamadım. Hersey orijinal sadece sola yattığı için grenajda çizik var. Aradım abi valla kazalı değil ufak bir çizik orijinal vs vs. Tamircilere ve galericilere hiç inanmıyorum.

Wing750
26 Kasım 2018, 18:33
Aynalar kapalı, plaka katlanır ve o da ezik içinde. Zincir hiç yağ görmemiş ömründe. Kullanıcı çok titiz bir belli ki.

burak burk
26 Kasım 2018, 19:59
sağa yatmış sola yatmış.değişeni varmı allah bilir.zincir ağlıyor değiştir diye.ayrıca 2015 sıkıntılı seri geçmişini iyi öğrenmen lazım değişen parçalar vs.galerinin bu kadar uyguna motoru satması hiç iyiye işaret değil.300 500 kazanmıyorki bu adamlar 3 4 lira kazanması lazım.

Thracian
26 Kasım 2018, 20:16
Galericiye,al-satçıya ne araç satılır ne bu tiplerden araç alınır.Şimdi aklıma geldi küçük bir anımı anlatayım;
Bizim fabrikada hem vardiya ustalığı yapan hem de boş zamanlarında al-satçılık yapan bir eleman var.Geçen mart ayında arabamı satmaya niyetlendim.Buna satmaya niyetim yok ama biraz dalga geçmek için arabanın özelliklerini saydım,dedim kaç para verirsin.Dur ben bir kaç arkadaşa sorayım kaç paradan gidiyor sana fiyat vereceğim dedi.15 dakika sonra ;
-"Geçen gün bir arkadaşım senin arabanın aynısın sarısını 14 e almış,eleman aylardır satamadığı için arkadaşıma arabayı ucuza vermiş."
-"Aga o arabanın Türkiye'ye sarı rengi hiç gelmedi.O araç sarı renk üretilmedi.O arabanın sarısı yok.Dalga mı geçiyorsun benimle?"
Eleman sus pus oldu bir şey diyemedi.İlanı açtıktan sonra 2 gün içinde arabayı 21 bin TL çok hızlı bir şekilde sattım.Tekrar uyarıyorum galericilerden,al-satçılardan uzak durun.Bunlarla alış-veriş yapmayın ki nesilleri tükensin.

hokahey
26 Kasım 2018, 20:28
galeri işi yaş aga. önünden geçerken bile tedirgin olduğum nadir yerlerdendir.

Kural [ Z ]
27 Kasım 2018, 08:53
araba alırken daima galericiden uzak durun demişlerdir.
km düşürme, hasar kayıtsız tamir bakım, ince boya, vb sahtekarlıklara başvuruyorlar dediler.
bende dün bu ilanı gördüm.
14.500 r25 satıyorlar. sizce galeriden böyle uygun fiyata motosikletler alınır mı?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-yamaha-r25-black-2015-model-hasr-kaytsz-son-firsat-ilk-geln-aldi-623768687/detay

Resimden gördüklerim:
* Sol ön grenajın stator kapağı üzerine denk gelen parçası kırık, yapıştırılıp boyanıp geçilmiş.
* Sol ön amortisörde sürtünmeden kaynaklı olduğunu tahmin ettiğim hasarmgörülüyor.
* Sürücü selesi yırtık
* Artçının ayak pedlerini taşıyan braket sürtünme sonucu aşırı şekilde deforme, ki bunun tek açıklaması yukarıdaki tespitleri de topladığımızda motosiklet sol tarafa yatarak uzun bir süre asfaltta sürüklenmiş ve "olduğu kadar" denilerek geri toplanmış. Kesinlikle yetkili servis toplaması değil.
* Kuyruk ve plakalık iptal edilmiş. Sizin hoşunuza gidebilir ancak emin olun ki polisler de buna bayılıyor. Yiyeceğiniz ilk cezada orjinal parça elinizde olmadığı için sorun yaşarsınız, eski haline getirmek pahalıya mal olacaktır.
* Zincir iyi durumda değil, gergisi sonda. Bu durumda çok net görünmese de ön arka zincir dişlisi ile birlikte set olarak değiştirilmeli.
* Sol ön grenaj boyanmış (sticker' a dikkat)
* Sağ ön grenaj boyanmış (boya kalitesi ve sticker' a dikkat)
* Susturucu üzerinde yine düşme ve sürüklenmeden kaynaklı olduğu bariz belli olan çizikler mevcut. Yani motosiklet sağ tarafa da seyir halinde iken düşmüş ve sürüklenmiş.
* Aynı şekilde debriyaj kapağı üzerindeki çizikten de bunu doğrulayabilirsiniz.
* Sağ ön grenaj içeriden kırık, bağlantıları kırık olduğundan grenajın alt parçası yerine tam oturtulamamış.
* Sağ amortisör keçesinin üzerindeki parça deforme. Nedenini anlayamadım:silent:
* Motosiklet plakasının durumu, yaptığı kazanın ciddiyetini biraz daha ortaya çıkarıyor.
* Yine sağ ön grenajın yakından gösterildiği resime dikkat ederseniz grenajın üst köşesi sürtünme sonucu erimiş. Ne şekilde ve ne hızla sürüklendiğini buradan tahmin edebilirsiniz.
* Aynı resimdeki gidon ağırlıklarına da dikkat edin, sürtünme sonucu bir kısmı erimiş. Buna zarar vermek oldukça güçtür, yani oldukça hızlı iken düşüp sürüklenmiş. Ayrıca motosiklet kaba şekilde elden geçirilip boyanmış temizlenmiş fakat fren hidrolik rezervuar tankı motosikletin aslında hiç de bakımlı olmadığını, sadece göz boyandığını ortaya çıkartmaya yetiyor. Boyaları dahi dökülmüş. Buna rağmen manet yeni. Yani fren maneti kırılmış ve yenisi takılmış.

Resimlerden bu kadarını anlayabiliyorum. Yakından bakılıp çalıştırılıp bir de yol testine çıkınca daha kim bilir neler çıkacak.

ve galericinin açıklaması:

YAMAHA R25 2015 MODEL

MOTORSIKLET HASAR KAYITSIZ TEMIZ SORUNSUZDUR
ARKA STOP LAMBASI SINYALLIDIR
MOTORSIKLET SADECE SAGA YATMISTIR CIDDI ALICILAR ARASINLAR FIYAT SONDUR

TAKAS SADECE KUÇUK SCOOTERLE OLUR

Eh şimdi güvenip alın haydi...

Seko
27 Kasım 2018, 09:26
Ben biraz daha genel konuşayım, Türkiye'de ikinci el SS motor zaten alınmaz. Galericiden olan R25 hiç alınmaz. R25, yüksek devir seven bir motordur ve bizim kullanıcılarımız motorun "hakkını" vermiştir. Üzerine bir de kazası, yatması eklenince atın çöpe gitsin. Bir de ben nedense böyle sehpa üzerinde fotoğrafı çekilmiş hiçbir motora güvenmiyorum. O da benim kıllığım işte...

yaşlıveacemi
27 Kasım 2018, 12:27
Galericilikte altın kural satmak için araç alırken önemli olan aracın durumu değil fiyatı. Servis bakımlıymış, garaj arabasıymış şundanmış bundanmış geç bunları. Hasarlı, bakımsız araçlarda kar marjı daha yüksektir. 80 milyon içinde aranan alıcı her zaman bulunur.