PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstanbul Havalimanı otopark ücretleri belli oldu..

hachiko
19 Kasım 2018, 12:31
Resmi açılışı 29 Ekim'de yapılan İstanbul Havalimanında 2 ay süresince otoparktan ücret alınmayacak. Havalimanında otopark ücretleri ile kimlerden ücret alınmayacağı da belli oldu.

https://imageshack.com/a/img921/512/CgMStk.gif

İstanbul Havalimanı için belirlenen 2018 yılı ücret tarifesine göre engelli ve gazilerin belgelerini ibraz etmeleri kaydıyla kullandığı veya bulunduğu araçlardan(her defasında azami 15 güne kadar), şehit ailelerinin birinci dereceden yakınlarının özel araçlarından (her defasında azami 15 güne kadar) ücret alınmayacak.31 Ekim'de THYnin Ankara,Antalya, İzmir, Ercan ve Baküye günlük seferlere başladığı İstanbul Havalimanı otoparkı kendi araçları ile gelen yolculara kolaylık olması açısından 2 ay süresince (30 Aralık 2018'e kadar) ücretsiz yapılmıştı.2018 yılı için belirlenen ücret tarifeleri yeni ücret tarifeleri yürürlüğe konulmasına kadar yürürlükte kalacak.

İç/Dış hatlar kapalı otopark (otomobiller için)

Park süresi (Saat/TL)

0-1 saat:19,75 TL

1-3 saat:24 TL

3-6 saat:37,75 TL

6-12 saat:44,75 TL

12-24 saat:60 TL

Abonman (otomobiller için)

4 gün:173,50 TL

7 gün:284 TL

15 gün:387,50 TL

Aylık:423 TL

Motor,motosiklet

0-1 saat:9 TL

1-3 saat:12,25 TL

3-6 saat:18,75 TL

6-12 saat:22,75 TL

12-24 saat:30,50 TL

Abonman (motor,motosiklet için)

4 gün:87 TL

7 gün:141,75 TL

15 gün:193,75 TL

Aylık:212 TL

Açık otoparklar için (otomobil)

Park süresi (Saat/TL)

0-1 saat:15 TL

1-3 saat:18 TL

3-6 saat:27,25 TL

6-12 saat: 30,50 TL

12-24 saat:42,25 TL

Abonman aylık 316 TL

Motor, motosiklet (açık otopark için)

0-1 saat:7,75 TL

1-3 saat:9 TL

3-6 saat:13 TL

6-12 saat:15,50 TL

12-24 saat:20,75 TL

Abonman aylık:161,25 TL

Minibüs/pikap (açık otopark)

0-1 saat:17 TL

1-3 saat:22,75 TL

3-6 saat:30 TL

6-12 saat:35,75 TL

12-24 saat:49,50 TL

Abonman aylık:358,75 TL

Midibüs, Otobüs, Kamyon, Kamyonet (açık otopark)

0-1 saat:20 TL

1-3 saat:27,75 TL

3-6 saat:33,75 TL

6-12 saat:42,25 TL

12-24 saat:57,20 TL

Abonman aylık:402,25 TL

DHMİ Kiracısı, Taksi İşletmeleri ve Nakliyeciler, Havalimanında görevli personel/personel servis araçları için ise açık otopark aylık abonman 130 TL

Engelli, gazilere ve şehit ailelerine her defasında azami 15 güne kadar ücretsiz

Devlet Personel Başkanlığının Devlet Teşkilatı Bilgi Bankasında listelendirilmiş olan genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçeli kurumlar, düzenleyici ve denetleyici kuruluşlar, sosyal güvenlik kurumları, mahalli idareler ve 5018 Sayılı Kanun dışında kalan özel bütçeli kuruluşların (hizmet satın alma yoluyla kiralanan araçları dahil) araçlarına (azami 1 saat süre ile), Kordiplomatik plakalı araçlara (bir saate kadar),Engelli ve gazilerin belgelerini ibraz etmeleri kaydıyla kullandığı / bulunduğu araçlara (her defasında azami 15 güne kadar),Şehit ailelerinin 1. dereceden yakınlarının özel araçlarına (her defasında azami 15 güne kadar), Devlet Hava Meydanları İşletmesi(DHMİ) personelinin kullandığı özel araçlara, DHMİ tarafından işletilen otoparkları kullanan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü personelinin özel araçlarına tarife uygulanmayacak.

Atık atanlardan kalış süresi üzerinden yüzde 100 zamlı ücret alınacak

Otoparklarda araç yıkanması, araçlardan çıkan atıkların atılması gibi hususları yapanlardan parkta kalış süresine göre hesaplanacak ücret yüzde 100 zamlı alınacak. Ödeme yapıldıktan sonra 15 dakika içerisinde otoparktan çıkılmaması halinde 15 dakika üzeri süre tarifeye göre ücretlendirilecek. Otopark işletmecileri; DHMİne bilgi verilmesi kaydıyla ücretsiz uygulama ya da tarife altı indirim yapabilecek.

SlimeDont
19 Kasım 2018, 13:42
Bu ücretler şaka mı ? yoksa ben mi yanlış görüyorum ?

watercolours
19 Kasım 2018, 14:15
Otoparka da doluluk garantisi verilmiş mi acaba?

Tundzhay
19 Kasım 2018, 14:23
bedava olmuş.

RideForLife.
19 Kasım 2018, 14:38
En ucuz otopark parası(saatlik) günlük yaktığım benzin parasını en az iki katı... Acaba 5 dakikalık girip çıkmaya ücret kesiliyor mu? Antalyada 0-15 ücretsiz...

artemis99
19 Kasım 2018, 14:49
havaalanı orası, olacak o kadar. dış hatlarda yiyecek fiyatları da öyle fahiş.

gitaristgkn
19 Kasım 2018, 14:59
ohh maşallah suyunda da koy...

watercolours
19 Kasım 2018, 15:13
Frankfurt havaalanı saatlik 5-6 avro.
Asgari ücrete göre kıyaslayın.

kurubuz
19 Kasım 2018, 15:17
Atatürk havalimanı da aynı fiyat. Herhalde oraya araç parketmeyeli 10 sene olmuştur. Taksi veya metro ile giderim her zaman. Metro bağlanana kadar yeni havalimanı kullanılmaz.

Selcuk.86
19 Kasım 2018, 15:29
Sabiha gökçene devam en iyisi bedava otopark varken niye kullanayım yeni hava alanını :))

mkolia
19 Kasım 2018, 15:43
Abiii kim saatte 20 lira kazanıyor bu nasıl ücret tarifesi en azından dolarlık yazsalarmis çok gözükmezdi

logaritma
19 Kasım 2018, 20:59
Havalimanını görmedim ama dünyanın en büyük havalimanıysa şayet yada avrupanın.. uluslararası standartlara göre istihtam yolcu kapasitesi kadar oraya bir oranda otopark yapmaları lazım.. on milyonlarca insanın havaalanını kullanıcağı söyleniyor tam kapasitede buda demek oluyorki devasal da bir otoparkı vardır..

Atatürk havalimanının paralı olması çok doğal çünkü şehrin merkezinde, bedava olsa çevrede oturanlar orda havaalanı dışında çevresinde avm lerde çalışanlarda otoparkına bedava diye park edebilir.. onun paralı olması o yüzden çok doğal..

ona rağmen 20 tl vermemek için havalimanın dışında km lerce kuyruk oluyor bir yakınını bekleyen falan 20 tl için arabayı içeri sokmuyorlar aracın içinde bekliyorlar..

Zaten bu yeni havalanına gitmek için insanlar bir dünya yakıt yakıcak , zaten sen oraya devasal bir otopark da yapmışsın bedavada olsa doldur doldur bitmiycekdir.. zaten havalimanının çevresinde öyle bir yerleşim avm bir şeyde yok ki vatandaş arabasını bırakıp gitsin.. ücra bir yerde.. paralı yapmanın ne mantığı var..

Bu seferde şöyle bir görüntü oluşmasında devasal bir otopark ama içi bomboş ,havalının dışında yol kenarında sağa çekmiş gene km lerce araba kuyruğu bir yakınını bekleyenler falan.. tam böyle traji komik bir vakka olur..

Samet Ağır
19 Kasım 2018, 21:46
Uçakların tüm masraflarını çıkarıp net kar ettikleri rakamı bulun...
Birde oturduğun yerden sıfır emek sıfır masrafla otoparktan alınan parayı bulun...
Karşılaştırın...
Otopark çoooook daha karlı değil mi?
Ne uçak alıcam,pilot hostes yakıt,v.s v.s..
Dükkan da almam girdisi çıktısı şuna aldım buna sattım..
Ne uğraşıcam yahu.. Gelen kendi koyuyor arabasını,kendi çıkarıp götürüyor. Ekmek isteyen yok,su isteyen yok..
Otopark işi güzel,hele hele havaalanındaysa...
Keşşşşşke benim olsaaa....

mgora
19 Kasım 2018, 21:57
Frankfurt havaalanı saatlik 5-6 avro.
Asgari ücrete göre kıyaslayın.

Hocam geçen sene kaç euro idi ? , bu almanlar bizi kıskandıklarından , asabımızı bozmak için fiyatı düsürmüs olmasınlar ?

gerivites
19 Kasım 2018, 22:36
Höh o neymiş öyle. Arabayla birini almaya gidince de yol kenarında falan beklettirmiyor zaten polisler. Neyse ki işimiz düşmüyor.

hachiko
20 Kasım 2018, 00:08
Arkadaşlar kadıköydeki kıçıkırık değnekçiler bile 1 saat için 10 lira alıyor niye bu kadar şaşırdınız çözemedim..

54RR
20 Kasım 2018, 00:46
Otoparka saati 3 liradan fazla para vermem, gerekirse 5km uzağa bırakırım o yolu yürürüm :mrgreen:

levend84
20 Kasım 2018, 00:50
Otoparka saati 3 liradan fazla para vermem, gerekirse 5km uzağa bırakırım o yolu yürürüm :mrgreen:

5km gidiş,5km dönüş,toplam 1 saat sürer, 6 tl lik yakın yere koysan daha iyi olmazmi?

Hee yururum hemde spor olur dersen orasi ayri..

osiosborn
20 Kasım 2018, 08:34
Fiyatlar makul. Fakirler Esenler'e gitsin.

afat
20 Kasım 2018, 09:13
araç içi ikram mevcuttur

GezeGeze
20 Kasım 2018, 10:15
Büyük bir transporter tarzı bir aracı yanaştırıp günlük park edin ve gelen geçen motosikletleri yarı fiyatına kızakla içine alın daha ucuz fiyata

Günlük 60 lira otopark ücreti verseniz; 10'ar liradan 5-6 motosiklet nasıl olsa denk gelecektir :) Yan yana 2 tane sığdırabilirsiniz...

Sığdırabilirseniz küçük otomobillerden de çekebilirsiniz içine ...

Çok mu zihni sinir bir proce olarak göründü?

E orası yeni havalimanı :)

Çok da mantık şeetmemek gerek...

Aramamak gerek ...

54RR
20 Kasım 2018, 22:13
5km gidiş,5km dönüş,toplam 1 saat sürer, 6 tl lik yakın yere koysan daha iyi olmazmi?

Hee yururum hemde spor olur dersen orasi ayri..
Hem spor işte :cat: bir keresinde arabayı nasıl uzağa bıraktıysam dönüşte yolu bulamadım :queen:

levend84
20 Kasım 2018, 22:32
Hem spor işte :cat: bir keresinde arabayı nasıl uzağa bıraktıysam dönüşte yolu bulamadım :queen:

He yaa,

Bir keresinde,antalya´da parkettigim sokagi bulamadim.

Ulan her sokak basinda kumandaya basa basa nerdeyse pili bitirecektim..belki uzaktan dortluleri yakip sondururum hesabi,ama yok,kamikaze gibi dolanmistim.:pr:

Angrypower
20 Kasım 2018, 23:27
Bizim bir abi Ortaköy'de arabayı parketti. Sonra parkettiği sokağı unuttu. Kuzey'i araya araya bir hal oldu, bir baktıki Güney'de araba :P

kümmi
18 Şubat 2019, 17:24
İstanbul havalimanında motosikletler için Yeşil otoparkta ayrılmış alan var.
Girişte kamera plakayı sadece önden okuyabildiğinden bariyer açılmıyor.
bilet düğmesine bas. arkadan telefon düşmesine bas. operatöre plakanı söyle.
operatör elle giriş yapınca bilet geliecek, bariyer açılacak.
kazasız sürüşler, kazasız uçuşlar.

ozan1991
18 Şubat 2019, 19:25
Atatürk havalimanındada fiyatlar böyle ve 15 katlı otopark genelde fulle yakın oluyor uygun fiyat koysalar düşünemiyorum otoparkın halini 1000 lerce personel var ve çoğu araçlarıyla gitmiyor fahiş ücretlerden dolayı

splender
18 Şubat 2019, 20:18
Şu olay bir an önce kesinleşse de biz de bilsek ne kadar ödeyeceğimizi.
Asıl mesele yeni havaalanı yakınlarında kiralık ev bulmak :(

bindiregandi
18 Şubat 2019, 21:22
direkt kapı önüne bırakıp gidicen. çekici daha ucuza götürür.

MahmutBiner
25 Eylül 2019, 12:34
Yeni havalimanına motosikletiyle giden arkadaşlarım, 7 ekimde bir toplantı için 1 gecelik antalyaya uçacağım havalimanında motosiklet park durumu nedir. Konunun başında fiyatları belirtilmiş fakat daha önce giden tecrübeleri olan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Motosikletle gitmek mantıklımıdır, güvenlimidir. Biraz hızlı hareket etmem gerekiyor uçak sabah çok erken otomobille trafiğe girmek istemiyorum servislerinde saatlerinden emin olmadım. Motosikletler için özel bir alan mı var bu alandan sonra iç hatlara geçmem çok uzun sürer mi yanımda iki adet valiz olacak. Hiç bulaşmadan taksiyle gitmek mi mantıklı olur.

Tundzhay
25 Eylül 2019, 12:54
Yeni havalimanına motosikletiyle giden arkadaşlarım, 7 ekimde bir toplantı için 1 gecelik antalyaya uçacağım havalimanında motosiklet park durumu nedir. Konunun başında fiyatları belirtilmiş fakat daha önce giden tecrübeleri olan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Motosikletle gitmek mantıklımıdır, güvenlimidir. Biraz hızlı hareket etmem gerekiyor uçak sabah çok erken otomobille trafiğe girmek istemiyorum servislerinde saatlerinden emin olmadım. Motosikletler için özel bir alan mı var bu alandan sonra iç hatlara geçmem çok uzun sürer mi yanımda iki adet valiz olacak. Hiç bulaşmadan taksiyle gitmek mi mantıklı olur.

yeni havallanına ben belediye otobüsü ile gittim. tabi öğle ve 19 mayıstı. belediye otobüsü yardır yardır gidiyordu. ama havalanı çok büyük. yürü yürü bitmiyor. otoparkı bilmiyorum ama o da daha da dışarda olacağını düşünerek yolda geçeceği zamandan çok otoparktanuçağa binenekadar geçecek :)

MahmutBiner
25 Eylül 2019, 13:09
yeni havallanına ben belediye otobüsü ile gittim. tabi öğle ve 19 mayıstı. belediye otobüsü yardır yardır gidiyordu. ama havalanı çok büyük. yürü yürü bitmiyor. otoparkı bilmiyorum ama o da daha da dışarda olacağını düşünerek yolda geçeceği zamandan çok otoparktanuçağa binenekadar geçecek :)

Havalimanına motosikletle giden bir video buldum. Buradaki arkadaş motosikletlere ücretsiz olduğunu söylüyor. Hatta bariyerin yan tarafından güvenlik yönlendirmesiyle geçiyor. 12.dakika. Umarım daha önce giden arkadaşlarda fikir verir keyifli keyifli giderim :)

https://www.youtube.com/watch?v=ZHTiFOcbSic