PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor YAĞININ ÜSTÜNE BAŞKA YAĞ EKLEDİM

LiseliMotorc
18 Kasım 2018, 22:13
Evet
Bugün bi dalgınlığıma geldi ve nasolsa az yağ var diye motorun eski yağının üstüne 1LT yağ ekledim

eski yağ motul un yağı
yeni yağ petrol ofisinin yağı
motora bir zararı olurmu?

2 si karışmışmıdır ?

sizce ne yapmalıyım ?
yağ göstergesinde yağ gözükmüyordu bloktaki

LÜTFEN BOŞ YORUMLAR ATMAYIN OLUR BÖYLE HATALAR İNSANIZ SONUÇTA.

levend84
18 Kasım 2018, 22:25
Motorun Rks zaten kapasitesi 1lt.

Ne kadar azaldi?uzun zamandir calistirmamis olabilirsin.

En sagliklisi,tapayi sök yagi temiz bir kaba bosalt,kaptaki yag 1-1.25 civari ise idare edebilir.zira 1.5-1.7 lt yag cikarsa o zaman olmaz.

Eski yag ile karistiysa ki,karismistir.sorun olabilir.

Yeni bir yag al ve degisimi tamamla.

BatuhanK
18 Kasım 2018, 22:32
En iyisi yağların karıştırılmaması.
Ara formül aynı viskozitedeki yağları karıştırmak.
Petrol ofisi yağının motosiklet için üretilenlerden olduğunu varsayıyor ve üstün körü bir cevap vermek istiyorum. Bir şey olmaz takma kafana :) Akışkanlıkları farklı olsa da...

LiseliMotorc
18 Kasım 2018, 22:38
En iyisi yağların karıştırılmaması.
Ara formül aynı viskozitedeki yağları karıştırmak.
Petrol ofisi yağının motosiklet için üretilenlerden olduğunu varsayıyor ve üstün körü bir cevap vermek istiyorum. Bir şey olmaz takma kafana :) Akışkanlıkları farklı olsa da...

evet motosiklet için üretileninden

uzay gemisi
18 Kasım 2018, 23:10
Hiçbir problem olmaz takma kafana. bazı arkadaşlar gelip bir mühendis edasıyla şöyle olmaz böyle olmaz diyebilir ama yaptiginiz abartılacak bir konu değildir.

pcmnyk
18 Kasım 2018, 23:13
bişey olmaz bende eski motorumda yapıyordum

RideForLife.
19 Kasım 2018, 00:26
Dostum yağ fazla gelmez ise yani atıyorum kapasite 1ltdir koyduğun yag ile 1.5 lt olmuştur o zarar verebilir. Içerilerde sıkıntı olabilir. Ama yağların karışması çok problem olmaz. Ama yinede her zaman yapma :).

yamtareroglu
19 Kasım 2018, 00:31
Farklı motor yağlarını karıştırmak viskoziteyi bozuyor ama yağsız kalmasından tabii ki iyidir.. Özellikle uzun yola çıktığınızda hele hele yağ eksiltme sorunu olan bir motosikletinin varsa, farklı bir yağ eklemesi yapabilirsiniz.

bassturbin
19 Kasım 2018, 01:17
Yağ karışınca birşey olmaz evhamlılar için olur, daha önemlisi 1 litrelik yağ alan motorda 2 litre var bunun 1 litresini boşaltmanız gerekir.Fazla yağın olumsuz etkileri var.

yaşlıveacemi
19 Kasım 2018, 02:11
Aynı kategorideki yağların karıştırılmasında bir sakınca yok.

Senin motosikletinin yağ kapasitesi kaç litre bilmiyorum. 1 litre veya 1.25 litre olmalı 1 litre eksiltmesi normal değil esas sen ona baktır. Yada sen fazla ekledin oda başına iş açar.

yamtareroglu
19 Kasım 2018, 02:54
Belli bir süre kullanılmış bir motor yağı üzerine (aynı yağ dahi olsa) yeni yağ eklerseniz tüm yağın alışkanlık ve tutunma paritysi bozulur. Motor yağını neden değiştiriyoruz bakımlarda ? Yağ özelliğini kaybettiği için, yani her yapılan kilometrede yağ, yavaş yavaş basınca dayanıklılık ve eksilme özelliğini kaybeder.. farkli yoğunluktaki sıvılar (ki özellikle yuksek teknoloji ürünü yağ) birbiri ile karıştırılırsa iki yağ da bozulur.. Zorunda kalmadıkça yapmamak gerekir.

Tekpiston
19 Kasım 2018, 09:45
Selamlar,

Yağın fazlasi motoru yorar, verim düşüklüğü yapar, ancak asıl sıkıntı motorun keçeleri zorlanır ve kaçak yapar.

Yağ çubuğundan veya penceresinden seviye kontrolü yapınız, max çizgisinden fazlasını geri boşaltınız.

afat
19 Kasım 2018, 09:47
kola fanta karışımı gibi :mrgreen:

LiseliMotorc
19 Kasım 2018, 19:32
CEVAPLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BİRAZDAN İNİP YAĞI 1LT E ÇEKİYORUM :)

blueway2
20 Kasım 2018, 01:04
Belli bir süre kullanılmış bir motor yağı üzerine (aynı yağ dahi olsa) yeni yağ eklerseniz tüm yağın alışkanlık ve tutunma paritysi bozulur. Motor yağını neden değiştiriyoruz bakımlarda ? Yağ özelliğini kaybettiği için, yani her yapılan kilometrede yağ, yavaş yavaş basınca dayanıklılık ve eksilme özelliğini kaybeder.. farkli yoğunluktaki sıvılar (ki özellikle yuksek teknoloji ürünü yağ) birbiri ile karıştırılırsa iki yağ da bozulur.. Zorunda kalmadıkça yapmamak gerekir.
Eklemeden cbf 150 yi nasıl kullanacağız her 500 kmde yağmı değiştireceğiz

valeros46
20 Kasım 2018, 01:08
Her ikisi de aynı viskozitedeyse herhangi karışım sorun olmaz. İkisi de 10-40 ya da 15-50 vs gibi.

UğurDankı
20 Kasım 2018, 01:23
Fazla yağı motor kartel havalandırmasından atacaktır yani hava filtresi kazanına sonuç olarak filtre tıkanır karıştırdığınız 2 yağ aynı özellikte ise yani vizkozite (10-40 vb) yada sentetik mineral gibi bir fark yok ise sizin motorunuz için sorun yaratmaz daha yeni teknolojiye sahip motorlarda sorun olabilir. Bende rks 150r kullanıyorum yağ kapasitesi 1.2 litre

PAPAZ_39
20 Kasım 2018, 04:47
Yağsız kalmasından iyidir. Fakat çok uzun süre kullanmamakta fayda var. En kısa zamanda yeni bir yağ ile değiştir. Kafan rahat olsun.

Kural [ Z ]
20 Kasım 2018, 10:25
Problem yağ sınıflarının karışmasından çok yağ seviyesindeki aşırı fazlalık.

Motor yağınızı temiz bir kaba boşaltın ve motora kullanıcı talimatında belirtilen miktarda yağ koyun. Aksi halde kısa ve uzun vadede arızalar ve sorunlar baş gösterecektir.

serif abi
20 Kasım 2018, 10:32
motul üstüne yag konur mu ya :queen:

Şimdi ben gelim mıçacagım sonra sen gelip mıçacaksın , muhanetler sizde hiç akılda mı yok , Motulün üstüne yağ konur mu :)

Motorun yağ yakmaya başlamış ise artık miyadı dolmaya başlamış demektir, Bu saatden sonra yag üstüne yag koyman hiç bir mahsuru yoktur. yagsız kalmasından çok daha iyidir

mustick
20 Kasım 2018, 10:39
kola fanta karışımı gibi :mrgreen:

Coca cola ile Le cola'yı karıştırmış. Bir şey olmaz