PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren şişmiş olabilir mi?

BondGirl007
17 Kasım 2018, 18:44
Selam arkadaşlar
Bugün motorla giderken bi anda frene basmadığım halde motor yavaşladı. Gaz veriyorum ama gitmiyor, sonra bi anda gidiyo. Eve gelene kadar bu sorunu yaşadım bugün.
Dün kışlık lastik taktırmıştım, lastik ddğişiminden eve dönerken fren çok sert olmuştu ve eve gelene kadar kolum ağrımıştı freni sıkmaktan. Bununla alakası olabilir mi acaba ?

Bir de fiyat olarak yüksek bişey çıkar mı acaba?

Green Arrow
17 Kasım 2018, 19:39
Selam arkadaşlar
Bugün motorla giderken bi anda frene basmadığım halde motor yavaşladı. Gaz veriyorum ama gitmiyor, sonra bi anda gidiyo. Eve gelene kadar bu sorunu yaşadım bugün.
Dün kışlık lastik taktırmıştım, lastik ddğişiminden eve dönerken fren çok sert olmuştu ve eve gelene kadar kolum ağrımıştı freni sıkmaktan. Bununla alakası olabilir mi acaba ?

Bir de fiyat olarak yüksek bişey çıkar mı acaba?

Merhaba, lastik taktırdıktan sonra olduysa muhtemelen bununla alakaladır. Taktırdığınız yere uğrayın bir isterseniz baksınlar.

MeRİchJane
17 Kasım 2018, 20:05
Bununla alakalı bir fikrim yok ama lastiği takdırdığınız yere giderseniz,lastikle alakalı olabilir.

','
17 Kasım 2018, 21:27
eve dönerken fren çok sert olmuştu ve eve gelene kadar kolum ağrımıştı freni sıkmaktan

sol(arka) manet(fren)ten bahsediliyor sa
lastik değişimi hatası ihtimali az

SuleymanE
17 Kasım 2018, 21:34
Lastik değişimi için fren merkezleri de sökülüyor, ardından yeniden yerlerine takılıyor. Bir montaj hatası olmuş olabilir, fazla geciktirmeden derhal lastik değişimi yaptırdığınız yere veya size en yakındaki güvenilir bir servise motorunuzu gösterin kontrol etsinler.

Özellikle lastik değişimi sonrası aniden fren hissiyatındaki değişim direkt buna işaret ediyor.

Çıkacak masrafa bir şey diyemem...

06Serhat
17 Kasım 2018, 22:42
Piston baskı yapabilir. Kaliperi söküp balataları temizlemiştim. Kendiliğinden piston çok dışarıya çıkmıştı. Çok zor bir şekilde iterek zor bela yerine oturtup balataları takmıştım. Elle tekeri dönderdiğimde balatanın diske baskı yapıp tekerin rahat dönmediğini gördüm. Ustama sordum o baskı yapması kendiliğinden düzelir dedi. 200-250 km sonra kendiliğinden düzeldi.

levend84
17 Kasım 2018, 23:13
Piston baskı yapabilir. Kaliperi söküp balataları temizlemiştim. Kendiliğinden piston çok dışarıya çıkmıştı. Çok zor bir şekilde iterek zor bela yerine oturtup balataları takmıştım. Elle tekeri dönderdiğimde balatanın diske baskı yapıp tekerin rahat dönmediğini gördüm. Ustama sordum o baskı yapması kendiliğinden düzelir dedi. 200-250 km sonra kendiliğinden düzeldi.

Teker rahat dönmedi diyorsun,200-250 km boyunca o balata diske sürterek ısıya sebep olur ve disk yuzeyini aşındırır.

Ben değişimde genelde yeni aldigim balataya ince zımparayla yüzeyden tek paso aliyorum..rahat alişiyor.

Konuyu acan arkadasimizin sorunu yuksek ihtimalle,

Vespa lx 125 modelin arka freni kampana oldugu icin,lastik degisiminden sonra balata gergi tırnagi veya yayı tam oturmamis olabilir.

06Serhat
18 Kasım 2018, 00:23
Teker rahat dönmedi diyorsun,200-250 km boyunca o balata diske sürterek ısıya sebep olur ve disk yuzeyini aşındırır.

Ben değişimde genelde yeni aldigim balataya ince zımparayla yüzeyden tek paso aliyorum..rahat alişiyor.

Konuyu acan arkadasimizin sorunu yuksek ihtimalle,

Vespa lx 125 modelin arka freni kampana oldugu icin,lastik degisiminden sonra balata gergi tırnagi veya yayı tam oturmamis olabilir.

Yeni balata takmadım mevcut balatayı zimparalayıp güzelce temizledikten sonra taktım. Balata diske baskı uygulayacağı için gittiğim yolda balatanın koku vermesini bekliyordum. Fakat vermedi. İlginç bir durum yaşadım.