PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik Kazası Kusur Oranı Tespit Davası Sonuçlanma Süresi

InMyHearth
17 Kasım 2018, 17:14
Merhaba daha önce geçirdiğim kaza ile ilgili bir konu açmıştım. Tekrardan bazı konularda yardım almam lazım şimdi daha önce de belirttiğim gibi polis tutanağında kusur oranları belirlenmediği için mahkeme yoluyla trafik kazası kusur oranı tespit davası açmam gerekiyor. Asıl sıkıntıya gelirsek servis bu davanın 2 ile 3 yıl arasında sonuçlandığını belirtti. Doğal olarak bu kadar uzun sürede sonuçlanması benim açımdan hiç iyi değil o saatten sonra motoru yaptırmanın da bir anlamı kalmıyor çünkü. Aranızda avukat ve ya bu olayı daha önce yaşayan birileri varsa davanın sonuçlanma süresi hakkında bilgilendirirlerse sevinirim.

ftkrblt
17 Kasım 2018, 17:42
Geçmiş olsun,kaza tespit tutanağı hazırlanmadı mı?kaza tespit tutanağı ve kaza sonrası kaza mahalinde çekilen fotoğraflar sbm komisyonuna iletilir ve sbm komisyonu değerlendirmesini yapıp kusur oranlarını sbm kaza tespit tutanağı sorgulama sayfasında yayınlar,(https://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/sayfalar/kazatespittutanagisorgula.aspx)
Buradan kusur oranları yayınlandıktan sonra kararın uygun olmadığı ya da hata olduğunu düşünürseniz itiraz edebilirsiniz ve durum tekrar değerlendirilip kusur oranlarında değişim var ise yeni hali yoksa mevcut hali yayınlanır,bunun dışında sbm tarafından verilen karar hoşunuza gitmese bile maalesef elinizde video kaydı,şahit gibi kesin deliller yoksa maalesef mahkeme yolu uzar gider,maddi ve manevi olarak yıpratıcı uzun bi dönem geçirirsiniz.Şu da olabilir dava sürecinin öncesinde artık başvuru yapıldıktan sonra arabulucu dediğimiz hukukçular devreye girip tarafları anlaştırmaya çalışır bu dönemde de karşılıklı anlaşma sağlayabilirsiniz.Ancak belirtmek isterim ki son dönemlerde trafik kazalarında mahkemeye kadar uzanan durumlar gözlemlemedim,genelde sbm kararı sonucu kusurlu tarafın sigortası kusursuz olan tarafın aracını yaptırır kusurlu araç sahibi kaskosu yoksa cebinden kendi aracını yaptırır,yine aynı şekilde yaralanma meydana gelen durumlarda yaralı taraf sigortadan tazminat talep edebildiği gibi kusuru olmayan taraf hasarlı araç için bedel kaybı talebinde bulunabilir.

artemis99
17 Kasım 2018, 17:53
ne kadarlık bir hasar söz konusu? perte yakın bir durum varsa pert raporu almak işinize gelebilir. Yaralanmalı kaza mıydı?

Seramik
17 Kasım 2018, 18:11
Hocam sizin anlattığınız durumunuzda bir gariplik var polis tutanakta kusur oranlarını mı yazıyor???

@ ftkrblt

Arkadaşımız güzel bir şekilde anlatmış.

Kusur oranları SBM sisteminde görünmüyor mu?

InMyHearth
17 Kasım 2018, 18:14
Geçmiş olsun,kaza tespit tutanağı hazırlanmadı mı?kaza tespit tutanağı ve kaza sonrası kaza mahalinde çekilen fotoğraflar sbm komisyonuna iletilir ve sbm komisyonu değerlendirmesini yapıp kusur oranlarını sbm kaza tespit tutanağı sorgulama sayfasında yayınlar,(https://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/sayfalar/kazatespittutanagisorgula.aspx)
Buradan kusur oranları yayınlandıktan sonra kararın uygun olmadığı ya da hata olduğunu düşünürseniz itiraz edebilirsiniz ve durum tekrar değerlendirilip kusur oranlarında değişim var ise yeni hali yoksa mevcut hali yayınlanır,bunun dışında sbm tarafından verilen karar hoşunuza gitmese bile maalesef elinizde video kaydı,şahit gibi kesin deliller yoksa maalesef mahkeme yolu uzar gider,maddi ve manevi olarak yıpratıcı uzun bi dönem geçirirsiniz.Şu da olabilir dava sürecinin öncesinde artık başvuru yapıldıktan sonra arabulucu dediğimiz hukukçular devreye girip tarafları anlaştırmaya çalışır bu dönemde de karşılıklı anlaşma sağlayabilirsiniz.Ancak belirtmek isterim ki son dönemlerde trafik kazalarında mahkemeye kadar uzanan durumlar gözlemlemedim,genelde sbm kararı sonucu kusurlu tarafın sigortası kusursuz olan tarafın aracını yaptırır kusurlu araç sahibi kaskosu yoksa cebinden kendi aracını yaptırır,yine aynı şekilde yaralanma meydana gelen durumlarda yaralı taraf sigortadan tazminat talep edebildiği gibi kusuru olmayan taraf hasarlı araç için bedel kaybı talebinde bulunabilir.

Kaza tespit tutanağı yaralanmalı kaza olduğundan dolayı polis tarafından tutuldu. Polis tutanağında polis yeterli delil olmadığı için kusur oranlarımızı anladığım kadarıyla sisteme girmemiş ve mahkeme yoluyla halletmemizi istemiş. Motor halihazırda şuanda serviste ve karşı tarafın sigortasında hasar dosyası açılarak eksperin motoru görmesi sağlandı ancak ekspere sorduğumda kusur oranlarınız belirlemediği için mahkeme yoluyla çözüceksiniz kusur oranı olmadan sigorta ödeme yapmaz cevabını aldım. Bu arada aşağıya polis tutanağında ki ifade kısmının linkini bırakıyorum daha iyi anlaşılması açısından.

https://i.hizliresim.com/k9rlQW.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:11 ----------

ne kadarlık bir hasar söz konusu? perte yakın bir durum varsa pert raporu almak işinize gelebilir. Yaralanmalı kaza mıydı?

Ekipmanlar ve motor üzerinde ki akseuarlar hariç motorda sadece 6000 TL'lik bir hasar söz konusu yani bir pert durumu söz konusu. Evet ayrıca yaralanmalı bir kaza idi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:12 ----------

Hocam sizin anlattığınız durumunuzda bir gariplik var polis tutanakta kusur oranlarını mı yazıyor???

@ ftkrblt Arkadaşımız güzel bir şekilde anlatmış.

Kusur oranları SBM sisteminde görünmüyor mu?

Tam tersi polis sisteme herhangi bir kusur ataması gerçekleştirmemiş. Tutanakta ki ifadeyi link olarak bıraktım göz atarsanız daha açıklayıcı olur. Ayrıca sbm' de herhangi bir kayıt bulunamıyor kontrol ettiğimde ise.

Seramik
17 Kasım 2018, 18:17
Sigortacınız ne diyor bu konuda? İllaki o çevrede benzer olaylar görmüşlerdir yardımcı olamıyorlar mı?
Kısacası illaki bilen vardır trafik çevresinde biraz dolaşırsanız çözüme yaklaşacağınızdan eminim.

Tekrardan geçmiş olsun. İnş kısa sürede işiniz çözüme kavuşur.

InMyHearth
17 Kasım 2018, 18:25
Sigortacınız ne diyor bu konuda? İllaki o çevrede benzer olaylar görmüşlerdir yardımcı olamıyorlar mı?
Kısacası illaki bilen vardır trafik çevresinde biraz dolaşırsanız çözüme yaklaşacağınızdan eminim.

Tekrardan geçmiş olsun. İnş kısa sürede işiniz çözüme kavuşur.

Kime sorsak mahkeme yoluna gideceksiniz cevabı alıyoruz. Motora bakmaya gelen ekspere soruyu ilettiğimde ondan da aynı cevabı aldım. Benim merak ettiğim mahkemede dava açılması durumunda bunun ne kadar sürede sonuçlanacağı servisin bana söylediğine göre 2 ile 3 yıl civarı süreceği ve dava sonucunda da büyük ihtimalle yeterli delil olmadığından dolayı da suçu yarı yarıya bölecekleri konusunda bana bir ifade de bulundular. Daha süreç tam anlamıyla başlamışken bile kaza yaptığım günden beri psikolojik olarak bitmiş durumdayım.

Seramik
17 Kasım 2018, 18:32
Geçmiş olsun. İnş Haklı olan ortaya kısa sürede çıkar.

mchi
17 Kasım 2018, 18:35
bana 2 günde geldi msj

ftkrblt
17 Kasım 2018, 18:44
Maalesef bu konuda yaptığım araştırmalar neticesinde buna benzer birçok dava reddedildiği gibi bazende %50'şer kusur dağılımı ile davalar kapanmış,haklılığınızı ispat edecek durumda iseniz tavsiyem sonuna kadar gidin,ancak ispat edebileceğiniz şahit ya da kamera kaydı gibi deliller yoksa maalesef durum çok zor görünüyor,ayrıca size söylendiği gibi bu davanın 2-3 yıl sürmesi muhtemeldir ki 2017 haziranında kavga ettiğim biriyle karşılıklı şikayetçi olmamız sonucu durum adli mercilere yansımıştı velakin mahkememizin ilk celsesi yarından sonra görülecek;düşünün olayın üzerinden neredeyse 18 ay geçmiş,zaten bu süre içerisinde kavga ettiğim şahısla tanıdıkların araya girmesiyle görüştük barıştık,maalesef bu ülkede adalet çok ağır işliyor ve bezdirici.Bana sorarsanız kalıcı bir sakatlığınız yok ise para mal mülk yerine yenisi gelir canınız sağolsun,şahsım adına 1.5 yıl sonra ilk celsesine çıkacağım bir dava için ve durum sadece maddi ve geçici sıkıntılardan ibaretse uğraşmam.Şimdi bir hakim olsam ve bu dava önüme gelse kazaya karışan her iki tarafın beyanı farklı kazayı anlatan bir şahit ya da video kaydı yoksa kimin yalan söylediğini imkan yok bilemem,ki böyle bir durumda ya davayı reddederim ya da yüzde 50'şer kusur verip kapatırım.

InMyHearth
17 Kasım 2018, 19:23
Maalesef bu konuda yaptığım araştırmalar neticesinde buna benzer birçok dava reddedildiği gibi bazende %50'şer kusur dağılımı ile davalar kapanmış,haklılığınızı ispat edecek durumda iseniz tavsiyem sonuna kadar gidin,ancak ispat edebileceğiniz şahit ya da kamera kaydı gibi deliller yoksa maalesef durum çok zor görünüyor,ayrıca size söylendiği gibi bu davanın 2-3 yıl sürmesi muhtemeldir ki 2017 haziranında kavga ettiğim biriyle karşılıklı şikayetçi olmamız sonucu durum adli mercilere yansımıştı velakin mahkememizin ilk celsesi yarından sonra görülecek;düşünün olayın üzerinden neredeyse 18 ay geçmiş,zaten bu süre içerisinde kavga ettiğim şahısla tanıdıkların araya girmesiyle görüştük barıştık,maalesef bu ülkede adalet çok ağır işliyor ve bezdirici.Bana sorarsanız kalıcı bir sakatlığınız yok ise para mal mülk yerine yenisi gelir canınız sağolsun,şahsım adına 1.5 yıl sonra ilk celsesine çıkacağım bir dava için ve durum sadece maddi ve geçici sıkıntılardan ibaretse uğraşmam.Şimdi bir hakim olsam ve bu dava önüme gelse kazaya karışan her iki tarafın beyanı farklı kazayı anlatan bir şahit ya da video kaydı yoksa kimin yalan söylediğini imkan yok bilemem,ki böyle bir durumda ya davayı reddederim ya da yüzde 50'şer kusur verip kapatırım.

Şu konumda elimde ispat edebileceğim bir delil yok ne kamera var ne görgü tanığı var. Beni asıl kahreden olayın maddi açısından öte bunu yapan insanın hatasını kabul etmeyip yaptığının yanına kâr kalacak olması. Hakkı yenilen yine yenildiğiyle hakkı yiyen de yine yediğiyle kalacak.

ftkrblt
17 Kasım 2018, 20:51
Sıkma canını ilahi adelet yerini bulacaktır,yukarıda bahsettiğim 1 buçuk yıl önce başıma gelen adli olayda hakkımı helal etmiyorum diye haykırdım,alkollü bir sürücü ve yanındaki arkadaşları tarafından darp edildim trafikteki haklı olduğum bir konu yüzünden,O gün için karşı tarafta 2016 civic vardı,olay yerine gelen eşinde audi a3,havaları civaları o biçimdi,Allah affetsin yapmamam gerekirdi ama hem beddua ettim hemde ilendim,şimdi sana belki kanal7 samanyolu senoryosu gibi gelecek ama son 1 buçuk senede ne honda civic kaldı ne de eşinin audisi,arkadaşının 2000 model Renault kango aracıyla bulursa işini görüyor,kendi de farkında olup bitenin ve ben de bu duruma düşmelerine üzüldüm ancak yapacak bişey yok,Allahıma 1000 şükür son 1 buçuk senede 3 tane araba değiştirdim,şu an kapımda 2 araba 1 motor var.o dönemde öyle masraflar yaptım ki karşı tarafın aracına kendi aracıma inan maddi olarak zor günler geçirdim ama Rızkı veren Allah,bizim efendiliğimizin mükafatını da verdi.Bu konuda senin yapabileceğin bişey yok ama haklılığını ispatlayabileceğin delil ya da şahitlerin olmaması bu olayı kimsenin görmediği anlamına gelmez,Unutma herşeyi gören duyan Allah var,Allaha havale et.