PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çifte Vatandaşlık

Utku Alkan
16 Kasım 2018, 16:52
Merhaba arkadaşlar,öncellikle forumda yeniyim ve a1 ehliyetimi almak için kursa gidiyorum o yüzden yanlışım olursa affola.
Ben 17 yaşında bir lise öğrencisiyim bugün otobüste aynı okuldan tanımadığım bir öğrenci(aynı yaştayız)kendisinin 600cc'lik bir motoru olduğunu söyledi.Bende şaşırarak kendisine bu işin yasal olmadıdığını bilerek mş yaptığını sordum.Kendisi bana çifte vatandaş olduğunu(İspanya yada İtalya ikisinden biriydı)ve bu yuzden motor hacmi sınırlamasının yaşa gore değil yıl deneyimine göre olduğunu söyledi.Mesela 2 yıl 125cc'lik bir araç kullandın sonrasında 300cc'ye geçebilirsin gibisinden.Böyle birşey var mıdır ? merak ettim bana 17 yaşında birinin 600cc'lik bir motor kullanması çok olağan dışı geldi açıkçası.Şimdiden cevaplarınız için teşşekürler.

serif abi
16 Kasım 2018, 17:19
Var bizde de öyle .

Wing750
16 Kasım 2018, 18:02
A1 Sınıfı Ehliyet
2 tekerlekli motosikletler için güç olarak 125 cc / 11 kw / 14 hp; 3 tekerlekli olanlar için ise 15 kv güç sınırını aşmayacak olanlar için A1 sınıfı ehliyet alınıyor. Eğer A1 sınıfı ehliyet sahibiyseniz M sınıfına dahil olan araçları da kullanabilirsiniz. A1 sınıfı ehliyet almak amacıyla başvuruda bulunabilmeniz için ise en az 16 yaşında olmanız gerekiyor.

A2 Sınıfı Ehliyet
2 tekerlekli motosikletler (600 cc 'ye kadar) için 35 kw / 47 hp; 3 tekerlekli olanlar için 12 kw / 16 hp güç sınırını aşmayacak olanlar için A2 sınıf ehliyet alınıyor. Başvuruda bulunmak için belirlenmiş yaş sınırı 18 olmasının yanı sıra, eğer A2 sınıf ehliyet sahibiyseniz A1 ve M sınıfına dahil olan araçları da kullanabilirsiniz.

A Sınıfı Ehliyet
Motor gücü 36 kw / 48 hp ve üzeri motosikletler için A sınıf sürücü belgesine ihtiyacınız vardır. 20 yaşındaki A sınıfı ehliyet alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı araçlarda deneyim sahibi olması da şart koşuluyor. Ancak 24 yaşını geçmişseniz, o zaman başvuru için herhangi bir koşul aranmıyor. A sınıf ehliyet sahipleri M, A1 ve A2 araçları da kullanılabildiği için, bu sürücü belgesi en avantajlı ehliyet sınıfında yer alıyor.

ucanteneke5
16 Kasım 2018, 18:33
Avrupada acemiler yetişsin diye nerdeyse her markanın 600cc ama 35kw.olan makinalar var,bu sene galiba honda da cb650r 35 kw.Türkiyeye getircek.
Yani anlicaan avrupada A2 ehliyeti slınca iki sene boyunca 35kw.ın üstüne çıkamiyon ama ağırlık ve ebatlara alısmak icin oyle 600cc 35kw.makinaya biniyolar.

ftkrblt
16 Kasım 2018, 18:44
16 yaşında birinin bile 600cc motosikleti olabilir bu yasaldır,şahsen 16 yaşımda iken ruhsatı adıma kayıtlı motosikletim vardı ki bu yasal,ancak yasal olmayan şey 16 yaşında ruhsatı üzerine olan motosikleti ehliyetsiz kullanmaktır,mal sahibi olmanın alt yada üst yaş sınırı yoktur

SlimShady1
16 Kasım 2018, 18:58
17 yaşımda a2 aldım şuan 23 yaşındayım 6 senelik a2 ehliyetim var şimdi ben otomatik olarak A sınıfında mıyım, yoksa tekrardan sınava girip A mı almalıyım?

okanbagiscan
16 Kasım 2018, 20:23
Ehliyetinizi yeni tip ehliyete çevirirken A olacak.

Onur34
16 Kasım 2018, 21:41
yalaaaan yalan soyluyor. ne ara o ehliyeti aldı da o deneyimi yaptı

artemis99
16 Kasım 2018, 23:49
Merhaba arkadaşlar,öncellikle forumda yeniyim ve a1 ehliyetimi almak için kursa gidiyorum o yüzden yanlışım olursa affola.
Ben 17 yaşında bir lise öğrencisiyim bugün otobüste aynı okuldan tanımadığım bir öğrenci(aynı yaştayız)kendisinin 600cc'lik bir motoru olduğunu söyledi.Bende şaşırarak kendisine bu işin yasal olmadıdığını bilerek mş yaptığını sordum.Kendisi bana çifte vatandaş olduğunu(İspanya yada İtalya ikisinden biriydı)ve bu yuzden motor hacmi sınırlamasının yaşa gore değil yıl deneyimine göre olduğunu söyledi.Mesela 2 yıl 125cc'lik bir araç kullandın sonrasında 300cc'ye geçebilirsin gibisinden.Böyle birşey var mıdır ? merak ettim bana 17 yaşında birinin 600cc'lik bir motor kullanması çok olağan dışı geldi açıkçası.Şimdiden cevaplarınız için teşşekürler.

her söylenen inanma öyle, 17 yaşında bir çocuğun lafına bak, yok çifte vatandaşmış yok tecrübe ile 600cc kullanıyormuş. Çifte vatandaş ama burda öğrenci öyle mi? seni fena yemiş. 600cc motoru olduğu da yalan olabilir.

thedarkfire
17 Kasım 2018, 00:14
her söylenen inanma öyle, 17 yaşında bir çocuğun lafına bak, yok çifte vatandaşmış yok tecrübe ile 600cc kullanıyormuş. Çifte vatandaş ama burda öğrenci öyle mi? seni fena yemiş. 600cc motoru olduğu da yalan olabilir.

Motorunun olup olmadığını bilemem ama benim 3 arkadaşım vardı hata biri baya yakın arkadaşımdı Türktü ama aynı zamanda Hollanda vatandaşıydı ama liseyide üniversiteyide burda okumuştu.

whitedeamon
17 Kasım 2018, 02:09

Söylenenelerde en azından bir kısmında yakan olacak bir durum yok.Şöyle ki çifte vatandaş olup türkiyede yaşayan birçok insan var o yaşlarda.Hatta üniversite sınavında bile yös adında farklı bir sınav vardır araştırabilirsiniz.Çifte vatandaş ve burada öğrenci olmasına şaşırmamak gerek yani.Diğer yandan tecrübe ile 600cc kullanma kısmı doğru olmayabilir.Çünkü hollanda ve almanyada 24 yaş sınırı var ve hala yürürlükte olan nir kanun.Kaldı ki italyada yada ispanyada bunun farklı olacağını sanmıyorum.