PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaya ve Okul Geçitlerinde Yol Ver

Y.o.K
14 Kasım 2018, 11:33
Malumunuz Trafik Cezaların da bir takım değişiklikler ve Ceza miktarlarında artışlar oldu geçtiğimiz günler de.

Yaya ve Okul Geçitlerinde yol vermek konusunda Trafik Ceza Cetveli 74. Maddede şu şekilde yazıyor;

"Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek"

Cezası 488 TL ve 20 Ceza Puanı var.

Ceza kısmı uygulanır mı ? ben daha denk gelmedim, ancak belediye yaya geçitlerinin boyalarını yeniledi ve uygulanacağını düşünüyorum.

Ben şahsi olarak araba ile de motosiklet ile de trafikte yayalara zaten yol vermeye gayret ediyordum.

Fakat motosiklet ile giderken yol vermeden önce arkadan gelen var mı yok mu diye aynaya bakmadan frene basamıyorum. Ben bu konuda yaşadığım bütün olumsuzluklara rağmen ısrarla yol vermeye devam edeceğim.

Sıkıntılar yaşayacağız ve yalnız olmadığımızı hissetmek için burada konu açma gereği duydum.

watercolours
14 Kasım 2018, 11:37
Bu kural ancak göstermelik uygulanır. Sürekli uygulama ancak EDS ile mümkün. Milyon tane yaya geçidine de EDS koymazlar.

Y.o.K
14 Kasım 2018, 11:59
Bu kural ancak göstermelik uygulanır. Sürekli uygulama ancak EDS ile mümkün. Milyon tane yaya geçidine de EDS koymazlar.

O kadarına gerek yok mobil olarak belirli noktalara zaman zaman düzensiz aralıklarla durup çok rahat ceza yazabilirler, isterlerse.
Bakü de 1 sene yaşadım, orada resmen pusuya yatıyor polisler ve sürücüler buna alışmış, yola çıkan bir yaya görünce 4lülerini yakıp frene basıyorlar yaya geçiyor.

Cezanın ötesinde bu kural kanunlarda var ve uymamız gerekiyor!

Benim en çok korktuğum şey yol verdiğim yayalara, arkamdan gelen aracın yanımdan geçerek yayalara çarpması ki böyle kazalar oluyor maalesef.
Bu nedenle 4lüleri yakmak da mantıklı aslında uygulanabilir.

sailor33
14 Kasım 2018, 12:18
Bireylerde bu bilinç olmadıkça, yetişen bireylere de bu bilinci aşılamadıktan sonra koyulan kuralların hiç bir şekilde uygulanabilirliği olmayacak. Daha geçen gün yayalara yeşil yandığı halde sığırın biri kırmızı ışıkta üzerime çıkıyordu

emenyasin
14 Kasım 2018, 12:33
O kadarına gerek yok mobil olarak belirli noktalara zaman zaman düzensiz aralıklarla durup çok rahat ceza yazabilirler, isterlerse.
Bakü de 1 sene yaşadım, orada resmen pusuya yatıyor polisler ve sürücüler buna alışmış, yola çıkan bir yaya görünce 4lülerini yakıp frene basıyorlar yaya geçiyor.

Cezanın ötesinde bu kural kanunlarda var ve uymamız gerekiyor!

Benim en çok korktuğum şey yol verdiğim yayalara, arkamdan gelen aracın yanımdan geçerek yayalara çarpması ki böyle kazalar oluyor maalesef.
Bu nedenle 4lüleri yakmak da mantıklı aslında uygulanabilir.

Yolunuz açık olsun. Bu dediğiniz kaza örneği araçlara geçiş tanındığında da olabiliyor. Siz yol veriyorsunuz diğer araca, geçsin diye lakin yanınızdan gelen araç bunu fark etmiyor ve yol verdiğiniz araca çarpabiliyor. Ama bu yayaya yada araca yol vermemeyi gerektirmez düşüncesindeyim. Sadece temkinli bir şekilde vermek lazım. Arkanızdan yada yanınızdan önüne bakmayan bir araç geliyorsa yol vermemeniz daha iyi olur muhtemelen.

Shrieker
14 Kasım 2018, 12:35
Ben yavaşlıyorum, ama bigün arkadan gelen biri ezecek.

oznkrçm
14 Kasım 2018, 12:47
Radar tuzakları kuracaklarına, helikopterle hız tesbiti yapıp ceza yazacaklarına, araçları takip edip ceza yazacaklarına bu tarz medeniyete adım atabileceğimiz türden şeyler için uğraşsa keşke yetkililer.

figoksel
14 Kasım 2018, 16:57
Trafik kurallarına uymaya çalışırım.
Otomobil kullanırken emniyet şeridine girmem.
Ben trafikte beklerken emniyet şeridinden geçen onlarca araba olur.
Zaman zaman kendimi enayi gibi hissederim.
Sonra sağıma soluma bakarım. Yüzlerce araba sırasını bekliyor.
Rahatlarım. Ben enayi değilim ama, onlar karaktersiz.

Kurallara uymayanlar yerine, uyanlara da dikkat edin.
Belki sayıyı böyle arttırabiliriz.

Ya da kolayına kaçarız, bu kurallara kimse uymaz deriz.

sey_47
14 Kasım 2018, 17:01
Motosiklet ile orta şeritte durduğumuzu düşünemiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=bwVzDbi_1DQ

Tabela bile okumayı bilmeyen bir topluluğuz.
Eminim traiktekilerin %60'ı şu tabelayı bilmiyordur.
Artık adamlar bilmediğinden hep bu tabelanın altına yazmaya başladılar.
https://trafik.net.tr/wp-content/uploads/2014/05/64b-300x225.jpg

emremm
14 Kasım 2018, 17:12
Sadece sürücülerin kurala uyması yetmiyor maalesef.:)
Geçitte yaya geçsin diye duruyorum, bana yürüsene diye işaret yapıyor. Tuhaf milletiz vesselam.:cherry:

watercolours
14 Kasım 2018, 17:41
Milletin idrak etmediği şeylerden biri trafik kurallarının, trafikteki taşıt ve insanların hareketini öngörülebilir yapmaktır. Mesela, siz kavşakta karşıdan karşıya geçmek isteyen birisiniz. Sağdan iki araba geliyor, biri geçmenize izin vermeyecek kadar yakın, diğeri geçmenize izin verecek kadar uzak. Geçmelerini bekliyorsunuz. İlk araç kavşağa geliyor ve sizin yanınıza gelmeden kavşağa sapıyor. O sırada ikinci araç da yaklaşmış olduğu için siz yine geçemiyorsunuz. Oysa ilk araç, döneceğini bildirse, siz zaten ona bakmaz arkadakine göre hesabınızı yapar ve geçersiniz.

Bunun tersi de var. Mesela ışıksız kavşaklarda geçiş önceliği kuralları vardır, bizde uygulanmaz. Bazen geçiş önceliği olan kişi ötekine öncelik tanır. Bu da yanlıştır, olay öngörülebilir olmaktan çıkar. Arkadan gelen bir araç, başka bir araca yol verdiğinizi düşünmeden yanınızdan geçip öteki araca çarpabilir. Almanya'da böyle bir durumda, önceliği olan ötekine yol verse bile öteki geçmez. Çünkü bilir ki, öngörülenden uzaklaştıkça kaza ihtimali artar.

Yukarıdaki videodaki kaza ise mantıkötesi bir şey. 3 tane araba durmuş sakince, hiç mi stop lambası görmedi arkadaki denyo?

Y.o.K
14 Kasım 2018, 20:17
Trafik kurallarının bilinmemesinin ve uygulanmamasının en büyük suçlusu emniyet. Sürücü istediği kadar cahil olsun trafikte hata yaptığında kendisine ceza yazılma ihtimalinin olduğunu bilse ya araba kullanmaz yada o kuralları öğrenir.

Polisin trafiğin içerisinde aktif olması ve gerekli cezaları yazması gerek.

Bu videoda olduğu gibi 6 araba içerisinde 2 tane denyo var ki bu %33 e denk gelir bunlar yüzünden diğer sürücüler sıkıntı yaşıyor.

Kurallara uyunca insan ,"figoksel" in dediği gibi bazen kendini enayi gibi hissetse de, doğru olanın bu olduğunu bilip uymayanların kuralları bilmeyen cahiller olduğunu düşünebiliriz.

watercolours
14 Kasım 2018, 20:18
Polis kırmızı ışıkta durmuş, yanındaki araç geçip gidiyor kırmızı ışıkta. Polis niye ceza yazmıyor buna diye düşünürken polis de 30 saniye bekledikten sonra polis de sıkılıp geçiyor. Polis kırmızı ışığa uymazsa sivil araç niye uysun ki?

emremm
14 Kasım 2018, 20:47
Sadece sürücülerin kurala uyması yetmiyor maalesef.:)
Geçitte yaya geçsin diye duruyorum, bana yürüsene diye işaret yapıyor. Tuhaf milletiz vesselam.:cherry:
Ulen videodaki denyoda duran arabaya geçsene diye işaret ediyormuş. Fark etmemiştim.
Bir de durduğu için kızıyor galiba..:queen:

Y.o.K
14 Kasım 2018, 20:50
Polis kırmızı ışıkta durmuş, yanındaki araç geçip gidiyor kırmızı ışıkta. Polis niye ceza yazmıyor buna diye düşünürken polis de 30 saniye bekledikten sonra polis de sıkılıp geçiyor. Polis kırmızı ışığa uymazsa sivil araç niye uysun ki?

Polise ceza yok ama sivil araca var :)

Polislerin çoğu sorumsuz, ancak onlar içinde işler değişti, artık sorumluluk bölgelerinde yaşanan olaylarla ilgili ifade verecekler.

watercolours
14 Kasım 2018, 20:57
İlgili emniyet müdürlüğüne iletmiştim durumu. Plakayı vermeden polislerimize halka örnek olacak şekilde davranmasını söyleyin demiştim. bir dahakine plakasını vereceğimi de eklemiştim :)

SlimeDont
14 Kasım 2018, 23:03
İmkanı yok bunu Türkiyede yapmanın. Bir kere yoğun trafik olmayan yerde kırmızı ışıkta bekliyorum geçtim en sağ şeridin kaldırımın en dibine yanaştım. Arkamdan 3 araba geliyordu 3üde kırmızıda geçip gitti. Orda beklesem kesin arkadan vurmuşlardı. Bir daha da imkanı yok trafik ışıklarında en önde beklemem.

gogozh
14 Kasım 2018, 23:45
Kuralla olacak iş değil o , insanlar bilinçli olacak ki bir faydası olsun .
Sefakoy'de yaya geçidinde durup 2 kişiye yol vereyim dedim , ne onlar yol verdigimi anladı ne arkamdaki öküz anladı . Yayalar bana baktı arkada ki öküz kornayi yakana kadar asıldı kornaya .

Fr.Sante
15 Kasım 2018, 00:19
Milletin idrak etmediği şeylerden biri trafik kurallarının, trafikteki taşıt ve insanların hareketini öngörülebilir yapmaktır. Mesela, siz kavşakta karşıdan karşıya geçmek isteyen birisiniz. Sağdan iki araba geliyor, biri geçmenize izin vermeyecek kadar yakın, diğeri geçmenize izin verecek kadar uzak. Geçmelerini bekliyorsunuz. İlk araç kavşağa geliyor ve sizin yanınıza gelmeden kavşağa sapıyor. O sırada ikinci araç da yaklaşmış olduğu için siz yine geçemiyorsunuz. Oysa ilk araç, döneceğini bildirse, siz zaten ona bakmaz arkadakine göre hesabınızı yapar ve geçersiniz.

Bunun tersi de var. Mesela ışıksız kavşaklarda geçiş önceliği kuralları vardır, bizde uygulanmaz. Bazen geçiş önceliği olan kişi ötekine öncelik tanır. Bu da yanlıştır, olay öngörülebilir olmaktan çıkar. Arkadan gelen bir araç, başka bir araca yol verdiğinizi düşünmeden yanınızdan geçip öteki araca çarpabilir. Almanya'da böyle bir durumda, önceliği olan ötekine yol verse bile öteki geçmez. Çünkü bilir ki, öngörülenden uzaklaştıkça kaza ihtimali artar.

Yukarıdaki videodaki kaza ise mantıkötesi bir şey. 3 tane araba durmuş sakince, hiç mi stop lambası görmedi arkadaki denyo?

Elinde telefon baka baka gidiyodur muhtemelen. Aynısı başıma geldi arkadan vuruyorlardı az daha. Bakmıyorsa görmüyordur anca yoksa kör olması lazım..

levend84
15 Kasım 2018, 00:31
Motosiklet ile orta şeritte durduğumuzu düşünemiyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=bwVzDbi_1DQ

Tabela bile okumayı bilmeyen bir topluluğuz.
Eminim traiktekilerin %60'ı şu tabelayı bilmiyordur.
Artık adamlar bilmediğinden hep bu tabelanın altına yazmaya başladılar.
https://trafik.net.tr/wp-content/uploads/2014/05/64b-300x225.jpg

Vay arkadaş,videodaki yorumlari okudum,

Birisi yazmiş,öndeki araba avrupadan tatile gelmis olabilir..bir daha kimseye yol vermez artik,aramizdaki 3-5 medeni insanlarida böyle böyle bitiriyorlar diye..