PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hava Soğutmalı Motora Fan

zeynelhazan
13 Ekim 2018, 00:15
Herkese merhaba,
Bildiğiniz üzere cub motorlarda silindir yatık vaziyette, gel bana fan tak der gibi bir silindir kapağı var. Sizce resimde işaretlediğim yere(somunların olduğu yer) 12v güzel, sessiz bir fan taksak nasıl olur? Olur ya yükleneceğiz switchle çalıştırırız, yol yapmışızdır mola vereceğiz açık bırakırız. Motorun en çok ısınan yeri silindir kapağı diye okumuştum eğer öyleyse bir faydası olur mu? Amaç motorun çalışma sıcaklığını aşmasını önlemek özellikle şehiriçi trafiğinde. Tamamen zevk meselesi görüşlere açığım.
https://i.hizliresim.com/dByoAV.jpg

levend84
13 Ekim 2018, 00:18
Metal fan pervaneleri takilirsa,zaten motor hareket edince ruzgarin etkisiyle kendiliginden donecektir.ilave guç ancak sabit haldeyken gerekli olabilir.

zeynelhazan
13 Ekim 2018, 00:55
Metal fan pervaneleri takilirsa,zaten motor hareket edince ruzgarin etkisiyle kendiliginden donecektir.ilave guç ancak sabit haldeyken gerekli olabilir.

Peki kaydadeğer bir farkı olur mu abi? Yani şişmeyi geciktirir veya engeller mi?

ahmet.58
13 Ekim 2018, 01:00
Cup motor zaten şişmiyorki ben canini alsamda hic degisen bise yok hicte arıza yapıp beni uzmuyor tabi bakım sarti ile .

gogozh
13 Ekim 2018, 01:04
kapak yerıne fan , dogru mu anladım ben ?

levend84
13 Ekim 2018, 01:06
Cup motor zaten şişmiyorki ben canini alsamda hic degisen bise yok hicte arıza yapıp beni uzmuyor tabi bakım sarti ile .

sivas´ta motorum şişti desen adami döverler..:pr:

Cryptonla,geçen sene temmuz ayinda,izmirden,ayvaliğa gitmiştim bayılmadı desem yalan olur..

zeynelhazan
13 Ekim 2018, 01:07

Normalde hiç şiştiğini farketmedim ya da şişmedi ama yağ değiştirdikten sonra(PO 10W-40 vardı Castrol P1R 10W-40 koydum) 2 kişi 24 km yol gittik dik yokuşlu ve inişli patika yolda. Yokuşta 2. vitesde çekmedi normalde tek iken 4. vitesle rahatlıkla çıktığım bir yokuş 2. viteste çekmedi 1 e düşürmek zorunda kaldım sanırım şişti deyip kenara çektim. Normalde statör(sağ) tarafındaki kapağa dokunduğumda elim asla yanmazdı ama o seferde yandı. O zamandan beri ya çakma yağ koydum ya da yağ uymadı düşüncesi kafamda sürekli. Bu fan sadece zevk için.

levend84
13 Ekim 2018, 01:08
Peki kaydadeğer bir farkı olur mu abi? Yani şişmeyi geciktirir veya engeller mi?

Denemek lazım,ama atla deve fark olacagini sanmam.

zeynelhazan
13 Ekim 2018, 01:09
kapak yerıne fan , dogru mu anladım ben ?

Yok hocam tam kapağın üzerine fan, switchli ışıklı falan.

gogozh
13 Ekim 2018, 01:16
Yok hocam tam kapağın üzerine fan, switchli ışıklı falan.

zeynel oraya takacagın 3 watt gucundekı fan bence pekte iş yapmaz ya . anca zangır zıngır döner durur orada . ılla denemek ıstersen dene tabı

zeynelhazan
13 Ekim 2018, 01:24
zeynel oraya takacagın 3 watt gucundekı fan bence pekte iş yapmaz ya . anca zangır zıngır döner durur orada . ılla denemek ıstersen dene tabı

Bi fikrin varmı abi soğutma adına? Daha güçlü bi fan taksak? Motor değiştirmekten başka bir çaresi yokmu bunun?

gogozh
13 Ekim 2018, 01:39
Bi fikrin varmı abi soğutma adına? Daha güçlü bi fan taksak? Motor değiştirmekten başka bir çaresi yokmu bunun?

oraya takacagın fan ne kadar faydaı olur kı ? bulent ersoy'un yazın serınlemek ıcın elınde tuttugu fan kadar bırsey takabılırsın o da anca bulent ersoy'u serınletır kısmen o da . yukarıda arkadaslar yazmıs bak ' cub sısmıyor ' falan dıye .

sen neden boyle bırsey ıstedın acaba , tarafıkte kac saat debelesıyorsun kı sana sorun cıkarıyor . uzun yolda zaten cıkarmaması lazım .
sadece zevk ıcın dıyorsan al oraya uyacak bır fan dene hatta soketını sök giderken delı gıbı donsun , durunca da manuel acarsın .

levend84
13 Ekim 2018, 01:57

Kardeşim,

Su soğutma ve yağ soğutma harici sistemlerin elle tutulur bir faydasi olmaz..

Hee topcaseye ufak bir kompresör takip,geniş agızlı bir pipoyla hava basarim dersen bak o olur...ama buda o motor için absurt kaçar..

Supap ayarlarin duzgun olsun..bayilma ve şisme olmaz..

Illa kafayi taktim diyorsan,

Performans supap(ozel alaşımlı,hızlı soğur)
Piston(ozel alaşımlı, hızlı soğur)

Veya yukaridaki onerilerimide unut..bin motoruna..:cat:

zeynelhazan
13 Ekim 2018, 02:14
oraya takacagın fan ne kadar faydaı olur kı ? bulent ersoy'un yazın serınlemek ıcın elınde tuttugu fan kadar bırsey takabılırsın o da anca bulent ersoy'u serınletır kısmen o da . yukarıda arkadaslar yazmıs bak ' cub sısmıyor ' falan dıye .

sen neden boyle bırsey ıstedın acaba , tarafıkte kac saat debelesıyorsun kı sana sorun cıkarıyor . uzun yolda zaten cıkarmaması lazım .
sadece zevk ıcın dıyorsan al oraya uyacak bır fan dene hatta soketını sök giderken delı gıbı donsun , durunca da manuel acarsın .

Bendeki bu şişme sorunu psikolojik o zaman abi :) Bu video gaza getirdi beni kocaman Harley'i sogutuyorsa benim motora da yapar bişeyler dedim. Hatta aklımdan yağ çubuğunun ordan fan müşürü tarzı bir sistem ayarlamak vardı :D Bi ara deniyeceğim sonuçlarını buraya yazarım. İyi günleriniz olsun sağ olun.

https://youtu.be/bUt1ILH6t2A

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:04 ----------

Kardeşim,

Su soğutma ve yağ soğutma harici sistemlerin elle tutulur bir faydasi olmaz..

Hee topcaseye ufak bir kompresör takip,geniş agızlı bir pipoyla hava basarim dersen bak o olur...ama buda o motor için absurt kaçar..

Supap ayarlarin duzgun olsun..bayilma ve şisme olmaz..

Illa kafayi taktim diyorsan,

Performans supap(ozel alaşımlı,hızlı soğur)
Piston(ozel alaşımlı, hızlı soğur)

Veya yukaridaki onerilerimide unut..bin motoruna..:cat:

Abi içimde kalmasın denemek istiyorum :) Yağ radyatörü aklımdan geçti ama pahalıya geliyor ve pompaya binen yük artacak, yağlama da azalacak anladigim kadariyla. Attığım videoyu da bi izlersen abi belki ikna olursun. Sağol abi.

EUOGLU
13 Ekim 2018, 08:32
yolda giderken zaten donucek sen acmasanda buda ters gerilim olusturup sigorta yakabilir. bunun cozumu yag radyatoru takmak en kolay modifiyelerden zaten bir yağ pompasi var motorun

Youjoee
13 Ekim 2018, 09:11
Aynen yağ radyatörü takmayı becerebilirsen ancak öyle faydalı olabilir diye düşünüyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:10 ----------

yolda giderken zaten donucek sen acmasanda buda ters gerilim olusturup sigorta yakabilir. bunun cozumu yag radyatoru takmak en kolay modifiyelerden zaten bir yağ pompasi var motorunbildiğim kadarıyla dc fanlarda diyot var tesr turda ters gerilim üretsede çıkış yapmıyor

(ツ)
13 Ekim 2018, 09:24
2 kişi 24 km yol gittik dik yokuşlu ve inişli patika yolda

ölmedi mi

ascoliath
13 Ekim 2018, 10:20
Yağ radyatörü pompaya yük mü bindiriyor? bir de yaplama azalması nasıl oluyor?(bilmediğim ve takmak istediğim için soruyorum)...

zeynelhazan
13 Ekim 2018, 10:39
yolda giderken zaten donucek sen acmasanda buda ters gerilim olusturup sigorta yakabilir. bunun cozumu yag radyatoru takmak en kolay modifiyelerden zaten bir yağ pompasi var motorun

Onu da çok araştırdım şimdi yine araştırdım ve bu motorlar için üretilmiş kitler varmış... Aliexpressde 35 dolar şuan kafama yattı ama doların düşmesini beklemek zorundayım.(inşallah o günlerde görürüz)

https://youtu.be/oeJBueAXf_g biraz sakat tutturmuş ama sistem güzel.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:36 ----------

Yağ radyatörü pompaya yük mü bindiriyor? bir de yaplama azalması nasıl oluyor?(bilmediğim ve takmak istediğim için soruyorum)...

Sonuç olarak daha çok yağ koyuyoruz ve termostat olmadığı için soğukken bile dolaşım devam ediyor. Soğuk yağın halini bilirsiniz zaten akması zordur ve yaglama isini tam anlamiyla yapamaz. Tabi bu fabrika çıkışlı yag soğutmalı motorlar için geçerli değil sanırım(hyosung vb.)