PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 50cc scooter ile kuryelik?

Marchegiani
19 Eylül 2018, 13:31
Herkese selamlar. Birkaç gündür kafamı çok kurcalayan bir konu var.

Ben şu an bir yerde vardiyalı olarak çalışıyorum. 2 hafta kadar sonra da okulum başlıyor. Ben en azından aylık harçlığım için çalışmalıyım. (700-800 TL) Ama vardiyalı olarak çalışmak istemiyorum part-time olsa bile. Yani bir yere bağlı kalmak istemiyorum. O yüzden şöyle bir şey düşündüm.

50cc'lik bir scooter alsam (çünkü hem B ehliyet dışında ehliyetim yok, hem de tecrübem çok değil) bu scooter ile hem okula gidip gelsem hem de okul çevresinde Scotty Yemek veya Glovo gibi bir iş yapsam, harçlığımı çıkarsam nasıl olur? Okul çok merkezi bir yerde, (Bomonti'de, Şişli-Mecidiyeköy-Beşiktaş-Taksim-Kurtuluş-Feriköy hepsi çok yakın) o yüzden iyi de sipariş çıkar diye düşünüyorum. 50cc'lik scooter tabi ki yetmeyecektir ama bu scooterleri güçlendiriyorlar bildiğiniz üzere. Mesela Motolux Rossi 50'yi 100-140cc yapanlar var. Zaten para kazanmaya başladığımda direkt A2 ehliyet ve yeni motosiklet için para biriktirmeye başlarım. İçkim kırk yılda bir, sigaram yok. Birikir yani.

Anlayacağınız okurken çalışmak zorunda olmaktan sıkıldım, bari diyorum biraz daha serbest olabileceğim bir iş yapayım. Şu an güvenlik işindeyim, çalıştığım siteye gelen arkadaşlardan Glovo ve Scotty Yemek hakkında olumlu şeyler duyuyorum. Ne kadar doğru bilinmez tabi ama, duyuyoruz yani... Eğer yorumlarınız 50cc almam için olumsuzsa hızlıca A2 ehliyet alıp 100cc üstü alacağım. Ve bu işi yine yapacağım diye düşünüyorum. Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler...

Stock Sever
19 Eylül 2018, 17:51
Ne içkim ne sigaram var. Şehir dışında okumama rağmen birikmiyor kardeşim. Yurt ödeyeceksen, kendi yiyecek içeceğini karşılayacaksan o para bile yetmez, hele ki İstanbul'da.

Öğrenciysen de bölümünü bilmiyorum ama ben 1 hafta cbf150 ile kuryelik yaptım. Dersler mersler mal oldu bıraktım.

Marchegiani
19 Eylül 2018, 19:03
Merhabalar, cevabın için teşekkür ederim dostum. Benim evim İstanbul'da, yemem içmem her şeyim evimde hatta okul çevrem de fena sayılmaz. Biriktiremesem de olur yeter ki 600-700 lira aylık harçlığını bıraksın... Yapılabilir diyen olsa, hemen girişeceğim buna. Derslere de çok yabancı değilim, ikinci üniversitem olacak bu, yani biraz aksasa da sıkıntı olmaz...

Stock Sever
19 Eylül 2018, 19:31
Merhabalar, cevabın için teşekkür ederim dostum. Benim evim İstanbul'da, yemem içmem her şeyim evimde hatta okul çevrem de fena sayılmaz. Biriktiremesem de olur yeter ki 600-700 lira aylık harçlığını bıraksın... Yapılabilir diyen olsa, hemen girişeceğim buna. Derslere de çok yabancı değilim, ikinci üniversitem olacak bu, yani biraz aksasa da sıkıntı olmaz...

O zaman yapıştır gitsin. Ama çok borca girme. Yapılacak iş değil, mecburi değilsen. Hele kendi motorunla hiç değil.

bikerboi
19 Eylül 2018, 19:38
Ne içkim ne sigaram var. Şehir dışında okumama rağmen birikmiyor kardeşim. Yurt ödeyeceksen, kendi yiyecek içeceğini karşılayacaksan o para bile yetmez, hele ki İstanbul'da.

Öğrenciysen de bölümünü bilmiyorum ama ben 1 hafta cbf150 ile kuryelik yaptım. Dersler mersler mal oldu bıraktım.

İşi mi bıraktınız okulu mu?:queen:

Marchegiani
19 Eylül 2018, 19:49
Bilgisayarı falan satıp alacağım, borca girmeyeceğim hocam. Birkaç kişinin daha olumlu yorumunu alırsam giriyorum bu işe.

Stock Sever
19 Eylül 2018, 20:34
İşi mi bıraktınız okulu mu?:queen:

Makina mühendisliğini son seneye getirmişim, bırakır mıyım abi. İşi bıraktım :) yukarda açık yazmamışım :)

KALDERA
19 Eylül 2018, 22:11
50 cc motosikletleri 80 cc ye yükseltilmesinde silindir gömlek piston uyumu bir kaç modelde mümkün.
Ancak yazında 50 cc 140 cc yapanlar var demişsin.

Bu konuyu araştır iyice.
140 cc modifiye olabilecek olan blokun en düşük 110 cc civarı olması lazım.
Değişecek olan silindir gömlek zaten başka modelindir.
Alt bloğa uygun şekilde farklı piston çapları vardır

Bu fark sıkıştırma oranlarından kaynaklanır.
Kısaca şunu diyeyim 50 cc 80 cc lik pistonla toleransları
İçinde çalışır. Ama 100 cc olmaz. 80 cc nin üzerine çıkamaz.
Alacağın motor 100 ve üzeri ise olabilir.

40 sene önce neler yaptık neler. Deneyerek belki olur diye
Pistonları sübaplara neden çarptığını sübapları eğip kırdığını hep bu pistonu hesaplayamamaktan
Olduğunu geç öğrendik. Kendimiz yapıyoduk cünkü

Bi 50 lik de ben istiyorum şehir içinde.

Marchegiani
19 Eylül 2018, 23:53
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-motolux-rossi-r-146-modeli-sadece-vale-moto-da_tukenmeden-arayin-605616525/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-motolux-moto-kirbasta-rossi-50-king-139-performans-canavari-604646133/detay

Şu iki linki şöyle bırakayım hocam. Umarım link paylaşmak yasak değildir, yeni üyeyim. Uyarırsanız hemen kaldırırım. İlk linkteki açıklamada 108cc, ikinci linkteki açıklamada 139cc olduğu söylenmiş. Ama ikisinde de 108cc verimliliğinde veya 139cc verimliliğinde yazıyor. CC yükseltme gibi bir durum sözkonusu da olmayabilir yani. Benim işimi görürse B sınıfı ehliyetimle, gerisi sorun değil. Görür mü sizce?

KALDERA
20 Eylül 2018, 00:12
Ben sana söyliyim orda yani verdiğin ilanlarda ne olduğunu.
O motorlar belgelerinde 50 cc olmalarına rağmen o iki modelde
Fiziki olarak 108 cc lik pistonla geliyor alıcısına.

Eğer bu motoru 139 cc olarak istersen bu firma modifiye yaparak
Bunu sağlıyor. Ama farkını alır.böyle yaparsan eğer silindiri gömleği pistonu bırakma orda.
Veya fiyattan düşmesini söyle
Oda çok bir şey tutmaz. Motorun garantiside
Devam eder.

Alınırmı alınır tabii. İster 108 cc olarak al ister modifiyeli
Konuyla ilgilendiğim iyi oldu.
Haberim yoktu bu 108 cc olayından.
Sigorta yok vergi yok. 108 cc 139 a kadar yolu var.evet b sınıfı ehliyet yeterli

Alıyımmı diyorsan Al derim
Bende 50 lik alıp 80 cc yaparım diyodum.
Gereği yokki zaten 108 cc. Yaparım bunla 20 30 bin
Sonra yap 139 luk.

ozan1991
20 Eylül 2018, 00:32
Tecrüben yok istanbul trafiğinde 50cc ile kuryelik mi düşünüyorsun ? bence düzgün part time bi iş bul kendine hele havalarda soğuyor bi restona gir köfte pişir daha mantıklı

Marchegiani
20 Eylül 2018, 00:45
50 cc değil linkteki 108 cc olanı kullanacağım. 139 cc yapmaya gerek yok. Tecrübem yok değil 7 ay çalıştım merkezi bir yerde, bir dükkanda paketçi olarak. Zaten yine de motoru alırsam kesinlikle sürüş eğitimi almayı düşünüyorum. Hatta tavsiyeniz varsa eğitim alınabilecek yer olarak, seve seve bakarım.

bdrc
12 Haziran 2019, 14:29
Geçen sezonun sonunda yazmışsın, ben de o dönemde 50 cc almayı kafaya koymuştum ama hava şartları ve başka sebeplerle ertelemiştim.

Nisan başında Allegro aldım, almadan birkaç gün önce de Glovo'ya kayıt oldum.

Ramazan başlayana kadar hafta içi 2-3 gün ikişer saat, hafta sonu 2 günde toplam 7-8 saat çalıştım 3 hafta boyunca. 800-900 TL civarı kazancım oldu, benzin içinde!

Ramazan ayında hiç çıkmadım, bi de üstüne Glovo çantasını mecburi kıldılar! Gerçi dışarıda hala çantasız Glover görüyorum.

50 cc (Allegro) beklentilerimden çok daha iyi çıktı, ben de yakın çevrede Glovo yaparım, işe gider gelirim diyordum, hiç öyle olmadı, hele ilk bakımda hız sınırlayıcıyı da kaldırınca E-5'e bile çıkar oldum :)

Şimdi satılığa koydum, ehliyetle birlikte N-Max almayı düşünüyorum.

Glovo ve 50 cc hakkında soruların varsa hala cevaplayabilirim...