PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pahalıdır vardır hikmeti, ucuzdur vardı bir illeti

Wing750
30 Temmuz 2018, 10:08
Motosikletime orta sehpa aldım. Aslında almayacaktım ama zincir yağlama ve kışın uzun süre yatıracağım için gerekli diye düşündüm. Orijinal orta sehpa 1.000 liradan daha pahalı diye yan sanayi aradım. Buldum da, 220 liraya aldım. Montajını da Honda servisinde yaptırdım. Motosikleti bakımdan alırken servis bana hiç bir şey söylemedi. Baktığımda sehpanın ayağının zincire değdi-değecek durduğunu gördüm. Zincirle arasında 3-4 mm gibi boşluk vardı. Eve geldim, kontrol ettim zincire sürtmüyor. Ama çok yakın duruyor, tedirgin oldum. 200 km kadar öyle kullandım ama aklım hep zincirde. Arada durup bakıyorum, zincirde sürtünme izi yok ama o kadar yakın olması iyi değil. En sonunda dün aldım elime demir testeresini ve ayağın padını zincirden 1.5 cm kadar uzaklaştıracak kadar tıraşladım. Şimdi de sol taraftaki ayağın bastığı alan daraldı. Sehpaya alırken zemine çok dikkat etmek gerekecek. Sözün özü, ucuza halledelim derken daha büyük iş alacaktık başımıza.

https://i.hizliresim.com/k66bPA.jpg (https://hizliresim.com/k66bPA)

wing41
30 Temmuz 2018, 11:29
Bende arka paddock standı bakıyorum. Orta sehpaları sonradan taktırmak ciddi maliyetli.

Wing750
30 Temmuz 2018, 11:46
Bende arka paddock standı bakıyorum. Orta sehpaları sonradan taktırmak ciddi maliyetli.

Ben de aynısını düşünmüştüm ancak motosikleti tek başına paddock'a almak biraz riskli sanırım. Bir de uzun yola çıkıp zinciri yağlamak gerekirse orta sehpa daha faydalı olur.

tyrung
30 Temmuz 2018, 11:47
Ayağı soldan kestiysen sağ tarafa sac kaynatabilirsin.

wing41
30 Temmuz 2018, 11:51
Ben de aynısını düşünmüştüm ancak motosikleti tek başına paddock'a almak biraz riskli sanırım. Bir de uzun yola çıkıp zinciri yağlamak gerekirse orta sehpa daha faydalı olur.

https://www.rapi.com.tr/Sw-Motech-Yamaha-MT-09-13-Orta-Sehpa,PR-47487.html?gclid=CjwKCAjw7vraBRBbEiwA4WBOn9wU8BLzg expRevKySaz2F_t93FrmnY2L-gmddhCkUGm3E-WXPkaChoCBosQAvD_BwE

Gel de al hocam şaka gibi fiyatlar:)

Wing750
30 Temmuz 2018, 11:54
https://www.rapi.com.tr/Sw-Motech-Yamaha-MT-09-13-Orta-Sehpa,PR-47487.html?gclid=CjwKCAjw7vraBRBbEiwA4WBOn9wU8BLzg expRevKySaz2F_t93FrmnY2L-gmddhCkUGm3E-WXPkaChoCBosQAvD_BwE

Zaten bu fiyatlar yüzünden yan sanayi almak zorunda kaldım.

wing41
30 Temmuz 2018, 12:19
Zaten bu fiyatlar yüzünden yan sanayi almak zorunda kaldım.

MT 09 için de bulabilir miyiz acaba? Bilginiz var mı?

Wing750
30 Temmuz 2018, 12:27
MT 09 için de bulabilir miyiz acaba? Bilginiz var mı?

Merak edip baktım sizinkine ama en ucuzu 900 falan. Sanırım yan sanayi yok MT09 için. Yine de google'dan bir aratın. Belki bulunur.

Metehan07-70
30 Temmuz 2018, 12:48

Kendi kendine motoru orta sehbaya alıyordur sanırım bu? Değilse o kadar para olmazdı.

levend84
30 Temmuz 2018, 12:49
Işin tuhaf tarafi,

Bu tarz bir motora 45-50 bin tl bayıl(ben yemedim sen ye hesabı),birde üstune orta sehpa takma,uyarlama derdine gir.

Aslinda yan sehpayada gerek yok(Hem maliyet düser)duvara yasla durur.

vay babam vay..

F54
30 Temmuz 2018, 21:45
http://www.hizliresimyukle.com/image/0vCGo

gogozh
30 Temmuz 2018, 23:07
Alt tarafı demir parçası ya bu fiyat nedir ? O parayı direk makinanın altına koysam daha güvenli olur .

F54
30 Temmuz 2018, 23:09
http://i.hizliresim.com/DDDmMZ.jpg (http://hizliresim.com/DDDmMZ)

nc yi 19000 km kadar kullandım ilk aldığımda hiç aksesuar yoktu
hepsini waytake den aldım
kartel koruma yan ayak genişletme çanta demiri orta ayak gidon yükseltme geri çekme radyatör koruma
ve benzin alırken çadır mat söküp takmaktan lanet geldi yan çanta demiri tasarımı yaptırdım açılıp kapanan malzeme bağlamak için
ve hiçbirinde şikayetim yoktu
eğer aldığınız ürün waytake üretimi ise arayın görüşün emin olun geriiade alacaktır ersin abi
nc ye yaptığı bütün aksesuarlar bizim motorlar üzerinde tasarlanmıştır beğenmediği bi aksesuarı satmaz üretmez

levend 84 3 5 bakamayın 40 50 bin verdiğiniz makinaya markalı aksesuar alın demiş halt etmiş
hiç görmemiş kırılan giwi çanta demiri sw motech koruma demiri
ben her zaman yerli üretici yi destekliyorum ve desteklemeye devam edeceğim
ufak tefek aksaklıklar çıkacaktır elbette
avrupa üretimi aksesuarlarda kusursuz değiller

zekeriyaimam
30 Temmuz 2018, 23:16
Babamla su borusundan padok standı yaptık 20 lira teker masrafımız oldu sadece.

levend84
31 Temmuz 2018, 00:37
http://i.hizliresim.com/DDDmMZ.jpg (http://hizliresim.com/DDDmMZ)

nc yi 19000 km kadar kullandım ilk aldığımda hiç aksesuar yoktu
hepsini waytake den aldım
kartel koruma yan ayak genişletme çanta demiri orta ayak gidon yükseltme geri çekme radyatör koruma
ve benzin alırken çadır mat söküp takmaktan lanet geldi yan çanta demiri tasarımı yaptırdım açılıp kapanan malzeme bağlamak için
ve hiçbirinde şikayetim yoktu
eğer aldığınız ürün waytake üretimi ise arayın görüşün emin olun geriiade alacaktır ersin abi
nc ye yaptığı bütün aksesuarlar bizim motorlar üzerinde tasarlanmıştır beğenmediği bi aksesuarı satmaz üretmez

levend 84 3 5 bakamayın 40 50 bin verdiğiniz makinaya markalı aksesuar alın demiş halt etmiş
hiç görmemiş kırılan giwi çanta demiri sw motech koruma demiri
ben her zaman yerli üretici yi destekliyorum ve desteklemeye devam edeceğim
ufak tefek aksaklıklar çıkacaktır elbette
avrupa üretimi aksesuarlarda kusursuz değiller

Arkadaş nerenle okudun benim yorumumu??yanlişin var..

Ben markali Aksesuar mi alin dedim??sil baştan tekrar oku.

Merak etme ben o aksesuarlarin feriştahinin içinden geldim.nasil uretilir,hangi malzeme uygundur,maliyeti nedir tek tek,kendim nc li esnaf arkadasima öyle bir koruma demiri yaptimki muadiline 3 bin tl versen yine alamazsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:13 ----------

Babamla su borusundan padok standı yaptık 20 lira teker masrafımız oldu sadece.

Boru çapi 20mm mi?bukerken göbek merkezlerini eşitledin mi?

Foto ekleyebilirsen yapacak kişilere faydasi olabilir.

fatih.met
31 Temmuz 2018, 00:42
orta sehpa almak için para biriktirin yada kredi çekin bankadan, şu hale bak yaa :mrgreen:

levend84
31 Temmuz 2018, 00:58
orta sehpa almak için para biriktirin yada kredi çekin bankadan, şu hale bak yaa :mrgreen:

Fatihim,

Esas mesele şu,Nc gibi bir makinanin,ciddi önem arzeden bir parçasi olan orta sehpa bileşeni opsiyon veya aksesuar grubunda olamaz,

Bu duruma otomobillerden örnek verecek olursak,Tam boy stepne veya paspas..ben 1.2 araca 80bin tl para verecegim tam boy stepnesi ve paspasi olmayacak yok arkadaş.(örnekleri gırla)

Velhasil,bahsi gecen model için Orta sehpa standart olmasi lazim,hadi SS makinalara,hafif naked´lara ve dualsport lara lafim olmaz.zaten litrelik endurolarin çogunda standart geliyor.Ornek gs1200

GezeGeze
31 Temmuz 2018, 01:21
Gözünü sevdiğimin Kuba CR1'i ... :)

Orta sehpası bile standart geliyor :mrgreen:

Sıfırı 1200 EUR'luk makine, altı üstü :)

Çinliler düşünmüş, abey :cat:

hayat2teker
31 Temmuz 2018, 01:31
Benim anlamadığım bu orta sehpanın üreticiye maliyeti nedir ki standart donanım olarak takılı gelmiyor da sonradan aksesuarmış gibi ayrıca satılıyor, üstelik fahiş fiyatlara.. Altı üstü biraz çelik, 1 adet mil ve yay..

Çözüm tekerli sehpa.. ee uzun yolda sırtında mı taşısın insanlar bunu..

Kapitalist sistem vesselam.

eran_
31 Temmuz 2018, 09:01
Arkadaşlar motora yeni başlıyorum, o yüzden bilmediğimden soruyorum. Bu orta sehpa tüm motorlarda üzerinde takılı olarak gelmiyor mu? :silent:

fatih.met
31 Temmuz 2018, 10:12
Fatihim,

Esas mesele şu,Nc gibi bir makinanin,ciddi önem arzeden bir parçasi olan orta sehpa bileşeni opsiyon veya aksesuar grubunda olamaz,

Bu duruma otomobillerden örnek verecek olursak,Tam boy stepne veya paspas..ben 1.2 araca 80bin tl para verecegim tam boy stepnesi ve paspasi olmayacak yok arkadaş.(örnekleri gırla)

Velhasil,bahsi gecen model için Orta sehpa standart olmasi lazim,hadi SS makinalara,hafif naked´lara ve dualsport lara lafim olmaz.zaten litrelik endurolarin çogunda standart geliyor.Ornek gs1200

ooo ben konuyu kaçırmışım, bu motorda orta sehpa fabrika çıkışı olarak takılı gelmiyor mu? ilginç bir durum, gülsek mi ağlasak mı :D ben gülüyorum.

..........peki şöyle bir çözüm sunacaktım ben aslında;

Wing750 reis, sehpadan parça kesmek yerine tam yukarı çıkmasını engelleyebilir miydin? o sehpa egzoz yada şasenin biyerisine değerek en üst noktada duruyor ve o değdiği kısma plastik takoz uydursan 2cm civarı bir şey o zaman olurdu.

mesela benim motorun egzozun da ufak bir bölüm var orta sehpayı zincirden aşağıda tutmak için.

neyse artık olan olmuş. orta sehpa hayırlı olsun, güle güle kullan. (böyle dedim çünkü millet motosiklet alıyor o paraya :D )

nigdeli48
31 Temmuz 2018, 10:39
Arkadaş 2000 liraya dandik cinlide bile orta sehpa var. 50 bin liralık makine yapıyor lar orta sehpa si yok. Tabi Honda ve Yamaha da da devir saati ve vites göstergesi olmayan motorlarinida biliyor uz.

MimTolga
31 Temmuz 2018, 10:42
Ana fikri kaciriyoruz arkadaslar. Bunlar satış stratejileri. Amaç yedek parca ve aksesuardan para kazanmak zaten. Ondan takmıyorlar. Yoksa ktm yamaha neden beton gibi sele yapiyor ? Comfort sele satmak için...

mavzer-i
31 Temmuz 2018, 10:45
Arkadaşlar motora yeni başlıyorum, o yüzden bilmediğimden soruyorum. Bu orta sehpa tüm motorlarda üzerinde takılı olarak gelmiyor mu? :silent:

gelmiyor. genelde ağır motorlarda uzun yol motorlarında endurolarda geliyor ya da bazılarında gene gelmiyor.
tüm motorlarda geliyor olsaydı yarış motorlarında da gelirdi ve ortaya komik görüntüler çıkardı.
imaj olarak olması gereken motorlar da var olmaması gereken motorlarda var.
ama olmaması gereken motora orta sehpa koyunca yakışanı da var yakışmayanı da var.

Boldpilot
31 Temmuz 2018, 11:32
https://i.hizliresim.com/moob2R.jpg (https://hizliresim.com/moob2R) ilk defa orta sehpalı bir Motora biniyorum ne büyük nimetmiş yarabbi 😃

Mixtt.tr
31 Temmuz 2018, 16:45
https://www.kalyoncumotor.com/MONDIAL-125-MH-DRIFT-ORTA-ALT-SEHPA,PR-4551.html

rebeka
31 Temmuz 2018, 17:10
Onu takan gerzek mengeneye sokup hafif dışarı doğru yamultsa böyle bir sorun olmazdı.

MahmutBiner
31 Temmuz 2018, 17:16
orjinali 1000 lira olan malzemenin 220 liraya alırken bunda bir i... olduğunu anlamalıydınız :D Büyük markalar arge çalışmasını sağlam tutuyor ve ürünleri test ediyor. Cbf150 kullanan herkes orta sehbasını en az birkere kırmıştır ki sizin motosiklet nc750 ... En kötü sert virajlarda yere sürter.

Tavsiyem bunu tecrübe olarak görün ve aldığınız sehbayı çıkarıp atın ya orjinal ya hiç kullanmayın.

Sinan Er
31 Temmuz 2018, 19:55
Hocam güzel çalışma, 1000 tl de ne en iyisini yapmışsınız. Kestiğiniz pedin altına dışa doğru yine bir parça sac kaynattırırsanız hiç bir sorun olacağını sanmıyorum.

Kızıl pars
01 Ağustos 2018, 09:00
Tasarım harika olmuş.
Ben de waytake almıştım, zamanla sertleşti ve sehpa kısmı mile kaynadı. Muhtemelen sürtünen yüzeyler paslandı.
Sehpa kendiliğinden yukarı çıkmamaya başladı, nerede bırakırsam orada kalıyordu.

Ben de sabitleme viadasını söktüm öyle kullanıyorum.
Böyle anlatması zor, eğer benim yaşadğım gibi bir sorununuz varsa resim veya video atarım.

Wing750
01 Ağustos 2018, 09:50
Tasarım harika olmuş.
Ben de waytake almıştım, zamanla sertleşti ve sehpa kısmı mile kaynadı. Muhtemelen sürtünen yüzeyler paslandı.
Sehpa kendiliğinden yukarı çıkmamaya başladı, nerede bırakırsam orada kalıyordu.

Böyle anlatması zor, eğer benim yaşadğım gibi bir sorununuz varsa resim veya video atarım.

Sehpayı takarken milin olduğu kısmın greslenmesi gerekiyormuş. Ben de benim sehpanın mili gresli mi değil mi pek emin değilim. Değilse muhtemelen biraz pas yapar ve indirip kaldırırken düzgün çalışmaz.

Kızıl pars
01 Ağustos 2018, 10:07
Sehpayı takarken milin olduğu kısmın greslenmesi gerekiyormuş.
Bence sistemde en azından iki tane küçük rulman olmalıydı.
Bu haliyle paslanmaması imkansız gibi.

snappy x
01 Ağustos 2018, 11:13
orjinali 1000 lira olan malzemenin 220 liraya alırken bunda bir i... olduğunu anlamalıydınız :D Büyük markalar arge çalışmasını sağlam tutuyor ve ürünleri test ediyor. Cbf150 kullanan herkes orta sehbasını en az birkere kırmıştır ki sizin motosiklet nc750 ... En kötü sert virajlarda yere sürter.

Tavsiyem bunu tecrübe olarak görün ve aldığınız sehbayı çıkarıp atın ya orjinal ya hiç kullanmayın.

hocam benim cbfde sehba hafiften yamulmaya başlamış,adamlara maliyetten kısmış resmen,

F54
01 Ağustos 2018, 22:04
Tasarım harika olmuş.

aynen kaliteli gres sürüp takarsak sıkıntı olmuyor
ben nc yi sattım waytake elinde olan bütün 660 aksesuarlarını alıp taktım yeni motorum tenere ye
allahtan tenere yi boş almadım ama anladım ki aksesuarsız motor almak çok mantıklı değil