PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor ile sert çukura girmek hakkında birkaç kelam..

hokahey
25 Haziran 2018, 16:35
dün yolda seyrederken sert bir çukura girdim. moralim sıfirlandı.

jantlara baktım, herhangi bir eğrilik göremedim. fakat amortisörlerdeki hasarı anlamam mümkün değil.

sonra düşündüm. devletin bana bu fiziksel ve zihinsel acıyı yaşatmaması lazımdı. ben bir vatandaş olarak bunu haketmiyorum dedim.

oysa yapılacak olan çok basit. bir tarama ekibi oluşturup her hafta yolda bir hata var mı yok mu diye kontrol etmek.

Mertcan39
25 Haziran 2018, 16:47
Malkara tarafında bolca rastlanan olay bi çukura girdim plastik zincir korumam kırıldı bende japonladım ��

hokahey
25 Haziran 2018, 17:04
aslında yapılacak olan şey çok basit: yol nedeni ile oluşan hasar bedeli mahkeme kararı ile o yola bakan sorumlu kişiden tahsil edilecek.

ondan sonra gör bakalım, o sorumlu o yolda yatmazsa adam değilim.

bursagsli
25 Haziran 2018, 17:34
Bursanın şehiriçindeki çukurlarından nefret ettim. Kanalizasyon kapakları asfaltın 4 parmak altında. Girdikçe sövüyorum. Özellikle cadde ve sokak arasındaki çukurları saymıyorum bile.
Eğer yoldan dolayı araç yada motosikletine zarar gelirse belediyeden parayı çatır çatır geri alıyorsun. Geçen sene Bursa da rögar kapağı asfalttan çok yüksek bırakılmış. Adamın biri düşük sürat ile kapağın üzerinden geçerken, kapak aracın karterine takılıp aracı yukarı doğru zıplattı. Aracın karteri paramparça oldu ve hava yastıkları açılıp araba perte çıktı. Belediyeden parayı aldılar

hokahey
25 Haziran 2018, 19:48
Bursanın şehiriçindeki çukurlarından nefret ettim. Kanalizasyon kapakları asfaltın 4 parmak altında. Girdikçe sövüyorum. Özellikle cadde ve sokak arasındaki çukurları saymıyorum bile.
Eğer yoldan dolayı araç yada motosikletine zarar gelirse belediyeden parayı çatır çatır geri alıyorsun. Geçen sene Bursa da rögar kapağı asfalttan çok yüksek bırakılmış. Adamın biri düşük sürat ile kapağın üzerinden geçerken, kapak aracın karterine takılıp aracı yukarı doğru zıplattı. Aracın karteri paramparça oldu ve hava yastıkları açılıp araba perte çıktı. Belediyeden parayı aldılar

işte böyle olmalı..

furkanguvenc
25 Haziran 2018, 20:09
Bugün bana da oldu çoktan beridir dert yandığım bir konu bu ülkede ki yolların durumu. Artık asfaltın kalitesizliğini geçtim bari yamuk yumuk yollar olmasın, çukurlar olmasın.
Öyle ki amortisör sonuna kadar açıldı kapandı küt diye bir ses.

hokahey
25 Haziran 2018, 20:52
Bugün bana da oldu çoktan beridir dert yandığım bir konu bu ülkede ki yolların durumu. Artık asfaltın kalitesizliğini geçtim bari yamuk yumuk yollar olmasın, çukurlar olmasın.
Öyle ki amortisör sonuna kadar açıldı kapandı küt diye bir ses.

hasar veriyor mu amortisörlere?

frankestayn1
25 Haziran 2018, 21:46
Yol yapıyoruz diyolar bari yollar düzgün olsa.

RoofRoof
25 Haziran 2018, 23:28
Amarikanin teki yoldaki çukurlara pipi çiziyormuş belediye de zorunlu olarak çukurları dolduruyormuş. Bizde mi öyle yapsak

Kızıl pars
26 Haziran 2018, 09:03
Aslında emsal kararı var, dava açarsanız zararı tazmin edebilirsiniz.
Ammaaa, ülkemizdeki hukuk sistemi nedeni ile o dava ne zaman, nasıl, nerede görülür bilinmez.

hokahey
26 Haziran 2018, 09:16
Aslında emsal kararı var, dava açarsanız zararı tazmin edebilirsiniz.
Ammaaa, ülkemizdeki hukuk sistemi nedeni ile o dava ne zaman, nasıl, nerede görülür bilinmez.

her şeyi internetten yapıyoruz, davayı da internetten acabilsek ne iyi olurdu.

gerivites
26 Haziran 2018, 09:44
https://www.neoldu.com/d/other/cukur-duvar-sozleri-001.jpg

Sürekli kontrol demek iş gücü demek. Onun yerine çukur oluşmasının sebepleri araştırılıp bunlara önlem alınabilir. Mesela izinsiz ve kontrolsüz kazı çalışması yapılmamalı. İşbilmez adamlar tarafından da yapılmamalı. Bizim belediye fen işlerinde park bahçede temizlikte vs hep torpilli taşeron çalıştığı için adamın umurunda olmuyor. Bir çukur var o çukur bizim çukurumuz.

drtayfun
26 Haziran 2018, 09:49
Sorumlu kişi atamak sorunu çözmez ama o yolu yapan şirket bakımından da sorumlu tutulursa ve belli bir miktar güvence parasını hazineye yatırırsa bu tip sorunlar bıçak gibi kesilir.

OğuzÖztürk
26 Haziran 2018, 12:07
Benimde bundan ötürü canım baya acıdı. Hatta girdiğim çukur sayısının bile unuttum artık.

Zira görmenle girmen bir oluyor.

bursagsli
26 Haziran 2018, 13:40
Şu yollarda araçlar ve motorlar iyi dayanıyor. Yeni yapılmış olan yolu tekrar kazıp yeni asfalt atıyorlar. Yeni asfalt da 10 gün sonra yine çöküyor. Şeritte giderken çukurlardan ve rögar kapaklarından kaçmak için araç ile dans ediyoruz

MFTaşkıran
26 Haziran 2018, 14:50
Bir iki gün boyunca amartisör keçelerinin etrafında yağ var mı yok mu onu kontrol et. Yoksa sıkıntı yok varsa da keçeler patlamıştır o da öyle çok sıkıntılı bir durum değil acilen tamiri yapıldığı taktirde.

mc-hot
26 Haziran 2018, 16:22
Elazığdan Tunceli Hozata cub motorum ile gezmeye giderken büyük bir çukuru son anda farkettim ve ön tekerleği kaldırarak kurtardım ancak arka teker çukara düştü jant yamuldu teker 8 çiziyordu ve arka fren sapıtmıştı. 4 sene motora öyle bindim jantı tornaya vererek fren kısmını düzellettirdim sonra sattım motorumu. Buda böyle bir anımdır :)

CagrioneTR
26 Haziran 2018, 16:39

onun parasını belediyeden alan sigorta şirketimi aracın sahibi mi? :D

serconline
26 Haziran 2018, 16:44
Bunun bir çözümü var :) çukura girmemek :)

-Black-
27 Haziran 2018, 01:13
aslında yapılacak olan şey çok basit: yol nedeni ile oluşan hasar bedeli mahkeme kararı ile o yola bakan sorumlu kişiden tahsil edilecek.

ondan sonra gör bakalım, o sorumlu o yolda yatmazsa adam değilim.
Kişiden alamazsın da sorumlu belediye veya karayollarından alabilirsin. Yani akp li olmayananı bulabilirsen.
Gelişmiş ülkelerde yol kusuru oranında kitliyorlar ilgili kuruma.