PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yazın Ekipman Kullanımı

ashes35
09 Haziran 2018, 23:02
Normalde hep full ekipman çıkarım(kask, file mont, bellik, tech90 kevlar pantolon, yds yazlık ayakkabı). Bugün niyetliydim ve sahil turu yapayım dedim Kadıköy, Karaköy taraflarına az kalsın baygınlık geçiriyordum. Ekipmanın önemini biliyorum ama bilinç kaybı daha büyük zarar siz nasıl yapıyorsunuz ?

Not: Gaz kontrolünü yitirip yanlama, mesafe ayarlayamama problemleri yaşadım durum b.ka sarınca☹

hokahey
09 Haziran 2018, 23:06
müthiş bir ikilemi barındıran durum.

ekipman giymesen sakatlanma riski var.

ekipman giysen ter içinde kalıp, yapış yapış oluyorsun.

en iyisi ekipman giymeden yavaş yavaş gitmek. 40-50 km. fiti fiti serin serin oh.

uzun yolda ekipman şart tabi ki.

Angrypower
09 Haziran 2018, 23:14
Walla yapacak bişey yok. Ekipman yoksa motor sürüşüde yok. Baktın yanıyorsun durup serinleteceksin kendini birşekil. Yada benim gibi planını iptal edip bir gölgeye atacaksın kendini :)

DesAres
09 Haziran 2018, 23:42
Bugün işim vardı motoru çıkardım ne göreyim göstergede 39 derece gösteriyordu sonrası terledim terledim ve yine terledim.

nvrmnd
10 Haziran 2018, 00:17
Allah kabul etsin tabii ki orucunuzu ama bu havallarda orucluyken motosiklet sürmemenizi öneririm.. özellikle vucud susuz kaldıkca halsizlik, sinir ve kontrol yetilerinizi kaybedersiniz...

onun dısında ekipman önemlidir ekipmansız gezmek sizin tercihinizdir sonuclarına da sürücü katlanır yapacak birsey yok...

Ekarademir
10 Haziran 2018, 00:59
Şu ara bende mont giymemeye başladım. Bazen sırtlık . Bazen body armour.

ashes35
10 Haziran 2018, 01:26
müthiş bir ikilemi barındıran durum.

ekipman giymesen sakatlanma riski var.

ekipman giysen ter içinde kalıp, yapış yapış oluyorsun.

en iyisi ekipman giymeden yavaş yavaş gitmek. 40-50 km. fiti fiti serin serin oh.

uzun yolda ekipman şart tabi ki.

Sıcak fena çarpıyor ama ekipmansız binmekte istemiyorum. 40-50 ile uzun süre gidersem 4 silindir makine pişik yapıyor totomda :D

Walla yapacak bişey yok. Ekipman yoksa motor sürüşüde yok. Baktın yanıyorsun durup serinleteceksin kendini birşekil. Yada benim gibi planını iptal edip bir gölgeye atacaksın kendini :)

Dediğiniz en mantıklı çözüm gibi ekipman giyemiyorsak çıkmamalıyız.

Bugün işim vardı motoru çıkardım ne göreyim göstergede 39 derece gösteriyordu sonrası terledim terledim ve yine terledim.

Terlemek değil de bilinç kaybına yaklaştığına hissetmek çok değişik bir duygu...

Allah kabul etsin tabii ki orucunuzu ama bu havallarda orucluyken motosiklet sürmemenizi öneririm.. özellikle vucud susuz kaldıkca halsizlik, sinir ve kontrol yetilerinizi kaybedersiniz...

onun dısında ekipman önemlidir ekipmansız gezmek sizin tercihinizdir sonuclarına da sürücü katlanır yapacak birsey yok...

Kontrol yetisi aşırı zayıflıyor dediğiniz gibi. Ekipmansız sürmek tehlikeli ekipmanlı oruçlu sürmek daha tehlikeli karma karışık bir durum

Şu ara bende mont giymemeye başladım. Bazen sırtlık . Bazen body armour.
Ne kullanıyorsunuz marka model ?

ozan1991
10 Haziran 2018, 02:16
geçen ay kaza yaptım sadece eldivenim yoktu el baş parmağım kırıldı sıcakta eldiven takmam diyordum ama şuan korkudan takarım terleyin boşverin dayanamıyorsanız çıkmayın mecbur kalmadıkça kaza yaparsanız keşke ekipman kullansaydım diyebilirsiniz

RoofRoof
10 Haziran 2018, 02:18
Held Tropic 2 kullanıyorum koruma yerleri hariç full yazlık mont. Yürürken hafif rüzgar bile esse serinletiyor. Delikli mont dışında yazın mont giyilmiyor.

ayetlervaray
10 Haziran 2018, 02:24
ben fileli montun önü açık geziyorum hiç terletmiyor.

Lazasker
10 Haziran 2018, 03:07
Yazlık ekipman var yazlık ekipman var arkadaşlar. :)

Mesela bendeki alpinestars vipe air yazlık fileli mont ile ixon hacker game yazlık mont arasında dağlar kadar fark var. Ixon çok daha ferah hatta bu mevsimde akşam üstü üşütüyor bile. ama alpine daha güvenli koruma bakımından. aynı şekilde kevlar pantolon yerine spidi nl5 gibi file pantolonlar da tercih edilebilir yazın... bot olarak da orijinal goretex'ler çok fazla sorun yaratmaz. bende yaratmıyor normal bir ayakkabı ayarında.

he bazen oluyor ki çıplak dışarı çıksan da pişiyorsun. ona da yapacak bir şey yok, küresel ısınma... :)

Umutksk
10 Haziran 2018, 05:44
izmirim sicaginda artciyken kullaniyorum ekipmanlarimi , beni rahatsiz etmiyor şahsen.Revitin gtr air ceketini onerebilirim.uzun sure durmadiginiz surece cidden terletmiyor.

Kızıl pars
11 Haziran 2018, 09:04
Ekipmanının hava alan yerlerini makul seviyede ıslat.

Örneğin kask içine bandana tak ve bandanayı ıslat.
Fileli montunu haifiçe ıslat, botunun üstünü, pantolonunu üst bacak tarafını ıslat vs.

Buharlaşan su seni serinletir.

something123
11 Haziran 2018, 09:51
montu alışlanlık haline getirdim fileli ince bir montum var benimde, çok terlersem önünü açıorum..
acıkcası son dönemde dizlik takmıyorum ondan yana bir tedirginim, daniese yazlık motor botumsu botları giyiyorum,
bazen spor ayakkabıya dönüyorum, kask zaten çıkarmıyorum..
motor pantolonu alayım diyorum da bu sıcakta nası giycez? yavas suruyorum mumkun oldugunca korkudan zaten,

gündüz oğlen sıcagında bi yere gitmiyorum akşam cıkıorum yada gidiceğim yer sabah erken gidiyorum,
o zaman ancak full ekipman giyinilebiliyor, zaman dikkat etmek lazım, yoksa sıcakta bol bol mola vermek lazım,

body armour bu dönemin işi bence, biraz çirkin duruyor ama, scoyconun kibar sekli var o tarz tercih edilebilir :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:50 ----------

Ekipmanının hava alan yerlerini makul seviyede ıslat.

Örneğin kask içine bandana tak ve bandanayı ıslat.
Fileli montunu haifiçe ıslat, botunun üstünü, pantolonunu üst bacak tarafını ıslat vs.

Buharlaşan su seni serinletir.

bu da değişik bir bilgiydi, mantıklı geldi çok ciddi sıcaklarla su yardımı iyi gelir uzun yol öğlen vakti gibi,

oznkrçm
11 Haziran 2018, 10:01
Kışın kar yağarken bile terleyebilen biri olarak bu aylarda inanılmaz eziyet çektiğim doğrudur.

Yapacak bir şey yok maalesef. Görenlerin ne kadar da çok terlemişsin cümlelerini duymadığım bir günün olmadığı zamanlar.

Çok terleyince bir süreliğine montun önünü açarak kullanıyorum.

gerivites
11 Haziran 2018, 10:17
Ben niyeyse rahatsız olmuyorum. Hatta güneşin direkt olarak cildime çarpmasından ziyade montun altında yanmadan sıcaklamak daha cazip geliyor. Hiç sevmem güneşi. Fileli mont ile sorun yaşamıyorum. Bot ise oldukça kötü. Giderken bir sorun yok da yarım saat 1saat yürümek ya da oturmak falan gerekirse pişiriyor. Çantada hafif spor ayakkabı bulundurmak çözüm olabilir bu sefer de motoru bıraktın diyelim botlarla kask çantaya sığmayacak.

Öz_Musti
11 Haziran 2018, 10:33
Kendimizi serinleteceğiz. Yollarda bakıyorum herkesin montlar siyah. Zaten trafikte farkedilmiyoruz bir de mat renkler giyince hem farkedilmemiz zorlaşıyor hem pişiyoruz. Mont beyaz veya açık renk olacak. Veya zaten giymemiz gereken yeşil reflektörlü yelek giyip daha az pişeceğiz.

Kask? Kesinlikle beyaz olacak yoksa pişersin bu bi gerçek. Görünürlük açısından başka renk kask zaten kullanılmamalı. High visibility denen yeşiller de olabilir.

Eldiven yazlık olunca pek bir terletmesi olmuyor.

Bunlar yapılırsa zaten epey bi ferahlanıyor. Özellikle kask rengi çok önemli. Isıyı en fazla hissettiğimiz yerlerden biri kafa bölgesi. Kafayı serin tutacağız. Açık renk kask ile.

caglar48
11 Haziran 2018, 13:01
1 Haftadır parmak arası terlik short tshirt biniyorum şapka ve gozlugude eksık etmıyoruz tabıkı :D

zekeriyaimam
11 Haziran 2018, 14:37
1 Haftadır parmak arası terlik short tshirt biniyorum şapka ve gozlugude eksık etmıyoruz tabıkı :D

Güzel ders almışsın :thumleft:

TIGERSHARK
11 Haziran 2018, 15:07
fileli mont giyiyorum onunda önünü açıyorum şu anlık bir sıkıntı olmadı ama temmuz ağustos sıcağında ne olur bilemiyorum

zuluman
11 Haziran 2018, 19:08
sıcakta tüm ekipmana katlanabiliyorum fakat korumalı pantolon beni mahvediyor. dizlik kullanmak istemiyorum. tavsiyesi olan var mı ?

freelancer
11 Haziran 2018, 20:30
Ben de tam bugün Bret'in konuyla alakalı videousunu izlemiştim, şöyle (https://www.youtube.com/watch?v=IDy3ow8EBNY) bırakayım. Kısaca çevirmem gerekirse 35°C nin altında hava alan şeyler giyin, üstündeyse tersine kapanın diyor. Ben mesela, geçen yaz 38-40°C sıcaklıklarda 150 km motor çektiğim zaman tam ekipmanlıydım, kaskın vizörüne kadar her yerim de kapalıydı. Terledim terlemesine ama sıcaktan fenalaşmadım.

Teknik bilgiyi de kısaca özetleyeyim: çok yüksek sıcaklıklarda sürecekseniz her yerinizin kapalı olması şundan faydalıdır; vücudu soğutan şey terin içindeki sudur. Suyun, birçok sıvı gibi, buharlaşması endotermiktir, buharlaşırken etrafran enerji alır. Bu da en hazır haliyle ısı olarak bulunur zaten. Hatta bir gün gelecek, evrendeki tüm enerji, en kullanışsız enerji türü olan ısıya dönüşecek. Hayda, özet geçelim derken entropi kavramına kadar geldik.

Neyse, yine özetlersek suyun vücudunuzla mümkün olduğunca temas halinde olması gerekir ki buharlaştıkça sizi soğutsun. Askerlere de çöl vb. görevlerde sularını değil, terlerini saklamaları önerilir. Terinizi mümkün olduğunca vücudunuza temasta tutun, o sizi soğutacaktır. Bu da demek oluyor ki tişört, şort ve terlikle motor sürmek mantıklı değildir. Ayrıca teri geçtim, ciltteki nemi alarak sizi de kurutur.

Son olarak da, ekipmanlı sürüp de fenalaşacak duruma geliyorsanız yeterince sıvı tüketmiyorsunuz demektir. Su çok önemli, dikkatinizin dağılmaya başladığını hissettiğinizde kenara çekip mola verin, su için. Uzun yolculuklarda hörgüç benzeri bir şey kenara çekme gereği bırakmadan sürekli su içebilmenizi sağladığı için gayet rahat oluyor, arkadaşlarım geçen Decathlon'dan 30 liraya almışlardı. Parasına göre hiçbir şey bence.

caglar48
11 Haziran 2018, 20:49
Güzel ders almışsın :thumleft:

aga marmarise geldik burda ekipman gıymek yasak ama tabiki istanbulda tam set dainese :D

zekeriyaimam
11 Haziran 2018, 21:53
aga marmarise geldik burda ekipman gıymek yasak ama tabiki istanbulda tam set dainese :D

Ben de bu yaz gelmeyi düşünüyordum o kadar kötü mü ya ?

peruwasa12
12 Haziran 2018, 02:54
Ben full ekipman giyiniyorum her zaman ekipmanlarımda siyahtır genel olarak, öğlen sıcağı bile etkilemiyo beni, bende sorun var galiba :D Bu arada bende oruçluyum :)