PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletime Zarar Vermişler Suç Olarak Geçiyor Mu ?

enbw0w
09 Haziran 2018, 00:48
İyi forumlar arkadaşlar.Bugün motosikletime binmeye gittim koyduğum yer devlet dairesi güvenlikli kameralı bir iş yeri, ön fren balatsını kesmişler sağını solunu bi güzel çizmişler. Pazartesi kamera kayıtlarına bakıcam yapan kişi bulunursa suç duyurusuna falan bulunsam bir sonuç elde eder miyim ?

ozan1991
09 Haziran 2018, 00:51
kamera kaydı olmadan hiçbir şey yapamazsınız o kesin kamera görüntüsünü alınca savcılığa gidip suç savcısına dilekçe verin isterlerse adamı bulabilirler lakin ne kadar uğraşırlar bilemiycem

ftkrblt
09 Haziran 2018, 01:01
Geçen sene trafikte kavga ettiğim biri ile karşılıklı araçlarımıza zarar verdik,arkadaş benim aracımı tekme ve yumruklarla göçertti bende kızdım kendi aracım ile karşı tarafa kasıtlı olarak çarptım,karakolluk olduk,bize söylenen mala zarar verme suçundan mahkemelik olursunuz dendi,neyse uzatmayayım ben araştırdım her durumda ben karşı tarafın masrafını karşı taraf benim masrafımı karşılayacak mahkeme sonucu,ayrıca mahkemeden önce hasarlar karşılanırsa mahkemeye ücret ödenmiyor,mahkeme sürerken hasarlar karşılanırsa mahkeme masrafının yarısı,mahkeme bittikten sonra hasar karşılanırsa mahkeme masrafı tamamı ödeniyor,yaklaşık 3 bin civarı ayrıca birde avukat masrafı,arkadaşla anlaştık karşılıklı hasarları giderdik,ancak şikayetlerimizi geri almadık,buna binayen mahkemede biz anlaştık deriz pişmanız deriz dedik,ancak gelin görün ki 1 senedir henüz savcı bile çağırmadı bizi ne bir mahkeme celbi ne de başka bişey,durumu biraz araştırdım sizin durumunuz devam ediyor sıranız gelince mahkeme celbi gelir dediler,kısaca söylemek istediğim mala zarar vermeden şahıs ya da şahıslara dava açabilirsiniz ancak sonuçlanması şu yoğunlukta bana kalırsa en az 2 sene sürer,benim durumumda 1 sene oldu ve henüz mahkeme celbi bile gelmedi gerisini siz düşünün,

enbw0w
09 Haziran 2018, 01:07
kamera kaydı olmadan hiçbir şey yapamazsınız o kesin kamera görüntüsünü alınca savcılığa gidip suç savcısına dilekçe verin isterlerse adamı bulabilirler lakin ne kadar uğraşırlar bilemiycem

hocam kamera kaydını bizzat kendim izlicem ve bulucam bunu yapanı. allah korusun yola çıktıktan sonra fark etsem fren olmadığını afallayıp kaza yapma riskim çok yüksekti yani

ozan1991
09 Haziran 2018, 01:18
hocam kamera kaydını bizzat kendim izlicem ve bulucam bunu yapanı. allah korusun yola çıktıktan sonra fark etsem fren olmadığını afallayıp kaza yapma riskim çok yüksekti yani

sen görüntüyü cd ye çek direk adliyeye git dediğimi yap savcıya anlat farketmesem ölürdüm de o seni karakola yönlendiricek sonra adamı bulun diye talimat vericek karakola sonra uzun bir süreç seni bekler

Osm@n
09 Haziran 2018, 01:28
5237 SAYILI TÜRK CEZA KANUNU
Mala zarar verme
Madde 151- (1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan,
kullanılamaz hale getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası
ile cezalandırılır.
(2) Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hale getiren veya değerinin azalmasına
neden olan kişi hakkında yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır.

Mala zarar vermenin nitelikli halleri
Madde 152- (1) Mala zarar verme suçunun;
a) Kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina,
tesis veya diğer eşya hakkında,
b) Yangına, sel ve taşkına, kazaya ve diğer felaketlere karşı korunmaya tahsis edilmiş her türlü eşya veya tesis
hakkında,
c) Devlet ormanı statüsündeki yerler hariç, nerede olursa olsun, her türlü dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu hakkında,
d) Sulamaya, içme sularının sağlanmasına veya afetlerden korumaya yarayan tesisler hakkında,
e) Grev veya lokavt hallerinde işverenlerin veya işçilerin veya işveren veya işçi sendika veya konfederasyonlarının
maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,
f) Siyasi partilerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının maliki olduğu veya
kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,
g) Sona ermiş olsa bile, görevinden ötürü öç almak amacıyla bir kamu görevlisinin zararına olarak,
İşlenmesi halinde, fail hakkında bir yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.(1)
(2) Mala zarar verme suçunun;
a) Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak,
b) Toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına neden olmak suretiyle,
c) Radyasyona maruz bırakarak, nükleer, biyolojik veya kimyasal silah kullanarak,
İşlenmesi halinde, verilecek ceza bir katına kadar artırılır.(1)
(3) (Ek: 18/6/2014-6545/65 md.) Mala zarar verme suçunun işlenmesi sonucunda haberleşme, enerji ya da demiryolu
veya havayolu ulaşımı alanında kamu hizmetinin geçici de olsa aksaması hâlinde, yukarıdaki fıkralar hükümlerine göre
verilecek ceza yarısından iki katına kadar artırılır.

Gietti17
09 Haziran 2018, 01:46
Ön fren balatasını keserek öldürmeye teşebbüsde var. Adamı bulup sağlam bir avukatla beraber iyi bir ceza alırmı. Var mı bu işin aslını bilen?

Angrypower
09 Haziran 2018, 01:50
Savcıya bunu özenle anlatırsa olabilir. Tasarlayarak kasten adam öldürmeye veya yaralamaya teşebbüsten dolayı dosyaya konabilir ama savcının insiyatifinde. Zaten bundan dolayı olay ağır cezaya gider. Lakin motorun polis tutanığını isterler. Şayet tutanak tutulmadıysa işler biraz yaş olabilir.

Yan Yan
09 Haziran 2018, 03:04
Bi insan neden bunu yapar ?

Nasate
09 Haziran 2018, 09:39
Açıkcası böyle insan dışı varlıkları vereceksiniz mahkemeye direk. Ama burada işleyiş çok yavaş. Ve size sıra ne zaman gelir belirli değil. Göze alırsanız bir kaç yılda çözmeyi ozaman hemen açın. Şunu da unutmayın burası Türkiye adamın dayısı amcası millet vekili çıkarsa sizi bile suçlu çıkarırlar :mrgreen:

Kavuklu
09 Haziran 2018, 10:12
Bu konu ızrar yani mala zarar verme olarak gecer. Kamera kaydinda hicbirsey gorunmez ise ve sandgim kadariyla parmak izide alincak yerde degil. Tahminim %90 bir sey cikmaz. Kamera kaydindan sahis grunuyorsa yda sahis bir aracla gelmis ve plka grunuyorsa bu isine yarar.

Bunun haricindeki basvurun sadece bir basvuru olur. Cunku
parmak izi yok
kamera kydi yok
Gorenler yok.

bindiregandi
10 Haziran 2018, 16:10
öncelikle acil olarak teknik bir uzmana rapor tutturun imzalı mühürlü.

ayetlervaray
10 Haziran 2018, 16:38
İyi forumlar arkadaşlar.Bugün motosikletime binmeye gittim koyduğum yer devlet dairesi güvenlikli kameralı bir iş yeri, ön fren balatsını kesmişler sağını solunu bi güzel çizmişler. Pazartesi kamera kayıtlarına bakıcam yapan kişi bulunursa suç duyurusuna falan bulunsam bir sonuç elde eder miyim ?

büyük ihtimal yapan yakınlarından birisi. belliki bir sebeple bilenmiş sana. yoksa fren balatası kesme çizik felan resmen uyarı yapmışlar. oraya park etmeni istemiyen birileri olabilir.

watercolours
10 Haziran 2018, 18:36
Kamera kaydı varsa, iki yıl da sürecek olsa şikayette bulunun. Bunlar sırf bu mantıkla şikayet etmeyeceğinizi düşünerek serbestçe herşeyi yapıyorlar. Şikayetinizi yapın, ama yapmamış gibi hayatınıza devam edin. Böylece hala mahkeme çağırmadı diye strese girmezsiniz, iki, hadi olsun üç sene sonra mahkeme çağırınca karşı taraf tutuşur.

sash_009
10 Haziran 2018, 23:09
Umarım motorun zarar verilmiş halindeki fotolarını çekmişsinizdir. Çünkü o hali gösteren fotolar olmazsa ve kameradan failin ne yaptığı tam olarak anlaşılamıyorsa suça itiraz edecektir. Zabıt tutulması, polis ile beraber tutanak altına alınması gerekir bu tarz olayların. Hemen sıcağı sıcağına yani. Kanıtlarınız ne kadar güçlüyse siz de adalet karşısında o kadar güçlü olursunuz...

aviregal
11 Haziran 2018, 01:59
kesin sana uyuz olan biri..onun gözünde motorunla geiyorsun kaskı falan cıkartıyorsun..artiz artiz gidyorsun...öyle görüyor adam ne yapsan boş ..fırsatı olsa arkadan gelip kafana bile kütükle vurabilir...kesinlikle kamera kayıtlarını izle ..ama adamlar acaba izin verirmi izlemene...büyük ihtimal tanıdıgın selam verdıgın adamdır..

manqa82
11 Haziran 2018, 05:16
Tü allah belasını versinler allah düşmanın bile mert olanını versin karılık resmen yapılan.