PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : En sağlam Çinli motor hangisi?

Sayfa : [1] 2

Mikuni
06 Haziran 2018, 03:30
Sadece kredi kartı ile alabileceğim için ve bütçemiz 3500 tl olduğu için gücümüz Çin malı dandik motorlara yetiyor. Günlük 15 km yol yapacağız ve sadece mahalle arasından işe gideceğiz. Başka bir amaç yok, sadece 15 km günlük yol yapılacak. Ama asgari 100cc bir motor ve tubeless olmalı. Scooter motorlar en az 4300 tl ve Çinlilerin scooter motorları pek sağlam değil. Cub veya cg tarzı dusunuyorum.mesela superboy 100 veya kuba cg 150 nasıldır? Drift'te balansör var diyorlar, sitesinde de öyle yazıyor ama pek inandırıcı gelmedi bana. Önerileriniz için teşekkürler.

kovboy03
06 Haziran 2018, 03:39
Mondial süperboy vardı bende çok memnun kalmıştm.Tavsiye ederim

Mikuni
06 Haziran 2018, 03:41
Yolda kalma durumu yaşandı mı peki? En korktuğum şey.

matrax33
06 Haziran 2018, 04:07
hepsi aynı

LostRider
06 Haziran 2018, 09:52
Ybr 125 :)

oxus
06 Haziran 2018, 09:56
bence rks bir kaç gömlek daha üstün

DesAres
06 Haziran 2018, 10:19
En sağlam Çinli, KUBA ve MONDİAL’dır.

Kredi Kartı ile alacağım diyorsun ama Superboy’un sıfırı 4.100 TL oldu (belki eski fiyattan satan bulabilirsen alabilirsin) yoksa anca 2.elini alabilirsin ama kredi kartıyla satan yok ki.

Önemli olan şu kredi kartından nakit para mı çekeceksin yoksa taksit mi yapacaksın ?

Taksit yapacağı var sayarak ;

Sıfır KUBA RAINBOW al gitsin [Vites göstergesi, benzin, jikle var yeniysen kaçıncı vitesteydim diye uğraşmazsın]. (Mondial SFC SNAPPY X’den farkı gömme sinyal, benzin deposu daha büyük, daha güçlü ve torklu, artçı için büyük ayaklık var)

CG olarak o fiyata dediğim gibi sıfır alacağını var sayarak UAG fln var ama bu fiyattaki CG’lerde ya benzin göstergesi yada vites göstergesi yok ama sen bilirsin (en dolusu Superboy).

Kredi kartından para çektiğini varsayarsak (nakit ile alınacaklar) ;

Drift, CR1, RKS TITANİC vb. (Bu fiyata temiz bulursan)
RKS RK 125, superboy.

karayel90
06 Haziran 2018, 14:02
Bence gidin Rks veya Mondial bu iki markaya bakın ama alacağınız motora görede değişiyor kalite.Birde sonuçta bunlar Çin malı ve bir parti üretimin kalitesi öteki parti üretimin kalitesini tutmayabiliyor bunuda göz önünde bulundurun derim

Mikuni
06 Haziran 2018, 16:14
Rainbow kuba çoktan beri bakıyorum ama vibrasyon var mı bilmiyorum

artemis99
06 Haziran 2018, 16:17
Rainbow kuba çoktan beri bakıyorum ama vibrasyon var mı bilmiyorum

vibrasyon hepsinde var japonlar dahil. Vibrasyon istemiyorsan scooter alıcan.

mbcengiz
06 Haziran 2018, 16:44
Bu kuba nin cg lerine yapilan eziyetleri bmw lere suzukilere yapsan servisten cikmazlardi. ama ne hikmetse efendi efendi suren adamlarin yolda giderken egzozlari dusuyor. bu cinlilerin ayari yok bence.

Mikuni
06 Haziran 2018, 17:22
Ona vereceğim parayla Honda alabilirim zaten. Scoiter Çinliler çok pahalı oldu.

motoco
06 Haziran 2018, 17:35
Mikuni, kuba rainbow vardı bende, titreşimden dolayı sattım. 60 a çıktın mı titrşimden durulmaz oluyor. Honda innova 125i aldım. Lastik tavsiyen var mı ? Bende sana sorayım, orjinal dunlop bulabileceğim biryer biliyormusun ?

Mikuni
06 Haziran 2018, 18:07
O motoru ben 2 yıl kullandım bilirim. Lastik olarak da dunlop kullandım ama çok kolay patlıyordu. Çoktan beri motor kullanmadığım için piyasayı bilemiyorum.

levend84
06 Haziran 2018, 18:14
Kredi karti ile alacağin motor,

Lifan tay 100.

3 supap(2 emme 1 egzoz)
3.5litre benzin ile 180-200km gider.
Frenleri iyidir
Kolay kırılıp dökülmez.
Yıllardır kullanan tanidiklarim var.

Alıp Memnun kalmazsan arkamdan sövebilirsin.

Mikuni
06 Haziran 2018, 18:27
Lifan ı övüyorlar biliyorum ama pahalı geldi bana. Bayisi nerede bilmiyorum.

Black cbr125
07 Haziran 2018, 01:36
Ben Kanuni 125cc öneririm Breton dayanıklı motor düzgün kullanırsanız sizi Üzmez

darkmotor
07 Haziran 2018, 03:52
Kuba rainbow bana göre güzel motor, ön dişliyi 15 yaptığınızda titreşim biraz kesiliyor, 60,70 bandında titreşimi pek hissetmezsin sadece aynalarda belli eder, Ayna demiri ince kalıyor titreşimden etkileniyor.Sağ tarafda tamircilerde satılan standart ayna var o pek etkilenmiyor. Amortisörleri yumuşak tümsekleri çukurları hissettirmiyor. Vites aşağı doğru atıyor, yukarı doğru küçülüyor. 2,95 lt gibi benzin alıyor. Sakin kullanırsan 140 km gider, hızlı kullanırsan 115,120 km gider. Hiç otoyola çıkmadım otoyol performansını denemek lazım fakat 80 km/h dan sonra titreşim başlıyor ön dişliyi belki bir diş daha büyültmek icap edebilir. Motor ufak ve ağırlık dengesi motora eşit dağılmış gibi , kontrolü güzel, bisiklet kullanıyorum hissi veriyor frenleri hayet yeterli.

Mikuni
07 Haziran 2018, 04:06
Yani bu rainbow diyelim Honda cg den daha mı kötü titriyor? Benim için en önemli konu gece vakti yolda kalmamaktir.

levend84
07 Haziran 2018, 04:42
vibrasyon hepsinde var japonlar dahil. Vibrasyon istemiyorsan scooter alıcan.
Vibrasyon hepsinde var sözü çok iddialı..

Müsait bir zamaninizda,yamaha crypton kullanmanizi öneririm(Vibrasyon anlaminda)

motoco
07 Haziran 2018, 07:20
Kuba Rainbow da önemli bir ayrıntı var. Vites göstergesinde döner şanzıman gösteriyor ama değil. Yani dursanda 4 ten boşa geçmiyor, geri geri inmen lazım. Benim en çok canımı sıkan ayrıntıydı. Bari şemada bari öyle gösterme demi, biz de ona güvenerek aldık.

snappy x
07 Haziran 2018, 09:03
Ben snapy diyorum.evet rainbowun artıları var ama şekil olarak snapy diğerlerine göre daha güzel duruyor(led parklar ve stop,göstergesi çok güzel)2014 model 6 bin kmde 2 bin liraya sattım,açıkcası şuan pişmanım 2 bin liraya motor yok şuan,hız olarak gelirsek hepsi aynı gidiyor defalarca lifanlarla denedik

darkmotor
07 Haziran 2018, 15:12
Yani bu rainbow diyelim Honda cg den daha mı kötü titriyor? Benim için en önemli konu gece vakti yolda kalmamaktir.

14 olan ön dişliyi 15 yaparsanız 60,70 km hız ile sıkıntısız kullanırsınız. Öyle el ayak uyuşturacak bir titreşimi yok. Orjinal dişlileri ile 3,4. vitesi kullanıyordum 1,2 kullanmıyordum çok torklu oluyordu ön dişi 1 diş büyültünce tam istediğim gibi oldu hem rampalarda hemde düz yolda güzel gidiyor mondialin cglerine kıyasla titreşimi az diyebilirim.

Mikuni
07 Haziran 2018, 15:31
Herhangi bir kuba motorla, yeni nesil olanları diyorum, yolda kalan oldu mu?

egzantirix
07 Haziran 2018, 15:39
çin malına kadar düşmeyin. en azından 2. el tayvan malı sym kymco falan alın.

darkmotor
07 Haziran 2018, 16:20
5 senedir bir fiil çin malı motorlara binmekteyim, hiç biriyle yolda kalmadım çok şükür. Mondial,kuba Türkiyede oturmuş bir firma ve 2.el piyasası da canlı, 2 hafta içinde 2 motor alıp sattığım oldu. İhtiyaçlarınız doğrultusunda çinli motorlar işinizi gören makul parça kalitesi ve makul parça fiyatları olan motorlardır. Japon tayvan kore fanatikliği yapmaya gerek yok , sonuçta bu motorlar al işin görülsün mantığıdır... Ama dökülecek kadar da kötü değildir.

Angrypower
07 Haziran 2018, 16:25
En sağlam çinli motor senin sevgilinmiş gibi baktığın ve akşam seni eve tek parça götüren motordur.

Mertcan39
07 Haziran 2018, 16:32
Benim ki sağlam :D
https://i.hizliresim.com/nlkBmR.jpg (https://hizliresim.com/nlkBmR)

darkmotor
07 Haziran 2018, 16:52

MaşaAllah, göstergeyi görünce mc150 yi hatırladım çok güzel gezerdim. Gerçekten parasının hakkını performansı ve kalitesiyle size fazlasıyla veriyor.

ayzek
07 Haziran 2018, 18:20
Bende 150 lik süperboy var pulsarı satınca bunu aldım nispeten günlük kat ettiğimiz km ler birbirine yakın benim bıraz daha az hatta benim için sorun olmuyor 3750 ye almıştım peşin 4090 tl falandı fiyatı şuanda 4490-4590 civarı satıyorlar tam detaylı hesaplamadım ama toplamda 120 liralık yakıt aldım parça parça 680km de şuan içindeki benzin ile 700-750 arası zorlar gibi geliyor depso 10 lt 033 de yedeği var düşük bütçeyle alınabilecek motorlar listesine ekle çok sorun çıkaran bir model değildir çekişi falan iyi 90 km hıza kadar rahat 90 dan sonra artan titreşimi var yolun durumuna göre 120-130 km hıza çıkabiliyor 110 ideal bence tavsiye ederim 2 el fiyatlarına bakabilirsin bütçe yetmezse 100 lük olanıda düşünebilirsin ama titreşim daha fazla ve yokuşlarda bayılma yapıyor iki kişiyle

DesAres
07 Haziran 2018, 18:44
Kuba rainbow bana göre güzel motor, ön dişliyi 15 yaptığınızda titreşim biraz kesiliyor, 60,70 bandında titreşimi pek hissetmezsin sadece aynalarda belli eder, Ayna demiri ince kalıyor titreşimden etkileniyor.Sağ tarafda tamircilerde satılan standart ayna var o pek etkilenmiyor. Amortisörleri yumuşak tümsekleri çukurları hissettirmiyor. Vites aşağı doğru atıyor, yukarı doğru küçülüyor. 2,95 lt gibi benzin alıyor. Sakin kullanırsan 140 km gider, hızlı kullanırsan 115,120 km gider. Hiç otoyola çıkmadım otoyol performansını denemek lazım fakat 80 km/h dan sonra titreşim başlıyor ön dişliyi belki bir diş daha büyültmek icap edebilir. Motor ufak ve ağırlık dengesi motora eşit dağılmış gibi , kontrolü güzel, bisiklet kullanıyorum hissi veriyor frenleri hayet yeterli.

Hocam sitede 4.8LT depo yazıyor yanlış mı yoksa ?
Yeni modellerin deposunu mu yükseltmişler acaba ?

bilalefe
07 Haziran 2018, 18:46
Benim personelim kuba cr1 var. dedigi kadariyla essek gibi biniyormus motora ama hala bana misin dememis. Km si de 25.000 civari olmasi lazim. Degerlendirebilirsin.

Kavuklu
07 Haziran 2018, 19:10
Bende mondial 125 ZNU vardi ilk ciktiginda almistim. Sifir almistim. Ilk bir sene cok guzeldi.

Sonra vibrator özelligi geldi. Motosiklet guncelliyormus kendini zaten

Baktim olmuyor yasa basa tasa oturmama felsefeme mondialide kattim.

TABI SU BIR GERCEK paran yoksa mecbur gidiosun bu markalara.
Fakat suda bir gercek. Paran yoksa yasama bu ulkede arkadas.

Aradan epey bi sene gecti 3-5 sene biraz para yaptim

Yani bi kawasaki versys falan bakiodum.
Fakat parayi yemekten gezmekten eglenmekten almadim cahillik aptallik boyle birseydir

Yani 2-3 yil luks yasadim denilebilir. Yani arabam oldgu halde rent a cardan ozel soforlu vito aliyordum sabaha kadar gez eglen

SONRA PARA BITTI. SIMDI MOTOSIKLETIM BILE YOK.

Yani demek istedgim su fok baliklari cok yalniz

levend84
07 Haziran 2018, 19:41
Bende mondial 125 ZNU vardi ilk ciktiginda almistim. Sifir almistim. Ilk bir sene cok guzeldi.

Sonra vibrator özelligi geldi. Motosiklet guncelliyormus kendini zaten

Baktim olmuyor yasa basa tasa oturmama felsefeme mondialide kattim.

TABI SU BIR GERCEK paran yoksa mecbur gidiosun bu markalara.
Fakat suda bir gercek. Paran yoksa yasama bu ulkede arkadas.

Aradan epey bi sene gecti 3-5 sene biraz para yaptim

Yani bi kawasaki versys falan bakiodum.
Fakat parayi yemekten gezmekten eglenmekten almadim cahillik aptallik boyle birseydir

Yani 2-3 yil luks yasadim denilebilir. Yani arabam oldgu halde rent a cardan ozel soforlu vito aliyordum sabaha kadar gez eglen

SONRA PARA BITTI. SIMDI MOTOSIKLETIM BILE YOK.

Yani demek istedgim su fok baliklari cok yalniz

Gavuklu gardaş,,, bu diyardan motoru olanda göçüyor olmayanda...dert etmene gerek yok..

tommygun
07 Haziran 2018, 20:42
Sağlam Çinli'den ziyade bakımdı, benzindi, düştün mü parça değişimiydi gibi konulara kaynak ayırman gerekiyor. 1,5 sene sene 17000 km kullandığım Rks Titanic-S'i 2016'da 4500 TL'ye sıfır aldım. Kullandığım 1,5 sene boyunca 2505 TL yakıt almışım, kaza ya da mallığım nedeniyle değişen parçalar için 1140 TL + işçilik para ödemişim, 504,40 TL.lik lastik almışım, 3 değişimde bu lastikleri 150 TL.ye değiştirmişim, 950 Tl de rutin bakımlara ödemişim. Velhasıl 4500 TL.ye aldığım motora 1,5 senede (ekipman hariç) 5250 TL para harcamışım ki ekstralar illa ki vardır gözümden kaçan. Bu işlere girişiyorsan hesabı kitabı iyi yap. (Not: Kur değişimleri hesaba katılmamıştır, kur değişimleri de hesaba katılırsa tam mokoko pozisyondayım)

Mikuni
08 Haziran 2018, 04:25
Bu rks motor dedikleri sözde Macar malı diyorlar. Bunların tamamında balansör olduğu doğru mu?

polo34
08 Haziran 2018, 08:22
Bu rks motor dedikleri sözde Macar malı diyorlar. Bunların tamamında balansör olduğu doğru mu?

Bazı modellerde alınmış lisanslar var, ortaklık var ama hepsi çin'de üretiliyor. Ancak bu lisansı alan ve ortaklık yapan firmalar Çindeki firmalar, rks'nin o lisanslarla anlaşmalarla uzaktan yakından alakası yok, yanlış anlaşılma olmasın, onlar gidip satın alıyor sadece...

Mesela mondial destro 250 vardı, yıllar sonra regal raptor olarak geri dönmüştü:) birbirinin klonu bir sürü v motor, sıralı motor var...

pinkcrow7
10 Haziran 2018, 07:48
En sağlam Çinli motor haojue dir.

Mikuni
10 Haziran 2018, 14:50
Haojue doğru ama artık satılmıyor.saglam olan hiçbir şeye rağbet yok.

Gürkan05
10 Haziran 2018, 15:04
Zaten motosikletinize hayranlık duymamak mümkün değil. Bir önceki motorum olan Mh drift 125 kullanırken idol olmuştunuz benim için.

Mertcan39
10 Haziran 2018, 15:18
Zaten motosikletinize hayranlık duymamak mümkün değil. Bir önceki motorum olan Mh drift 125 kullanırken idol olmuştunuz benim için.

esrağfurullah hocam y3ni motorunuz hayırlı oksun ne zamab aldığınızı bilmemsemde :)

Sadistic
10 Haziran 2018, 15:32
haojue 150 lik çok aradım ama hep uzak yerlerde olduğu için alma fırsatım olmadı. Cg 150 alıp geçtim 2000tl ye motor yansa umrumda olmaz ama ayaklarımı yerden kesiyor ve parçası kolay ucuza bulunuyor bu bana yetiyor

Gürkan05
10 Haziran 2018, 16:00
esrağfurullah hocam y3ni motorunuz hayırlı oksun ne zamab aldığınızı bilmemsemde :)
Hayırlı olsun dilekleriniz için teşekkür ederim. Eski motorumu sizin motosikletinizin yanında lafı bile edilmez ama 20.000km kullandım. Çok konuda faydası oldu keratanın bana. Parçaları ucuz ve bol olunca orasını burasını söküp takmaktan elimiz anahtar tutar oldu. Yeni motosikletimde ustaya bile gitmeme gerek kalmıyor artık.

Mertcan39
10 Haziran 2018, 16:10
Hayırlı olsun dilekleriniz için teşekkür ederim. Eski motorumu sizin motosikletinizin yanında lafı bile edilmez ama 20.000km kullandım. Çok konuda faydası oldu keratanın bana. Parçaları ucuz ve bol olunca orasını burasını söküp takmaktan elimiz anahtar tutar oldu. Yeni motosikletimde ustaya bile gitmeme gerek kalmıyor artık.

bir nevi başlangıç motoru görevini yerine getirmiş ne mutlu bizimkini satsakta alan olmaz :D

DesAres
10 Haziran 2018, 16:14
haojue 150 lik çok aradım ama hep uzak yerlerde olduğu için alma fırsatım olmadı. Cg 150 alıp geçtim 2000tl ye motor yansa umrumda olmaz ama ayaklarımı yerden kesiyor ve parçası kolay ucuza bulunuyor bu bana yetiyor

Haojue kaliteli Çinli olabilir ama satışı yok. Bilinmiyor, tanıtılmıyor, görülmüyor.
Çinlilerin parçasının ucuz olması iyi vursan, kırsan, parçalasan da üzülmüyorsun sonuçta ucuz yaptırırsın ama Japon da öyle olmuyor.

Sinyalin olduğu yerdeki grenaj komple değişiyormuş 400 TL dedi (yuh ya). Olur da yan yatma olursa alta atarım kendimi kırılmasın diye :)

Egee22
10 Haziran 2018, 16:16
Superboy alabilirsin benim motorum 100 mg prince ikiside aynı blogu taşıyor herşeyleri tamamen aynı nerdeyse,şuana kadar hiç masraf açmadı sadece sübap ayarı yaptırdım 8bin km deyim sıkıntı çıkarmadan 50 60 bin km gözü kapalı gider diye düşünüyorum belkide bakarsanız fazlasını yapar

DesAres
10 Haziran 2018, 16:24
Superboy alabilirsin benim motorum 100 mg prince ikiside aynı blogu taşıyor herşeyleri tamamen aynı nerdeyse,şuana kadar hiç masraf açmadı sadece sübap ayarı yaptırdım 8bin km deyim sıkıntı çıkarmadan 50 60 bin km gözü kapalı gider diye düşünüyorum belkide bakarsanız fazlasını yapar

Prince ile Superboy aynı her şeyi resmen (gösterge hariç).
Acaba neden Prince'yi kaldırıp Superboy getirdiler ki ?

Şuan kaç KM'desiniz, kaç model ?

Egee22
10 Haziran 2018, 16:32
Prince ile Superboy aynı her şeyi resmen (gösterge hariç).
Acaba neden Prince'yi kaldırıp Superboy getirdiler ki ?

Şuan kaç KM'desiniz, kaç model ?

2013 model 8bin km de edirnedeki evimizde duruyor motor,superboyun princeden farkı sadece görünüş,ybr kuyruğu vs eklenmiş hali.Genel olarak motordan memnunum tavsiye ederim açıkcası canını alarak kullanıyorum parçaları ucuz diye ona rağmen bi sıkıntı çıkartmıyor.Tek özen gösterdiğim bakımı yağ değişimi sizde ona dikkat etseniz uzun kmler sorunsuz şekilde yaparsınız diye düşünüyorum

Mikuni
10 Haziran 2018, 16:44
Mondial superboy dikkatimi çekti ama titreşim korkutuyor.

ayetlervaray
10 Haziran 2018, 19:27
galiba en sağlam çinli benim motor. 12500 km dir şaşırtıcı bir şekilde sadece bakım ve benzinle devam ediyorum.