PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mh drift zor çalışma/boğulma sorunu /--/Videolu

Gajni
05 Haziran 2018, 01:59
Arkadaşlar merhaba
Daha önce de sorunu yazmıştım ama henüz tam olarak çözüme ulaşamadım. Başlıkta da yazdığım gibi mh drift motosikletim var. Son 1000-1500 km'dir falan bi çalışmama/zor çalışma sorunu var. Motor soğukken marş basıyor ama motor çalışmıyordu. Ayak marşıyla çalıştırıyordum. Bir süre sonra fark ettim ki gaz kolu ile oynayarak biraz zor da olsa çalıştırabiliyorum. Ama marşa basarken ufak bi gaz verince bile boğuluyor ve çalışmıyor. Gaz kolundaki boşluğu alacak kadar çok az çevirip tam gaz verecek sınırda tutup marşa basıp bir süre gaz kolunu o arada ince ayarla milimetrik ileri geri çevirerek çalıştırabiliyordum. Hava filtresini değiştirdim. Ondan sonra az bir şey daha düzeldi gibime geldi ama psikolojik de olabilir.
Ayrıca arada bir ışıklarda beklerken tam yeşil yanınca kalkış yapacakken vitese takınca istop ediyordu. Sonra çalıştırıp devam ediyordum. Fakat bir iki kere yine bu şekil istop etti ve çalıştıramadım. Kenara çekip 10-15 dakika bekledikten sonra(ara ara deneyerek) anca çalıştırabildim. Aşağıdaki video da bunlardan bi tanesiydi. Videoda da görülüyor zaten gaz verince boğulma ve gaz vermeden marşa basınca da çalışmama durumu.
Sizce sorun nerden olabilir. Aklıma bi karbüratör hava ayarı bir de buji geldi. Ama bujide sıkıntı olsa o ince ayarda gaz verince de çalışmaması lazım diye düşünüyorum. Ama tam olarak bilgim yok yanlış da düşünüyor olabilirim.
Karbüratör hava ayarını araştırdım biraz. Bozulduğundan emin değilseniz dokunmayın bozarsınız deniyor genelde. Ayrıca ustalara da yaptırmayın denilmiş baştan savma yaparlar diye. Bu yüzden deneme yanılma yoluyla da anlayamıyorum burdan mı sorun diye.
Kısacası sorun bujiden olabilir mi? Veya karbüratör hava ayarından olabilir mi/ayar işine girmlimiyim? Veya başka bir yerden kaynaklı olabilir mi sorun (örneğin gaz teli de geliyor aklıma gaz koluyla oynayınca çalıştığı için). Bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Böyle ufak tefek bi sorun belki ama insanı motordan soğutuyor gerçekten çözebilirsem çok iyi olacak benim için.
Son olarak son zamanlarda bu sorunlar biraz daha azalmış durumda ama hala az da olsa devam ediyor. Ben özellikle bir şey yapmadım sadece rölanti ayarını az bir şey açtım. Yani kendi kendine az bir miktar düzelme oldu. Ama dediğim gibi az da olsa sorun devam ediyor.
Şimdiden çok teşekkür ederim cevap veren arkadaşlara. Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

https://youtu.be/WpgzfJhucsM

levend84
05 Haziran 2018, 02:27
Rölanti ayari düşük olabilir.
Videoda akü zayıf gibi.
Ayak marşiyla dene ama motoru boğdurmadan.
Motor baygin çalişiyor mu?

Seyir halinde özellikle yokuş aşagi inerken 5.viteste debriyajı sıkmadan gazı kapat motor kompresyona binsin ´´Egzozda patlama olacak mı?´´

En iyi cözüm karburator ve supap ayari.işinin ehli bir usta nezaretinde.

Gajni
05 Haziran 2018, 04:32
Rölanti ayari düşük olabilir.
Videoda akü zayıf gibi.
Ayak marşiyla dene ama motoru boğdurmadan.
Motor baygin çalişiyor mu?

Seyir halinde özellikle yokuş aşagi inerken 5.viteste debriyajı sıkmadan gazı kapat motor kompresyona binsin ´´Egzozda patlama olacak mı?´´

En iyi cözüm karburator ve supap ayari.işinin ehli bir usta nezaretinde.

Cevabınız için teşekkürler. Dediğim gibi rölanti ayarı biraz düşüktü onu açtım bi miktar. Şu an sıcakken 1400-1600 civarı.
Akü konusunda haklısınız akü zayıf biraz. Ama idare ediyor. Yani en azından sorun ondan kaynaklanmıyordur bence çünkü gaz ayarını tutturunca çalışıyor.
Ayak marşıyla zaten çalışıyor normalde. Hatta ayarı tutturunca el marşıyla da çalışıyor. Ama o istop edip çalışmadığı zaman ayak marşıyla da çalışmamıştı ilk etapta. Bi süre bekledikten sonra zaten anca ayak marşıyla çalıştırabildim.
Kompresyon meselesini bir deneyeceğim. Ama egzozda patlama olursa bu ne anlama gelir acaba. Aklıma zengin karışım olmasından kaynaklı olacağı geliyor ama çok da bilgim yok.
Bir de motor henüz 8900 km de. Subap ayarı bozulmuş olabilir mi daha bu kilometrede acaba.
Tekrar teşekkürler

Mertcan39
05 Haziran 2018, 10:36
subap ayarı karbüratör ayarı büyük ihtimal

Gajni
06 Haziran 2018, 00:25
subap ayarı karbüratör ayarı büyük ihtimal

O zaman karbüratör ayarına gireceğiz mecburen. Ama sorumu tekrar sorayım. Subap ayarı bozulmuş olabilir mi bu kilometrede.
Bir de yanlış hatırlamıyorsam siz de drift kullanıyordunuz. Hava ayarını yapmışsınızdır herhalde daha önce. Bizim motor için nasıl yapıldığını kısaca yazabilir misiniz acaba

Bu arada 5. viteste kompresyona sokmayı denedim bu gün egzozda patlama falan olmadı.

Sadistic
06 Haziran 2018, 00:35
cg 150 modeli var bende de sendeki ile aynı durum yaşadım. Ayak marşı ile kafasına göre keyfi çalışıp çalışmamamızlık yapıyordu. sizin gibi trafik ortasında yolda çok kaldım. Seni gayet iyi anlıyorum insan motordan soğuyor millet yanına toplanıyor ne oldu falan fişman

en belirgin özelliği motor sıcakken zor çalışması veya aniden boğulup stop etmesi.

yaptıklarım:
beyin değiştirmek
ateşleme bobini değiştirmek buji piposu ile
karbüratör söküp temizlemek
marş dinamosu kömürleri yenilemek
statör değişimi
konjektör değişimi

hiçbiri fayda etmedi en son buji değiştirdiğimde yeni bujininde yağlandığını fark ettim

buji yağlanıyorsa büyük ihtimalle yanma odasına yağ kaçağı oluyordur ya da sorduğum ustalar karışımlı ve sulu benzininde aynı şeyi yapacağını belirttiler benzinimi de su ve tortudan arındırarak kullanıyorum.
motor üst blogü sekmanları değişti ve subap ayarı ile sorun halloldu.

Gajni
06 Haziran 2018, 02:00
cg 150 modeli var bende de sendeki ile aynı durum yaşadım. Ayak marşı ile kafasına göre keyfi çalışıp çalışmamamızlık yapıyordu. sizin gibi trafik ortasında yolda çok kaldım. Seni gayet iyi anlıyorum insan motordan soğuyor millet yanına toplanıyor ne oldu falan fişman

en belirgin özelliği motor sıcakken zor çalışması veya aniden boğulup stop etmesi.

yaptıklarım:
beyin değiştirmek
ateşleme bobini değiştirmek buji piposu ile
karbüratör söküp temizlemek
marş dinamosu kömürleri yenilemek
statör değişimi
konjektör değişimi

hiçbiri fayda etmedi en son buji değiştirdiğimde yeni bujininde yağlandığını fark ettim

buji yağlanıyorsa büyük ihtimalle yanma odasına yağ kaçağı oluyordur ya da sorduğum ustalar karışımlı ve sulu benzininde aynı şeyi yapacağını belirttiler benzinimi de su ve tortudan arındırarak kullanıyorum.
motor üst blogü sekmanları değişti ve subap ayarı ile sorun halloldu.

Eyvallah hocam cevabınız için teşekkür ederim. Bujiyi söküp fotoğraflarını çekmiştim. Şu an atamıyorum da yarın koyarım buraya. Ama dediğiniz gibi bir sıkıntı varsa gerçekten çok kötü olur benim için. Daha 9.000km motor bloğu işlem görmemeli diye düşünüyordum.
Hava ayarını deneyip olmazsa bujiyi değiştiricem sanırım. Yine olmazsa mecburen subap ayarı için bir ustaya gideceğiz.

Mertcan39
06 Haziran 2018, 12:38
O zaman karbüratör ayarına gireceğiz mecburen. Ama sorumu tekrar sorayım. Subap ayarı bozulmuş olabilir mi bu kilometrede.
Bir de yanlış hatırlamıyorsam siz de drift kullanıyordunuz. Hava ayarını yapmışsınızdır herhalde daha önce. Bizim motor için nasıl yapıldığını kısaca yazabilir misiniz acaba

Bu arada 5. viteste kompresyona sokmayı denedim bu gün egzozda patlama falan olmadı.

evet o kmde bozulabilir hava ayarı yaptımda hep kafama göre yaptım değerleri bilmiyorum :)

Gajni
06 Haziran 2018, 14:17
evet o kmde bozulabilir hava ayarı yaptımda hep kafama göre yaptım değerleri bilmiyorum :)

Eyvallah hocam teşekkür ederim ben de kafama göre yapıcam galiba :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:14 ----------

Bu da buji fotoğrafları geçen gün durumuna bakmak için sökmüştüm ama tam anlamadım bi sıkıntısı var mı.

https://i.hizliresim.com/oV2OlR.jpg (https://hizliresim.com/oV2OlR)

https://i.hizliresim.com/lZLORg.jpg (https://hizliresim.com/lZLORg)

https://i.hizliresim.com/vPmj7r.jpg (https://hizliresim.com/vPmj7r)