PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ yerine gaz yağı koyup temizlemek?

rebeka
27 Mayıs 2018, 01:26
Nasıl olur deneyeniniz var mı? Önce motorun yağını boşaltacağım sonra içine 1 litre gaz yağı koyup 10 km süreceğim sonra gaz yağını boşaltıp eski yağını tekrar koyup bir 10 km daha gezdikten sonra yeni yağ koysam motorun içindeki pislikler tortular gider mi?

freelancer
27 Mayıs 2018, 01:42
Motor yağını boşaltıp, motoru çalıştırıp, bir de üstüne sürmeyi planlıyorsunuz yanlış anlamadıysam? Şaka değilse denemesi serbest tabii, ısı üreten bir mekanizmaya yanıcı malzeme koymak çok mantıklı olmasa da. Yağsız çalışan motora olacakları göstermeye çalışan Engineering Explained kanalından Jason biraderimiz şöyle (https://www.youtube.com/watch?v=eASCK9BDMEU) bir video hazırlamış. Sizin motorun içi boş olmayacak tabii ama düzgün bir dağılım beklemeyin. Ayrıca motoru boşta çalıştırmakla yük bindirmek -sizin durumunuzda sürmek- farklı şeylerdir. Buraya kadar net bir şekilde anlaşılmadıysam kısaca tekrar söyleyeyim: yapmayın.

bursagsli
27 Mayıs 2018, 01:45
Gazyağı yanıcıdır. Sakın blok içerisine koyma. Zamanında gazyağı yerine 1 litre mazot doldurdum. Kick start kapalı şeklinde 3-4 defa marşa bastım. Bu sırada motor çalışmadı. İçinde ki mazotu boşalttım. Yeni yağ ekledim. 10.000 km hiçbir sıkıntı olmadı. Ama bence motor bloğu böyle temizlenmez. 10.000 km de debriyaj balatasını değiştirmek için motor bloğunun debriyaj kapağını açtım. Kapağın köşeleri koyu bir çamur olmuş. Tornavida ile temizledim. Bu işlemi 150 cc motorumda yaptım. Düşük cc olduğu için sadece tel süzgeç var. Eğer motorunda hem yağ filtresi hem de tel süzgeç varsa hiçbirşey yapma. Her yağ değişiminde filtreyi değiştirip tel süzgeci temizlersen blok içi temiz kalır

freelancer
27 Mayıs 2018, 01:53
Ha, bu arada; adama yapma yapma demişiz ama ne yapacağını söylemeyi unutmuşuz. Motor bloğunu gazyağıyla elbette temizleyebilirsiniz ama çalıştırmak gibi bir durum olamaz. Hakikaten temizlik yapmak istiyorsanız şanzıman bloğunu sökün, gazyağıyla güzelce, dip bucak temizleyin. Benzin de kullanabilirsiniz ki sanırım daha ucuza gelir. Üstteki arkadaş mazot kullanmış, denemedim ama sanırsam o da makbuldür. Olay yağı çözecek olması.

rebeka
27 Mayıs 2018, 03:02
Ha, bu arada; adama yapma yapma demişiz ama ne yapacağını söylemeyi unutmuşuz. Motor bloğunu gazyağıyla elbette temizleyebilirsiniz ama çalıştırmak gibi bir durum olamaz. Hakikaten temizlik yapmak istiyorsanız şanzıman bloğunu sökün, gazyağıyla güzelce, dip bucak temizleyin. Benzin de kullanabilirsiniz ki sanırım daha ucuza gelir. Üstteki arkadaş mazot kullanmış, denemedim ama sanırsam o da makbuldür. Olay yağı çözecek olması.
.mazot pislik bırakır gibime geliyor.işte pimpirikli biriyim temiz yapayım derken elime alcam şanzımanı bu gidişle :) neyse dursun şimdilik amacım yapan var mı diye sormaktı.

Olcay Avşar
27 Mayıs 2018, 03:55
Motorun içine koyacağınız çözücüyü (mazot, benzin, gazyağı) asla tamamen boşaltamazsınız. Mutlaka içinde kalacaktır.

Eski yağı da boşaltırken tamamı çıkmaz, içeride mutlaka kalır. Tamamen boşaltmanın tek yolu motoru sökmektir.

Bu yüzden içeride kalan kimyasal yeni yağınızı bozacaktır. Bozulan yağı da boşalttığınızda içeride yine yapısı bozuk yağ kalacak, ve yeni koyduğunuz yağın yapısı ds etkilenecek.

Yağ değişiminde farklı marka yağların bile karıştırılmaması, yağ katkısı adı altında satılan ürünlerin yağa karıştırılmaması önerilirken motoru mazot ya da benzeri bir şey ile yıkamaya çalışmak faydadan çok zarar verecektir.

Bilimsellikten uzak, sanayi dedikodusu ile yapılan bir çok şey hem bütçenize hem aracınıza zarardır.

enderbilgi
27 Mayıs 2018, 08:39
illaki tortu giderme için bişey yapmak istiyorsanız , motor yağını yılda 2 sefer kararır kararmaz değiştirin (1000-2000km civarı). Kimileri buna motor yağının içindeki deterjan katkılarını kullandığı için ''yıkama yağlaması'' der.

yamtareroglu
27 Mayıs 2018, 11:52
(Toz/toprak olmayan bir yerde) Yağ tahliye tapası açıkken kompresörle biraz hava basın yağ koyulan hazneden, kalan artık ve yağlar optimum biçimde akar gider, gazyağı koyup sürmeyi denemeyin motoru elinize alırsınız..

bassturbin
28 Mayıs 2018, 03:38
Motorun içinde tortu olmaz be kardeşim bu işin filtresi var süzgeci var, siz yanmış ısınmış yağ nasıl olur yanmamış yağ nasıl olur onu araştırın.Üzerimize bile yağ sıçrayınca iz bırakıyor.Yağı vaktinde değiştirin başka birşey yapmaya gerek yok ki gaz yağıyla iyice motoru aşındırısın 10 20 bin vs. kullanmış gibi.Gaz yağı çok ama çok incedir ve yanıcıdır.Çoğu jet türbin uçak motorları gaz yağıyla çalışır yakıt olarak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:31 ----------

Zx10 makinesi sökmüştük bi yerde kalfalık yaparken tortu mortu yoktu içinde aksine tertemizdi yüksek kmli olmasına rağmen, biraz rahat olun diye paylaşıyorum;

https://i.hizliresim.com/JDdNz5.jpg (https://hizliresim.com/JDdNz5)

UNdocab
28 Mayıs 2018, 04:31
Yahu bir kişi de dememiş ki ; "firmalar bu iş için ürün çıkarmış, testlerini yapmış işe yarar bulmuş ve satıyor"

Motul engine cleaner var.
https://www.motul.com/us/en-US/products/engine-clean-moto

4- 5 yağ değişiminde bi kullan.
Biz 30.000km de ki motosiklette kullanmıştık. Çıkan yağın içine sanki 2 avuç sim dökmüşsünüz gibi parlıyordu. Çünkü içeride kalan sim kadar minik metal parçalarının yağ ile beraber akmasını sağlamıştı.

bassturbin
28 Mayıs 2018, 20:01
Başka markalardada var engine flush diye.Gerekli birşey olmadığından yazmadım yani bilinmedik birşey değil otomobiller için çok fazla marka ve tür var...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:48 ----------

Böyle birşey yapmak isteyen varsa eskimiş yağı boşalttıktan sonra aynı miktarda pahalı olmayan yağ konulup 5 10 km dolanıp sonra 5 10 dk yağın çökmesini bekleyip sonra yağı boşaltıp yağ FİLİTRESİNİDE DEĞİŞTİRMEK KAYDIYLA tekrar konulması gereken yağı koyarsa kafada soru işareti kalmadan gece rahat rahat uykuya dalabilir :)

matrax33
28 Mayıs 2018, 20:14
Çamaşır suyu doldur bence. Daha temiz olur.

Nuri Can
28 Mayıs 2018, 20:24
Gaz yağı senin motorun ömrünü alıp götürecek ayrıca yanıcı dır ortalığı mahvedecek sakın deneme. mazot ile temizleyenler var ama içinde kalıyor yukardaki arkadaşın dediği gibi.

hokahey
28 Mayıs 2018, 20:56
Çamaşır suyu doldur bence. Daha temiz olur.

sıvı sabun koysak? 5 litrelik. pırıl pırıl olur terbiyesizim!

kurubuz
28 Mayıs 2018, 20:58
Böyle manyak fikirler nereden aklınıza geliyor vallahi anlamıyorum . Yağ değiştirsin pislik falan kalmaz, zaten yağ filitresi ne işe yarıyor ? Elleşmeyin motorunuza.

mavellen
28 Mayıs 2018, 22:43
Aslında gerek yok.Ben eskiden kanuni 150 seyhan varken birkere gazyağı koymuştum.Rolantide 30 sn çalıştırmıştım.Yüke bindirmeden.Hiç bir fark görmedim.Tapayı açınca temiz gaz yağı döküldü.Öyle haım şahım kurumda birikmemişti.Bence bu tür şeyler efsane.Dikkate almayın.Biraz yüksek devirde gidin gaz yağından daha faydalı olacaktır.

rebeka
29 Mayıs 2018, 00:00

Motorun içinde tortu olmaz be kardeşim bu işin filtresi var süzgeci var, siz yanmış ısınmış yağ nasıl olur yanmamış yağ nasıl olur onu araştırın.Üzerimize bile yağ sıçrayınca iz bırakıyor.Yağı vaktinde değiştirin başka birşey yapmaya gerek yok ki gaz yağıyla iyice motoru aşındırısın 10 20 bin vs. kullanmış gibi.Gaz yağı çok ama çok incedir ve yanıcıdır.Çoğu jet türbin uçak motorları gaz yağıyla çalışır yakıt olarak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:31 ----------

Zx10 makinesi sökmüştük bi yerde kalfalık yaparken tortu mortu yoktu içinde aksine tertemizdi yüksek kmli olmasına rağmen, biraz rahat olun diye paylaşıyorum;

https://i.hizliresim.com/JDdNz5.jpg (https://hizliresim.com/JDdNz5)

Tv'de eski arabaları söküp parçalayıp yeniden toplayan adamlar var orada izlemiştim. şanzımanı söktüler şanzımanı yağlayan küçük kanallar var pislikler,eski yağlar tıkamıştı vites geçişleri bu yüzden zor oluyor dediler.adamlar komple şanzımanı dağıttılar solüsyonlarla temizleyip özel buhar kabininde daha bir ayrıntılı temizleyip topladılar. Benim böyle bir imkanım olmadığı için böyle bir şey düşündüm sanırım yalnış oldu neyse senin fotoyu gördüm içim biraz rahatladı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:48 ----------

Yahu bir kişi de dememiş ki ; "firmalar bu iş için ürün çıkarmış, testlerini yapmış işe yarar bulmuş ve satıyor"

Motul engine cleaner var.
https://www.motul.com/us/en-US/products/engine-clean-moto

4- 5 yağ değişiminde bi kullan.
Biz 30.000km de ki motosiklette kullanmıştık. Çıkan yağın içine sanki 2 avuç sim dökmüşsünüz gibi parlıyordu. Çünkü içeride kalan sim kadar minik metal parçalarının yağ ile beraber akmasını sağlamıştı.

Değerlendirele bilir bu da güzel ürüne benziyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:50 ----------

Motorun içine koyacağınız çözücüyü (mazot, benzin, gazyağı) asla tamamen boşaltamazsınız. Mutlaka içinde kalacaktır.

Eski yağı da boşaltırken tamamı çıkmaz, içeride mutlaka kalır. Tamamen boşaltmanın tek yolu motoru sökmektir.

Bu yüzden içeride kalan kimyasal yeni yağınızı bozacaktır. Bozulan yağı da boşalttığınızda içeride yine yapısı bozuk yağ kalacak, ve yeni koyduğunuz yağın yapısı ds etkilenecek.

Yağ değişiminde farklı marka yağların bile karıştırılmaması, yağ katkısı adı altında satılan ürünlerin yağa karıştırılmaması önerilirken motoru mazot ya da benzeri bir şey ile yıkamaya çalışmak faydadan çok zarar verecektir.

Bilimsellikten uzak, sanayi dedikodusu ile yapılan bir çok şey hem bütçenize hem aracınıza zarardır.

İşte denemedim içinde bir miktar kalacak olması tehlikeli doğru diyorsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:54 ----------

Böyle manyak fikirler nereden aklınıza geliyor vallahi anlamıyorum . Yağ değiştirsin pislik falan kalmaz, zaten yağ filitresi ne işe yarıyor ? Elleşmeyin motorunuza.

İşte çok fazla araç parça tamir tamirat videosu izlediğimden kaynaklanıyor :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:56 ----------

Aslında gerek yok.Ben eskiden kanuni 150 seyhan varken birkere gazyağı koymuştum.Rolantide 30 sn çalıştırmıştım.Yüke bindirmeden.Hiç bir fark görmedim.Tapayı açınca temiz gaz yağı döküldü.Öyle haım şahım kurumda birikmemişti.Bence bu tür şeyler efsane.Dikkate almayın.Biraz yüksek devirde gidin gaz yağından daha faydalı olacaktır.
Öyle yapacağım sağolasın.