PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklette Resmi Giyinme Sorununa Çözüm

Mr.Gentleman
21 Mayıs 2018, 20:13
Merhaba forum halkı,

Yeni bir üye olarak aranıza katıldım. Direk konuya giriyorum.

İşi gereği, zevki gereği, zorunluluk vb. motosiklet kullanırken resmi kıyafet giyebilen var mı?

Resmiden kastım, mutlaka takım elbise olması gerek yok. Kumaş pantolon, keten ceket, gömlek vb.

3 Yıldır aktif olarak İstanbul'da motosiklet kullanıyorum ve bu soruna bir çözüm bulabilmiş değilim.

Şehir içinde araba, toplu taşıma kullanmak zulüm bildiğiniz gibi. Her yere motosikletim ile gidiyorum. Ancak resmi kıyafet giymek gerektiği zaman tam bir çile oluyor. (Evet korumanın öneminin farkındayım ancak mecburiyet durumları oluyor bazen)

Bunun için ne yapmak lazım? Scooter tarzı motosikletlere mi yönelmeliyim? Bol çantalı endurolara mı bakmalıyım? (Yaz&Kış 4 mevsim kullanmak amaçlı)

Bu konuda yardımcı olabilirsiniz sevinirim.

Saygılar.

(32 yaşında, 3 yıldır motosiklet tecrübem var. Honda'dan sürüş eğitimi aldım.)

levend84
21 Mayıs 2018, 20:21
Simokin bile giyilebilir orada sorun yok... fakat scooter haricinde bir motorla rahat edilemeyebilir,hele bu yaz sezonunda ceketin üstüne korumalı mont giymek??hee kışın bir beden büyük mont alınabilir ama sıkıntı.

Alta kösele,neolit,sivri burun ayakkabı giymeyi düşünmüyorsunuz sanırım??malum kombinasyon önemli..

Velhasıl böyle bir istek,gereksiz fantaziden başka birşey değil....

mustafa_325
21 Mayıs 2018, 20:33
Giyemezsin. Üstün başın kirlenir, kırışır, sinek-böcek çarpar. Çare topcase almak ve kıyafetleri çantaya koyup gidilen yerde hızlıca değiştirmek.

Mr.Gentleman
21 Mayıs 2018, 20:33
Bu istekten daha çok bir ihtiyaç.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Saygılar.

RoofRoof
21 Mayıs 2018, 20:37
En güzeli bi Xmax alıp yarım kask ile plaza boyculuk oynamak.

levend84
21 Mayıs 2018, 20:45
@RoofRoof

Plaza boy,cafe boy...Ofis boy

İronmax250
Jet kask
Rayban gözlük
Tissot büyük kasalı saat
Keten pantalon
Polo yaka sweet
Nubuk ayakkabı
Çapraz asılan el çantası
Sele altına akşam serini için yazlık deri mont

Sattığım ironmax250 ile şehir içinde bu şekilde çok takıldım....:pr:

Not:Çuvaldızı kendime batırıyorum.

tommygun
21 Mayıs 2018, 20:54
http://www.torchsuits.com/ İş kıyafetinin üzerine mevsimine göre yazlık ya da kışlık tulum giyerek korunabilirsin ama motosiklet botunu muhakkak çantada, bagajda vs taşımak gerek.

Angrypower
21 Mayıs 2018, 22:04
Venom Protex 2 mont, Prohel 6767 Spider pantolon. İçliklerini çıkar pantolonun ve üstüne çek. Eline eldiven, ayakkabılar scooter altına yada viteslinin top case'sine. Kafaya kask. Bitti gitti. Yazında ceket giydiğini hiç sanmıyorum. Lakin hayır ceket giyeceğim ben dersen ters çevirip güzelce katla. Ütüsü bile bozulmaz.

Not: Ayakkabı giymeyeceksen başlama. 28tane kemik var ayak bileğinde. Hiçbir zevk, sağlığından değerli değildir.

pea
21 Mayıs 2018, 22:09
Seçenek 1: Giysileri ofiste/işyerinde tutmak. Soyunma odasında ya da tuvalette üst baş değiştirmek.
Seçenek 2: İş değiştirmek.

ques1
21 Mayıs 2018, 22:37
resmi kıyafeti iş yerinde bırakıp orda giyip çıkarmak en mantıklı çözüm

Kızıl pars
21 Mayıs 2018, 22:38
Ben yapıyorum.
Ofiste kiyafetler var, sunucu odasında değiştiriyorum.
Ayrıca tulumun var, bazen alttan takım giyip toplantıya vs gidiyorum.

ManahManah
21 Mayıs 2018, 22:54
Scooter derim. Zaten scooterın ortaya çıkış amacı da buna benzer bir ihtiyaç diye biliyorum.

R25 kullanırdım. Giyebildiğim en resmi kıyafet spor gömlek altında da kanvas pantolondu. Üstüne motor montu. Onun da üstünde sırt çantası. İşe kask ve eldiven elde girmek, mont yüzünden ceket giyememek gibi handikapları vardı.

Scooter aldım (xmax). Sele altına çantayı koyuyorum laptop içinde. Üstüne takım elbisenin ceketini düzgünce koyuyorum. Takım pantolonunun altına dizlik takıyorum. ÜSte yine motor montu. İşe gelince sele altından çantayı ceketi çıkar, üstündeki kaskı montu dizliği eldiveni de koy sele altına kitle git. Ayakkabı değişimi gerekirse de garajda yapıyorum. Ofise girince kimse motorla geldiğimi anlayamıyor bile.

Amaç anlattığım gibi olmaksa scooter en kesin çözüm. R25'i de satışa koyamadım üşenmekten zaten. Canım sıkılınca onla çıkıp hevesimi alıyorum. İş ciddiyse scootera dönüyorum. (Bu arada satılık R25 mat gri 12500 km :cherry:)

Ekleme: Halihazırda ne motor kullanıyorsunuz merak ettim?

kefkes
21 Mayıs 2018, 23:27
Hoşgeldiniz Mr Gentlemen;

İyi güzel, fakat başlık açıp gidilmiş gibi olmuş biraz, tam anlatayım dedim lacivert slim fit-kahve kösele- iş -motosiklet yaz kiş beş yildır nasıl oluyor, nasıl oluyor da ütüsü bozulmuyor,dizlik dizmek gerekir mi, mont şart mıdır alternatifler ne olabilir bildiğimce. Derken;
Fakat başlıkta ' bazen ihtiyaç olması' , 'keten', gonderide işe motosiklet ile gitmeye yeni başlamaya niyet tarzında bi hava sevdiğimden galiba yazdıklarım havada kalacak..

Kravatli mı, müşteri ziyareti mi yapıyorsun, evrak getir götürü mü, şantiye şefliği mi, çalıştığın yer sabit mi, kaç km , ne sıklıkta kullanılacak, üst değiştirme imkanı var midır, motosiklette iş dolayısıyla bişey taşınip taşınmadiğı gibi soruların cevabı olsa daha net yanıtlar verilebilir.Cevap vermeye çalıştım bilgi eksikliğinden olmadı işte;)
Tekrar yanıtlamaya çalışacağım sanırım, belki bi faydamız olur.

levend84
21 Mayıs 2018, 23:32
Scooter derim. Zaten scooterın ortaya çıkış amacı da buna benzer bir ihtiyaç diye biliyorum.

R25 kullanırdım. Giyebildiğim en resmi kıyafet spor gömlek altında da kanvas pantolondu. Üstüne motor montu. Onun da üstünde sırt çantası. İşe kask ve eldiven elde girmek, mont yüzünden ceket giyememek gibi handikapları vardı.

Scooter aldım (xmax). Sele altına çantayı koyuyorum laptop içinde. Üstüne takım elbisenin ceketini düzgünce koyuyorum. Takım pantolonunun altına dizlik takıyorum. ÜSte yine motor montu. İşe gelince sele altından çantayı ceketi çıkar, üstündeki kaskı montu dizliği eldiveni de koy sele altına kitle git. Ayakkabı değişimi gerekirse de garajda yapıyorum. Ofise girince kimse motorla geldiğimi anlayamıyor bile.

Amaç anlattığım gibi olmaksa scooter en kesin çözüm. R25'i de satışa koyamadım üşenmekten zaten. Canım sıkılınca onla çıkıp hevesimi alıyorum. İş ciddiyse scootera dönüyorum. (Bu arada satılık R25 mat gri 12500 km :cherry:)

Ekleme: Halihazırda ne motor kullanıyorsunuz merak ettim?

R25 Race Blue olsa talibi çok olurdu :cat:

Bilhassa kış mevsiminde giy çıkar cidden uğraştırıyor insanı 10dk evden çıkarken 10dk işyerine girerken..:pr:

Maxiscooter'lerin Naked modellerden artısı sele altı bagajı,ayak ve diz muhafazası.

Kural [ Z ]
22 Mayıs 2018, 00:28
Anladığım kadarı ile mevcuttaki takım elbisenizin üzerine pratik, dahili korumalı, tak-çıkar bir ekipman arıyorsunuz.

Venom' un bu modeli (https://urun.n11.com/tulum/venom-tulum-tekstil-fire-ride-motorsiklet-tulumu-P213115584) işinizi görecektir. Fiyatı mont fiyatı, dahili omuz+dirsek+sırt+diz korumaları ve tam ayarlanabilir olması ile sanıyorum ki tam aradığınız ürün.

Bu üründe paçadan boyuna tek bir fermuar ile mevcut giysinizin üzerine rahatlıkla giyip çıkarabilirsiniz.

https://n11scdn1.akamaized.net/a1/1024/otomotiv-motosiklet/tulum/venom-tulum-tekstil-fire-ride-motorsiklet-tulumu__0391280909262721.jpeg

Mr.Gentleman
22 Mayıs 2018, 00:34
Yorumlar için teşekkür ederim.

Avukatlık yapmaktayım. Ofisimde üst değiştirmek için yer var ancak genellikle aktif olarak sürekli dışarıda oluyorum. Ofiste sabit oturmak gibi bir durumum söz konusu değil. Hep dışarıdayım.

Hafta içi sürekli şehir içinde oluyorum. Hafta sonu vakit buldukça şehir dışındaki yerlere gitmekteyim. Fazla uzun bir yol yaptığım söylenemez. Planım her gün aktif şekilde kullanabilmek açıkçası.

Şu an kullandığım motosiklet Yamaha xsr 700.

Benim de aklımda geniş bir scooter vardı tabi ilk olarak. Ancak tecrübesizliğimden dolayı danışmak istedim.

Yorumları takip ediyorum. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum.

Saygılar.

matrax33
22 Mayıs 2018, 00:52
iş yerindekileri resmi olmayan kıyafet giymeye ikna etmek de bir seçenek.

Düşünsene deri yelekli savcıları, yırtık kotlu mübaşirleri ?

inshroud
22 Mayıs 2018, 00:54
Ben de işim gereği takım elbise giyiyorum. Üstelik iş yeri iki parça ve her ikisi de takım gerektiriyor. Uzun zamandır ikisinde de elbise bulundurup ya içime temiz gömlek giymek ya da temiz gömleği çantaya atıp iş yerinde değiştirmek yolunu tercih ediyorum. Akşam da aynı gömleği geri götürütırum. Sanırım -en azından benim için- tek çözüm yolu bu.

Bir kere heveslenip mis gibi slim fit takım elbisemi ceket hariç giyip gitmeye niyetlendim, güzel güzel hazırlanıp tam motora bacağımı atarken pantolonun ağı baştan sona yırtılınca tırım tırım eve çıkıp kotumu giydim. Pantolon resmen ikiye ayrıldı, öyle bir yırtılmak yani...

İş yerinde değiştirmek en güzeli. Hem şöyle sessiz sakin bir lavabo+tuvalet imkanı varsa insan kendini güne hazırlanmış hissediyor. Akşam takım elbiseden iş yerinde kurtulup özgürlüğe daha erken adım atmak da cabası.

Sedotti
22 Mayıs 2018, 10:28
Benim iş yerim için de bu geçerli yalnız ben takım elbise giymiyorum.

Kumaş pantolon ve gömlek olarak sizlere eşlik ediyorum. Gömlek üzerine mont için bir sorun yok bence.

Kumaş pantolon altına sneaker tarzında ayakkabı ile gayet giyiliyor, kösele hiç kullanmıyorum. Motosikletler için de korumalı sneaker ayakkabılar mevcut çünkü.

Pantolon seçimi çok önemli, kumaş pantolonu asla takım pantolonu gibi almıyorum. Biraz daha kanvasvari veya esnek kumaşlı olanlardan seçmek motora binerken pantolonun patlamasını engelliyor. :)

Takım elbise zorunlu olsa idi, ceket ve kravatları iş yerinde bırakırdım.

bberksan
22 Mayıs 2018, 10:36
Scooter'a binerek daha guvenli olmuyorsunuz ki? Sadece su çamur gibi etkenlerin elbisenizi kirletmesini bir derece engelliyorsunuz. Kıyafet sağlığını düşünüyorsun ama vucut sağlığı çok daha önemli. ESAS OLAN GUVENLİK
Kot pantolon ve spor ayakkabı-bot ile binmek de guvenli degil ama makosen ayakkabı ve kumas pantolon ile motor binmek resmen intihar .
En dogrusu isyerinde kıyafet degistirmek. her halukarda ayakkabınızı değiştirmelisiniz zaten.
Eger oyle bir imkan yoksa kıyafet uzerine giyilebilen guvenlik tulumları var. Ama kocaman seyler her halukarda isyerinde bir yerlere koyman lazım....Ve kıyafeti burusturuyor.
3.secenek ise motora binmemek. Emin ol en dogrusu bu...

BigLion
22 Mayıs 2018, 10:43
Çare Piaggio xevo 250, hem klas italyan motoru hem az yakar hem de xmax vb gibilerine bir ton para dökmek zorunda kalmadan takımla seyahat edebilirsin.

TurboTastic
22 Mayıs 2018, 11:30
Sanıyorum işyerinde kendine ait bir masan vardır. masanın görünmeyen bir yerine ayakkabı kutusu içine takım için giyebileceğin bir ayakkabı bulundur. sonrasında ise kendine bir adet dilsiz uşak al. işyerinde kıyafet değiştirip sıkıntından kurtul, en azından motora daha güvenle binersin.

Riptalon
22 Mayıs 2018, 11:38
Takım elbiseyle çalışan bir plaza boy olarak; :)

Sabah çıkarken gömleği giyip pantolonu ve ayakkabıyı poşetlerde çantaya koyuyorum. İşyerinde otoparkta motosikletliler için giyinme odası var. Orada pantolonu ve çizmeyi değiştiriyorum. Ceket ofiste. Herşeyi motorun çantasına atıyorum ve elimde hiç bir şey olmadan ofise çıkabiliyorum. Oda yokken içinde askı bulunan büyük tuvalet kabinlerinde değiştirirdim. Tamam giy çıkar dert edilebilir ama neticede yapılabiliyor. Ayrıca scooter kullanmak kolaylık olurdu ama zorunlu hissetmiyorum.

Kızıl pars
22 Mayıs 2018, 11:59
İş yerinde değiştirmek en güzeli. Hem şöyle sessiz sakin bir lavabo+tuvalet imkanı varsa insan kendini güne hazırlanmış hissediyor. Akşam takım elbiseden iş yerinde kurtulup özgürlüğe daha erken adım atmak da cabası

Aynen benim yaptığım bu sadece üst değiştirme yeri faklı.
Hijyen açısından tuvalet yerine sunucu odası, dosya arşiv odası ya da varsa mescit tavsiyemdir.
Bazı yerlerde tek tip giydikleri için temizlik çalışanları veya mutfak çalışanlarının giyinebilmesi için yerler oluyor.

İşyerinde otoparkta motosikletliler için giyinme odası var.
Bu efsaneymiş.
Neresi merak ettim.

inancalper
22 Mayıs 2018, 12:28
Merhaba forum halkı,

Yeni bir üye olarak aranıza katıldım. Direk konuya giriyorum.

İşi gereği, zevki gereği, zorunluluk vb. motosiklet kullanırken resmi kıyafet giyebilen var mı?

Resmiden kastım, mutlaka takım elbise olması gerek yok. Kumaş pantolon, keten ceket, gömlek vb.

3 Yıldır aktif olarak İstanbul'da motosiklet kullanıyorum ve bu soruna bir çözüm bulabilmiş değilim.

Şehir içinde araba, toplu taşıma kullanmak zulüm bildiğiniz gibi. Her yere motosikletim ile gidiyorum. Ancak resmi kıyafet giymek gerektiği zaman tam bir çile oluyor. (Evet korumanın öneminin farkındayım ancak mecburiyet durumları oluyor bazen)

Bunun için ne yapmak lazım? Scooter tarzı motosikletlere mi yönelmeliyim? Bol çantalı endurolara mı bakmalıyım? (Yaz&Kış 4 mevsim kullanmak amaçlı)

Bu konuda yardımcı olabilirsiniz sevinirim.

Saygılar.

(32 yaşında, 3 yıldır motosiklet tecrübem var. Honda'dan sürüş eğitimi aldım.)

İşim gereği ben de resmi kıyafet giymek zorundayım. Sıcaklık 3 derecenin altına düşmediği sürece hafta için hergün işe motosiklet ile gidiyorum. Son dört senedir bulduğum çözüm şöyle:
Revit montu; mevsime göre ceketsiz olarak gömlek üstüne veya gömlek üstü giydiğim windstopper ceketin üstüne giyiyorum.
Revit axis pantolonu kumaş pantolonumun üstüne giyiyorum. (sıcaklık 30 derecelere varmadığı sürece problem olmuyor.)
Forma Hyper botları giyiyorum. Bunlar motosiklet botu gibi gözükmüyor. işyerinde rahat bir ayakkabım var, ihtiyaç olursa değiştiriyorum.

Hem scooter hem de motosiklette aynı yöntemi uyguladım. Motosiklette yaklaşık 45-50 lt çanta varsa, kask, mont, pantolon, eldiven rahat sığıyor. bunlar xmax'a zaten rahat sığıyor.

ManahManah
22 Mayıs 2018, 13:53
İşim gereği ben de resmi kıyafet giymek zorundayım. Sıcaklık 3 derecenin altına düşmediği sürece hafta için hergün işe motosiklet ile gidiyorum. Son dört senedir bulduğum çözüm şöyle:
Revit montu; mevsime göre ceketsiz olarak gömlek üstüne veya gömlek üstü giydiğim windstopper ceketin üstüne giyiyorum.
Revit axis pantolonu kumaş pantolonumun üstüne giyiyorum. (sıcaklık 30 derecelere varmadığı sürece problem olmuyor.)
Forma Hyper botları giyiyorum. Bunlar motosiklet botu gibi gözükmüyor. işyerinde rahat bir ayakkabım var, ihtiyaç olursa değiştiriyorum.

Hem scooter hem de motosiklette aynı yöntemi uyguladım. Motosiklette yaklaşık 45-50 lt çanta varsa, kask, mont, pantolon, eldiven rahat sığıyor. bunlar xmax'a zaten rahat sığıyor.

Bak orayı unutmuşum, havalar kötüleyince ben de üst pantolonu şeklinde bir ürün kullanıyorum. Ben spidi marka bir tane almıştım modeli bilmesem de. Ama özelliği bacaklardan boydan boya fermuarlı olması. Bu sayede çıkarıp giymesi baya kolay oluyor. Kendinden diz korumaları da var zaten dizlik de gerekmiyor. Belki yazlık versiyonu alınıp dizlik işine hiç girmeden de devam edilebilir.

AfilliEgzoz
22 Mayıs 2018, 15:31
Avatarıma uygun bir başlık..:) Müsait olunca ekleme yapacağım şimdilik mesajım burada dursun

Mr.Gentleman
23 Mayıs 2018, 01:15
Yorumlardan çıkardığım kadarıyla çoğu kişi bu sorundan çekiyor.

Anlaşılan benim Yamaha Xmax 400, suzuki burgman, piaggio x10 gibi bir üst seviye ve konforlu scooterları tercih ederek, kolay takıp çıkarılan ekipmanlara yönelmem gerekiyor.

Yorumlar için teşekkürler.

Saygılar.

chaqalqarlos
23 Mayıs 2018, 09:02
Bende bu dertten müzdaribim. MT-25'e biniyorum.Kumaş pantolon,gömlek kravat kombiniyle sırıtıyor.Üzerime spor mont alıyorum ayakkabıyı şirkette değişiyorum oda motordan inince sırıtıyor. Motoru değiştirmek yada iş yerinde üst değiştirme harici güzel fikirler işime yarayabilir.

EmirŞengezer
23 Mayıs 2018, 09:55
Ben kurumsaldayken nasıl yapıyordum.. odamda 3-4 çift ayakkabı bırakıyordum. ceket ve kravatlar zaten odada. kumaş pantolonun üstüne motosiklet kotunu geçirip çizmelerimi giyiyordum. gömlek içimde. üstüne sırt koruması ve mont. işe gidince çizmeyi kotu çıkart ayakkabıyı giy 2 dakikamı almıyordu. düzgün yapınca kumaş pantolon ve gömlek buruşmuyor.

böyle bir imkanınız yoksa ve emniyetinizden taviz verecekseniz işe motorla gitmeyin.