PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bombayı Patlattık :)

DesAres
03 Mayıs 2018, 20:13
İyi günler,
Babam nihayet İspanyadan eve geldi ve hafta sonu alıyoruz büyük ihtimalle motosikleti (kapıya getirecekler ehliyet için daha 10 günüm var).

Sorular ;

Motosiklet :

1_) Kapıya kadar getiriyorlar ya yağını bayisinde koyup mu getirecekler yoksa sipariş noktasına (evime) gelince mi koyacaklar ?
2_) Kaplama yapılıyor mu ? (Araçlarda seramik kaplama yapıyorlar ya bunlara da yapılıyor mu ? Yapılıyordur da fiyatı ne kadar tutar (KUBA RAİNBOW 100 için)
3_) Kapıya kadar getirecekler ya bir şeyini kontrol etmeme gerek var mı (motosiklette çizik, fatura, başka bir şey gibi) ?
4_) 500 bakımı ücretsizmiş herhalde ama bizim buralardaki bayilerde yok diye 2 saat uzaklıktaki bayiden alacağım adamlar demesin sonra git o bayiden bakımını yaptır diye (öyle derse zaten 500 km bakımına kadar ehliyeti alırım herhalde) ?
5_) Motosikleti alınca plaka, ruhsat, muayene, sigorta'yı en fazla ne kadar süre geciktirebiliyoruz ve ehliyetsiz gitsek sorun olur mu (olur ise ehliyetten sonra yapacağım için en fazla ne kadar geciktirebiliyoruz diye sordum). Birde güncel fiyatları hakkında bilgisi olan (kızacaklar için bu soruyu cevaplamasınlar internetten araştırırım !)

Ehliyet :

1_) Babamın ehliyet kursunda arkadaşı var aradık da ''Elektronik ehliyet sınavı mıydı neydi öyle bir şey varmış'' dedi. Girersin dedi de çalışmam için kitap vermiyecekler mi (tabela bilgim var da öyle mükemmel değil) yani nereden çalışacağız ?
2_) Ehliyeti almam ne kadar sürer (yazılı + sürüş sınavı hiç kalmazsam) ?

Güvenlik :

1_) Disk kilidi önerisi lazım 250 (yada 300) TL'ye kadar (alarmın sesini açma ve kapatma, 3D algılama özelliği olan).
2_) Kilit önerisi lazım 150 TL'ye kadar (çok fazla aşmayın (yani 100-200 gibi) !).

levend84
03 Mayıs 2018, 20:18
Hayırlı olsun kardeşim;

1-Motor yağı Fabrikada son montaja yakın preses'de koyulur.veya Çin'deki üretici dolum yapar ve tapayı kapatır(Kasaya koyar,yağ özeldir ve rodaj yağı olarak geçer)

2-Kaplama olayı hakkında bilgim yok

3-Tabiki sağına solunu kontrol et.

4-O detayı serviste öğren

5-90 gün içerisinde tescil zorunluluğu var ama en kısa sürede noter'de işleri hallet.

Ehliyet olayını,kurstan detaylı bilgi alabilirsin.

DesAres
03 Mayıs 2018, 20:22
Hayırlı olsun kardeşim
Saolun, teşekkürler. Bir de güvenlik kısmı ekledim onlar için tavsiyelerinizi beklerim.

levend84
03 Mayıs 2018, 20:26
Saolun, teşekkürler. Bir de güvenlik kısmı ekledim onlar için tavsiyelerinizi beklerim.

Rica ederim,

Kilit vb. güvenlik unsurlarından önce,kendi güvenliğin için;

Kask
Eldiven
Pantolon(1)
Mont
Ayakkabı

Bütçe kısıtla ise ilk etapta,Dizlik korumaları alabilirsin(1).

DesAres
03 Mayıs 2018, 20:33
Rica ederim,

Kilit vb. güvenlik unsurlarından önce,kendi güvenliğin için;

Kask
Eldiven
Pantolon(1)
Mont
Ayakkabı

Bütçe kısıtla ise ilk etapta,Dizlik korumaları alabilirsin(1).

Yok hocam, onların hepsi (ayakkabı ve pantolon hariç ama dizlik var tabi işlev daha az ama sonradan pantolonu alırım. Ayakkabıyı ise yakında alcağım) merak etmeyin :) Güvenlikten kastım disk kilidi (250 TL), normal kilit (150 TL) önerisi.

levend84
03 Mayıs 2018, 20:34
Yok hocam, onların hepsi (ayakkabı, pantolon hariç ama dizlik var tabi işlev daha az ama sonradan alırım) merak etmeyin :) Güvenlikten kastım disk kilidi (250 TL), normal kilit (150 TL) önerisi.

İkisinide al,Disk+Normal kilit.

DesAres
03 Mayıs 2018, 20:36
İkisinide al,Disk+Normal kilit.

Disk kilidi öneriniz var mı ? 250 TL'ye kadar (alarmın sesini açma ve kapatma, 3D algılama özelliği olan).
Bir de normal kilit öneriniz var mı ? 150 TL'ye kadar.

thedarkfire
03 Mayıs 2018, 20:40
Ben kilit falan kullanmıyorum, bodrum kata koyuyorum motoru, bodrumun dışarıdan girişi var tek anahtarı bende kilitliyorum zaten 2 kat yukarısında tam denk gelecek şekilde ben oturuyorum zaten en ufak ses geliyor.
Ama marka vermeyim reklam gibi anlaşılmasın bi alarm buldum biraz pahalı ama çok özellikli kumandası dijital falan baya bi özelliği var ondan almak istiyorum. Bodrum girişi biraz rampa çıkarırken çok zor oluyor. Kapının önüne koymayı düşünüyorum tam da balkon altı güzel güneşde almıyor. Yoldan geçen biri baktığında da görünmüyor bina girişinin hemen arkası olduğu için bina girişinin yolundan dolayı görünmüyor o taraf :D

Ben olsam bi alarm takarım motora, bir de kilit. Ama kilidi öyle bi ayarlaki kesmek için motoru hareket ettirmek zorunda kalsınlar bu sayede alarm devreye girer.

Carbondioxid
03 Mayıs 2018, 20:41
Güzel seçim , bende tencereyi satar satmaz nasib olur ise ikinci kez almayı planlıyorum , çok naif sessiz bir pıtırcıktır zorlamayın üzmeyin:cat:

levend84
03 Mayıs 2018, 20:46
Disk kilidi öneriniz var mı ? 250 TL'ye kadar (alarmın sesini açma ve kapatma, 3D algılama özelliği olan).
Bir de normal kilit öneriniz var mı ? 150 TL'ye kadar.

Kardeşim Alabildiğinin en iyisini al(bütçe dahilinde)ilerde daha kaliteli ve büyük motor aldığında'da kullanırsın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:45 ----------

Güzel seçim , bende tencereyi satar satmaz nasib olur ise ikinci kez almayı planlıyorum , çok naif sessiz bir pıtırcıktır zorlamayın üzmeyin:cat:

Üstad,tencerenın markası ne Emsan'mı Gülsan'mı? Yada tenerenin paslanmaz çelik düdüklü modelimi?

Not:Bu aralar motor alan alana,sezon siftahı açıldı....

Fr.Sante
03 Mayıs 2018, 20:55
Seramik kaplamayı napıcaksın motosiklette zaten 2 tane grenaj var. Scooter olsa hadi neyse.

Seramik kaplama çizilmeyi falan engellemez bu arada o yüzden düşünüyorsan yani. Uzun süre su iticilik ve parlaklık sağlar. Kirlenme süresini uzatır.

DesAres
03 Mayıs 2018, 21:01
Kardeşim Alabildiğinin en iyisini al(bütçe dahilinde)ilerde daha kaliteli ve büyük motor aldığında'da kullanırsın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:45 ----------

Üstad,tencerenın markası ne Emsan'mı Gülsan'mı? Yada tenerenin paslanmaz çelik düdüklü modelimi?

Not:Bu aralar motor alan alana,sezon siftahı açıldı....

Sezon geldi :)
Bir de ekstradan sormak istediğim bir soru var ;

Naylon lastikle geliyor. O lastikleri alsa daha düşük fiyata başka lastik satar mı bayisi (hiç satan oldu mu) ?
Alıp daha ucuzdan satmıyorlar ise bu aylarda idare eder herhalde (havalar sıcak lastikler yolu tutar mı) ? Kışa doğru değiştiririm olmaz ise.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:57 ----------

Seramik kaplamayı napıcaksın motosiklette zaten 2 tane grenaj var. Scooter olsa hadi neyse.

Seramik kaplama çizilmeyi falan engellemez bu arada o yüzden düşünüyorsan yani. Uzun süre su iticilik ve parlaklık sağlar. Kirlenme süresini uzatır.

Çizilmeyi engellemiyor ise gerek yok boşuna masrafa (baya titizim temizlik konusunda o yüzden sordum).

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:59 ----------

Ben kilit falan kullanmıyorum, bodrum kata koyuyorum motoru, bodrumun dışarıdan girişi var tek anahtarı bende kilitliyorum zaten 2 kat yukarısında tam denk gelecek şekilde ben oturuyorum zaten en ufak ses geliyor.
Ama marka vermeyim reklam gibi anlaşılmasın bi alarm buldum biraz pahalı ama çok özellikli kumandası dijital falan baya bi özelliği var ondan almak istiyorum. Bodrum girişi biraz rampa çıkarırken çok zor oluyor. Kapının önüne koymayı düşünüyorum tam da balkon altı güzel güneşde almıyor. Yoldan geçen biri baktığında da görünmüyor bina girişinin hemen arkası olduğu için bina girişinin yolundan dolayı görünmüyor o taraf :D

Ben olsam bi alarm takarım motora, bir de kilit. Ama kilidi öyle bi ayarlaki kesmek için motoru hareket ettirmek zorunda kalsınlar bu sayede alarm devreye girer.

Sitede oturuyorum sıkıntı olmaz (kamera var) ama dışarıda güvenli olsun diye disk kilidi ve normal kilit alacağım.

levend84
03 Mayıs 2018, 21:01
Sezon geldi :)
Bir de ekstradan sormak istediğim bir soru var ;

Naylon lastikle geliyor. O lastikleri alsa daha düşük fiyata başka lastik satar mı bayisi (hiç satan oldu mu) ?
Alıp daha ucuzdan satmıyorlar ise bu aylarda idare eder herhalde (havalar sıcak lastikler yolu tutar mı) ? Kışa doğru değiştiririm olmaz ise.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:57 ----------

Çizilmeyi engellemiyor ise gerek yok boşuna masrafa (baya titizim temizlik konusunda o yüzden sordum).

Lastik mevzusu,hemen 120tl takımı;Panther Laser(yımışak hamırlıdır,iyi yol tutar) ön 2.50x17 Arka 2.75x17 ebatlarında lastik alıyorsun ve bakıyorsun keyfine.

DesAres
03 Mayıs 2018, 21:05
Lastik mevzusu,hemen 120tl takımı;Panther Laser(yımışak hamırlıdır) ön 2.50x17 Arka 2.75x17 ebatlarında lastik alıyorsun ve bakıyorsun keyfine.

4 mevsim mi bu ? Değil ise uygun fiyatlı 4 mevsim önerinizi beklerim.

levend84
03 Mayıs 2018, 21:07
4 mevsim mi bu ? Değil ise uygun fiyatlı 4 mevsim önerinizi beklerim.

Kardeş araba lastiği değil:pr:,bildiğin yazlık lastik ama ıslak zemindede iş görür.

DesAres
03 Mayıs 2018, 21:16
Kardeş araba lastiği değil:pr:,bildiğin yazlık lastik ama ıslak zemindede iş görür.

Motosiklette 4 mevsim lastik yok mu ?
Ne biliyim :)
Vardır diye düşündüm :pr: Bir daha kışlık, yazlık ayrı mı alacağım ? Islak zeminde iş görür diyorsunuz yani 50-100 TL daha fazla verebilirim daha iyisi var ise (belki de veremem ama denerim :queen: (sonradan da alabilirim) )

Angrypower
03 Mayıs 2018, 22:01
Motorun şimdiden hayırlı olsun. Forumdaki en sabırlı adam senin gibi şen şakrak cevapları veriyor. Dinle, dinlet. Birde ayakkabı almazsan günlük ayakkabıların 1 ay geçmeden parçalanır. Pantolonunda kıymetini düşünce öğreniyorsun. Hızlı yavaş farketmez, asfalt bu affetmez.

DesAres
03 Mayıs 2018, 22:39
Motorun şimdiden hayırlı olsun. Forumdaki en sabırlı adam senin gibi şen şakrak cevapları veriyor. Dinle, dinlet. Birde ayakkabı almazsan günlük ayakkabıların 1 ay geçmeden parçalanır. Pantolonunda kıymetini düşünce öğreniyorsun. Hızlı yavaş farketmez, asfalt bu affetmez.

Saolun hocam teşekkürler.
Yazlık bir ayakkabı alacağım da yolumuz düşmedi (birde babam İspanyadan yeni geldi) yoksa çoktan almıştım.
Yazın pantolon giymek adamı mahveder ince de olsa uzun olacağından o yüzden dizlik aldım fakat düşme kısmında haklısınız.

Ama aklımda hala bir soru var. Hafta sonuna kadar kararlaştırmam gereken :
(kafamın %20'sini kurcalayan) 50cc alıp sigortadan kurtulsam (ama kaza oldu mu birde suçlu oldun mu motosiklet kadar para öderim ki bu kötü), birde hızlanması ve torku 100cc'ye oranla yarı yarıya az olur, iki kişi binsek yokuşta sıkıntı çıkarır diye düşününce aklımdan siliniyor (sigorta yok diyince gene geliyor :pr:).

Angrypower
03 Mayıs 2018, 23:18
50cc küçük sayfiye yerlerinde bakkala çakkala gitmek için. Bulaşma ona. Kaza anında sigorta hayat kurtarır. Kafanın ağrımasını engeller. Vergi de 2 depo benzin eder yıllık. Küçük hesaplar peşinde koşup kendini yorma derim ben.

DesAres
04 Mayıs 2018, 06:50
50cc küçük sayfiye yerlerinde bakkala çakkala gitmek için. Bulaşma ona. Kaza anında sigorta hayat kurtarır. Kafanın ağrımasını engeller. Vergi de 2 depo benzin eder yıllık. Küçük hesaplar peşinde koşup kendini yorma derim ben.

Duymak istediğim cevap buydu aklımdan komple sildim artık teşekkürler :thumleft:

CrawL
04 Mayıs 2018, 09:03
Motosiklet
5-Motosikleti 0 alacaksan muayeneye gerek yok plaka ve ruhsatı çıkardıktan sonra sigorta yaptırman gerekiyor
Dostum 6-7 aydır ehliyetli kullanıyorum polis hiç çevirmedi ama bence hiç trafiğe falan çıkma kapalı bir alanda kendini geliştirmek adına çalışabilirsin

Ehliyet
1-Sürücü kursuyla konuşup kitabını alabilirsin kitapsız sınava girilmez.
2-2 veya en geç 3 aya alırsın hiç kalmazsan

Güvenlik
2-Dostum gidip 150 TL ye kilit aldıgın kilitle nalburdan 50 TL ye aldığın kilitte aynı işlevi görecektir bence ikiside demir makasıyla kesilebiliyor ya pahalı bir kilit al yada git nalburlarda satılan 50 TL lik demirlerden al

Deadly Sto(R)m
04 Mayıs 2018, 12:51
Hızlı yavaş farketmez, asfalt bu affetmez.

Slogan, çok hoşuma gitti ya...

DesAres
04 Mayıs 2018, 17:26
Motosiklet
5-Motosikleti 0 alacaksan muayeneye gerek yok plaka ve ruhsatı çıkardıktan sonra sigorta yaptırman gerekiyor
Dostum 6-7 aydır ehliyetli kullanıyorum polis hiç çevirmedi ama bence hiç trafiğe falan çıkma kapalı bir alanda kendini geliştirmek adına çalışabilirsin

Ehliyet
1-Sürücü kursuyla konuşup kitabını alabilirsin kitapsız sınava girilmez.
2-2 veya en geç 3 aya alırsın hiç kalmazsan

Güvenlik
2-Dostum gidip 150 TL ye kilit aldıgın kilitle nalburdan 50 TL ye aldığın kilitte aynı işlevi görecektir bence ikiside demir makasıyla kesilebiliyor ya pahalı bir kilit al yada git nalburlarda satılan 50 TL lik demirlerden al

Yeni aldığımda muayene gerek yok ise ne kadar süre sonra yapmalıyım ?

Angrypower
04 Mayıs 2018, 21:07
Ülkeye giriş tarihinden itibaren 3 sene sonra. Mesela benim motor 2018’de aldım ama 2017 model. 20/06/2020 yılında ilk muayenesi. Şirkete kangoo araç almıştık. Ticari araçların 1yıl da 1 muayenesi. Bunu 10 ay sonra ilk muayeneye götürmüştük.

DesAres
04 Mayıs 2018, 21:29
Ülkeye giriş tarihinden itibaren 3 sene sonra. Mesela benim motor 2018’de aldım ama 2017 model. 20/06/2020 yılında ilk muayenesi. Şirkete kangoo araç almıştık. Ticari araçların 1yıl da 1 muayenesi. Bunu 10 ay sonra ilk muayeneye götürmüştük.

İyi o zaman, bilgi için teşekkürler.