PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KARBÜRATÖR TAHLİYE BORUSUNDAN BENZİN ADETA FIŞKIRIYOR

macAs
03 Mayıs 2018, 03:16
Garip bir durum aktarayım. Kendi karbüratörlü motorumda başıma şöyle bir olay gelmişti motor sürekli benzin bitmiş gibi güçten düşüp kendine gelmeye çalışıyordu artık aksırmak mı dersiniz tıksırmak mı dersiniz, 200km yol gitmem gerekirken hem de. Neyse giderken benzin hiç ummadığım anda bitti ve hemen yedek depoya aldım. Ancak 5 dk geçmeden (aynı gaz yememe ve tekleme sorunu devam etmekteyken) bir ilçeden geçmem gerekti ve kırmızı ışıkta durdum, bir de ne göreyim... Başımı ön tekere doğru eğdiğimde motor bloğunun altından yere simsiyah bir sıvı püskürüyordu.Tabi milisaniyelik anda dedim işte herşey buraya kadarmış, motor bloğu kesin çatladı o yere akan motor yağı ve şimdi motor da kitlenecek. Hemen elektriği kestim ve motor ışıkta en ön sırada olmasından faydalanarak motoru kenara çektim. Tabi ödüm kopuyor eğilip bakmaya motorun ne hale geldiğini görmeye Nefesimi tuttum ve herşeye hazırlıkla olarak başımı eğdim ne göreyim? Yere hiçbir sıvı damlamıyor ve garip olanı motor bloğunda kılcal çizik bile yok bu nasıl olabilir? O an beynimin takla atmasına aldırış etmeden açtım kontağı, bastım elektrik düğmesine; basar basmaz karbüratörün üstündeki bana doğru dönük olan tahliye borusundan adeta fışkırarak benzin akmaya başladı tabi hemen kapattım düğmeyi ve ne yapabilirim düşünmeye başladım. Neyse ki yanımda tornavida, alyan takımı, mini ingiliz anahtarı ve pense gibi bilimum hırdavat vardı ve karbüratörün şamandıra kapağını açtım açar açmaz şelale gibi benzin dökülmeye başladı. Şamandırada ve şamandıra iğnesinde bi sorun yoktu geri kapattım ve motor çalıştı hem de hiç benzin atmadı. O şekilde benzin aldım tekrardan ve korka korka önüme eğile eğile motoru sıkıştırmadan sakince eve gittim ve aradan 2 gün geçmeden aynı sorun oldu ve benzin boşaldı. Tabi ben de sorunu kendim çözebilirsem çözene kadar yine benzin akmasın (malum 6 tl) diye tahliyeye uygun boru taktım ve borunun ucu ana depoya çıkıyor. Arada yine düşük devirlerde tekliyor ve boruyu incelediğimde benzin açısından ıslak olduğunu farkettim yani yine sorun devam ediyor. En kısa zamanda tamirciye gideceğim, sizce bu neden olmuş olabilir?

fazil
03 Mayıs 2018, 08:42
Virago 535'de olduysa eger, benzin pompasinin kapanmamasindan olmus olabilirmis, suradaki videoya gore.

https://www.youtube.com/watch?v=I66ud-MH3Nc

macAs
03 Mayıs 2018, 17:12
Cevabınız için teşekkür ederim ancak motor çift karbüratörlü ancak sadece ön karbüratörde bu sorun var arka karbüratör sorunsuz çalışıyor

matrax33
03 Mayıs 2018, 17:26
Benzini kapat. Tornavidanın sapıyla karnüratörün alt tarafına 3-5 kere serçe vur. Benzini aç. Akma devam ederse karbüratörü sök. Şamandıra takılı kalmış iğnesini düzelt tekrat tak . Daha da sorun devam ederse iğne bozuk veya şamandıra delik.

macAs
03 Mayıs 2018, 19:28
Defalarca kontrol ettim şamandırada veya iğnede görünür hiç bir sıkıntı yok ve hala durum böyle malesef

matrax33
03 Mayıs 2018, 20:46
Defalarca kontrol ettim şamandırada veya iğnede görünür hiç bir sıkıntı yok ve hala durum böyle malesef

o zaman motora cin kaçmış. Bi şeyh meyh bul okuyversin. :)

fazil
03 Mayıs 2018, 21:36
Su videoyu da izlemekte fayda var. Samandira iyi gibi gozukse de oringlerden kacirma ihtimali var gibi. Bu arada benim motor da virago 250, tek karburatorlu ama bir zengin karisim sorunu var bu ara, tamirat kiti ismaladim, Çin'den 35TL civarina gelecek. Sizin motora uyani da bulunabilir sanirim.

https://www.youtube.com/watch?v=g6y32Gw5HK4&t=565s

https://www.ebay.co.uk/itm/253524694905

angaralı06
03 Mayıs 2018, 21:40
Karbüratörü açıp şamandıra ayarını kaçırmadıysanız,sorun büyük ihtimalle şamandıra iğnesinin takılı kalması.Depodan gelen benzin şamandıra görev yapmadığı için daim olarak fazla yakıtı tahliye ediyor.

emremm
04 Mayıs 2018, 00:29
Hocalar, 535 de benzin pompası olması lazım. Onun yüzünden bir terslik olabilir mi?

macAs
04 Mayıs 2018, 21:45
Su videoyu da izlemekte fayda var. Samandira iyi gibi gozukse de oringlerden kacirma ihtimali var gibi. Bu arada benim motor da virago 250, tek karburatorlu ama bir zengin karisim sorunu var bu ara, tamirat kiti ismaladim, Çin'den 35TL civarina gelecek. Sizin motora uyani da bulunabilir sanirim.

https://www.youtube.com/watch?v=g6y32Gw5HK4&t=565s

https://www.ebay.co.uk/itm/253524694905

Ustama görütüp baktıracağım gerekirse uyanı sipari şedeceğim teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:42 ----------

Karbüratörü açıp şamandıra ayarını kaçırmadıysanız,sorun büyük ihtimalle şamandıra iğnesinin takılı kalması.Depodan gelen benzin şamandıra görev yapmadığı için daim olarak fazla yakıtı tahliye ediyor.

Malesef dediğiniz gibi olamaz çünkü motorda çift karbüratör var ve iki karbüratörün de şamandıra odaları arasında bağlantı var. Ancak ortak benzin borusu ile ikisi de beslenmesine rağmen sadece ön karbüratörden benzin akıyor arka karbüratörden akmıyor. Kapağını açtığımda şamandıra odasının bomboş olduğunu gördüm, ön şamandıra odası ise ağzına kadar benzin doluydu.