PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ kaçağı

erhndrn74
01 Mayıs 2018, 23:25
Merhabalar

2006 model kanuni 150 lik scooter ım var. Geçen gün farkettim arka lastiğin önünde yağ lekesi vardı. Motoru biraz zorlayınca 2-3 damla yere damlatıyor ama zorlamayınca yere damlatma yapmıyor. Yağını 1 ay önce değiştirdim 800 mg motul 10-40 yağ koyduk. Şimdi çubuğa baktığımda yarım çubuk yağ gözüküyor sizce bunun masrafı ne kadar çıkar ve İstanbul avrupa yakasında usta tavsiyeniz varmı.

http://resimyukle.link/a/24AC71E5-B844-407C-B102-A1A01FEB5CC8.jpeg (http://resimyukle.link/a/24AC71E5-B844-407C-B102-A1A01FEB5CC8.jpeg)

BLUERAY
01 Mayıs 2018, 23:27
Hangi semttesiniz.

Yağ değişiminden önce böyle bir sorun varmıydı ?

erhndrn74
01 Mayıs 2018, 23:42
Hangi semttesiniz.

Şişli mecidiyeköy
Beyoğlu halıcıoğlu

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:41 ----------

Hangi semttesiniz.

Yağ değişiminden önce varmıydı hiç fark etmedim motoru yeni aldım başkan

BLUERAY
01 Mayıs 2018, 23:49
Siz yazana kadar en genel ihtimali veriyim. Yağ deiğiminden önce bu sorun yok ise, yağ tapanız yerine sıkılmadan önce araya bakır yada aleminyum pul koyulmamış ve hali ile basınç artınca ve yağ ısınıp viskozitesi (akışkanlığı) artınca sızma yapıyor. Çözümü basittir, maliyet gerektirmez. Tapa dediğimiz vidaya aleminyum yada bakır pul bulacaksınız. tapayı sökmeden önce etrafını çok güzel temizleyeceksiniz, tapayı söküp içerideki yağı kuru ve temiz bir kaba boşaltacaksınız, pulu yerine koyup fazla abanmadan tatlı sıkı halde monte edeceksiniz, ilaveten içinizde sıkıntı varsa tapanın pulun öncesine ve sonrasına az miktarda teflon bant ( sarı renkli doğalgaz teflonu) sarabilirsiniz. Bu bant vidanın dikine doğru bakılınca yüksekliği 2mm yi geçmemelidir. Gerdirerek sarınız. Sonra yağ bulaşan her yeri uygun bir solüsyon ve fırça ile (benzin, mazot) motor soğukken temizleyiniz.

Birkaç gün sonra tekrar kontrol ediniz, bakalım bu genelde rastlanan problemdenmi yoksa başka iştenmi diye...

Umarım ki tapa (vida) yalama olmamıştır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:44 ----------

Hayırlı olsun, ikinci el motorda ne olacağı hiç belli olmaz. Dediğim gibi yağ tapasını kontrol et ve güzel bir temizlik yap. İmkanın varsa seleyi sök, motoru komple gözden geçir şüphelendiğin her yeri temizle. Motorda yağ kaçağı üst dairedi komşunun su borusunun patlamasına benzer. Banyoda sızma olur senin salonundan damlar...

erhndrn74
02 Mayıs 2018, 00:01
Siz yazana kadar en genel ihtimali veriyim. Yağ deiğiminden önce bu sorun yok ise, yağ tapanız yerine sıkılmadan önce araya bakır yada aleminyum pul koyulmamış ve hali ile basınç artınca ve yağ ısınıp viskozitesi (akışkanlığı) artınca sızma yapıyor. Çözümü basittir, maliyet gerektirmez. Tapa dediğimiz vidaya aleminyum yada bakır pul bulacaksınız. tapayı sökmeden önce etrafını çok güzel temizleyeceksiniz, tapayı söküp içerideki yağı kuru ve temiz bir kaba boşaltacaksınız, pulu yerine koyup fazla abanmadan tatlı sıkı halde monte edeceksiniz, ilaveten içinizde sıkıntı varsa tapanın pulun öncesine ve sonrasına az miktarda teflon bant ( sarı renkli doğalgaz teflonu) sarabilirsiniz. Bu bant vidanın dikine doğru bakılınca yüksekliği 2mm yi geçmemelidir. Gerdirerek sarınız. Sonra yağ bulaşan her yeri uygun bir solüsyon ve fırça ile (benzin, mazot) motor soğukken temizleyiniz.

Birkaç gün sonra tekrar kontrol ediniz, bakalım bu genelde rastlanan problemdenmi yoksa başka iştenmi diye...

Umarım ki tapa (vida) yalama olmamıştır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:44 ----------

Hayırlı olsun, ikinci el motorda ne olacağı hiç belli olmaz. Dediğim gibi yağ tapasını kontrol et ve güzel bir temizlik yap. İmkanın varsa seleyi sök, motoru komple gözden geçir şüphelendiğin her yeri temizle. Motorda yağ kaçağı üst dairedi komşunun su borusunun patlamasına benzer. Banyoda sızma olur senin salonundan damlar...

Motorumu satıyordum adam bakmaya geldi notere girdik işlem olmadı cumaya kaldı bugün adam aradı tamirciye sormuş yağ aktığını 400 lira masrafı var demiş tamirci onu fiyattan düşelim diyor bana komple motor inmesi lazımmış. Acaba gerçekten okadar pahalıyamı yaparlar fikriniz nedir

BLUERAY
02 Mayıs 2018, 00:23
Şimdi iş değişti.....

Duruma göre vaziyet almak lazım gelir.

Motor komple inecekse 150-200 işçilik alması normaldir. Kanuni nin parça fiyatlarını bilmiyorum, ona bişey diyemem.

Motoru kontrol eden alıcının tanıdığı servismidir onuda bilemem...

İllede ben gidip arıza tespiti yaptırıcam diyorsan, Ceniz Motor Şirinevler e git yada tel ile ara. İnt ten bulursun. Telefonu Cengiz bey açar. Ondan Kardeşi Serkan Beyin telefonunu iste. Tespit için ücret sor, randevu al ve git. Pişman olmazsın. Ancak Serkan dan başkası bakmasın motora.

erhndrn74
02 Mayıs 2018, 00:29
Şimdi iş değişti.....

Duruma göre vaziyet almak lazım gelir.

Motor komple inecekse 150-200 işçilik alması normaldir. Kanuni nin parça fiyatlarını bilmiyorum, ona bişey diyemem.

Motoru kontrol eden alıcının tanıdığı servismidir onuda bilemem...

İllede ben gidip arıza tespiti yaptırıcam diyorsan, Ceniz Motor Şirinevler e git yada tel ile ara. İnt ten bulursun. Telefonu Cengiz bey açar. Ondan Kardeşi Serkan Beyin telefonunu iste. Tespit için ücret sor, randevu al ve git. Pişman olmazsın. Ancak Serkan dan başkası bakmasın motora.

Alan adam motorda anlamıyor tahminim yoldan geçerken bir tamirciye sordu.

Bende sordum bugün biryere adam dedi en kötü yerden kaçırıyor güzel temizle orayı öyle sat gitsin dedi
Nasıl yapsam bilmiyorum

levend84
02 Mayıs 2018, 00:44
Alan adam motorda anlamıyor tahminim yoldan geçerken bir tamirciye sordu.

Bende sordum bugün biryere adam dedi en kötü yerden kaçırıyor güzel temizle orayı öyle sat gitsin dedi
Nasıl yapsam bilmiyorum

Öyle sat gitsin ne demek??

Nerde kaldi Ahlak?

Sana birisi bu şekilde bir motor satsa ne yaparsin?

Isinde uzman bir ustaya götür baksin ne yapilacaksa yapilsin faal bir şekilde satki bu işten hayır göresin

erhndrn74
02 Mayıs 2018, 00:48
Öyle sat gitsin ne demek??

Nerde kaldi Ahlak?

Sana birisi bu şekilde bir motor satsa ne yaparsin?

Isinde uzman bir ustaya götür baksin ne yapilacaksa yapilsin faal bir şekilde satki bu işten hayır göresin

Bende senin gibi düşünüyorum hocam yarın başka ustalarada göstericem inşallah

levend84
02 Mayıs 2018, 00:54
Bende senin gibi düşünüyorum hocam yarın başka ustalarada göstericem inşallah

Aynen hocam,ikiye üçe bakma yaptir guzelce,alan kişi belliki durumu yok 2006 model motor aliyor,sorunsuz binsin,dürüstlük parayla alinmiyor.