PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ybr 125 motordan gelen ses

ynslky
27 Nisan 2018, 00:33
Herkese iyi geceler. Ybr 125 2007 model motorumda sesler var aldığım kişi subaplar ayarlanacak dedi. Sürekli gittiğim ustaya götürdüm motoru dinledi egzantrik zinciri ve gergi değişecek subapları da ayarlarım 250 lira masraf var dedi ayrıca egzantrik miline bakarım onda da sıkıntı varsa 100 linada o ekstra olur dedi. İçim rahat etmedi başka birine götürdüm dinlettim oda motorda bişey yok dedi. Bir arkadışımda kesinlikle krank dedi. Acayip şekilde kafam karıştı kimseye güvenemiyorum herkes ayrı bişey diyor. İlk zamanlar bu kadar ses yoktu sanırım yada ben anlamadığım için ilk başta bu kadar kulak vermiyordum belki de ayrıca 2 3 gündür de 5. devirde zırıldama sesi duyuyorum 5. Devinden sonra geçiyor. Motor sıcakken ses fazlalaşıyor hem sıcak hem soğuk video çektim sizlerle paylaşıyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Sıcakken:
https://youtu.be/MXsqZGBGWOk

Soğukken:

https://youtu.be/P_Cf3m119Bo

allegromod
27 Nisan 2018, 01:13
krank yağsız mı kaldı motor acep

ynslky
27 Nisan 2018, 01:22
Valla hocam yağsız kalmış olabilir ben ilk aldığımda kontrol ettim yağ durumu iyiydi bugün baktım çubuğa değmiyordu hemen takviye yaptım ama iş işten geçti mi acaba?

freelancer
27 Nisan 2018, 01:44
5000 devirdeki zırlama motordan gelmiyor olabilir, karenajları da bir kontrol edin. Bana zincir sesi gibi geldi ama en temizi güvenilebilecek bir ustaya (kaldıysa tabii) götürüp baktırmak, şu anki kafayla tam anlamamış olabilirim :mrgreen:

ynslky
27 Nisan 2018, 01:53
Zincirimde hafif gevşek ama şimdilik o önemli değil şuan motor kısmına odaklanmış durumdayım. Ama dediğriz gibi olsa boştayken de denedim 5bin devirde bir zırıltı var.
Bakalım sonumuz ne olacak
Cevaplarınız için teşekkürler:)

ucanteneke5
27 Nisan 2018, 02:23
Ne yazıki krank vuruyo
Bu ybr ler hep böyle dayanmıyo.
Ne yazık ki mskina incek krank sökulcek hiç iyi bişey olmasada bin lira cıvarı masraf çıkıcak.
Bende yamahayı sevetim ama ybr baş belası keşken cbf150 alsaydınız.

Kasım38
27 Nisan 2018, 08:21
O ses ile 5000 km dağ tepe gezdim hiç bir şey olmadı. Yağını dikkat et, YBR bu hiç bir şey olmaz devam...

Tekpiston
27 Nisan 2018, 08:39
Selamlar.

Sıcak videoda sesi duydum, sbop ayarı istiyor olabilir, bir ihtimal egzantrik zinciri gergisi eskimiş olabilir. Elbette net bir şey söylemek zor, yakından görmeden bilmek zor. Aracınızın km sini yazmamışsınız, bulunduğu km de yapılması gereken bakım detayını gözden geçirmek gerekli. Belki de sizden önceki sahibinin atladığı bakımlar olabilir. En kısa yol ilk başta sbop ayarı yapılmasıdır.

Şayet yeni aldıysanız mutlaka önce yağınızı değiştirin, tavsiyem sentetik Motul 7100 15W-50 veya Castrol 10W-50.

YBR ler çok sağlamdır, özellikle kötülük yapılmazsa sorun çıkartmazlar, 230.000 km nizami bakım görüp kullanıldığına şahit oldum. Tek bir ustaya sormayın. Kullanacağınız yedek parça mutlaka Yamaha orjinali olsun.

Sonucu bekliyoruz...

ynslky
27 Nisan 2018, 09:19
Motor daha önce rektefe görmüş rektefeden sonra 24.000 km kullanılmış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:18 ----------

1000 lirü masrafa razıyım ama makine adam olacaksa ilerde başımı ağrıtmayacaksa

kurubuz
27 Nisan 2018, 10:24
5000 de gelen zırıltı motor bloğu ile ilgili değildir. O devirdeki rezonans belli elemanları titreştiriyordur. Krenaj, koruma demiri vs vs. gibi.
Bütün son kasa cbf 1000 lerde tam 5000 devirde zırıltı vardır. az üstü veya az altında yoktur.

matrax33
27 Nisan 2018, 10:45
Sesi telefondan dinledim ve pc den dinledim 2 sinde farklı çıkıyor. Krankdan da geliyor olabilir. Egzantrik-Siboplardan da. Vidyo sesi değiştiriyor isabetli teşhis koymak zor. Motorda bişey yok diyen tamirciye bi daha gitme. En kısa sürede motoru söktür. Böyle kullanma.

Zuzuuw
27 Nisan 2018, 10:55
Yatak vuran, pistonunda veya krank'ında boşluk olan motordan bu şekilde ses çıkmaz. Tencere tava birbirine dalıyormuş gibi ses çıkar.

Ses veriyorum :D, tak-taka-tak-taka-taka-taka dieye vurur.

İlk gittiğin usta doğru söylemiş.

ynslky
27 Nisan 2018, 21:14
Herkese teşekkür ederim öncelikle zırıldamanın nereden geldiğini çözdüm koruma demirinden geliyor. Götürüp ilk ustaya söktürüp bakılacak artık biraz fiyat yüksek geldi fiyatı 250 300 ama başa gelen çekilir.

allegromod
29 Nisan 2018, 00:49
koruma demirini sökmek m, 200 300 ?

ynslky
02 Mayıs 2018, 00:08
Hayır hocam motor sökülecek :)

Mikuni
06 Mayıs 2018, 22:20
Motorda sorun olsa her devirde ses çıkarırdı. Sen 5000 devirde ses var diyorsan bu trim sesidir. Dünkü bisikletçi çakallara motoru sakın teslim etmeyesin. Senin işten anlamadığını fırsata çevirip 500 lira masraf çıkarır ama aslında motora anahtar bile vurmadan teslim ederler.

ynslky
06 Mayıs 2018, 23:09
O ses koruma demirinden geliyormuş hocam. Valla yarın sanayiye bırakacağım motoru usta egzantirik zinciri ve gergi+sübap ayarına 250 300 dedi zincir dişli ve arka fren balatayı da değiştirtecem muhtemelen 500 gibi bir ücret öderim

ramazan_06
06 Mayıs 2018, 23:10
videodaki sesten bir sonuca varmak zor, ancak krank sesine benzemiyor şırıltı sesi egzantrik zinciri yapıyor gibi, ayrıca ybr'ye sağlam değil diyenler gelip 140 bindeki ybr 125'imi inceleyebilir veya aşağıdaki konuları okuyup feyz alabilir.
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/3897-ybr-125-everest%27te.html
http://www.mehmetorhan.net/ybr-125-ile-dunya-turu-yapan-gustavonun-mukemmel-hikayesi-fotograflarla/
http://www.motosiklet.net/forum/guncel-haberler/174145-ybr-125-ile-dunya-turuna-ciktilar-simdi-guney-amerika%92dalar.html
https://ikiteke.com/2016/03/17/23-500-km-ybr125-olumluolumsuz-yasadiklarim/
https://www.ikiteker.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=15541
şimdi siz gelin bu motora sağlam değil deyin

ynslky
07 Mayıs 2018, 01:42
Valla takıntılı olmasam bu motoru yaptırmasam bu halde bile uzun km binerim diye düşünüyorum tık demiyormakine

ynslky
02 Temmuz 2018, 14:50
Selamın aleyküm herkese hayırlı günler. Motorum hakkındaki son bilgiyi paylaşmak istiyorum. motoru takıntılı olduğum için sanayide tavsiye edilen bir tamirciye bıraktım bırakmaz olaydım 2 ay oldu hala bekliyorum patlama noktasındayım artık. Her neyse sorun kranktan kaynaklanıyormuş egzantirik gergi vs.de değişti şuan krankı izmirde tornacıya gönderdiğini söylüyor 2 haftadır oyalıyor beni komple krank kolu değişecek orjinal kol bulmaya çalışıyoruz diye 2 haftadır bekliyorum onu da. 1000 tlde masraf var yaklaşık parasında değilim ama 2 ay oldu artık gerçekten sıkıldım bu durumdan.

matrax33
02 Temmuz 2018, 23:41
Aklında bulunsun böyle durumlarda motorcudan parça listesi iste. Malzemeleri kendin temin et. Adam hem parça parasından geçiremez hemde parça bekliyorum bahanesi uyduramaz. Bu işin işçilik ücreti 200 lira civarı.

ynslky
02 Temmuz 2018, 23:50
Yarın gidip son kez sorucam olmazsa orijinal olmasa da jianshe krank alıcam zannımca orjinale en yakın olan marka o veri cem taşkın. Zaten parçadan geçiriyorda gibime geliyor kranka yeni kol çıkılması ve üst kapağın torbaya girmesi 1000 tl tutmaz gibime geliyor ama hayırlısı