PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hareket halinde debriyaja basınca gelen ses

charzem
09 Nisan 2018, 20:23
Herkese merhaba,

Öncelikle yeni üye olarak soru sorduğum için kusura bakmayın sanki işim düşünce gelmiş gibi oldum :mrgreen: Aslında uzun zamandır arada ziyaret ediyorum ama tecrübem çok az olduğu için katkı sağlayacak durumum yoktu.
Konuya gelirsem 2015 pulsar ns200üm var ve kalkışta uğultu sesi yaptığı için ustaya götürdüm ve balatalar çok yıpranmış diyerek değiştirdi (bir de yağı değiştirdi). Deneme sürüşü yaptığımda uğultu gitti ama bana göre daha beteri geldi. özellikle 2. ve 3. viteste giderken debriyajı çekerek yavaşladığımda ve vites küçülttüğümde bloğun altından ön dişli taraflarından takır tukur ses geliyor ve hafif sarsıntı yapıyor. Vurma gibi böyle şakır şakır darbeler. Debriyajı bırakınca her şey yerine geçiyor heralde normale dönüyor. Olayın faili usta zincir ayarından dedi. Gevşetti olmadı gerdirdi olmadı sonra zincir seti değişcek dedi gerisini hatırlamıyorum oralara pek girmeyim moralim çok bozuluyor :pr: Konuyla ilgili benzer başlıklar buldum ama ne çözümü gördüm ne de başlıkları açanlara ulaşabildim.
Yardımcı olabilecek arkadaşların tavsiyelerine çok ihtiyacım var::sos::

54RR
09 Nisan 2018, 20:35
Debriyaj ayarını değiştirmeyi denedin mi ? Balatalar tam ayrılmayınca ses yaptırıyor olabilir.

charzem
09 Nisan 2018, 21:19
Debriyaj ayarı dediğiniz debriyaj telinin motora bağlandığı yerdeki dik küçük somunların ayarıysa eğer biraz uğraştım. Ön taraftakini sıkmaya çalıştım ama yeterinde sıkılmış galiba, vidaya yalama yaptırdım nerdeyse sıkılmıyor. çok hafif oynattım galiba ama denedim tekrar yine aynı sorun devam:pale:

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:03 ----------

Debriyaj ayarı dediğiniz debriyaj telinin motora bağlandığı yerdeki dik küçük somunların ayarıysa eğer biraz uğraştım. Ön taraftakini sıkmaya çalıştım ama yeterinde sıkılmış galiba, vidaya yalama yaptırdım nerdeyse sıkılmıyor. çok hafif oynattım galiba ama denedim tekrar yine aynı sorun devam:pale:

Debriyaj manetinde de hafif boşluk bulunmakta

54RR
10 Nisan 2018, 00:31

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:03 ----------

Debriyaj manetinde de hafif boşluk bulunmakta

Debriyaj manetinin uç kısmı 3-5 mm oynaması gerekiyor, hafif boşluktan kastın buysa normal. Siz motoru orta sehpaya kaldırıp, boş viteste arka tekeri çevirin ses çıkmıyorsa, vitese takıp debriyajı sıkıp çevirin. Diğer türlü yolda giderken sesin nerden geldiğini anlamak zor olur.

charzem
10 Nisan 2018, 01:08
Debriyaj manetinin uç kısmı 3-5 mm oynaması gerekiyor, hafif boşluktan kastın buysa normal. Siz motoru orta sehpaya kaldırıp, boş viteste arka tekeri çevirin ses çıkmıyorsa, vitese takıp debriyajı sıkıp çevirin. Diğer türlü yolda giderken sesin nerden geldiğini anlamak zor olur.

Tamamdır yarın deneyeceğim:cat:

yamtareroglu
10 Nisan 2018, 03:03
Şimdi "özellikle 2. ve 3. viteste" derken bunu netleştirmek lazım. Çünkü sorunu sadece 2 ve 3'te yapıyorsa debriyaj değil daha ciddi bir dişli sorunu olabilir ama her debriyajda yapıyorsa bu sorun debriyaj balatası ve ayırma ile ilgili sorun.. Geçmiş olsun.

charzem
10 Nisan 2018, 09:05
Sağolun cevaplar için de teşekkürler. Belki yüksek viteslerde de yapıyordur ama gürültüden duymuyor olabilirim sorunu daha netlestirerek güncelleme yapacağım.

charzem
11 Nisan 2018, 19:37
Arkadaşlar tekrar merhaba,

Öncelikle vites boştayken herhangi bir anormallik göremedim. İki video göstereceğim size.
Şu videoda https://www.youtube.com/watch?v=rytHqCdu39k 2. viteste kavrama halindeyken debriyaja tamamen basarak başlattım kaydı. Gördüğünüz gibi sonradan kavramalar yapıyor atlıyor falan kendi kendine. İlk bahsettiğim tıkırtı bunlar. Daha yüksek hızlarda daha sert oluyor.
Şu videoda da https://www.youtube.com/watch?v=B1B4oKhY8gM 3. ve diğer viteslerde zincirin halini göstermek istedim, böyle atlama gibi sekmeler yapıyor.
Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Gösterdiğim ustalar malesef çözüm üretemiyorlar:pale:

54RR
11 Nisan 2018, 19:51
Arkadaşlar tekrar merhaba,

Öncelikle vites boştayken herhangi bir anormallik göremedim. İki video göstereceğim size.
Şu videoda https://www.youtube.com/watch?v=rytHqCdu39k 2. viteste kavrama halindeyken debriyaja tamamen basarak başlattım kaydı. Gördüğünüz gibi sonradan kavramalar yapıyor atlıyor falan kendi kendine. İlk bahsettiğim tıkırtı bunlar. Daha yüksek hızlarda daha sert oluyor.
Şu videoda da https://www.youtube.com/watch?v=B1B4oKhY8gM 3. ve diğer viteslerde zincirin halini göstermek istedim, böyle atlama gibi sekmeler yapıyor.
Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Gösterdiğim ustalar malesef çözüm üretemiyorlar:pale:

Problem zincirden olabilir. Bunu anlamak için zincirin bütün baklalarını tek tek elle kontrol etmen lazım, bazıları eğilip bükülürken zorlanıyorsa, zincir hızlı dönmeye başlayınca sarsıntı yapar, ses yapar. Bunun kısa yollu kontrolünüde şöyle yapabilirsin, arka tekeri yavaş yavaş çevirirken bir elinle de zinciri gerdir, zincir tam tur dönene kadar gerginlik farkı varsa zincir baklalarında sorun vardır.
Bu kontrolden sonra zincir sağlamsa ki videoya göre zincirinde sıkıntı var, dişlileri kontrol et yamulmuş olabilir.

charzem
11 Nisan 2018, 20:28
Problem zincirden olabilir. Bunu anlamak için zincirin bütün baklalarını tek tek elle kontrol etmen lazım, bazıları eğilip bükülürken zorlanıyorsa, zincir hızlı dönmeye başlayınca sarsıntı yapar, ses yapar. Bunun kısa yollu kontrolünüde şöyle yapabilirsin, arka tekeri yavaş yavaş çevirirken bir elinle de zinciri gerdir, zincir tam tur dönene kadar gerginlik farkı varsa zincir baklalarında sorun vardır.
Bu kontrolden sonra zincir sağlamsa ki videoya göre zincirinde sıkıntı var, dişlileri kontrol et yamulmuş olabilir.

Hocam zincirden olsa boşta da yapmaz mıydı? Boşta elle çevirebildiğim kadar hızlı çevirdim öyle sarsıntı zıplama yapmıyor. Dediğiniz gerdirerek kontrolü de şimdi yaptım fark göremedim. Zincir olduğundan emin olabilsem hemen değişimini yaptıracağım da işte en kötü ordan başlayacağım galiba:queen:

54RR
11 Nisan 2018, 20:37
Hocam zincirden olsa boşta da yapmaz mıydı? Boşta elle çevirebildiğim kadar hızlı çevirdim öyle sarsıntı zıplama yapmıyor. Dediğiniz gerdirerek kontrolü de şimdi yaptım fark göremedim. Zincir olduğundan emin olabilsem hemen değişimini yaptıracağım da işte en kötü ordan başlayacağım galiba:queen:

Zincirin sağlam olduğu kesinse, dişlileri kontrol et. Buda sağlam çıkarsa sorun şanzıman olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:33 ----------

Ha birde zincir maşaya çarpmasın diye koyulan plastik bir parça var onada bak belki ucu çıkmıştır ona çarpıyordur zincir :mrgreen: Hiçbirinde sorun yoksa yeni zincir dişli seti al 200 tl senin motor için :queen:

charzem
11 Nisan 2018, 20:53
Zincirin sağlam olduğu kesinse, dişlileri kontrol et. Buda sağlam çıkarsa sorun şanzıman olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:33 ----------

Ha birde zincir maşaya çarpmasın diye koyulan plastik bir parça var onada bak belki ucu çıkmıştır ona çarpıyordur zincir :mrgreen: Hiçbirinde sorun yoksa yeni zincir dişli seti al 200 tl senin motor için :queen:

Eyvallah hocam bakacağım inşallah öyle plastik falan küçük bişey çıkar. Bir de bu şekilde kullanmam çok sorun yaratır mı sizce? şanzıman bile olsa mesela yorum alayım da ona göre bineceğim :P

54RR
11 Nisan 2018, 21:15
Eyvallah hocam bakacağım inşallah öyle plastik falan küçük bişey çıkar. Bir de bu şekilde kullanmam çok sorun yaratır mı sizce? şanzıman bile olsa mesela yorum alayım da ona göre bineceğim :P

Şanzımanda sıkıntı varsa, o şekilde kullanman daha büyük sorunlara neden olabilir. Ama zincirin o şekilde zıplaması ya dişliden yada zincirdendir. Sen bir boşluk bulunca zinciri bol gaz yağı kullanarak iyice bir temizle bakalım yine sorun yapacak mı?

charzem
11 Nisan 2018, 21:34
Tamamdır sağol hocam gelişmeleri yazacağım:cat:

Hato
14 Mayıs 2018, 22:32
Kardeşim öncelikle eğer ki sorun zincir dese yokuş baya dik bir yer bul asfalt . Assagiya doğru 1. Vites 6 . Devre çık ve birden gazı bırak fren yapma eğer ki arka tekerlek tak tak ses geliyorsa zinciri değiştir
Ama sıkıntı yoksa başka bir usta ya git böyle böyle de soktun balatanin yaylarini çok sikmislar ayarlasi .

janset1604
14 Mayıs 2018, 22:50
Ben de bir 200 ns kullanicisiyim. Ayarlanabilir debriyaj maneti mevcut motosikletimde. Ayari en dusuge getirdigimde debriyaj tam olarak ayirmiyor ve bahsettiğiniz takir tukur ses geliyor on disli tarafindan. Debriyaj ayarinizi iyi bir ustaya kontrol ettirmenizi oneriyorum. Debriyaj ayar somununun lacka oldugundan bahsetmissiniz. Boyle bir durumda debriyaj ayarinizin duzgun olmasi imkanlar dahilinde degil gibi duruyor.

polis1222
12 Kasım 2018, 15:07
Merhaba, aynı sorundan ben de muzdaripim. Her zaman olmamakla birlikte ara sıra benim ns 200 de de oluyor. Bir çözüm bulabildiniz mi?

bajajpulsar2
12 Kasım 2018, 17:05
kardeşim aynı sorunun birebiri bende vardı. sorun debriyaj telindeydi bende. debriyaj teli çok bollaşmış debriyaj neredeyse ucundan çalışıyordu ondan oluyormuş. hatta motosiklet boşa çok zor geçiyordu,hareket halindeyken kolay motor sabit vaziyetteyken çok zordu boşa atmak.debriyaja bastığında önce çok boşluk varsa kolda kauçuk malzemeyi sıyırıp debriyajın oradaki aksamı sıkılaştırırsan sorun çözülür.
bu sorunu ben çok aramıştım zamanında bir konu bulamamıştım ancak dediğin gibi sanki motor bloğunun duvarlarına çarpan bir şeyler var gibi ses geliyordu tak tuk debriyaj telini ayarlayarak çözdüm 1 aydır sorun yok.

polis1222
12 Kasım 2018, 21:46
Merhaba, benim sorun telden değil sanırım. Çünkü teli sıksam da gevsetsem de aynı problem devam ediyor. Ayrıca bendeki ara sıra oluyor. Mesela 10 vites gecisinde 1 defa oluyor gibi. Telden olsa sürekli yapar diye tahmin ediyorum. Debriyaj plakaları tam ayrılmıyor diye mi yapıyor acaba mekanik sıkıntıyı tam anlayabilsem çok güzel olacak

PAPAZ_39
20 Kasım 2018, 01:46
Merhaba, benim sorun telden değil sanırım. Çünkü teli sıksam da gevsetsem de aynı problem devam ediyor. Ayrıca bendeki ara sıra oluyor. Mesela 10 vites gecisinde 1 defa oluyor gibi. Telden olsa sürekli yapar diye tahmin ediyorum. Debriyaj plakaları tam ayrılmıyor diye mi yapıyor acaba mekanik sıkıntıyı tam anlayabilsem çok güzel olacak

Eğer motor boşta çalışırken de benzer sesler geliyorsa ve debriyaj sıkıldığında kesiliyorsa debriyaj tasından olabilir. Ortasındaki somun gevşediğinde bu şekilde vuruntular yapar. Eğer debriyaj sıkıldığında vuruntu geçiyorsa büyük ihtimal debriyaj tasıdır.

.::YaRGıÇ::.
23 Kasım 2018, 22:14
vites küçültürken debriyaj a basarsın biraz ara gaz verip deviri yükseltirsin ve vitesi düşürürsün.ara gaz vermeden vites küçültmeye gidilirse kranktan dişli sesleri gelmeye başlar.

Cuma7
27 Şubat 2023, 14:45
2016 model Hero Hunk kullanıcısıyım yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum aynı sorun bende de var çözüm bulabilen oldu mu.:king: