PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yanlışlıkla araba yağı

chopper125
31 Mart 2018, 01:10
iyi günler bi siteden yağ sipariş verdim po maximoto nun ama araba için olan modelini maxima yollamışlar bende farketmedim değiştirdim sonra kutusunu atarım diye fotoğrafını çekmiştim şimdi baktım maxima yollamışlar 10/40 ama bir sıkıntı olurmu galiba yarı sentetik yağ sarı renk

motosiklet 125cc çin chopper

ayzek
31 Mart 2018, 01:47
Dört zamanlı olduğundan bir sorun yaratacağını sanmam tabi bu motor kısmı için ama şanzumanında yağlanması açısından ne olur bilemem sonuçta onlarında değerleri var jaso ma2 vs gibi bunları kapsıyormu acaba onu bilmek gerekir

chopper125
31 Mart 2018, 01:49
md 19 yazıyor altında yağ kutusunun isterseniz fotoğrafını atıyım buraya

istanbu_gezg
31 Mart 2018, 07:54
araba yağı motor yağı diye birşey yoktur yağın üzerinde sınıf vardır sl\cf gibi şeyler yazar kitaçıkta yazan aynı yağı koysanız yeterli olur

mootsiklet daha yüksek devir çevriiği için daha akışkan bir yağ kullanır,

Scooter gibi motorlara kamyon yağı koyabilrisiniz sınıf tutsun yeter

dize benzin yağı da fark etmez

yamtareroglu
31 Mart 2018, 08:41
Aynı sınıf ve özellikte otomobil yağı biraz kalın geliyor ve motorun sesini toklaştırıyor ama bir süre sonra motor alışıyor.. Yani sorun olmuyor

chopper125
31 Mart 2018, 11:39
tamamdır herkese teşekkürler

enlighteray
31 Mart 2018, 16:27
en kısa zamanda yağı değiştirmeni tavsiye ederim, motorsikletlerin özel yağ kullanmasının bir sebebi var.
otomobil yağları sadece motoru yağlarken, motosiklet yağları motor+şanzımanı yağlar. normal olarak oto yağı motorda kullanılmaz.
çok zararı olur mu bilmem, hiç zarar vermese bile fonksiyonunu çok çabuk yitirebilir.

diablof
31 Mart 2018, 16:51
ben castrol 10/40 kullaniyorum rebelde. daha hic bir sorun yasamadim.

yag yagdir. 4 silindir devirli makinan yoksa devam et bir sey olmaz.

honda (kos koca honda) kullanim kitapciginda sunu yaziyor.

10w/40 SAE

sae nedir? Society of Automotive Engineers.

mantik ayni motorlu arac yani. ayirmamis motor icin paketlenmis yag koyacaksin diye. 4 zamanliysa 4t motor yagi al koy devam et.

kolay gelsin.

hasmet
31 Mart 2018, 18:29
En kısa zamanda değiştirin. Arabadan farklı olarak motosiklette yağ debriyaj ve şanzımanda da dolaşıyor. Araba yağlarında kullanılan aşındırmayi azaltan katkılar debriyajı kaydırabiliyormuş. O yüzden motosiklet yağlarının ek standartları var. Manuelde de belirtiliyor.

chopper125
31 Mart 2018, 19:36
benimkinde de kitapçıkta 10 40 sae yazıyor anlamamıştım yani sıkıntı olmuyor honda da yazmışsa

hasmet
31 Mart 2018, 22:35
benimkinde de kitapçıkta 10 40 sae yazıyor anlamamıştım yani sıkıntı olmuyor honda da yazmışsa

Arkadas yanlis gormus. Sahip oldugum 3 Honda motosikletin hepsinde de yaziyordu motosiklete ozel yag kullanilmasi. Skuter ise farkli olabilir, bilemiyorum. Ancak debriyajiysa araba yagi kullanmak sakincali.

Ek bilgi:

https://mobiloil.com/en/faq/ask-our-auto-experts/questions-for-auto-experts/difference-between-car-and-motorcycle-oils

https://motorbikewriter.com/car-oils-suitable-motorcycle-bike/