PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CBF150 PİSTON KIRDI

FurkanAYTİN
22 Mart 2018, 00:54
İyi akşamlar arkadaşlar daha önce Cbf150 piston kıranınız varmıdır neden kırar bu konuda bir bilgisi olan varmı?

https://resmim.net/f/5QGRUJ.jpg

yamtareroglu
22 Mart 2018, 01:22
Motordaki yağ bitmiş olabilir ya da çok kalın bir yağ kullanmış olabilirsiniz. Bu durumda motora çok yüklenirseniz, mesela ağır birşeyleri yokuş yukarı taşırsanız nadiren de olsa piston kırılabilir. Malzeme hatası da olabilir ama sanmam. Geçmiş olsun..

matrax33
22 Mart 2018, 01:25
yağsızlık...Pistonun rengine bakaraktan motorun muhtemelen yağ yakıyomuş.

FurkanAYTİN
22 Mart 2018, 09:38
Motoru ben bozuk halde aldım nerdeyse bir yıldır hiç çalışmıyordu olduğu yerde duruyordu içinde yağ var yağsız kalmış olamaz diye düşünüyorum

MSMorkan
22 Mart 2018, 10:42
Motoru ben bozuk halde aldım nerdeyse bir yıldır hiç çalışmıyordu olduğu yerde duruyordu içinde yağ var yağsız kalmış olamaz diye düşünüyorum

Yağ eğer 1 yıllık ise artık o yağın yağlılık özelliği kalmamıştır. Ayrıca 1 senedir yatan motorun silindirinde yağın neredeyse zerresi kalmaz.

Böyle durumlarda önce yağı yenisiyle değiştirip sonra bujiyi söküp bir miktar yağ damlatıp daha sonra krankı çevirmek gerek. Hatta bu konuda forumdaşımızın detaylı videosu vardı:

https://www.youtube.com/watch?v=_5HXc6LJO_U

Yayan
22 Mart 2018, 10:42
Evet , üretilen bilmem kaç milyonuncu CBF 150 nin biri piston kırmış.....��

istanbu_gezg
22 Mart 2018, 13:18
ilginç marka bajaj olasydı bu konu küfür kıyamet 5 sayfa olucaktı honda olunca herkes savunuyor,

marka forewer

diablof
22 Mart 2018, 13:43
ilginç marka bajaj olasydı bu konu küfür kıyamet 5 sayfa olucaktı honda olunca herkes savunuyor,

marka forewer

markayla alakasi oldugunu dusunmek sacma degil mi dostum?

motor kac km de?
zaten hasarli alinmis
belli fotograftan motor kavrulmus
bajaj olmasi honda olmasi neyi degistirir. piston neden kirilir bunun sebebi bellidir.

ha olmustur bir sikinti, milyonda bir ihtimal alirsin motoru ilk gun piston kirar o zaman goturur garantiden degistirirsin. ama motor blogundan belli eski bir motor oldugu, piston alti kavrulmus yagsizliktan. bunun hondayla bajajla mondialle alakasi yok ki. hangi motora bu muameleyi yapsan bu olur.

markadan bagimsiz, motor yagi iste bunun icin onemlidir. degistirilmesi gerekir belirli zamanlarda. kontrol edilmesi gerekir eksikse tamamlanmalidir.

27 yasinda cg 125 imi sattim. hala suruluyor.

20 yasinda hondam var hala gidiyor.

20 yasina gelen bajaj oldugunda, mondial oldugunda, kuba oldugunda o zaman karşılaştırma yapabilecegiz. ne kadar para, o kadar kofte.

ha sahsi olarak cok net bir dusuncem var. insanlar katilir yada katilmaz baska.

honda bajajdan daha iyi bir markadir. karsilastirma yapilmayacak kadar iyi.

kolay gelsin.

Samet Ağır
22 Mart 2018, 14:20
markayla alakasi oldugunu dusunmek sacma degil mi dostum?

motor kac km de?
zaten hasarli alinmis
belli fotograftan motor kavrulmus
bajaj olmasi honda olmasi neyi degistirir. piston neden kirilir bunun sebebi bellidir.

ha olmustur bir sikinti, milyonda bir ihtimal alirsin motoru ilk gun piston kirar o zaman goturur garantiden degistirirsin. ama motor blogundan belli eski bir motor oldugu, piston alti kavrulmus yagsizliktan. bunun hondayla bajajla mondialle alakasi yok ki. hangi motora bu muameleyi yapsan bu olur.

markadan bagimsiz, motor yagi iste bunun icin onemlidir. degistirilmesi gerekir belirli zamanlarda. kontrol edilmesi gerekir eksikse tamamlanmalidir.

27 yasinda cg 125 imi sattim. hala suruluyor.

20 yasinda hondam var hala gidiyor.

20 yasina gelen bajaj oldugunda, mondial oldugunda, kuba oldugunda o zaman karşılaştırma yapabilecegiz. ne kadar para, o kadar kofte.

ha sahsi olarak cok net bir dusuncem var. insanlar katilir yada katilmaz baska.

honda bajajdan daha iyi bir markadir. karsilastirma yapilmayacak kadar iyi.

kolay gelsin.
Honda kısmına katılıyorum ammaaaa...
27 - 30 -50 yaşında honda yürür amenna...
Asıl mesele 2010-2018 yılları yani yeni nesil commuter hondaların kaç yıl yaşayacağı..
Malesef bu cbf ve diğerlerine o kadar ömür düşünemiyorum.
Malzeme 30-40 yıl önceki kalitede değil çünkü artık.

yamtareroglu
22 Mart 2018, 14:23

marka forewer

Bu hikayedeki "Herkes" kim acaba ��

Metehan07-70
22 Mart 2018, 15:51
Yapın haline bakılırsa, sadece pistonla kurtulduysa sevinmen lazım.

FurkanAYTİN
22 Mart 2018, 21:47
Yani şimdilik piston silindir seti aldım motorun içinden tek tek piston parçalarını temizlemeye bir gün harcadım komple dağıttım. Motor evet eski 2009 model. Ben aldığımda zaten böyleydi motora her ne yaptılar bilmiyorum... Arızayı kabullenerek aldım.. Sübablar sağlam görünüyordu fakat motorun kompresyonu yine bana zayıf gözüktü anlaşılan sadece piston segman silindir ile yırtamayacağız...

.::YaRGıÇ::.
26 Mart 2018, 20:38
O motoru yarmadan kullanma sakın.yoksa daha çok masrafla karşılaşacağın kesin.motoru bi güzel yar neyin eksik neyin kullanılamaz olduğunu göreceksin.arızalı parçaları değiştir.parçaları bir güzel gaz yağı ile yada bala spreyi ile temizle.sonra motoru toplarken temizlediğin parçaları yağlayarak tekrar yerine koy.motoru bozuk olarak almışsın.umarım makul bir fiyata almışsındır.

FurkanAYTİN
27 Mart 2018, 16:30
O motoru yarmadan kullanma sakın.yoksa daha çok masrafla karşılaşacağın kesin.motoru bi güzel yar neyin eksik neyin kullanılamaz olduğunu göreceksin.arızalı parçaları değiştir.parçaları bir güzel gaz yağı ile yada bala spreyi ile temizle.sonra motoru toplarken temizlediğin parçaları yağlayarak tekrar yerine koy.motoru bozuk olarak almışsın.umarım makul bir fiyata almışsındır.

hurda belgeli 500 tl gibi bir rakama aldım köyde kullanmak için motoru yardım ve içindeki parçaları temizledim içinden piston kırıklarını çıkardım

.::YaRGıÇ::.
29 Mart 2018, 00:13
hurda belgeli 500 tl gibi bir rakama aldım köyde kullanmak için motoru yardım ve içindeki parçaları temizledim içinden piston kırıklarını çıkardım

valla bende o paraya bulsam bende alırdım sorgusuz sualsiz.1000-1500 gibi bir para harcayarak mükemmel hale getirirsin motoru

FurkanAYTİN
29 Mart 2018, 00:42
valla bende o paraya bulsam bende alırdım sorgusuz sualsiz.1000-1500 gibi bir para harcayarak mükemmel hale getirirsin motoru

Borçlarından dolayı motor hurdaya ayrılmış o eksiği var işte