PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çok önemli :(

Gokhan0808
19 Mart 2018, 16:09
Abilerim merhaba;

Uzun bir süre önce motorla seyrederken devirden düşmeye başladı artık iyi gaz yemiyordu ve bir anda bi şangırtı ile motosiklet istop etti.. Neyse motoru çektim kapıya yaza doğru yaptırrım diye ben egzantrik zincirinden şüpheleniyordum.. Yarın motoru servise götüreceğim ve bugün motorun bujisni söküp pistona bir bakayım dedim . Tornavidayı sokuyorum pistonun kafasında durduruyorum arka lastiği çevirince ( sadece bir tur dönüyor veya dönmüyor (5. Viteste ancak..) piston yukarı çıkıyor fakat aşağıya inmiyor yukarda kalıyor.. daha sonra teker dönmüyor yani kitleniyor.. Pistonun üzerinden tornavida ile aşağı doğru bastırınca piston aşağı kayıyor.. sanki yukarı itiyor fakat aşağı çekmiyor elle ittirince düşüyor piston.. Şimdi sorun sizce piston kolu mu ? Krank ta sorun olsa piston yukarıya kadar çıkarmı ve tahmini masraf ne olur ..

Motor : Kuba Strike 150

Mlhbl07
19 Mart 2018, 16:14
Motoru çekmişsin ya kapıya yaza doğru yaptırırım diye. Hah işte şimdi tam zamanı yaptırmanın boşuna burda kafamızda malzemeleri indirtip kaldırtıp yana yatırtma bişi desek de sana sonuçta gene gideceksin yaptırtmaya. Günah almayı sevmem ama trollükde sezmiyor değilim neyse

Gokhan0808
19 Mart 2018, 16:18
Lütfen mesajınızı düzeltip konudan çıkarmısınız ? Ben özellikle sizden yardım istemedim .. Merak ediyorum sadece postunuzu gidip başka yerde kasın lütfen.. Eğer benim soruma cevap verilmeyecek ve böyle ukala ca saçma sapan şeyler söylenecekse bu forum ne işe yarar ?

Nikkfurie
19 Mart 2018, 17:21
Piston kolu bağlantı kepi düşmüş olabilir , motoru çevirmeye çalışma zira kol krankla blok arasına sıkışırsa masrafın çok çok büyür biraderim..

Gokhan0808
19 Mart 2018, 17:51
Hocam çok sağolun bi iki kere marş bastım ama çok zorlamadım. Peki bu sorun basit birşey mi yoksa kolun gömleği çizme şansı varmı ? Ayrıca düşen kep herhangi bir yere zarar verirmi ?

Samet Ağır
19 Mart 2018, 20:20
Dua et sadece gömlek çizilmiş olsun.ama söylediklerine göre krank ölmüş.

Macit250
19 Mart 2018, 20:46
O sangirti bana 3 sene once 2600 tl ye mal olmustu.Cok iyi bilirim .Buyuk ihtimal krank gg oldu

Gokhan0808
19 Mart 2018, 22:33
Arkadaşlar merak ettiğim şu krank kırılmış olsa pistonu yukarı itermi ?

uzay gemisi
19 Mart 2018, 23:07
Arkadaşlar merak ettiğim şu krank kırılmış olsa pistonu yukarı itermi ?

nasıl kırıldığına bağlı. belki sadece biyel kolu kırılmıştır

Nikkfurie
19 Mart 2018, 23:07
krank kırılsa piston oynamaz , kol ile krank bağlantısı yani kep düşmüş ise krank pistonu yukarı iter ama aşağı çekemez , krankın kırılmaması kullanılabilir durumda olduğunuda göstermez , yani söküp görmeden birşey söylemek afaki..

Gokhan0808
20 Mart 2018, 17:41
Şimdi yükledim arabaya götürüyorum bakalım ne olacak.. 3 saatlik yolum var burdan yaZarım ne olduğunu..

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:55 ----------

Olan şu motorun önceden piston kepi gevşekmiş heralde tık tık ses yapıyordu bende bunu subaptandır diye subap ayarı yaptırdım sözde .. Adam subapları iyice sıkınca piston subaplara vurmaya başlamış en son piston kırılmış piston kolu alttan gömleğe vurmuş gömlek kırılmış subaplar egzantrik mili haşlanmış .. Krank da değişecek.. Sofor motor yapılacak anlaşılan arkadaşlar.. 650 tl ye işçilik almadan yapacak tanıdık olduu için fiyat nasıl ?

uzay gemisi
20 Mart 2018, 21:23
Şimdi yükledim arabaya götürüyorum bakalım ne olacak.. 3 saatlik yolum var burdan yaZarım ne olduğunu..

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:55 ----------

Olan şu motorun önceden piston kepi gevşekmiş heralde tık tık ses yapıyordu bende bunu subaptandır diye subap ayarı yaptırdım sözde .. Adam subapları iyice sıkınca piston subaplara vurmaya başlamış en son piston kırılmış piston kolu alttan gömleğe vurmuş gömlek kırılmış subaplar egzantrik mili haşlanmış .. Krank da değişecek.. Sofor motor yapılacak anlaşılan arkadaşlar.. 650 tl ye işçilik almadan yapacak tanıdık olduu için fiyat nasıl ?
subap ayarları motor sıcakken mi yapılmıştı? normalde subap ayarları motor tamamen soğukken yapılır. 1 dk bile çalışmamış olması gerekir.
motorun içinde kıyamet kopmuş bildiğin.
anladığım kadarıyla değişecekler:
sıfır silindir piston kiti,
eksantrik mili,
subaplar,
krank,
piston kolu.

fiyat gayet normal gibi geldi bana. bu tür bir olay japon motorda başınıza gelse büyük ihtimal ustanızın size verdiği fiyatın 3 katına zor yaptırırdınız.

Gokhan0808
20 Mart 2018, 23:15
Aynen söyledikleriniz değişecek hatta piyanolar motor keçeleri contaları da ben söylediim madem motor yapırıyoruz herşeyi sıfır olsun dediM . Motoru bekletmişti ama çok değil usta işte .. neyse sağlık olsun allahtan işçilik almaycak ta sadece parça parasına halledicez inşallah ..