PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Subap Ayarı Hakkında

SlowRide
15 Mart 2018, 20:22
mesela bir kitapçıkta subap ayarı için emme 0,08-0,10 egzoz 0,12-0,17 değerleri referans olarak verilsin.
peki emme ve egzoz referans değerleri için bu alt ve üst değerlerin hangisine yakınsamak gereklidir, neden ?
teşekkürler.

54RR
15 Mart 2018, 20:33
Küçük olana yaklaşık olması gerekir diye düşünüyorum. Mantık olarak, metal zamanla aşınacağı için zamanla arasındaki boşluk artacak, bu yüzden büyük olan değer sınır olur, ordan sonrası kurtarmaz.

SlowRide
15 Mart 2018, 20:43
Küçük olana yaklaşık olması gerekir diye düşünüyorum. Mantık olarak, metal zamanla aşınacağı için zamanla arasındaki boşluk artacak, bu yüzden büyük olan değer sınır olur, ordan sonrası kurtarmaz.

üstad istediği kadar açılsın ya da kapansın sorun yok milimetrik şimlerle açıklığı ayarlayabiliyoruz ki düşük ayarda aşınıp genişlemesi daha muhtemel.
ancak bu ilk kurulumda hangisine yakın tutmak gerekir ayarı ?

diablof
15 Mart 2018, 20:50
dostum,

ortasini al cok kafana takma. soyledigin deger milimetrenin 100 de 1 i.

kolay gelsin

54RR
15 Mart 2018, 23:44
üstad istediği kadar açılsın ya da kapansın sorun yok milimetrik şimlerle açıklığı ayarlayabiliyoruz ki düşük ayarda aşınıp genişlemesi daha muhtemel.
ancak bu ilk kurulumda hangisine yakın tutmak gerekir ayarı ?

O zaman ortalamak lazım. Yada ayar yapılacak motorun servis kitabına bakmak lazım, orda illaki bir tüyo vardır.

kerem999
19 Mart 2018, 06:01
Ortam ısısı misirda yasiyor isen dusuk deger fillandiya ise yuksek deger nedenmi metalin isininca genlesmesi misirda zaten 40-50 derece hava metal belli bir genlesmeyi yasamis olur ama fillandiya soguk gariban buzusur turkiye ise ortalama yani sentil cakisi alirsan zaten 5-10-15 var 08 yok 10-15 yapabilirsin soguk iken sesli calisir isinca keser ise iyi kesmez ise 5-10 yapacaksin zaten acemi isen kesin 0.05 ayar derken o 0.07 bulur