PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : saatin geri kalması

Aspava38
13 Mart 2018, 09:23
selam arkadaşlar sabahları motora her bindiğim de motorun saaati geri kalıyor neden olabilir ?

hasmet
13 Mart 2018, 10:12
Amele quartz saatler sicakliktan cok etkilenir.

MotorKafa
13 Mart 2018, 10:59
Akün bitiyordur :cherry:

KUVVETMİRA
13 Mart 2018, 11:19
Amele quartz saatler sicakliktan cok etkilenir.

quartz saatli motosiklet mi var haso?
hem "amele quartz saat" nedir allasen?
hamburger matabolizmana iyi gelmiyor mübarek, kendine dıkat et.

CrazyBullet
13 Mart 2018, 11:24

Kuvetmira doğru demiş, mekanik saatmi takacaklar motora.

MSMorkan
13 Mart 2018, 12:07
Hacılar, abiler quartz dediğimiz şey kristalin adı. Elektronik devrelerde de zamanı ölçmek ve hafızada tutmak amacı ile 1Hz Quartz Kristal + RTC + Pil yada Yüksek kapasiteli kondansatörün kombinasyonu kullanılır.

Bunun yanı sıra amele quartz tabirini bilmiyorum. Bizim devreler evde çalıştığı için saptığını pek görmedim. Belki yılda bir kaç saat sapar. O da çok düşük ihtimal.

hasmet
13 Mart 2018, 12:13
Horoloji de ayrı bir ilgi alanı Kuvvetmira... Azcık araştırırsan basit kavramları kaparsın.

Saat varsa regulasyon için birşey kullanmak zorunda. Quartz en hesaplı olanı. Malum, sarkaç çok yer kaplar.

Quartz kristali yeterince hassas üretilmezse zaman tutması da ona göre çok iyi olmaz. Ayrıca kaliteli quartz saatler sıcaklık değişikliklerinden çok etkilenmezler.

Bu noktada Citizen'in Chronomaster modeli yılda 5 saniyelik sapmayla başı çekmekte... Malesef JDM'dir kendisi, bayağı da tuzludur.

Y.o.K
13 Mart 2018, 12:50
Horoloji de ayrı bir ilgi alanı Kuvvetmira... Azcık araştırırsan basit kavramları kaparsın.

Saat varsa regulasyon için birşey kullanmak zorunda. Quartz en hesaplı olanı. Malum, sarkaç çok yer kaplar.

Quartz kristali yeterince hassas üretilmezse zaman tutması da ona göre çok iyi olmaz. Ayrıca kaliteli quartz saatler sıcaklık değişikliklerinden çok etkilenmezler.

Bu noktada Citizen'in Chronomaster modeli yılda 5 saniyelik sapmayla başı çekmekte... Malesef JDM'dir kendisi, bayağı da tuzludur.

Motosiklet sitesi diye girdik öğrenmediğimiz şey kalmadı, maaşallah ::alkiis::

Yıllardır kolumda taşıyorum saati altında 4 jewel yazıyor, swatch bunun içine ne koymuş böyle diyordum.

Olcay Avşar
13 Mart 2018, 13:10

Ben de kelimeyi ilk gördüğümde aklıma mekanik saatler geldi, ne yalan söyliyim haşmet makara yapıyor sandım.

Vay arkadaş, bir şey daha öğrendik. Ne güzel :)

CrazyBullet
13 Mart 2018, 13:45

Hasmet sana katılmakla birlikte şunu söylemeden edemeyeceğim. Horoloji denen şey, Avrupalıların, özellikle İsviçrelilerin, quartz krizinden sonra süsleyip püsleyip, çakma felsefi altyapı oluşturdukları, içi boş bir terim. Horoloji, mekanik sanat vs. söylemleriyle saat adı altında takı satıyorlar. Adamlar Bauhaus ekolünü, form fonksiyonu izler söylemini hiçe sayıp sıklıkla bozulan, ne bakımı ne alımı ekonomik olan, dayanıklı olmayan, pratik olmayan, ağır olan, her gün 5 saniye şaşan saatleri çok pis pazarlıyorlar. İsviçrenin milli hasılasında saat ihracatını payına bakılırsa bu işi neen bu kadar manupüle ettikleri görülebilir. Sonuç olarak mekanik almayın, aldırtmayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:39 ----------

Hacılar, abiler quartz dediğimiz şey kristalin adı. Elektronik devrelerde de zamanı ölçmek ve hafızada tutmak amacı ile 1Hz Quartz Kristal + RTC + Pil yada Yüksek kapasiteli kondansatörün kombinasyonu kullanılır.

Bunun yanı sıra amele quartz tabirini bilmiyorum. Bizim devreler evde çalıştığı için saptığını pek görmedim. Belki yılda bir kaç saat sapar. O da çok düşük ihtimal.
saatlerde 32.768 hz frekansında kristal kullanılır fakat bu frekans teoriktir. Gerçek frekanstaki farklılık nedeniyle en dakik saat bile (seiko grand seiko-quartz) senede 4 saniye sapma gösterir. Aynı durum devreler için de geçerlidir. Kimi saatlerde radyo sinyaliyle bu sapma düzenli olarak kontrol altında tutulur ve biz hiç sapmıyormş gibi görürüz.

KUVVETMİRA
13 Mart 2018, 14:01

olm kol saati zannettim, boş bulundum yazdım öyle demiyon da :mrgreen:

MSMorkan
13 Mart 2018, 14:39
Hasmet sana katılmakla birlikte şunu söylemeden edemeyeceğim. Horoloji denen şey, Avrupalıların, özellikle İsviçrelilerin, quartz krizinden sonra süsleyip püsleyip, çakma felsefi altyapı oluşturdukları, içi boş bir terim. Horoloji, mekanik sanat vs. söylemleriyle saat adı altında takı satıyorlar. Adamlar Bauhaus ekolünü, form fonksiyonu izler söylemini hiçe sayıp sıklıkla bozulan, ne bakımı ne alımı ekonomik olan, dayanıklı olmayan, pratik olmayan, ağır olan, her gün 5 saniye şaşan saatleri çok pis pazarlıyorlar. İsviçrenin milli hasılasında saat ihracatını payına bakılırsa bu işi neen bu kadar manupüle ettikleri görülebilir. Sonuç olarak mekanik almayın, aldırtmayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:39 ----------

saatlerde 32.768 hz frekansında kristal kullanılır fakat bu frekans teoriktir. Gerçek frekanstaki farklılık nedeniyle en dakik saat bile (seiko grand seiko-quartz) senede 4 saniye sapma gösterir. Aynı durum devreler için de geçerlidir. Kimi saatlerde radyo sinyaliyle bu sapma düzenli olarak kontrol altında tutulur ve biz hiç sapmıyormş gibi görürüz.

Doğru. Epey oldu son rtc devresini kuralı. 1Hz kalmış aklımda nedense. Neyse sonuç olarak hem işlemciler için hem de real time clock (rtc) için quartz gereklidir.

hasmet
13 Mart 2018, 21:01
illa ki oyle. cunku mekanik saat bir aksesuar. Saat gorevi ikincil. Zaten dediginiz gibi quartz saatler kadar pratik ve guvenilir de degil.

Ama gercekten mekanik saat seven de var. Cunku pil kullanmadan sadece disli ve carklarla zamani tutabilmek de ilginc bir sey. Pil ucuzlasa ve elektrikli motosikletler yayginlassa, "ses yok aga" diyecekler cikacaktir, elektrikli motor her turlu ustun olmasina ragmen (bakim yok, kucuk, titresimsiz, lineer, sifir devirde maksimum tork, vs.)

The Dude
14 Mart 2018, 10:56
saat kaç ? (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/saat-kac-sorusu-zafer-caglayani-cildirtti-26802418)

Levent
14 Mart 2018, 11:47
Sim kartlı motorlar yok mu ya, saati internetten update eden :)

MSMorkan
14 Mart 2018, 12:08

Yapayım sana? :cherry:

Aspava38
14 Mart 2018, 15:36
Tamam çokta saapmayin :) saate bakmam ben de

hasmet
14 Mart 2018, 20:05

Bazi Casio modelleri her gun kendi kendine telefona bluetooth uzerinden baglanip saati saniyesi saniyesine ayarliyor.

Bazi motosikletler de bluetooth uzerinden telefona baglaniyor; hazir baglanmisken saati ayarlayan var mi bilemiyorum ama...

MSMorkan
14 Mart 2018, 20:13
Bazi motosikletler de bluetooth uzerinden telefona baglaniyor; hazir baglanmisken saati ayarlayan var mi bilemiyorum ama...

genelde koyuluyor. bizim bluetoothlu cihazlarımıza mutlaka koyuyoruz. bağlanır bağlanmaz saati senkronize ediyor. Basit ve önemli bir detay.

Levent
15 Mart 2018, 09:26
Bazi Casio modelleri her gun kendi kendine telefona bluetooth uzerinden baglanip saati saniyesi saniyesine ayarliyor.

BMW'nin motorları güncelliyor diye biliyorum Emergency Call için sim kart var onlarda.

hasmet
15 Mart 2018, 14:03
Bazı araçların saati sanki daha iyi bu konuda. Mesela benim Honda'nın kışın saati biraz geri kalır. Ama yazın dakik gider. Ama motosiklette nedense çok farketmiyor.

Kızıl pars
15 Mart 2018, 14:12
Bu iş için enstitü kurmak lazım. :queen:

Hey gidi Ahmet Hamdi Tanpınar.
Ne güzel kitaptır Saatleri ayarlama Enstitüsü.

Okumamış olanlara şiddetle tavsiye ederim.
http://www.dr.com.tr/Kitap/Saatleri-Ayarlama-Enstitusu/Ahmet-Hamdi-Tanpinar/Edebiyat/Roman/Turk-Klasik/urunno=0000000027135?gclid=CjwKCAjws6jVBRBZEiwAkIf Z2ijrpZ1RmBvo1tADtqb8bNhP5WDVPrf3KxZZEZcILH87cAga9 yLFMRoCoFEQAvD_BwE