PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : direksyondan gelen ilginç ses

emrahbaşal
28 Şubat 2018, 00:17
Arkadaşlar yeni aldığım ve ilk aldığım motorda 1. viteste gaz verip motoru hoplatınca direksyondan tak diye bir ses geliyor normalmidir yoksa bir sorunumu vardır yardım ederseniz sevinirim

levend84
28 Şubat 2018, 00:25
Gidon mesneti,boğazi ve göbek bağlantisi boşluk yapmiş olabilir,somunlari kontrala.

hasmet
28 Şubat 2018, 00:39
Kesinlikle normal değil. Direksiyonu çıkartın, yerine gidon takın. >:)

emrahbaşal
28 Şubat 2018, 00:51
Kesinlikle normal değil. Direksiyonu çıkartın, yerine gidon takın. >:)

işte 3 günlük motorcu olunca böyle potlar kırabiliyor insan :) ama ne demek istediğimi anladın dimi

hasmet
28 Şubat 2018, 08:09
Anladim, ama dayanamayip yazdim yine de... Arkadas guzel yazmis. Muhtemelen bosluk olusmustur. Gittikce daha da kotulesmeden duzeltmekte fayda var.

angaralı06
28 Şubat 2018, 09:48
Bilye yatağında oluşan boşluk ses yapıyor.İhmal edilmeden boşluğun alınması gerek.İhmal aderseniz bir müddet sonra furş yatakları bozulacağı için gidonda takılma ,yolda gezinme gibi sorunlar oluşacaktır.Motorunuzu yeni aldığınızı yazmışşınız.İhmal etmeden servise götürmelisiniz.Kazasız belasız kullanmanız dileklerimle, hayırlı olsun.

Kural [ Z ]
28 Şubat 2018, 10:10
Gidonun ortasında bir somun var, gidonu sağlamca tutup onu iyice sıkın, büyük ihtimalle o gevşemiştir. Motosikleti "varsa" orta sehpaya alıp ön tekerlek havadayken direksiyonu sağa sola çevirin, takılma olup olmadığından emin olun. En ufak bir takılma hissi varsa furş değişmeli (gidonu şaseye bağlayan yataklama rulmanları). Janttan ve gidondan tutup aşağı yukarı kastırmaya çalışın, en ufak bir boşluk hissi varsa furş değilmeli. Bunları somunu sıktıktan sonra yapın.

Amortisör bağlantı civatalarının tamamının sıkılığını kontrol edin

Teker göbek civatasının sıkılığını kontrol edin. Gidonu bir arkadaşınız tutarken ön tekerleği boşta çevirin. Anormal ses varsa fren kaliperini sökerek tekrar deneyin, yine herhangi bir yuvarlanma veya sürtünme sesi duyuyorsanız ön teker göbek bilyeniz dağılmıştır, değiştirin.

Bahsettiğiniz ses normal değil ve durumun ciddiyetine göre kazaya neden olabilecek bir arıza. Önemsememezlik yapmayın, eğer teknik bilginiz yeterli değil ise işten anlayan birine gösterin.

emrahbaşal
28 Şubat 2018, 20:39
;4295604']Gidonun ortasında bir somun var, gidonu sağlamca tutup onu iyice sıkın, büyük ihtimalle o gevşemiştir. Motosikleti "varsa" orta sehpaya alıp ön tekerlek havadayken direksiyonu sağa sola çevirin, takılma olup olmadığından emin olun. En ufak bir takılma hissi varsa furş değişmeli (gidonu şaseye bağlayan yataklama rulmanları). Janttan ve gidondan tutup aşağı yukarı kastırmaya çalışın, en ufak bir boşluk hissi varsa furş değilmeli. Bunları somunu sıktıktan sonra yapın.

Amortisör bağlantı civatalarının tamamının sıkılığını kontrol edin

Teker göbek civatasının sıkılığını kontrol edin. Gidonu bir arkadaşınız tutarken ön tekerleği boşta çevirin. Anormal ses varsa fren kaliperini sökerek tekrar deneyin, yine herhangi bir yuvarlanma veya sürtünme sesi duyuyorsanız ön teker göbek bilyeniz dağılmıştır, değiştirin.

Bahsettiğiniz ses normal değil ve durumun ciddiyetine göre kazaya neden olabilecek bir arıza. Önemsememezlik yapmayın, eğer teknik bilginiz yeterli değil ise işten anlayan birine gösterin.

çok sağol kardeşim teknik bilgim yeterli değil ama yaşadığım şehirde (çankırı) 1 tane motor ustası var o da kazıkcı bide kendimde uğraşmak istiyorum eğer you tube da video falan varsa kendim yapmaya çalışıcam olmazsa mecbur motorcuya gidicem. servis falan olmadığı için burada ve sonuç itibarı ile chopper kullanıcısı hemde cin malı motorum olduğu için kendim bir an evvel öğrenmem lazım diye düşünüyorum