PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yatan scotera bakım için ne yapmam gerekir.

yeditepely
08 Şubat 2018, 21:14
Arkadaslar 50 cc 2500kmde scoter kisbeem var. Kış boyunca 3,4 ay civarı yolda ayak uzerınde brandalı kilitli sekılde duruyor.Müsait bir zamanımda bakıma götürmek istiyorum veya bakımı ben yapabılırmıyım.

Servis 25km mesafede ve yatan motoru calıstırmadan,binip gitmeden önce benim herhangi bir yaglama vb yapmam gerekli mi.İlk motorum ve bu konularda tecrubesızım.

Tecrübeli arkadaslar ne yapmam yada neler almam gerektiği konusunda yardımcı olabilirse çok sevinirim.Şimdiden tesekkür ederim.

'-'
08 Şubat 2018, 21:23
ayak marşı ile çalıştır. yağlanıp ısınması için zaman(gaz açmadan) tanı

Sj's
08 Şubat 2018, 21:24
Yani tabii saglikli olan kullanmadan once 3,5 aydir yatan bir motorun yagini degistirmeniz. Ama scooterlarin cogu limitli guce sahip az devir ceviren araclar. Mars aldigi surece dumduz surup uygun bir firsatta bakimini yapmaniz yeterli oluyor.

Yani bakim konusunu scooterlarin bir cogunda super ciddiye almaniz gerekmiyor.

ahmet.58
08 Şubat 2018, 21:59
3-4 ay yattigi icin pistonun orlarda hic yag kalmamistir hepsi kartere suzulmustur bujiyi sokup enjektorle pistonun icine 1.5-2 ml yag bosaltip kontak kapali ve buji sokuk vaziyette ayak marsiyla basip pistonu yaglayin sonra bujiyi takip calistirin ki ilk calistirmada yagsizliktan asinma yapmasin.Onun disinda ilk olarak fazla biseye gerek yok bakiminda yagini hava filtresini falan degistirseniz yeterli diye dusunuyorum.

ogzcngdk
08 Şubat 2018, 23:28
Yürüyen aksamı gözden geçirin, yağ seviyesini kontrol edin, karbratördeki tahliye vidasından içindeki benzini boşaltın.

Marşa basın, çalışınca kullanıma hazırdır.

ayz0707
09 Şubat 2018, 03:23
Yağı kontrol et.Eğer motorunda ayak marşı varsa kontak kapalı iken birkaç kez ayak marşına bas.Sonra kontağı aç tekrar basıp motoru çalıştır.5 dakika kadar rolanti devrinde çalışsın.hava çok soğuk ise biraz daha uzun rolantide çalıştırabilirsin. Lastikleri kontrol etmeyi unutma.

ÖmerYiğit
09 Şubat 2018, 10:09
Öncelikle aramıza hoş geldin.Yağdan önce daha elzem bir konu olarak AKÜ nü çıkar mutlaka su azaltmıştır içerisine SAF SU ekle daha sonra "+" ve "-" kutup başlarını zımparalaman gerekir.Daha sonra akünü yerleştirip marşa bas.Hemen marş almayabilir Elektrik marşına çok fazla yüklenme kısa kısa bas marş alacaktır.Eğer almazsa varsa ayak marşı dene. Daha fazla bilgi için INSTAGRAM: omeryigit89

yeditepely
09 Şubat 2018, 11:43
Arkadaslar hepinize tesekkur ederim. Yarin deneyecegim dediklerinizi ins sikintisiz calisir.

Mertcan39
09 Şubat 2018, 11:55
Yağını değiştirin akü kontrolü lastik havaları kablolar fren hortumlaru vs bakılmalı

thedarkfire
09 Şubat 2018, 13:07
Yağını kontrol et önce, frenlerini kontrol et. Çalıştır biraz rölantide çalışsın 5-10 dakika ısınsın motor. Lastik basınçlarını kontrol et.
Sonra direk servise git iyice baktır motora.
Benim aklıma gelenler bunlar daha başka bişiy var mı aklıma gelmiyor.