PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Kulübü Hakkında...

nickkor
03 Şubat 2018, 23:51
Merhaba sevgili motosiklet sevenler,
Forumda yeniyim ama aklıma ciddi anlamda takılan bir soru sormak istiyorum sizlere aranızda tecrübeli ve bu konuda bana yardımcı olabilecekler olduğuna eminim.
Öncelikle biz birbirinin sohbetini seven, birbiriyle vakit geçirmekten hoşlanan birkaç motosiklet tutkunu arkadaş olarak kendi aramızda kültürü hoşumuza gittiğinden dolayı bir motosiklet kulübü benzeri bir şey kurma planımız var. Kulübün büyümesi veya genel etkinliklerde temsil etme amacımız yok. Sadece motorlarımızı sürerken veya buluşmalarımızda üstümüzde kendi tasarladığımız logo ve isim bulunan yeleklerimizi giyeceğiz. Yelekleri hazırlattık ancak bu komu hakkında fazla bilgisi olmayan çoğu kişinin uyarısıyla karşılaştık. Diğer kulüplerle sorun yaşama ihtimalimiz olduğundan bahsetti çoğu kişi. Ben de bildiğim kadarıyla motosiklet kulüplerinin birbiriyle en azından saygılı geçindiğini düşünüyorum. Bu konuda siz tecrübeli arkadaşlara danışmak istedim. Sizce herhangi bir motosiklet kulüp üyeleriyle sorun yaşar mıyız ve kulüp için önerebileceğiniz yapılması gereken herhangi bir şey var mı merak ediyorum. Cevaplarınız için teşekkürler şimdiden.

mkolia
04 Şubat 2018, 00:15
Dostum burası sons of anarchy değil, kendi kendinimize takilacagiz diyorsun zaten şimdi bişey diyen var mı yelek giysen ne olacak, he gidip mekan açıp işler yaparsanız sadece mt kulüpleri karşınızda olmaz zaten.

nickkor
04 Şubat 2018, 00:22
Dostum burası sons of anarchy değil, kendi kendinimize takilacagiz diyorsun zaten şimdi bişey diyen var mı yelek giysen ne olacak, he gidip mekan açıp işler yaparsanız sadece mt kulüpleri karşınızda olmaz zaten.

Dediğim gibi bir mekan açma amacımız vs. yok. Söylediklerinde haklısın sadece fikir almak için sormuştum. Teşekkürler.

Dash_1905
04 Şubat 2018, 01:23
Merhaba dostum. Öncelikle ne tür bir kulüp açma niyetiniz var? Rc türü ise kimse size birşey demez. Ama yine de bulunduğunuz ildeki mc kulüplerden yelek giyme izni isteyin ki daha sonra gelip niye giydin demesinler. Ancak bh, mk, mc türü bir kulüp kurma niyetiniz varsa işiniz zor. Yine gidip bulunduğunuz ildeki en büyük mc kulübe bizim böyle bir amacımız var sizin de izniniz olursa kulübümüzü kurup yelek giymek istiyoruz gibisinden bir konuşma yapın adamları ikna edin ve yelek giyin. İkna edemeyip yelek giyerseniz başınız çok ağrır. Anladığım kadarıyla rc kulüp kuracaksınız . Biz böyle bir oluşuma girdik rc kuracağız etliye sütlüye karışmayacağız yelek giyecez haberiniz olsun deyin yeterlidir.

F54
04 Şubat 2018, 01:41
Merhaba dostum. Öncelikle ne tür bir kulüp açma niyetiniz var? Rc türü ise kimse size birşey demez. Ama yine de bulunduğunuz ildeki mc kulüplerden yelek giyme izni isteyin ki daha sonra gelip niye giydin demesinler. Ancak bh, mk, mc türü bir kulüp kurma niyetiniz varsa işiniz zor. Yine gidip bulunduğunuz ildeki en büyük mc kulübe bizim böyle bir amacımız var sizin de izniniz olursa kulübümüzü kurup yelek giymek istiyoruz gibisinden bir konuşma yapın adamları ikna edin ve yelek giyin. İkna edemeyip yelek giyerseniz başınız çok ağrır. Anladığım kadarıyla rc kulüp kuracaksınız . Biz böyle bir oluşuma girdik rc kuracağız etliye sütlüye karışmayacağız yelek giyecez haberiniz olsun deyin yeterlidir.

bence klüp kurmak için federasyondan izin alınır il çapında en büyük en klüpten değil
ben birşey giyeceksem kimseden izin almam kendi paramla alıyorum kimse karışamaz

Angrypower
04 Şubat 2018, 01:42

Kısaltmalarından hiçbir şey anlamadığım gibi. OHAL bile olsa kimse kalkıp kimseye karışamaz. Halen korunan anayasal haklarınız var. Hadi onu da geçtim. Sen yolda geçen her motorlunun yeleğini falan mı inceliyorsun?

Lakin her zaman geçerli bir konu var. Nerede çokluk orada b.kluk. Boşuna tek tabanca takılmıyorum. Daha Türkiye'de yelek giydi die birbirine giren motorcular da görmedim. Zaten o kadar da motorcu yok zannımca...

Ekarademir
04 Şubat 2018, 02:05
Öyle saçma işmi olur. O o şekil giyinir. Bu hu şekil giyinir. Herkesin hayatına kimse karışamaz.

Kimsenin karışacağını sanmıyorum.

Dash_1905
04 Şubat 2018, 03:09
Kısaltmalarından hiçbir şey anlamadığım gibi. OHAL bile olsa kimse kalkıp kimseye karışamaz. Halen korunan anayasal haklarınız var. Hadi onu da geçtim. Sen yolda geçen her motorlunun yeleğini falan mı inceliyorsun?

Lakin her zaman geçerli bir konu var. Nerede çokluk orada b.kluk. Boşuna tek tabanca takılmıyorum. Daha Türkiye'de yelek giydi die birbirine giren motorcular da görmedim. Zaten o kadar da motorcu yok zannımca...
Dostum bu kulüp işleriyle zamanında çok kafa patlattım çok vakit harcadım.

Rc yani riders clup her türlü motorun bulunduğu amacı sadece birlikte motor sürmenin olduğu kuluptür. Başka bir amacı yoktur. Bh (Brotherhood) ise amacın motor sürmek değil bir kardeşlik edası ile birlikte olacağınız kulüptür. Mk (motosiklet kulübü) ve mc ( motocycle clup) olma yolunda ilerlersiniz.

Mk ve mc türü kulüpler ise bh tipi kulüplerin oturup kardeşliğin yanında chopper/cruiser/custom türü motor kullanıcıları bulunur. Her kulübün belirli bir amacı vardır ki bunların en önemlisi kardeşliklerini ve felsefelerini yaşatmaktır. Her kulübün kendisine ait bir felsefesi olur. Bu felsefeyi yaşatmak için kendi karşılarında rakip kulüp istemezler. Diğer kulüpler (rc ler hariç) her zaman potansiyel rakiptir. Bu yüzden yeni oluşacak kulüplerin kendi taraflarında olmasını isterler ve onlardan izin alınmasını isterler. Şimdi çok basit bir örnek vereyim bir yiyecek markanız var. Rakip marka olursa mı daha hızlı büyüyüp piyasanın hakimi olursunuz yoksa rakip marka olmadan sizin alt markalarınız olanlarla mı daha hızlı büyürsünüz. Olay tamamen bundan ibaret.

Ayrıca google a motosiklet kulüpleri kavgaları vb. şeyler yazıp kimseninin kimseye karışamayacağı hakkında az çok da bilgi edinebilirsiz.

Angrypower
04 Şubat 2018, 03:17
İstanbul'da yaşıyorum en boktan mahallerinde de yaşadım. Burada motosikletli adam bile bulamıyorsun. Sen bu kadar araştırmayı google den yabancı ülkeler üstünden yapmış olmayasın?

Benim gözümde şunlar beliriyor walla

https://www.youtube.com/watch?v=5wcVFkPpuMY

hasmet
04 Şubat 2018, 08:32
Bence vazgeçin. Bazıları gibi özenti bozuntusu zannetmesinler sizi. Mis gibi binin motosikletinize. Sonradan yolda yelekli birilerine denk gelince "Ulan az daha bu dallamalar gibi mi yapacaktık kendimizi, iyiki vazgeçmişiz" diyebilirsiniz içinizden. Tavsiye etmem ama. Çünkü MC klüplerine saygım sonsuz. Sadece bazılarının bazı elemanları bayağı öküz. Çoğu öyle değil tabii ki. Naçizane.

serif abi
04 Şubat 2018, 08:55
Ooo en sevdiğim konu . MC

Ne zamandır açılmıyordu bu konu özlemişim valla.

MC , social network ( sosyal zenginlik) için veya kafa dengi bir topluluk ise bir şey diyemeyiz tabi ama zibidilik ,özenti , ise ayıp oluyor .

Sizde özenti olmayın farklı bir şey yapın mesela armalı don , armalı çorapda olabilir.

Hikaye bu ya;
Bilocan ile Memocan yürüyüşe traking çıkıyorlar neyse bunlar yollarını kaybediyor gecede soguk , olacak gibi degıl ne yapalım ne yapalım diyorlar memocan diyor ki bir sıra ile birimize halenelim ısınırız diyor o da tamam güzel fikir diyor neyse Memocan ilk olarak arkaya geçiyor bilocan da önde bir iki zevke geliyor ıhh mıhh diyince bilocan durumdan işkileniyor , diyor ki Memocan ısınıyorsan neyse ama sey yapıyor isen valla çok ayıp ediyorsun.

Sizin ki de sadece yelek giyme ise neyse ama zibidilik özentisi ise çok ayıp ediyorsunuz. Bilinç altı da olabilir bunun farkına varmış da olabilirsiniz ama bunlar zibidilik özentisidir.

KUVVETMİRA
04 Şubat 2018, 09:01
bu havada yelek mi giyilir, sırtınıza kalın bişey alın gencler!

hasmet
04 Şubat 2018, 09:57
Aman zibidi falan demeyin. Sonra foruma üye olup sağa sola tehdit savuruyorlar. Yok, bi b@k olmuyor ama gereksiz çirkinlik oluyor... Hiç uğramasınlar daha iyi...

mustafa_325
04 Şubat 2018, 11:07
Kimseden izin falan istemeyin. Hiç kimse motosiklet kulübü kurmayı kendi tekeline alamaz.

İstediğiniz şekilde kulübünüzü kurun yeleğinizi giyin kimse gelip de size karışamaz. Bakmayın burada boş boş konuşanlara boşa tehdit sallıyorlar millete. Şu ülkede yanına 3 kişi toplayan kendi kendine mafyacılık oynamaya başlıyor. Zaten aklı başında olan insanlar milletin kurduğu kulübü kendine bağlamaya çalışmaz.

Olur da birileri gelip size saldırırsa ki olacağını hiç sanmıyorum, çekersiniz videoya savcılığa verirsiniz. Peşinizden koşup yalvarırlar şikayetinizi geri çekmeniz için.

zaferce
04 Şubat 2018, 11:20
Bir kaç arkadaş toplanıp sürüş yapmak için bir örnek giyinmek neden gerekli? İnsanın bu soruyu kendine sorup samimi bir cevap vermesi lazım. Cevap kişinin kendini çok rahatsız etmiyorsa o zaman üniformalı bir grup olmak yolunda adımlar atılabilir.

Akias
04 Şubat 2018, 11:23
Pek bir bilgim yok ancak, Kendi tasarımınız olan patch/yama kullandığınız müddetçe kimsenin bir şey diyeceğini sanmam, Telif olayları gibi düşünün siz bizim tasarımı niye takıyorsun diyebilirler ama kendi tasarımınız eşsiz ise sorun çıkmaz bence. Forumda bir kaç arkadaş var mc üyesi onlar cevap verse daha doyurucu olur açıkçası.

mgora
04 Şubat 2018, 11:47
Bir kaç arkadaş toplanıp sürüş yapmak için bir örnek giyinmek neden gerekli? İnsanın bu soruyu kendine sorup samimi bir cevap vermesi lazım. Cevap kişinin kendini çok rahatsız etmiyorsa o zaman üniformalı bir grup olmak yolunda adımlar atılabilir.

Daha şık bir görüntü oluyor :

https://www.mailce.com/wp-content/uploads/2013/10/s%C3%BCr%C3%BC-psikolojisi-620x465.jpg

https://www.livingwithwolves.org/wp-content/uploads/2014/08/kyngs4_0023_1.jpg