PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MT 7 ALMALIMIYIM YARDIMCI OLUN ARKADAŞLAR ?

SinanZengin
03 Şubat 2018, 17:44
Selamun aleyküm millet mt 7 almayı düşünüyorum ilk motorsikletim nmax oldu onunla 10.000 km tecrübem oldu sonra sattım iki yıla aşkın bir zamandır kuryelik yapıyorum yaza doğru mt 7 almayı düşünüyorum bu benim için yanlış olur mu ? Fikirlerinizi düşüncelerinizi bekliyorum tecrübeli abilerim kardeşlerim. :silent:

Boldpilot
03 Şubat 2018, 17:53
https://i.hizliresim.com/NZEk9P.jpg (https://hizliresim.com/NZEk9P)

2 saat önce yol yaptık dertleştik Avcıyla.
Henüz yeni aldım bende 1 ay 800km oldu , bu motor ne düşük cc nin sağa sola girip çıkmasını aratır ne büyük cc nin hızını uzun yol rahatlığını. Tek sıkıntısı vergisi , 649cc olaydı iyiydi 😁

mfBulut
03 Şubat 2018, 17:58
Buraya sorduğunuza göre şüpheniz var. Bence böyle bir durumda önce bir eğitim alın. Hem kendinizi geliştirirsiniz hem de güveniniz artar. Sonra rahat rahat sürersiniz.

Boldpilot
03 Şubat 2018, 18:04
Ha işin tecrübe kısmına gelirsek ben ybr125 , rx3i evo , duke 200 , duke390 sonra mt07 şeklinde geldim ama bunların hepsini 5 ay içinde aldım sattım. Mt07 de 1-2. Viteste 1-2 kez âni gaz açmaya gelmiyor , şahsen ben yerler kuruysa 3. Vitese kadar gaz açmıyorum , ıslaksa 4. Vitese kadar. Oldukça sert torku var ,şakası yok aletin.

SinanZengin
03 Şubat 2018, 18:26
Benim de korktuğum bir konu bu acaba benim için tehlikeli olur mu ? Baya araştırdım herkes aynı şeyi söylüyor yüksek cc sürdüm ama öyle tecrübem yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:24 ----------

Buraya sorduğunuza göre şüpheniz var. Bence böyle bir durumda önce bir eğitim alın. Hem kendinizi geliştirirsiniz hem de güveniniz artar. Sonra rahat rahat sürersiniz.

İstanbul`da yaşasam ilk işim güvenli sürüş eğitimi almak olurdu Samsun`da yaşıyorum malesef.

mfBulut
03 Şubat 2018, 18:32
Günlük alınan eğitimleri deneyebilirsiniz Ankara veya İstanbul’daki. Gidip bir iki gün kalmak da mantıklı olabilir. Bence kesinlikle buna değer.

MT 07 benim kendi motosikletim olan CBR 250 haricinde gerçek manada sürdüğüm tek motosiklet. Gaz tepkisi sert evet ama ben mesela gram risk almadım. Sakin sürdüm. Çok da keyif aldım.

Bir yolunu bulup eğitim alın ve sonra keyfinize bakın. Eğitime, yol ve konaklama masraflarını da ekleseniz halen buna değer bence.

Angrypower
03 Şubat 2018, 18:33
https://www.youtube.com/watch?v=McjXSAAL9pA

SinanZengin
03 Şubat 2018, 20:02
https://www.youtube.com/watch?v=McjXSAAL9pA

AHAHAHAH İzlemiştim rahmetlinin bu videosunu :)

zekeriyaimam
03 Şubat 2018, 21:03
Bişey olmaz ABD'de tonla insan 650'liklere başlıyor

ilkdem26
03 Şubat 2018, 21:18
bende mt 7 sevenlerdendim honda grom duke 200 abs den sonra alacaktım fakat ilk kullanımdan sonra faz geçtim çok sert makina mt 09 bakabilirsin sürüş modları çok işe yarıyor, ben versys 650 aldım hem vergi avantajı hemde rahat kullanım

mfBulut
03 Şubat 2018, 21:35
Gaz tepkisi ile ilgili fikir vermesi açısından; arkadaşım GSX R1000 ve CBR 1000RR dan sonra aldı MT 07 ve önceki iki motordan çok daha sert ve ani gaz tepkisi olduğunu söylemişti.

SinanZengin
03 Şubat 2018, 21:39
bende mt 7 sevenlerdendim honda grom duke 200 abs den sonra alacaktım fakat ilk kullanımdan sonra faz geçtim çok sert makina mt 09 bakabilirsin sürüş modları çok işe yarıyor, ben versys 650 aldım hem vergi avantajı hemde rahat kullanım

max 25.000 limit var malesef.:pr:

mchi
03 Şubat 2018, 22:16
Bence en onemli kıstas olgunluk sonra tecrube ve eğitim. Motosiklete baslamadan once 1.5 sene civari vazgecirmek icin kendimi parcalanma videolari izlemistim. Ne zaman atraksiyon yapsam gozumun onune gelir bazilari. Bu korku kiyafetlerinide giydirir egitimde aldirir yuksek risk aninda vazda gecirir. Gerisi Allaha kalmis.

Kural [ Z ]
03 Şubat 2018, 22:17
Güzel motosiklettir ama düşük cc' nin yakıt tüketimini mumla aratır, düşük yakıt tüketimine alıştıysanız çok yakıyor çooook diyeceğinize eminim. bunların haricinde koruma takozları (motor, yan, amortisör takozları) ve güzel bir lastik takımıyla tam bir tork canavarı, sürmesi zevkli eğlenceli, insanı gaza getiren bir ruhu var. Arkadaşların da dediği gibi, ne kadar zamandır motosiklet sürdüğünüzün fazla önemi yok. Eğitim olmazsa yararı yok, emin olun ki profesyonel bir eğitime katıldığınızda demek istediğimi anlayacaksınız.

O paraya o sınıfta şu an alınabilecek en iyi motosikletlerden biri. Yenilerinin 38.900 TL olduğunu da düşünürsek, almak için tam zamanı.

kefkes
03 Şubat 2018, 22:27
Ben olsam almam, onbin nmax tecrübesi yazmışsın ve de şuan kuryelik yaptığını fakat vitesli ile tecrübe ne kadar anlayamadım. .Pek fikrim oluşmadı dolayısıyla.

Yazıldığı gibi eğitim farkettirecektir, denemeye korktuğun şeyleri daha rahat yapıyorsun yine de, alayim mi diye sorup şüphesi varsa insanın böyle bir durumda almamak daha evla geliyor..

Katilirsiniz katılmasıniz bilmem fakat, motosikletini limitinde kullanamıyorsa insan kesinlikle daha risklidir keyif de vermez bence. Genel söylüyorum neymiş 'çok dikkatli kullanilacakmiş' 'birden gaz verilmeyecekmiş', 'noldugunu anlayamadan 150 üstüne çıkarmış ibre'' v.s. mt 07 için de değil..Bazen trafikte görüyorum büyük motor almış, dikkatli kullanacağım diye uğraşmaktan düz yolda 60 km hızda çizgisinde gidemiyor, viraja giremiyor, araba arkasında fiti fiti geziyor.Sikintili bi durum olursa nasil toparlayabilir boyle bir kullanici..Kullanamiyorsan niye aldın ki al bi 125lik o zaman diyorum içimden..
He düz yolda gaz açmak motosiklet kullanmaksa diyecek bişey yok tabii..

Yaparim diyorsan bence test edebileceğin bi motor bul, kullan.Sonra kafana yatarsa alirsin kendini değerlendirip, kullanmadığın denemedigin motora bi dolu para verme, Duruma göre alternatif motor bakarsın.

SinanZengin
04 Şubat 2018, 01:19
Ben olsam almam, onbin nmax tecrübesi yazmışsın ve de şuan kuryelik yaptığını fakat vitesli ile tecrübe ne kadar anlayamadım. .Pek fikrim oluşmadı dolayısıyla.

Yazıldığı gibi eğitim farkettirecektir, denemeye korktuğun şeyleri daha rahat yapıyorsun yine de, alayim mi diye sorup şüphesi varsa insanın böyle bir durumda almamak daha evla geliyor..

Katilirsiniz katılmasıniz bilmem fakat, motosikletini limitinde kullanamıyorsa insan kesinlikle daha risklidir keyif de vermez bence. Genel söylüyorum neymiş 'çok dikkatli kullanilacakmiş' 'birden gaz verilmeyecekmiş', 'noldugunu anlayamadan 150 üstüne çıkarmış ibre'' v.s. mt 07 için de değil..Bazen trafikte görüyorum büyük motor almış, dikkatli kullanacağım diye uğraşmaktan düz yolda 60 km hızda çizgisinde gidemiyor, viraja giremiyor, araba arkasında fiti fiti geziyor.Sikintili bi durum olursa nasil toparlayabilir boyle bir kullanici..Kullanamiyorsan niye aldın ki al bi 125lik o zaman diyorum içimden..
He düz yolda gaz açmak motosiklet kullanmaksa diyecek bişey yok tabii..

Yaparim diyorsan bence test edebileceğin bi motor bul, kullan.Sonra kafana yatarsa alirsin kendini değerlendirip, kullanmadığın denemedigin motora bi dolu para verme, Duruma göre alternatif motor bakarsın.

Çok güzel demişsin 3 yıldır vitesli motor sürüyorum 2 yıl boyunca da kuryelik yaptım sürdüğüm motor cbf.Dediğim gibi bende kararsızım sürekli al sat yapmak istemiyorum şimdi 250 cc bir motor alıp belli bir süre sonra satmak istemiyorum alınca bir kere alıp sonuna kadar sürmek istiyorum.Bunun için belli bir süre senin dediğin gibi dikkatli kullanıyım 60 km hızla gidiyim gibi bir durumum olacağını zannetmiyorum ama forumlarda vloglarda izlediğim duyduğum kadarıyla tehlikeli bir motor o yüzden tedirginim.

KoTToo
04 Şubat 2018, 01:38
Kullanmayi bilmedikten sonra ya da yanlis kullanım da her motor tehlike doguruyor . Ama yetenekliyseniz gaz aciyim tekerdi falan derdiniz yoksa alabilirsiniz bence ama motora tam anlamiyla adapte olup benimsemeyene kadar heyecan aramayin . Allah kaza bela vermesin.

SinanZengin
04 Şubat 2018, 01:51
Kullanmayi bilmedikten sonra ya da yanlis kullanım da her motor tehlike doguruyor . Ama yetenekliyseniz gaz aciyim tekerdi falan derdiniz yoksa alabilirsiniz bence ama motora tam anlamiyla adapte olup benimsemeyene kadar heyecan aramayin . Allah kaza bela vermesin.

Yok öyle bir kafa yapısına sahip değilim deli gibi gazlıyım teker yapıyım falan yapanların hali ortada gerçi yapmayıp düzgün sürenlerin de başına gelebiliyor kaza ama tedbiri alıp takdiri Allaha bırakmak lazım.

burak burk
04 Şubat 2018, 02:17
valla duruma göre değişir.arkadaşım 1 den 2 ye atmasını bilmezdi geçen sene mt07 ilk motor olarak aldı.bidaha uğraşmiyim al satla bayılıyorum mt7 alıcam dedi ve dediğini yaptı.yani farklı şehirlerde olduğumuz için hala nasıl kullandığını bilmiyorum 1 seneye yaklaştı 7000 km civarında deneyimi oldu.dilimde tüy bitti yapma etme diye ama sürüyor hocam.mümkünse absli alırsan senin için daha iyi olur hafif ve torklu bir makina çünkü

pea
04 Şubat 2018, 02:35
Bişey olmaz ABD'de tonla insan 650'liklere başlıyor

Ama burası ABD değil. Ne düzgün yollarımız ve trafik kültürümüz ne de kaza durumunda tamir ettirebilecek ekonomik gücümüz var.

Tecrübe az, aniden önüne doblo çıktı, fren yaptın ama yerde yağ/kum/çukur var. Hop yattı motor, yamaha Türkiye de kırılan sinyalin tamiri için 3000tl istedi.

emremm
04 Şubat 2018, 03:01
Sinyal=3000TL. kafayı mı yemisler?

300TL. olmasın. 300 de çok ya.

-Black-
04 Şubat 2018, 05:10
Yok öyle bir kafa yapısına sahip değilim deli gibi gazlıyım teker yapıyım falan yapanların hali ortada gerçi yapmayıp düzgün sürenlerin de başına gelebiliyor kaza ama tedbiri alıp takdiri Allaha bırakmak lazım.
Tehlikeli motor diye birşey yok. Bu bazı hoşumuza giden motorlar için söylediğimiz birşey sadece. Hangi motor olursa olsun sürebilirsin. Yorumları okursan "sürmek" bile kişiden kişiye değişebiliyor.

Sadece dikkat etmen gereken şeyler var. 1-Motoru tanımaya zaman ayır. (Zaten sürermişsin gibi, eski motorunu kullanır gibi davranma. Hepsinin kendine özel bir karakteri var ve ona göre kullanmak gerekiyor.) Tekrar yazayım. Motoru tanımaya zaman ayır.

2- Kendini sürekli olarak kontrol et. Nerelerde hata yapabilirsin, varsa eksiklerini bulmaya çalış. (Gazı ani mi açıyorsun? Gergin olduğun için, sinyal vermeyi mi unutuyorsun? Motoru tanımadan trafiğe mi daldın? Frenlere nasıl tepki verdiğini denedin mi?)

Kontrol sende, unutma!

Herhangi bir değişiklikte aynı zamanı bu değişiklik için de ayır. (Artçı almak mesela motorun tüm dinamiklerini değiştirir. Lastik değişikliği ve hatta lastik havası da!)

İlk gün boş bir alanda düşük hızda ve tek başına! çalış.

Boldpilot
04 Şubat 2018, 10:14
Sinyal=3000TL. kafayı mı yemisler?

300TL. olmasın. 300 de çok ya.

Yorumu yapan arkadaş pek bilgili değil sanırım. Orjinal sinyalinin tanesi 133 tl . mt07 nin çok ucuz parçalarıda var mesela aynası , çok pahalı parçalarıda mesela ön farı ☺

zekeriyaimam
04 Şubat 2018, 11:31
Ama burası ABD değil. Ne düzgün yollarımız ve trafik kültürümüz ne de kaza durumunda tamir ettirebilecek ekonomik gücümüz var.

Tecrübe az, aniden önüne doblo çıktı, fren yaptın ama yerde yağ/kum/çukur var. Hop yattı motor, yamaha Türkiye de kırılan sinyalin tamiri için 3000tl istedi.

Tamam trafik düzgün değil ama arkadaşta 2 sene kuryelik yapmış.Çoğu sürücüden daha iyi tanıyordur trafiği diye düşündüm.İlk motoru da değilmiş.

pea
04 Şubat 2018, 13:57
3000TL'yi öylesine dedim. Tabii ki bir sinyal 3000TL değil.
Yedek parça ve tamir fiyatlarının yüksek olmasını abartılı bir fiyatla anlattım sadece.

Örnek vereyim; BikeBandit'te 15$ gözüken sinyal, Honda Türkiye'de 250TL. 40$ gözüken fren balatası, 290TL.
Adamların 1 birim parayla aldığı şeyi, bizim 3.7 birim parayla almamızı geçtim; bir de üzerine KDV ÖTV kar marjı cart curt veriyoruz.

X-Slim
04 Şubat 2018, 17:18
Gaz tepkisi ile ilgili fikir vermesi açısından; arkadaşım GSX R1000 ve CBR 1000RR dan sonra aldı MT 07 ve önceki iki motordan çok daha sert ve ani gaz tepkisi olduğunu söylemişti.

Hiç yakıtından bahsetti mi ?

Boldpilot
04 Şubat 2018, 17:41
https://i.hizliresim.com/W7YOZm.jpg (https://hizliresim.com/W7YOZm) 155km yol yaptım bu gün , yola çıkmadan depoyu fulledim giderken guruba ayak uydurup ara ara gazlasamda ortalama 100km/h ile gittim. Dönüşte bi 20km 80-90km/h , geri kalan 40km de yol bomboş ve dümdüzdü 150-190km/h arası yapıştırdım . 155km sonunda aldığım yakıt 6.7lt.

Gurubun en tecrübesizi benim , virajlardaki becerilerimden ve güvenli sürüşümden dolayı birçok kişiden tebrik aldım. Kendini bilen adam için tehlikeli değil bence. 25 bin tl ye kadar alabileceğin en adam akıllı motor bu bence , şubattan sonra 25 bine ancak patlağını alırsın.

Bakımından bahsedeyim , dün fil filtre zp55b kodlu biadil yağ filtresine 15 tl verdim , 3 lt motul 5100 10w40 yağ 80tl , Arka fren balatası 90tl , işçiliğini kendim yaptım bedava ☺

https://www.motorradonline.de/dauertest/dauertest-abschlussbilanz-yamaha-mt-07.806360.html

Almanlar üşenmemiş 50bin kmdeki mt07 nin motor bloğunu açmış , her parça sıfır ayarında..

mfBulut
04 Şubat 2018, 18:06
Hiç yakıtından bahsetti mi ?

MT yi biraz agresif kullandığı için diğerlerine yakın olduğunu söylüyordu arada. Ama değer olarak bir şey konuşmamıştık hiç maalesef.

SinanZengin
04 Şubat 2018, 18:30
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim baya yardımcı oldunuz kararım daha da netleşti.Mecbur yaza doğru alacam param anca tamamlanıcak krediye bulaşmak istemiyorum.

X-Slim
04 Şubat 2018, 18:41
https://i.hizliresim.com/W7YOZm.jpg (https://hizliresim.com/W7YOZm) 155km yol yaptım bu gün , yola çıkmadan depoyu fulledim giderken guruba ayak uydurup ara ara gazlasamda ortalama 100km/h ile gittim. Dönüşte bi 20km 80-90km/h , geri kalan 40km de yol bomboş ve dümdüzdü 150-190km/h arası yapıştırdım . 155km sonunda aldığım yakıt 6.7lt.

Gurubun en tecrübesizi benim , virajlardaki becerilerimden ve güvenli sürüşümden dolayı birçok kişiden tebrik aldım. Kendini bilen adam için tehlikeli değil bence. 25 bin tl ye kadar alabileceğin en adam akıllı motor bu bence , şubattan sonra 25 bine ancak patlağını alırsın.

Bakımından bahsedeyim , dün fil filtre zp55b kodlu biadil yağ filtresine 15 tl verdim , 3 lt motul 5100 10w40 yağ 80tl , Arka fren balatası 90tl , işçiliğini kendim yaptım bedava ☺

https://www.motorradonline.de/dauertest/dauertest-abschlussbilanz-yamaha-mt-07.806360.html

Almanlar üşenmemiş 50bin kmdeki mt07 nin motor bloğunu açmış , her parça sıfır ayarında..

Siz kaça aldınız hocam ?

MT yi biraz agresif kullandığı için diğerlerine yakın olduğunu söylüyordu arada. Ama değer olarak bir şey konuşmamıştık hiç maalesef.

Bu cevap yeterli oldu hocam teşekkür ederim

Boldpilot
04 Şubat 2018, 18:51
Siz kaça aldınız hocam ?

Bu cevap yeterli oldu hocam teşekkür ederim

Fiyatı 28 di ama takasla aldığım için Bana 26 bin tl ye gelmiş oldu , egzoz dahil alınabilecek tüm aksesuarlar vardı üzerinde birde bildiğim arkadaşımın motoruydu kaçırmadım.Mt07 nin canını çıkarsan 6-7lt den fazla yaktıramazsın , 2007 model r1 i olan bi arkadaş 10lt ortalamam var diyor , bu günde gurupta transalp 650cc vardı 5.5 -6 dan aşşağı yakmadığını söylüyor. Mt07 nin en iyi yanı ne kadar basarsan o kadar yakıyor 3.5lt yakmakta 6lt yakmakts senin elinde.

X-Slim
04 Şubat 2018, 18:52
Fiyatı 28 di ama takasla aldığım için Bana 26 bin tl ye gelmiş oldu , egzoz dahil alınabilecek tüm aksesuarlar vardı üzerinde birde bildiğim arkadaşımın motoruydu kaçırmadım.

Anladım hocam kaç bin'de makine ?

Boldpilot
04 Şubat 2018, 18:58
Anladım hocam kaç bin'de makine ?
2016 model 28 binde kmsi avrupa turunda yapıldı bunu bildiğim için aldım.

X-Slim
04 Şubat 2018, 18:59
2016 model 28 binde kmsi avrupa turunda yapıldı bunu bildiğim için aldım.

Bu aralar kanım kaynıyor hocam yaz için ondan soruyorum teşekkür ederim.1 senedir piyasadan uzağım araç aldım.Aracı yeni sattım karşıma istediğim araç çıkmazsa yaz için motor almayı düşünüyorum :)

Boldpilot
04 Şubat 2018, 19:05
Bu aralar kanım kaynıyor hocam yaz için ondan soruyorum teşekkür ederim.1 senedir piyasadan uzağım araç aldım.Aracı yeni sattım karşıma istediğim araç çıkmazsa yaz için motor almayı düşünüyorum :)

Benimde motordan yana yüzüm gülmedi , ybr125 , rx3ievo , duke390 aldım bundan önce hepsinde sorun yaşadım . Tabiri caizse patlak motorlar denk geldi hep , sonunda gözüm kararttım borca girdim geçmişini bildiğim motoru aldım.Allah sizinde gönlünüze göre versin.

korayuzuner1
04 Şubat 2018, 20:46
https://www.youtube.com/watch?v=TOYGEN_lAYY