PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsikletimden Gelen Ses.

OsmanAydemir
01 Şubat 2018, 01:59
Motorsikletim Mondial Drift 125CC 2016 Model Şuan 3200Km' de. Motorumdan 2000-4000 Devirleri Arasında Hafif Şıngırtı gibi bir ses geliyor fazla abartılacak bi ses değil ama ben titiz biri olduğum için kafama takıyorum. Servise götürdüğümde Eksozun içindeki Tellerden biri kopmuştur büyük ihtimal dedi öyle bişey varmı onu bile bilmiyorum. Forumda Okuduğumda Subap Ayarı bozuktur , Yağ pompası yeterli yağ yapmıyordur gibi şeylere denk geldim ama bu konuda tecrübesi olan varmı acaba

BLUERAY
01 Şubat 2018, 02:27
Egzoz içerisindeki kaynak işlemleri genelde oksijen argon kaynağı ile yapılır ve bu kaynak esnasında uygun alaşımda tel dolgu olarak kullanılır. Lehim teli gibi düşünün. Tel kopmuştur diyen usta geleneksel bir ağız ile egzoz içinde bulunan hücre plakalarından birinin kaynak noktasından kırılmış olabileceğini ifade etmek istemiş olabilir. Yoksa egzos içerinde tel gibi bir yapı bulunmaz. Gelen sesi rolantideyken dikkatlice dinle. rolanti halinde şakırdama yoksa subap ayarından şüphelenmene gerek yok. Eline mümkün ise kıçında silgi olan bir kurşun kalem al, zırıltının geldiği devirde görebildiğin tüm vidalara silgi kısmını bastır. Zırıltı kontrolü yap. Gevşek vida var ise fazla abartmadan sık. Silgiyi plastik kısımlara da bastır kontrol et. Sonuç yok ise ve rolantide zırıltı yokken devirlendiğinde ses var ise muhtemelen egzos içindeki plakalardan biri kaynak noktasından kırılmıştır. İlave olarak elinin hassasiyetine güveniyorsan fazla ısınmadan egzosa avucunu koy, zırıltı ile titreşim arasındaki senkronizasyonu devir vererek kontrol et. Egzoz bağlamtı vidalarına falan bak.

Birde tiyo sana. Vida gevşemesi zırıltı yapar, vidaya bağlı pul var ise ikili ses verir yani zar zur eder, tek ses vermez. Geniş bir sac levhaya titreşimli temas ise zarıltı, zorultu yapar. Daha kaba ses çıkarır.

İyi takip edersen motorun neresinden ne ses geldiğini dinleyerek sorunun ne olabileceği hakkında net bilgi edinirsin.

Belki bir gün şirinleri bile görürsün...

(son cümleyi yazmayacaktım ama dayanamdım kusuruma bakma, gidişat ona vardı yahu... :mrgreen:)

OsmanAydemir
02 Şubat 2018, 01:01
TEŞEKÜR EDERİM SAOL YİNEDE Bİ TECRÜBESİ OLAN ARKADAŞI DİNLEMEK İSTİYORUM :d

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:49 ----------

Arkadaşlar Eksantrik zinciri yayı kopmuş olabilirmi acaba bilgisi olanlar yanıtlarsa sevinirim Motor mesela 6000 Devirde gazı bıraktıktan sonra o ses duyuluyor

levend84
02 Şubat 2018, 01:27
Egzoz ile alakali bir sorun olabilir,devir arttikça kompresyonda yukselir ve egzoz icerisinde yanmiş gaz çikiş basinci artar ve egz.borusu icerisinde kirilan veya kopan parcalara carparak ses yapar,

Evvela egzozun sasiye baglanti noktasi civata+somunu kontrala.
Egzoz darbe aldimi?yatirma,carpma vs.
Egzoz ek yerini gozlemle kacirma varmi,manifolttan ara susturucuya olan birlesim kismina bak açilma varmi?

OsmanAydemir
02 Şubat 2018, 21:40
motorla kaza yaptım bikere sağ tarafa düştü eksoz tarafına yani ondan olabilirmi acaba motorun eksoz girişindeki contayı değiştirttim susturucu olabilirmi bilmiyorum