PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boştayken motordan ses geliyor ?

Cimbom05
31 Ocak 2018, 22:41
Debriyajı çekince gidiyor ama boştayken tiktiktik sanki motorun içinden birisi vuruyor gibi.Bu neden olabilir 580 kmde motorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:40 ----------

Bu arada motorumu yazmayı unutmuşum r25

BLUERAY
31 Ocak 2018, 22:45
Biraz daha detaylandırımısın.

Marka model
Hareket halinde veya değil
Hareket halindeki min ses duyma hızı
Boştayken debriyajı çekme yada vitesteyken çekme
Ses ile beraber bir titreşim hissi varmı
Yavaş giderken boşa atınca öne yığılma yada gidişte rahatlama oluyormu

gibi.

Bu detaylara girmez isen müneccim edası ile cevap alırsın, hatta hiç cevap almaman yanlış yönlendirmeler konusunda sana faydalı bile olur.

Ben yazana kadar modeli belirtmişsin ama diğerleride önemli...

Bir de bu sorunu detaylandırıp Yamaha R25 başlığında tekrar yayınla, faydası olacaktır. Çünkü başlığı düzeltme şansın yok. Başlıkta R25 sorunu deseydin iyidi.

Cimbom05
31 Ocak 2018, 22:52
Pardon usta hemen yazıyorum.
Birinci ve ikinci vitestede düşük devirlerde değişik bir ses duyuyorum sesi nasıl tarif etsem sanki motorun içine bir şey girmiş gibi motorun sesi bir tuhaflaşıyor.Aynen dediğin gibi bu olayın başlamasından sonra titreşimi çoğaldı.
Başka sorunu yok boştayken debriyajı bırakınca dediğim gibi sanki içerden torna vidayla vuruyorlar gibi tık tak tik tak baya bir ses geliyor.debriyajı çekince kayboluyor.

BLUERAY
31 Ocak 2018, 23:03
Estahfurullan, öncelikle ben usta değilim, çırak bile olamam. Hitabeten öyle söylediğini düşünüyorum. Sevgilerimi sunarım.

Gelen sesin motorun yürüyen aksamından olmadığı açık. Yürüyen aksam olsa fikrimi söylerdim ancak, söz konusu halen rodajda olan ve garanti kapsamında güvenilir bir firmanın motoru ise hiç buralarda cevabı arama. Yağ seviyeni kontrol et ve düşük devir ile en kısa zamanda yetkili servisin yolunu tut. Şikayetini bildir, bırak onlar test etsin. Debriyaj yada motor iç aksamı ile ilgili bir sorun ise ve bu şekilde kullanmaya devam edersen olası arıza ilerlemesi halinde kullanıcı hatası diye başına kalır, bin pişman olursun.

Umarım çok basit bir sebebi vardır ve hemen sorunun giderilir. Sende mutlu olursun.

sailor33
31 Ocak 2018, 23:10
Blueray in söylediği gibi en iyi çözüm servise gitmen.

Bir mt25 te de dikkatimi çekmişti. Eğer motoru ilk çalıştırdığın zaman oluyorsa , yağ pompasından gelen ses olabilir. Yağlama yapıldıkça ses azalır. Tabi bu bir tahmin.

Cimbom05
31 Ocak 2018, 23:13
Ya bazıları zincirden olabilir demiş ama benim hiç aklım yatmadı daha yeni motor niye böyle oldu bilmiyorum

ozan1991
31 Ocak 2018, 23:16
benim 0 apache de var benzer ses götürdüm servise bi sprey sıktı düzeldi şimdi tekrar başladı ilk bakımda detaylı baktırıcam servise götürmen en mantıklısı buradan anlamak zor motorun üstünde sesin nereden geldiğini çözemedim ben servise gidene kadar

extagon
31 Ocak 2018, 23:21
benim 0 apache de var benzer ses götürdüm servise bi sprey sıktı düzeldi şimdi tekrar başladı ilk bakımda detaylı baktırıcam servise götürmen en mantıklısı buradan anlamak zor motorun üstünde sesin nereden geldiğini çözemedim ben servise gidene kadar

o değilde sen ehliyeti naptın ya. ben kurstan haber bekliyom hala dosyaları düzenliyolar.

ozan1991
31 Ocak 2018, 23:33
o değilde sen ehliyeti naptın ya. ben kurstan haber bekliyom hala dosyaları düzenliyolar.

bende haber bekliyorum 3-4 gün dediler aradım bugün hala imzada diyolar randevu almıştım yarın için yetişmiycek galiba dosyalar

_chaotic_
31 Ocak 2018, 23:35
Debriyajla hic alakasi yok biliyorum ama aynısı bana da olmuştu. Sarginin bulunduğu bölmede bir cıvata çıkmış ve orayı dağıtmıştı. Motor daha yeniyse iyi sokulmayan bir cıvata herhangi bir yerde bu işi yapabilir

Cimbom05
01 Şubat 2018, 00:30
Çok tuhaf acaba bununla başka karşılaşan var mı

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:46 ----------

Arkadaşlar çok kafama takıyorum bunu ya bazıları kronik geçmiyor demiş çok üzülüyorum yorumlara açığım acaba neden oluyor ?

Remzidemir41
01 Şubat 2018, 01:03
Benim cbfden de geliyordu 0 aldıgımda. Rodaj bakımına yaklaşınca artmaya başlamıştı ses. Büyük ihtimalle ilk yağ varsa ses ondan olabilir. Motor bloğunda küçük küçük parçacıklar geziyor rodaj esnasına. Çok küçük parçalar. Bunlar o sesi yapabiliyor olabilir. Çünkü benim rodaj yağı degistikten sonra hiç ses gelmemişti...

BLUERAY
01 Şubat 2018, 01:31
Benim cbfden de geliyordu 0 aldıgımda. Rodaj bakımına yaklaşınca artmaya başlamıştı ses. Büyük ihtimalle ilk yağ varsa ses ondan olabilir. Motor bloğunda küçük küçük parçacıklar geziyor rodaj esnasına. Çok küçük parçalar. Bunlar o sesi yapabiliyor olabilir. Çünkü benim rodaj yağı degistikten sonra hiç ses gelmemişti...

Rodaj zamanında ilk yağ değişimine kadar oluşan parçacıların hemen hemen hepsi ancak büyüteç ile görülebilecek büyüklüktedir. Çok ender olarak toplu iğne başı kadar olan talaş kalıntısına rastlanır ki bu da zaten yağ süzgeci yada filtresi tarafınca tutulur. Kısacası motora ilk yüklenen yağa karışan parçacıklar sebebi ile böyle kulakla duyulabilir bir ses gelme ihtimali çok ama çok düşüktür. Rodaj sonrası ilk yağ değişiminde motorda filtre yerine süzgeç kullanılmış ise temizletilmesi hakkındaki ısrar oradan gelir.

Kronik bir sorun olması kronik bir arıza olduğu anlamını da taşımaz. Birçok motorda sorun vardır ancak sürüş dinamiğine etkisi yoktur. Örneğin İnazumalarda çok ender rastlanan ve suzuki nin kabul ettiği bir sorun var, debriyaj manetinden 80-100 km arasında zırıltı gelmesi. Orjinali ile değişsede bu sorun düzelmiyor.Onca mühendisin hem fikir olduğu konu yine Türk Zekasının muhteşemliği ile meydan buluyor. Manet gövdesi ile levye arasıdaki dip temas yerine azcık baly yapıştırıcı sürüceksin kuruycak sonra bi kaç kat daha sürüceksin abartmadan... o da kuruycak, orada kalıcı bir conta etkisi yapıp zırıltıyı kesicek.. Uğraşamam diyosan bi paket lastiğini sarmana bakıyor.

Bu konuda en doğru ve sağlıklı yaklaşım önceki mesajlarımda belirttiğim gibi yetkili servise başvurmak olacaktır. Hiç kimsenin tavsiyesi ile garantisi olan motoru kurcalama, tornavida bile değdirme. R25 ler her ne kadar mini ss olsalarda gayet güzel makinelerdir, Kronik arıza diyen kaç kişi var onu da göz ardı etmemek olmaz. Üç kişiden biri şikayet ediyorsa ve kronik olduğunuda servis beyan ediyor bunu yazılı olarak sana verebilecek samimiyette ise hiç korkma. Değilse de korkma, sadece süreç biraz uzar o kadar. Sıfır motor almanın en büyük avantajını iade hakkın ile kullanabilirsin. Umarım gerek kalmaz.

Sj's
01 Şubat 2018, 02:49
Egzantrik sesi. Dagilabiliriz.

MrPopo
01 Şubat 2018, 08:48
Bende de benzeri bir problem vardı. Sübap ayarı olduğunu düşünüyordum. Bloğu incelerken egzoz borusunun blok ile bağlantısındaki civata düşmüş ses oradan geliyormuş. Bir ihtimal kontrol et derim.

kurubuz
01 Şubat 2018, 10:59
Boşta gelen ses soğukken gelmiyorsa, sadece motor ısındığında geliyorsa buna " hot knock" diyorlar. "Lak lak lak" diye bir ses. Yüke bindi mi kesilir, sadece boşta iken lakırdar. Bende de var. Servislere , yurt dışı forumlara vs danıştım. Sorun yok dediler. 2 sebebi var 1)Egzantrik zinciri gergisi veya 2) Egzantrik milinin dişlisinin rulmanındaki boşluk. 10-50 yağ tam sentetik yağ ile sesi tamamen kesebilirsin. Yağı üst çizginin birazcık ( fazla değil) üzerinde koy. Amaç yağ basıncını biraz artırmak. Motoru dağıtmana gerek yok.

Cimbom05
01 Şubat 2018, 15:14
Boşta gelen ses soğukken gelmiyorsa, sadece motor ısındığında geliyorsa buna " hot knock" diyorlar. "Lak lak lak" diye bir ses. Yüke bindi mi kesilir, sadece boşta iken lakırdar. Bende de var. Servislere , yurt dışı forumlara vs danıştım. Sorun yok dediler. 2 sebebi var 1)Egzantrik zinciri gergisi veya 2) Egzantrik milinin dişlisinin rulmanındaki boşluk. 10-50 yağ tam sentetik yağ ile sesi tamamen kesebilirsin. Yağı üst çizginin birazcık ( fazla değil) üzerinde koy. Amaç yağ basıncını biraz artırmak. Motoru dağıtmana gerek yok.

İnşallah basit bir sorundur dediğin gibi beni ugrastırmaz yarın servise gideceğim sonucu buraya yazarım.Yorum yapan herkeze çok teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:10 ----------

Egzantrik sesi. Dagilabiliriz.

Ne yani o kadar önemli değil mi anlamadım, sence normal mi bence performansını etkiliyor bu

JOHNDOSAY
01 Şubat 2018, 15:15
bir video çekip paylaşırsan sesi daha yardımcı olabiliriz ;)

'-'
01 Şubat 2018, 15:22
şanzıman !

Cimbom05
01 Şubat 2018, 15:23
bir video çekip paylaşırsan sesi daha yardımcı olabiliriz ;)
Şu anda işteyim eve geçince atarım.

ogzcngdk
01 Şubat 2018, 15:48
Benim eski motorumda da vardi bu ses, boş viteste debriyaj çekili değilken geliyor, çekince ses kesiliyorsa bakman gereken yer debriyaj tası.

Onun içinde sağ yan kapağın açılması lazim. Debeiyaj tası civatası gevşediği zaman veya bazi motorlarda kronik olarak bu ses olur. Genelde bir problem teşkil etmez. Her durumda açıp kontrol ettirmekte fayda var.

Ben bu şekilde 25.000 km kullandım problem yaşamadım.

Ben egzantrikten olduğunu düşünmuyorum.

Cimbom05
01 Şubat 2018, 17:43
Bıktım artık ya çin malı motorlarda bile yok ama sen git 18 bin TL ver birde işin gücün yoksa bunu yaptırmaya uğraş olmazsa tüketici halklarına git ohooo

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:37 ----------

En çok yamaha 125 esd'lerde görülüyormuş ama genellikle yamaha modellerinde görülüyor ve bide eski doğanlarda görülüyormuş şaka gibi yamaha 26 bin TL dayanmasını biliyor bakalım motosikletlerinin arkasında duracaklar mı

ozan1991
01 Şubat 2018, 17:53
bugün ilk bakıma gittim tekrar sprey sıktı ses gelmeye devam etti motoru komple söktüler neredeyse benzin deposunun altında bulunan tahliye borusu şaseye çarpıyormuş sürekli gelen ses bu yüzdenmiş adam şaseye yumuşak bişey bağladı kablo oraya çarpıyor şuan depoyuda sabitlediler sorun çözüldü ve normal bakım parası verdim götür sende servisine göster

ÖmerYiğit
03 Şubat 2018, 11:07
MOTOSİKLETİNİ GEÇ OLMADAN YAMAHA SERVİSİNE GÖTÜR 580 KM bir MOTOSİKLET BUNU YAPIYOR İSE ÜRETİM HATASI OLABİLİR.

tokhanoğlu
03 Şubat 2018, 11:13
Sonuç ne oldu?

Cimbom05
05 Şubat 2018, 21:30
Biraz önce servisten geldim o normal ses bir şey olmaz deyip gönderdiler ama motosikletle yol yapınca motosiklet ısındı ses geri geldi meğerse ses ısınınca çoğalıyormuş ve titreşimi artıyor çözüm bulamadım bıktım artık

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:08 ----------

Herkes farklı konuşuyor biriside debriyajı çekince gidiyorsa debriyajda sorun vardır dediler

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:10 ----------

Yardım yok mu

ashes35
05 Şubat 2018, 21:37
Servise yazılı başvuru yapıp çözüm olmadığını ispatlarsan 2 veya 3 den fazla kere tüketici mahkemesine başvurabilirsin.

tokhanoğlu
05 Şubat 2018, 23:20
Biraz önce servisten geldim o normal ses bir şey olmaz deyip gönderdiler ama motosikletle yol yapınca motosiklet ısındı ses geri geldi meğerse ses ısınınca çoğalıyormuş ve titreşimi artıyor çözüm bulamadım bıktım artık

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:08 ----------

Herkes farklı konuşuyor biriside debriyajı çekince gidiyorsa debriyajda sorun vardır dediler

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:10 ----------

Yardım yok mu

Etrafında başka servis varsa ona git yoksa işini iyi yapan herhangi bir servisle konuş video çek ve gönder yorumlasınlar olmadı onlardan birine çekersiniz motoru.

SAFETY
06 Şubat 2018, 11:08
Yamahaların genelinde olan bir ses imiş sanırım .

Cimbom05
06 Şubat 2018, 14:05
Acaba rodajdan dolayı bu ses çıkıyor olabilir mi, motosiklet ısınınca çıkıyor bu ses.Benim hesaba katmadığım şey motosiklet ısınmadığı zaman götürmem oldu.Servistekilerde haklı olarak hani ses mes yok diyip gönderdiler.

ÖmerYiğit
07 Şubat 2018, 11:43
Sana kesin bir yanıt vereyim o zaman eğer servis normal olarak cevap verdi ise.Problemin sebebi şu:Yeni nesil motosikletler hidrolik olduğu için ve motosikletin yeni olduğu için henüz motosikletin içindeki parçalar tam yağlanmamıştır.Isınınca bu sesi duyuyorsan sürütnmeden dolayı olur.En etkili çözüm içersindeki yağı tamamen boşaltıp hiç 1000 km yi beklemeden içersine kaliteli bir yağ koyabilirsin :) daha fazla bilgi için INSTAGRAM omeryigit89