PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üretimi Durmuş Motosiklet Almak ?

korayuzuner1
30 Ocak 2018, 07:38
Merhaba arkadaşlar üretimi durmuş motosiklet alınır mı ? Bugünlerde üretimi duracak olan motosikletlere ilgi olduğunu sıkça okuyorum.Nedir bu işin aslı astarı ? Firmaların 10 yıl parça getirme zorunluluğu olduğunu biliyorum.Her firmanın bunu uygulamadığını da bir yazıda okumuştum.Ama üretimi durmuş motosiklet olmak ne kadar mantıklı ?

Birkan07
30 Ocak 2018, 09:04
Bunun için marka/model söylemen lazım. Alanacak olanı var alınmayacak olanı var. Bende today var üretimi 2011 de bitti 2017 de aldım.

Felis Leo
30 Ocak 2018, 09:08
Bende 2006 suzuki gsr 600 var en son 2009 da üretildi galiba fakat ortalıkta her yerde parçası var. buradan çıkan sonuç piyasada zamanında çok satılmış eski motorlarda sorun olmaz.

Bune
30 Ocak 2018, 11:17
Yamaha Fazer 6 kullanıyorum yanılmıyorsam 2009' dan beri üretilmiyor bugün satsam yine aynı motoru alırım 5 sene sonra da aynı motoru alırım ama örnek veriyorum şu piyasaya yeni giren çin malı markalardan birinin üretimi bugün bitse yarın almam, marka güven vermeli biraz.

Enes ŞENTÜRK
30 Ocak 2018, 11:19
peki abilerim Kymco venox 250 alınır mı ne diyosunuz buna ?

Erkan344
30 Ocak 2018, 11:22
10 yıl yedek parça bulundurma zorunluluğu var firmaların.
Ayrıca 10 yıl dolsa bile tr de bulamadığın parçayı yurtdışından bulup getirtebilirsin.
Sorun olmaz.

zaferce
30 Ocak 2018, 11:22
Modele göre değişir aslında. Motorun ne kadar yakında üretimi bitmiş olduğuna ve ne kadar popüler olduğuna göre değişir. Mesela Varadero, CBF 600, CBF 1000 sıkıntı olmayabilir. Ama YBR 250, CBF 250, MT-03 parça bulmak konusunda biraz daha zorluk çıkarabilir. Modeli belirleyip, en son ne zaman üretildiğine ve Türkiye'de satıldığına bakmak ayrıca sahibinden.com'da bir arama ile motorun ne kadar popüler olduğunu anlamaya çalışmak akıllıca olabilir. Modele ait facebook grubu veya forumu filan varsa o da popülerliğine delil oluşturabilir.

korayuzuner1
30 Ocak 2018, 20:48
Yani çok satılan ve yedek parçası uyumlu olan motosikletler alınır diğerleri alınmaz bundan bu sonuç çıkıyor.

Boldpilot
30 Ocak 2018, 21:18
Cbf150 nin üretimi durdumu bilmiyorum ama Türkiye'ye gelmicek artık. Önümüzdeki 25 yıl boyunca parça sıkıntısı çekmez bence cbf 😀 motoruna göre değişir , bazı markaların üretimde olan modellerinin yedek parçası yok kaldı ki üretimden kalkınca olsun..

logaritma
30 Ocak 2018, 21:49
motorun cinsine göre değişir grenajsız yada grenajı az olan motorlarda zaten parça sıkıntısı olmaz kolay kolay çünkü firma o motorun üretimini kessede o motorun üstündeki motoru başka modellerindede kullanıyor ilerdede kullanıyor yeni modellerinde revize ederek.. motor aksamında pek bir sorun çıkmaz o yüzden .. en kötüsü muadil markanın parçası uya bilir.

Grenaj parçaları her zaman en büyük sorun olur.. depo falanda ezilse çekiçlenip düzeltilir sıfırı yoksa yada pahalıysa ufak grenaj çatlaklarınıda macunla falan doldurup üstü boyanır kapatılır..

F54
30 Ocak 2018, 22:28
bende 660 tenere var üretimi durdu
fakat bu gün 30 sene önce üretimi biten 600 xt nin bile parçası her yerde var
yani 10 yıl önce üretimi biten bi motosiklet alınır kullanılır
japon motor bozulmuyor ki parça lazım olsun

logaritma
30 Ocak 2018, 23:13
bende 660 tenere var üretimi durdu
fakat bu gün 30 sene önce üretimi biten 600 xt nin bile parçası her yerde var
yani 10 yıl önce üretimi biten bi motosiklet alınır kullanılır
japon motor bozulmuyor ki parça lazım olsun

japon bozulmuyor diye bir şey yok... her motorun bir kullanım parça ömrü var .. bir süre sonra en kötüsü motor ister en iyisi segman ister.

amortisör keçeleri yağ kaçırır yaşdan parça ömründen dolayı, furç bilyası ister,statör eskir işi biter yeni sargı yaptırılması gerekir say say bitmez neticede hiç bir parça sonsuza kadar dayanmaz her parçanın bir kullanım ömrü vardır.

bu arada xt600 de bende vardı zamanında güzel motordur onlardada üst kapak kronik sorunluydu misal fabrika bile bunu kabul etmişdi o yıllarda zaten sonraki üretilen revizyonlu serilerde sistemi değişitrmişlerdi onla bir manisa yolculuğum vardır yol bitsin diye dualar etmişdim uzun yolda yorardı rahatsızdı biraz uzun yolda..

RoofRoof
31 Ocak 2018, 00:38
Bende YBR 250 var.Bi daha şey etseler almam.Çok satıp üretimi duran motosikletlerde sıkıntı yok onları al 10 sene sonra yine parça bulursun.Benimki gibi 1 sene gelmiş motorun bir şeyini bulamazsın.

whitedeamon
31 Ocak 2018, 04:20
CBR 250r üretimi bitti mi şuan 300lükler mi geliyor

mgora
31 Ocak 2018, 10:26
10 yıl yedek parça bulundurma zorunluluğu var firmaların.
Ayrıca 10 yıl dolsa bile tr de bulamadığın parçayı yurtdışından bulup getirtebilirsin.
Sorun olmaz.

Peki firmanın makul fiyat verme zorunluğu var mı ? Mesela tamam dedi km göstergesi siparişle 2 hafta temin süresi 1640 euro+kdv dedi.
Diyebiliyor muyuz olur mu bunu sattığınız zaman fiyat 240 tl+kdv idi diye.

mfBulut
31 Ocak 2018, 10:34

Üretimi bilmiyorum da bize gelmeyecekmiş artık. Yerine naked gelecek. CB250

ysahin
31 Ocak 2018, 10:53
Üretimi bilmiyorum da bize gelmeyecekmiş artık. Yerine naked gelecek. CB250

Cbr250'nin yeni hali buymuş CBR250R olmuş adı https://www.honda.com.tr/App_Assets/Files/images/2018-Yeni-Modeller-Landing/cb250r.jpg

https://www.honda.com.tr/2018-yeni-modeller

RoofRoof
31 Ocak 2018, 11:11
Peki firmanın makul fiyat verme zorunluğu var mı ? Mesela tamam dedi km göstergesi siparişle 2 hafta temin süresi 1640 euro+kdv dedi.
Diyebiliyor muyuz olur mu bunu sattığınız zaman fiyat 240 tl+kdv idi diye.

Yok hacı öyle bişi sanırım.Fiyat değişti der biter.

gitaristgkn
31 Ocak 2018, 12:13
22 yaşında yamaha xt 600 kullanıyorum valla hem eskiyi seviyorum hemde parça konusunda bi sorun olmuyor ki kolay arıza da vermiyor zaten velhasıl alınır

olcaytoshow
31 Ocak 2018, 14:00
Piyasada olduğu dönemde çok satmış bir motosiklet almak hiç sıkıntı olmaz.
Ama gidipte Moto guzzi'nin üretimden kalkmış bir modelini alırsan ayvayı yersin. Ne parça bulabilirsin nede işten anlayan bir usta.

nines
31 Ocak 2018, 14:01
peki abilerim Kymco venox 250 alınır mı ne diyosunuz buna ?

sakın girme o topa. kymco venox güzel motordu ama yedek parçası yok. kymco'yu arıyosun parasını vereyim getirin diyosun bizim venox diye bir motorumuz yok diyor. bu sebeple venoxtan uzak dur.

yakın zamanda arkadaşımın başına geldi buna dayanarak konuşuyorum.

oxus
31 Ocak 2018, 14:06
şimdiye kadar 10 dan fazla motor değiştirdim, hepsinin de satın aldığımda üretimi durmuştu

korayuzuner1
31 Ocak 2018, 16:41
şimdiye kadar 10 dan fazla motor değiştirdim, hepsinin de satın aldığımda üretimi durmuştu

O da iyiymiş:)

F54
31 Ocak 2018, 21:43
japon bozulmuyor diye bir şey yok... her motorun bir kullanım parça ömrü var .. bir süre sonra en kötüsü motor ister en iyisi segman ister.

amortisör keçeleri yağ kaçırır yaşdan parça ömründen dolayı, furç bilyası ister,statör eskir işi biter yeni sargı yaptırılması gerekir say say bitmez neticede hiç bir parça sonsuza kadar dayanmaz her parçanın bir kullanım ömrü vardır.

bu arada xt600 de bende vardı zamanında güzel motordur onlardada üst kapak kronik sorunluydu misal fabrika bile bunu kabul etmişdi o yıllarda zaten sonraki üretilen revizyonlu serilerde sistemi değişitrmişlerdi onla bir manisa yolculuğum vardır yol bitsin diye dualar etmişdim uzun yolda yorardı rahatsızdı biraz uzun yolda..

sarf malzemesi her yerde muhtelif markalardan uydurulur
çok çok bulunmayacak ne olabilir ki
piyasada parçası bulunamayacak olsa eski 600 transalp olurdu ki yaklaşık 30 yaşında motor neyini ararsan var bulunur

korayuzuner1
01 Şubat 2018, 14:25

Bitmiş bayiye telefon açıp sormuşlar cb 125 cb 250 gelcekmiş.