PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CBR500R'ın bela olan gidon topuzları...

DraggerSups
29 Ocak 2018, 23:51
Hacılar, kısaca gidon aynası aldım. Çok güzel. Gelsin de takayım diye hayal kuruyorum. Burası da çok güzel. Geldi aynalarım Aliexp'den. Tam beklediğim gibi. Ama tükürdüğümün topuzları sökülmüyor yahu :pale: Bantladım öyle sökmeye çalıştım yemedi. Locktite vardır diye pürmüz ile ısıttım sökmeyi denedim olmadı. Black&Decker'ın kaliteli şarjlı matkabı ile sökmeyi denedim yemedi. Hayır korkuyorum da yer yaparsa hiç çeviremem diye ki yavaştan da yol oraya gidiyor. Bir el atabilir misiniz?

SuleymanE
29 Ocak 2018, 23:58
Hocam ne ısıtması falan, gerek yok öyle şeylere. Allen anahtara uyumlu olması lazım diye hatırlıyorum vidaların.

Kaliteli uzun bir allen anahtar alıyorsun. Bileğin güçlü değilse ucuna uzatma olarak demir boru tak (moment kolu uzasın).

Saat yönünün tersine doğru sökülecek, sağlamca aban, sökülür mutlaka.

Eğer bir arkadaşın varsa yardım iste, gidonu tutsun sağa sola oynamasın diye, gerisi bilek gücüne kalıyor. ısıtma veya soğutmayla uğraşma.

Eğer bileğim güçlü dersen T allen anahtar al, kısa kısmı gidona takıp uzun kısmından tutarak dengeli şekilde abanarak da sökebilirsin. Gücün yetmezse yine uzun kısma boru takıp uzatabilirsin.

En çok dikkat etmen gereken şey anahtarı iyi oturtarak düzgün güç uygulaman, kaydırıp civata ağzını yalama yapma.

Kendine güvenemiyorsan herhangi bir moto tamircisine uğra sana sevabına söküverir 2 dk da .

DraggerSups
30 Ocak 2018, 00:04
Üzerinde yıldız vida var. 3 tane CBR500R'ımız var aslında. hepsinde de aynı. Tornavidam kaliteli. Hatta üzerine "T" olacak şekilde bir çubuk geçirerek çevirmeyi denedim. Topuzu da tutuyorum. Saatin tersine doğrudur. Ancak nuh diyor peygamber demiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:02 ----------

Hocam ne ısıtması falan, gerek yok öyle şeylere. Allen anahtara uyumlu olması lazım diye hatırlıyorum vidaların.

Kaliteli uzun bir allen anahtar alıyorsun. Bileğin güçlü değilse ucuna uzatma olarak demir boru tak (moment kolu uzasın).

Saat yönünün tersine doğru sökülecek, sağlamca aban, sökülür mutlaka.

Eğer bir arkadaşın varsa yardım iste gidonu tutsun sağa sola oynamasın diye, gerisi bilek gücüne kalıyor. ısıtma veya soğutmayla uğraşma.

Eğer bileğim güçlü dersen T allen anahtar var, onu al, kısa kısmı hidona takıp uzun kısmından tutarak dengeli şekilde abanarak da sökebilirsin.

Üzerinde yıldız vida var. 3 tane CBR500R'ımız var aslında. hepsinde de aynı. Tornavidam kaliteli. Hatta üzerine "T" olacak şekilde bir çubuk geçirerek çevirmeyi denedim. Topuzu da tutuyorum. Saatin tersine doğrudur. Ancak nuh diyor peygamber demiyor.

adm12
30 Ocak 2018, 00:19
Tornavida ile çevirmeden önce çekiç yada tokmakla hafiften bir kaç kez tıklatın sonra çevirmeyi dene. Gene sökülmez ise keski yada tornavida ucunu keski gibi kullanarak vura vura sök böyle döktüğümüz de o vida daha da kullanılamaz.

hokahey
30 Ocak 2018, 00:27
wd 40 dene.

SuleymanE
30 Ocak 2018, 00:32

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:02 ----------

Haaa yıldız vida dedin iş değişti şimdi. Normalde hep allen baş civata kullanırlar, ilginç bir durum.

Yıldız vidayı yalama yaptırma ihtimalin daha yüksek, daha fazla dikkat ister. Önden vida çevresine bolca WD 40 sıkın, çok sıkışmışsa faydası olmayabilir ama faydası olabilirde.

Tornavidayı bahsettiğiniz gibi T şekline getirin ama tornavida ucuna takılan demir çubuk daha uzun olsun. Birde abanırken yalama yapmaması için saat yönü tersine kuvvet uygularken hafif de civataya doğru kuvvet uygulayın,tornavida ağzı atma yapıp sıyırmasın.

Birde sökmeden önce tornavidayı çivataya takıp çekiçle tornavidanın sapına 4-5 kez vurmakta fayda var. Kasma, sıkışma varsa gevşetir. Çok aşırı sert değil, orta ayarda.

Bu işlemi yaparken mutlaka 2 kişi olun, 1 kişi motou ve gidonu tutsun, sizde civataya daha rahat kuvvet uygularsınız.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:29 ----------

Tornavida ile çevirmeden önce çekiç yada tokmakla hafiften bir kaç kez tıklatın sonra çevirmeyi dene. Gene sökülmez ise keski yada tornavida ucunu keski gibi kullanarak vura vura sök böyle döktüğümüz de o vida daha da kullanılamaz.

Hocam keski yöntemiyle kesin sökülüyor ama uygulayacak kişinin deneyimli olması lazım. Keskinin tutuş açısı ve tıklama şiddeti bile önemli.

O yöntemi arkadaş denerse büyük ihtimalle hem civatayı mahveder, hemde sökemeden kalabilir.

gogozh
30 Ocak 2018, 00:33
Matkap la falan uğraşıp sokemediysen uğraşma hocam , tornaciya ver sigara parası söküp alsın onu .
Topuzlara üzüldüm ben element olduğuna pişman oldu yavrucaklar

DraggerSups
30 Ocak 2018, 01:51

topuzlar pek de umurumda değil açıkcası. sıfırını almak çok da pahalı tutmuyor. yeniden takıcak olsam da birçok muadili var yani. bu yöntemi bi denemem lazım yarın. Eyvallah hocam

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:50 ----------

Haaa yıldız vida dedin iş değişti şimdi. Normalde hep allen baş civata kullanırlar, ilginç bir durum.

Yıldız vidayı yalama yaptırma ihtimalin daha yüksek, daha fazla dikkat ister. Önden vida çevresine bolca WD 40 sıkın, çok sıkışmışsa faydası olmayabilir ama faydası olabilirde.

Tornavidayı bahsettiğiniz gibi T şekline getirin ama tornavida ucuna takılan demir çubuk daha uzun olsun. Birde abanırken yalama yapmaması için saat yönü tersine kuvvet uygularken hafif de civataya doğru kuvvet uygulayın,tornavida ağzı atma yapıp sıyırmasın.

Birde sökmeden önce tornavidayı çivataya takıp çekiçle tornavidanın sapına 4-5 kez vurmakta fayda var. Kasma, sıkışma varsa gevşetir. Çok aşırı sert değil, orta ayarda.

Bu işlemi yaparken mutlaka 2 kişi olun, 1 kişi motou ve gidonu tutsun, sizde civataya daha rahat kuvvet uygularsınız.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:29 ----------

Hocam keski yöntemiyle kesin sökülüyor ama uygulayacak kişinin deneyimli olması lazım. Keskinin tutuş açısı ve tıklama şiddeti bile önemli.

O yöntemi arkadaş denerse büyük ihtimalle hem civatayı mahveder, hemde sökemeden kalabilir.

Mekanik bir arkadaşım var. Ancak arkadaşın da belirttiği gibi en nihayetinde servise götürücem. Honda servisi de sökemeyecek değildir herhalde.