PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilinçlendirme Operasyonu

sash_009
28 Ocak 2018, 23:55
Uzun zamandır 2 teker, 4 teker şöförüm ve çoğunlukla trafikte yaşadığım bir sıkıntıyı paylaşıcam. Genel itibariyle konu 4 tekerlerle alakalı. Hem motorda hem de arabada karşı arabayla bir sıkıntı yaşadığımda %90 ihtimalle şoförün direksiyon hizasından veya aşağısından baktığını görüyorum. Yani koltuk ayarının şoförün boyu ile alakası olmayan bir seviyede aşağıda veya geride olduğunu görüyorum. Çoğunlukla da bayan şoförler oluyor çünkü arabayı eşi işte iken veya sadece o an eşleri yanlarında değilken kullanıyolar ve eşlerinin ayarlarını bozmak istemedikleri için direksiyon simidinin arasından yola bakmaya çalışıyolar. Belki biraz abartmış olabilirim ama gerçekten hiza olarak nerdeyse böyle. Arkadaşlar trafiğin gözle görülmeyen çok büyük bir problemi bu. Bayanlara has bir durum değil bu. Bazen de tiki gençlerin koltuklarını yatar vaziyette kullanmaları ile bu durum gerçekleşiyor. Farkındalık seviyesi fiziki olduğu gibi çok çok aşağılarda. Arkadaşlar, çevremizdeki herkesi uyaralım; 3 yaşında bir çocuk koltuğumu tam aşağıda ve geriye yatar vaziyette tuttuğumda sadece 2 metre ötedeyse görülebiliyor. Bu başka arabalarda belki de daha vahim durumlarda. 3 yaşında diyorum çünkü koşmanın tam vakti ama bilinçsizce. Etrafı iyice bir gözlemleyin. Trafikte kimin hangi vaziyette şoför koltuğunda oturduğuna bir bakın. Durumun ne kadar içler acısı olduğunu anlıyacaksınız. Farkındalık yaratmamız lazım bence. Bişeylerin ihtiyaç olduğunu anlamak için illa tamponun altında bir can olması gerekmez. İleri görüşlü ve sağduyulu olmaya davet ediyorum sizi. Şahsen kendi koltuk ayarımı dizlerim direksiyonun alt taraflarına değmeyecek kadar önde, kafam hiçbir suretle tavana çarpmayacak kadar yukarda ayarlıyorum. Eşime de her direksiyon başına geçtiğinde kendi koltuk ayarını kontrol etmesini hatırlatıyorum. Hiçbirimiz koltuğu ayarlayacağımız 15 saniyeye muhtaç değiliz bunu unutmayın. 15 saniyede ben dünyayı kurtarırım diyen varsa o zaten koltuğunu ayarlamasa da dünyaları kurtarabilir...

istanbu_gezg
29 Ocak 2018, 00:01
Sen ne diyorsun birde kopek gibi cemkirenler var ustune surup...

Artik hic ugrasmiyorun

sailor33
29 Ocak 2018, 00:51
Ben zaten koltuk okadar geride, yükseklik ayarı olanlarda en aşağı alıp nasıl kullanıyorlar anlamış değilim.

Bir ara avm otoparkına motosikleti park edip, girişe doğru yönelmişken i20 kullanan bir bayan aracını park etmemi istedi. 1 aracın girebileceği bir yer vardı. Araca bindim. Kadından yaklaşık 10-15 cm uzun olduğum halde ayaklarım pedallara yetişmedi. Kadına da nasıl pedallara bu boyla yatışıyorsunuz. Ben yetişemedim tebrik ediyorum sizi dedim:P

-Black-
29 Ocak 2018, 02:44
Hâlâ umudu olan insanları görmek, çok nostaljik geldi. Ne şerit doğru, ne sinyal kullanıyor, ne stop lambası düzgün..... Bu "ne" ler trafikten, sağlığa, eğitimden, bilmem nereye kadar uzar gider.
Sen diyosun koltuk ayarı😃😃😃
Çok hoş, çok sevimli, çok sempatik. 🤗

EmirŞengezer
29 Ocak 2018, 09:14
Barkın'dan arabada sürüş pozisyonu videosu.

https://www.youtube.com/watch?v=O-N5STlSZR4

Kural [ Z ]
29 Ocak 2018, 09:14
Elin dişi conisine kalp krizinde nasıl müdahale edilir (ama sağlık sertifikası olana) diye kamu spotu yapacaklarına, bu çok daha önemli bir konu ama kim anlar ki :farao:

MahmutBiner
29 Ocak 2018, 10:59
Uzun zamandır 2 teker, 4 teker şöförüm ve çoğunlukla trafikte yaşadığım bir sıkıntıyı paylaşıcam. Genel itibariyle konu 4 tekerlerle alakalı. Hem motorda hem de arabada karşı arabayla bir sıkıntı yaşadığımda %90 ihtimalle şoförün direksiyon hizasından veya aşağısından baktığını görüyorum. Yani koltuk ayarının şoförün boyu ile alakası olmayan bir seviyede aşağıda veya geride olduğunu görüyorum. Çoğunlukla da bayan şoförler oluyor çünkü arabayı eşi işte iken veya sadece o an eşleri yanlarında değilken kullanıyolar ve eşlerinin ayarlarını bozmak istemedikleri için direksiyon simidinin arasından yola bakmaya çalışıyolar. Belki biraz abartmış olabilirim ama gerçekten hiza olarak nerdeyse böyle. Arkadaşlar trafiğin gözle görülmeyen çok büyük bir problemi bu. Bayanlara has bir durum değil bu. Bazen de tiki gençlerin koltuklarını yatar vaziyette kullanmaları ile bu durum gerçekleşiyor. Farkındalık seviyesi fiziki olduğu gibi çok çok aşağılarda. Arkadaşlar, çevremizdeki herkesi uyaralım; 3 yaşında bir çocuk koltuğumu tam aşağıda ve geriye yatar vaziyette tuttuğumda sadece 2 metre ötedeyse görülebiliyor. Bu başka arabalarda belki de daha vahim durumlarda. 3 yaşında diyorum çünkü koşmanın tam vakti ama bilinçsizce. Etrafı iyice bir gözlemleyin. Trafikte kimin hangi vaziyette şoför koltuğunda oturduğuna bir bakın. Durumun ne kadar içler acısı olduğunu anlıyacaksınız. Farkındalık yaratmamız lazım bence. Bişeylerin ihtiyaç olduğunu anlamak için illa tamponun altında bir can olması gerekmez. İleri görüşlü ve sağduyulu olmaya davet ediyorum sizi. Şahsen kendi koltuk ayarımı dizlerim direksiyonun alt taraflarına değmeyecek kadar önde, kafam hiçbir suretle tavana çarpmayacak kadar yukarda ayarlıyorum. Eşime de her direksiyon başına geçtiğinde kendi koltuk ayarını kontrol etmesini hatırlatıyorum. Hiçbirimiz koltuğu ayarlayacağımız 15 saniyeye muhtaç değiliz bunu unutmayın. 15 saniyede ben dünyayı kurtarırım diyen varsa o zaten koltuğunu ayarlamasa da dünyaları kurtarabilir...

konu buraya gelene kadar dünya kadar yapılması gereken şey var. Söylediğiniz varsayımlar trafiğin sadece %2 si. Motosikletin kendini korumalı ve gelebilecek her tür tehlikeye karşı kendini geliştirmelidir. İstanbulda trafikte büyük motosiklet kullanan herkesin son zamanlarda yaşadığı şey aynı. Küçük hacimli motosikletlerin ve kuryelerin dengesiz kullanımları. 30 40 Km üzerinde bir yol yapan biriyseniz mutlaka görüp yaşadığınız bir durum bu. Zaten ölümlü kazalara karışan ve kötü şekilde yaralanan kişilerde bunlar hep. Duran trafikte koca motorla en sağ şeritte 70 ile giderken tam dibinizde biten korna çalan selektör yapan yada size 0 gelen motosikletler.. Hepsinin son sürati ya 90 110 . Ani bir durumda duramayacağını bilmek sizi iyice gerip korkutuyor. İnanın artık istanbulda otomobillerle hiç bir problem yaşamıyorum tek tük adamlar dışında fakat bu dengesizler durumu gerçekten korkunç ve zor bir duruma getiriyor. Siz siz olun arkanızdan gelen küçük hacimli motor gördüğünüzde hızlanmayın. Dahada yavaşlayın geçsin gitsin. Sözlerimi küçük hacimli motor kullanan arkadaşlar yalnış anlamasın. Sözüm küçük hacimi limitlerinde kullanıp kendini tehlikeye atan arkadaşlara.

Akias
29 Ocak 2018, 11:07
Ben geçen ay gider iken öğle vakti şöyle birine denk geldim, Bir hanımefendi tesettürlü ve ileri çekmiş tesettürünü görüş açısı nasıldı bilemiyorum o yüzden, Koltuk ayarı açısı normaldi öyle fazla değildi ama bu hanımefendi direksiyona sıfır eğilmiş çenesi neredeyse direksiyonuna değecek sol elinde de telefon vardı yolu nasıl gördüğünü bilmiyorum ama sürdüğü araç suv/jeep tarzı idi. En sağ şeritten tekerlerinin sinyalsiz sola doğru yöneldiğini fark ettiğim anda gaz kolunu kapattım ve geçip gitti ama ileride de düzgün sürmedi sinyalsiz şerit değişmeler vs. Bu durum gibi bir sürü erkek/kadın sürücü mevcut ama böyle üstte verdiğim örnekteki gibi kombo yapana daha gelmedim. Maalesef trafiğimizde araç ile telefon kullanan yok, Telefon ile araç kullanan çok. Keşke durum sadece oturuş pozisyonu farkındalığı olsa, Kontrolsüz yola atlayan mı istersiniz ilk önce çıkıp sonra kafayı çeviren mi? Uzunu açık gezenler, Ayna ayarı olmayanlar, Sinyalsiz atlayanlar/atlarken yolun yarısında sinyal verenler saymakla bitmez. Çok bilinçlenmemiz gerekiyor açıkçası.

Quad87
29 Ocak 2018, 11:48
Oturuş pozisyonu ile de başlasak sonuç almamız çok uzun zaman alacaktır. Sadece trafik için de değil hemen hemen her konuda bilinçlenmek lazım ama şuanda ki şartlar içinde imkansıza yakın. Tabi denemeyecek sabır kaldıysa hala, denemekten zarar gelmez.

Deadly Sto(R)m
29 Ocak 2018, 12:10
Barkın'dan arabada sürüş pozisyonu videosu.

https://www.youtube.com/watch?v=O-N5STlSZR4

Linki açana kadar Barkın'ın sadece motosiklet videosu çektiğini düşünüyordum. Bu konuda aydınlattığınız için teşekkürler.

EmirŞengezer
29 Ocak 2018, 13:08
Linki açana kadar Barkın'ın sadece motosiklet videosu çektiğini düşünüyordum. Bu konuda aydınlattığınız için teşekkürler.

Estağfurullah. Showmaxte yayınlanmış piston isimli programları youtube da mevcut.

sash_009
30 Ocak 2018, 23:27
Oturuş pozisyonu ile de başlasak sonuç almamız çok uzun zaman alacaktır. Sadece trafik için de değil hemen hemen her konuda bilinçlenmek lazım ama şuanda ki şartlar içinde imkansıza yakın. Tabi denemeyecek sabır kaldıysa hala, denemekten zarar gelmez.

Arkadaşlar ben %2 denilince mutlu oldum gerçekten. Demekki %2'ye ulaşabilmişim. Denemekten zarar gelmez lafı da çok güzel olmuş. Ama lütfen şunu demeyin; bunlar hiçbişey, bizim daha başka eksiklerimiz var. Yok abi böyle bişey. En küçük konuyu bile köşeye atmayın. Unutmayın beyin hücrelerden oluşur. Bu küçücük şeyler olmasa beyinsiz olurduk.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Hâlâ umudu olan insanları görmek, çok nostaljik geldi. Ne şerit doğru, ne sinyal kullanıyor, ne stop lambası düzgün..... Bu "ne" ler trafikten, sağlığa, eğitimden, bilmem nereye kadar uzar gider.
Sen diyosun koltuk ayarı������
Çok hoş, çok sevimli, çok sempatik. �� bu da bi diğer küçük şey

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:01 ----------

Bir de umuttan bahsedeyim o zaman.
Dahabugün yaşandı bu olay gözlerimin önünde. Uzaklardan bir ambulans sesi duydum. Yaya vaziyette yol kenarındayım. Önümdeki yol nispeten yoğun, karşılıklı ayrımsız bir yol. Aniden tam önümde karşılıklı iki şeritte de dolmuşların kenara çektiğini gördüm. Bildiğiniz katil dolmuş şoförleri var ya onlardan. Ve ilk başta yolcu indireceğini düşünürken ikisinin de arkalarında 4-5'er araba birikti. Bu sırada ambulans sireni de yaklaşmaya başladı. Hiç beklemiyordum ama bütün trafik hiç bir şekilde bir kere bile kornaya basmadan kenarda ambulansın geçmesini bekledi. Ambulans geçtikten sonra da kimse birbirini sollamaya kalkmadı. Dolmuşçular önde olacak şekilde rahat bir şekilde trafik akmaya devam etti.

Bu arada benim gerçekten bu ülkeden bir umudum veya beklentim yok. Sadece yaşadıklarımı anlayabilecek insanlarla paylaşmaya çalışıyorum. İnşallah doğru anlaşılıyorumdur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:11 ----------

Keşke durum sadece oturuş pozisyonu farkındalığı olsa, Kontrolsüz yola atlayan mı istersiniz ilk önce çıkıp sonra kafayı çeviren mi? Uzunu açık gezenler, Ayna ayarı olmayanlar, Sinyalsiz atlayanlar/atlarken yolun yarısında sinyal verenler saymakla bitmez. Çok bilinçlenmemiz gerekiyor açıkçası.

Hadi başlayın o zaman. Konuştuğunuz herkese aktarın burda anlattıklarımızı. Evet, bildiğiniz damlaya damlaya tribi bu. Komik değil bu konu ama bu konuyu yayabilmek komik bir şekilde çok kolay...