PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiddle 2 Çözülemeyen problem ( Destek lazım )

rollcycle
12 Ocak 2018, 14:57
Merhaba 2016 fiddle 2 125 cc motosiklet. Servis bakımlı 5.km gibi marş problem çıkarmaya başladı. Marş motoru çok zor dönüyordu zor çalışıyordu. Akü sandım değiştirdim olmadı. En sonunda hiç çalışmamaya başladı. Marşa bastığımda sadece sele altından çıt diye bir ses geliyordu. Yakın olduğum bir bölgede başka biryere götürdüm röleyi ( marş otomatiğini ) değiştirdiler. Bu sefer motor ilk marşta tık yapıyor ikinci marşta çalışıyor. stabil bu şekilde marşa ilk basıldığında tık ikinci basıldığında çalışıyor. Tavsiye ve önerileriniz varmı neden yapabilir bunu ?

berk_cglr
12 Ocak 2018, 15:00
marş motorun çortlamış olmasın yada marş rublesi

rollcycle
12 Ocak 2018, 15:06
marş motorun çortlamış olmasın yada marş rublesi

bilmiyorumki olabilir tabiki ama daha 6.000 km de motor. Şasi kablosundan yapma olasılığı varmıdır ?

twisten
12 Ocak 2018, 15:10
bilmiyorumki olabilir tabiki ama daha 6.000 km de motor. Şasi kablosundan yapma olasılığı varmıdır ?

Fikrim yok ama garantisi yok mu diye sorarım...

The Dude
12 Ocak 2018, 15:11
ismi aklıma gelmedi
marş grubunda ufak silindir bir parça var ve ucuz (gts250 için),
benzeri şekilde marş almama sorunu yaşamıştım,
o parça da arıza çıkmıştı.
ismi halen aklıma gelmedi.

rollcycle
12 Ocak 2018, 15:15
Fikrim yok ama garantisi yok mu diye sorarım...

garantisi yeni bitti :/

twisten
12 Ocak 2018, 15:16
garantisi yeni bitti :/

2018 yılına yeni girdik. Satın alma tarihi 2016 ocak mıydı ki :(

'-'
12 Ocak 2018, 15:29
https://www.youtube.com/watch?v=T2Gz2nJ_QV8

kdiner
12 Ocak 2018, 16:19
Merhaba 2016 fiddle 2 125 cc motosiklet. Servis bakımlı 5.km gibi marş problem çıkarmaya başladı. Marş motoru çok zor dönüyordu zor çalışıyordu. Akü sandım değiştirdim olmadı. En sonunda hiç çalışmamaya başladı. Marşa bastığımda sadece sele altından çıt diye bir ses geliyordu. Yakın olduğum bir bölgede başka biryere götürdüm röleyi ( marş otomatiğini ) değiştirdiler. Bu sefer motor ilk marşta tık yapıyor ikinci marşta çalışıyor. stabil bu şekilde marşa ilk basıldığında tık ikinci basıldığında çalışıyor. Tavsiye ve önerileriniz varmı neden yapabilir bunu ?

ok ile gösterilen parçaya bağlı kablo var söküp hafif zımpara atıp birde wd40 veya gres sürüp yerine takıp öyle deneyin.
https://www.kolayresim.com/images/2018/01/12/mars-motoru-komple-82479.jpg

rollcycle
12 Ocak 2018, 16:32
ok ile gösterilen parçaya bağlı kablo var söküp hafif zımpara atıp birde wd40 veya gres sürüp yerine takıp öyle deneyin.
https://www.kolayresim.com/images/2018/01/12/mars-motoru-komple-82479.jpg

sorun marş motoruna giden kablodamıdır ?

kdiner
12 Ocak 2018, 16:48
sorun marş motoruna giden kablodamıdır ?

marş motoru kablosu gevşek veya oksitlenme varsa marş otomatiği tık tık ses yapar, ya hafif temas alır çalışır yada motor tam akımı almadığı için çalışmaz, belki başka bir sorunda olabilir, siz mkabloyu bir kontrol edin.

MahmutBiner
12 Ocak 2018, 17:33
marş motoru kablosu gevşek veya oksitlenme varsa marş otomatiği tık tık ses yapar, ya hafif temas alır çalışır yada motor tam akımı almadığı için çalışmaz, belki başka bir sorunda olabilir, siz mkabloyu bir kontrol edin.

ama marş otomatiğinin değiştirince 2. kez marş bastığında çalışıyormuş. Bu biraz garip geldi banada.

extagon
12 Ocak 2018, 17:55
marş rublesinde sorun.

rollcycle
13 Ocak 2018, 08:50
Yeni bir gelişme oldu. Motor sıcakken çalıştırıp 5 dakika kullandıktan sonra stop edip tekrar çalıştırdığımda çok rahat şekilde çalışıyor. Tekrar soğuduğu zaman yine bir iki kez uğraştıktan sonra çalışmaya başlıyor. Rubleden böyle birşey yapabilir mi ?

Motor soğuk olduğunda marş motoru hiç dönmüyor. Bir iki kez marş düğmesine bastığımda tık tık diye ses geliyor 2 yada 3. denemeden sonra marş motoru dönmeye başlıyor ve çalışıyor !

MSMorkan
13 Ocak 2018, 08:59
Sabah başıma benzer bir olay geldi. Soğuk havadan olduğunu düşünüyorum. 1. i de çalışmadı 2 de tık diye bi ses geldi dönmedi 3 te çalıştı.

rollcycle
13 Ocak 2018, 09:47
Sabah başıma benzer bir olay geldi. Soğuk havadan olduğunu düşünüyorum. 1. i de çalışmadı 2 de tık diye bi ses geldi dönmedi 3 te çalıştı.

Problemi yaşadığınız motosiklet modeli neydi. Ben aküdür diye düşünmüştüm ama sanırım akü değil. Hava ayarı vs yaparmı diye düşünüyorum.

Junzoe
27 Mart 2021, 22:40
Hocam sorunu nasıl çözdünüz 2 yol geçmiş ama. Bendede aynı Fiddle 2’de sorun var. Akü değiştim 4 gün tek marşta gitti bugun hiç basmamaya başladı. Kickstart çalışıyor ama. El marşı bastığımda sele altından elektrik sesi gibi ses geliyor dıt diye ama marş motoru dönmüyor hiç.

ferhatkars
28 Mart 2021, 14:51
Hocam sorunu nasıl çözdünüz 2 yol geçmiş ama. Bendede aynı Fiddle 2’de sorun var. Akü değiştim 4 gün tek marşta gitti bugun hiç basmamaya başladı. Kickstart çalışıyor ama. El marşı bastığımda sele altından elektrik sesi gibi ses geliyor dıt diye ama marş motoru dönmüyor hiç.

motorunuzun şarjını ölçtürün... şarj değerleri normal mi?
13 v un üzerinde olmalı...
şarj ediyor ve akü dolu ise marş rölesini bulup 10 luk somunların olduğu yerleri bir tornavida ile birleştirin... ( linkteki parça...)
https://imgyukle.com/i/Ooyzgy
https://i.imgyukle.com/2021/03/28/Ooyzgy.jpg
yani iki taraf arasında iletken geçiş oluşturun... bu durumda, akü dolu ise marş motorunun dönmesi lazım...
gene dönmez ise marş motorunun kömürleri bitmiş demektir... ya yeni marş motoru yada kömürleri değiştirin...

sandıkçı
28 Mart 2021, 23:13

İstbuldaysanız Sevpa'ya gitmenizi öneririm.Bu tarz arızalarda tecrübeliler.

rollcycle
29 Mart 2021, 12:04

Problemi yaşayalı uzun zaman olmuştu doğrusu problem neydi diye çıkıp tekrar okumak durumunda kaldım :) 2015 yılında 0 aldığımız motosiklette yaşamıştık bu durumu. Zaten bundan başka hiçbir problem yaşamadık motosiklet hala ilk sahibi olarak bizde. Problem için çok usta gezdi motor en son vakit ayırıp motosikleti lifte kaldırarak kendim inceledim. Motosikletin şasi kablosunda seyrelme olduğunu gördüm. Yalnış hatırlamıyorsam motosikletin sağ tarafında ayaklığın orada biryerlerde bir kablo. Kablonun bağlantı yerinden çözüp kesip temizleyip tekrar yerine taktım daha doğrusu oraya sardım işte :) 2 yıldır banamısın demiyor tabi yine 3 4 ay kullanmadığımda haliyle akü çektiğinden zor çalışabiliyor ama ondada kick start yapıp devam ediyorum.

Uğraşmak istemiyorsanız eğer hala duruyorsa maslak oto sanayide işleyen motor yaşar ustaya götürün yarım saat içerisinde çözeceğinden şüphem yok.

artemis99
29 Mart 2021, 13:03
Sym için Kartal oto sanayide Altan motora giderdim hala oradaysa işinin ehlidir, tavsiye ederim.

Junzoe
31 Mart 2021, 00:30
Problemi yaşayalı uzun zaman olmuştu doğrusu problem neydi diye çıkıp tekrar okumak durumunda kaldım :) 2015 yılında 0 aldığımız motosiklette yaşamıştık bu durumu. Zaten bundan başka hiçbir problem yaşamadık motosiklet hala ilk sahibi olarak bizde. Problem için çok usta gezdi motor en son vakit ayırıp motosikleti lifte kaldırarak kendim inceledim. Motosikletin şasi kablosunda seyrelme olduğunu gördüm. Yalnış hatırlamıyorsam motosikletin sağ tarafında ayaklığın orada biryerlerde bir kablo. Kablonun bağlantı yerinden çözüp kesip temizleyip tekrar yerine taktım daha doğrusu oraya sardım işte :) 2 yıldır banamısın demiyor tabi yine 3 4 ay kullanmadığımda haliyle akü çektiğinden zor çalışabiliyor ama ondada kick start yapıp devam ediyorum.

Uğraşmak istemiyorsanız eğer hala duruyorsa maslak oto sanayide işleyen motor yaşar ustaya götürün yarım saat içerisinde çözeceğinden şüphem yok.

Teşekkür ederim cevabınız için. Dediğiniz gibi şasi kablolarıyla alakalı bir sorun olabilir çünkü kaza yapmıştım şasi yamulmuştu düzelttirdim sanayide. Ama benim sorunum sizinkinden biraz daha farklı açıkçası. Şöyle ki akü değiştirdim Varta akü aldım 4 gün tek marş çalıştı sonra el marşı çalışmamaya başladı ve uzunlar açıkken korna basmamayada başladı. Bugün kickstart yaptım farlar kapalı şekilde bi 20-25 km falan sürdüm motoru sonra motor kendini güzelce şarj etti ve tek marşta çalışmaya başladı tekrar. Benim sorunumun farla alakalı olduğunu düşünüyorum. Kaza yaptığımda ön farda kırılmıştı çok pahalı olduğu için yan sanayi far aldım. Sanayide farın içindeki ampülü usta yanlışıkla kırdı ve yenisini taktı. Belki güçlü bir ampül taktığı için akü'den çok fazla enerji çekiyor olabilir. Orijinal farımın içindeki ampül hala sağlam onu takacağım öyle deneyeceğim birde. Olmazsa dediğiniz gibi ustaya göstereceğim. Teşekkürler.