PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Harley Davidson Müdürü: Motosiklet pahalı değil, vergiler yüksek..

hachiko
10 Ocak 2018, 23:01
http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/590x332/5a55f241eb10bb1a6442ce69.jpg

Mithat ABAKAN/MANAVGAT(Antalya), (DHA) - HARLEY Davidson Ankara Genel Müdürü Levent Gürcan, motosikletler üzerinde çok ağır vergi yükü olduğunu belirterek, "Aslında motosikletler, pahalı değil. Türkiye için pahalı olması, vergi yükünden ileri geliyor. Markalar pahalı değil, vergiler yüksek" dedi.
Harley Davidson'ın Türkiye distribütörlerinden 'Endo Motors' tarafından Antalya'nın Manavgat ilçesindeki bir otelde, bayilere yönelik hizmet içi eğitim, 2017 yılının değerlendirilmesi ve 2018 hedeflerinin belirlenmesi amacıyla toplantı düzenlendi. Toplantıya katılan Endo Motors ve Harley Davidson Ankara'nın Genel Müdürü Levent Gürcan, dünyada bilinen markalar arasında ilk 10'da ve en önde olduklarını söyledi. Türkiye'de Harley Davidson ve motosiklet satışlarının çok düşük olduğunu kaydeden Gürcan, "Bu, sadece Harley Davidson olarak değil; motosiklet kültürü olarak da satışlar düşük seviyede. Bizim vergilerimizin de yüksekliği bunu iyice küçültüyor. Aslında motosikletler, pahalı değil. Türkiye için pahalı olması, vergi yükünden ileri geliyor. Markalar pahalı değil, maalesef vergiler yüksek. Şu anki vergi şartlarında, ABD'de satılan Harley Davidson'ın 2 katı fiyatına Türkiye'de satılıyor. Avrupa'dakinin yüzde 40 daha fazlasına satılıyor. Maalesef, ek vergiler de geldi. Bunlar da işi zorlaştırıyor. Rakam vermek gerekirse yılda 200- 300 motosiklet (Harley Davidson) satılıyor. Türkiye'deki toplam satış, ABD'ye gitmeyeyim; ama Avrupa'daki herhangi bir bayinin sattığı kadardır" dedi.

'MOTOSİKLETİN DEZAVANTAJI; ETRAFIMIZDA KAPORTAMIZ YOK'

Toplantıya katılan güvenli sürüş teknikleri ve eğitim uzmanı Halil Kılıç ise motosiklet kullanımının toplumdaki yerleşik kültür, aile yapısı ve sosyal statüyle ilgili olduğunu söyledi. Türkiye'de, motosiklet kazası oranının düşük olduğunu; ancak kazaya karışan aracın, motosiklet olması nedeniyle dikkat çektiğini belirten Kılıç, şöyle konuştu:
"Bu motosikletin spesifik olarak daha farklı bir araç olmasından kaynaklı, motosiklet kazaları çok fazla dikkati çektiği için böyle bir algı oluşuyor. 2016'da, Türkiye'de trafikte kaybettiğimiz can sayısı, 7 bin 300 kişi. Bir savaş gibi adeta. Bu 7 bin 300'den ne kadarı motosiklettir, orantıya vurduğumuz zaman çok daha az; ama genel anlamda trafikle ilgili sıkıntımız var. Motosikletin dezavantajı; etrafımızda bir kaportamız yok. Onun için bu kazaların içerisinde daha fazla zarar görme durumumuz var. Bütün bu can kaybının yaşandığı bir ortamda motosiklet binicilerinin kendilerini koruyabilmek, güvenli kılabilmek adına çok iyi birer binici olmaları gerekiyor."

Kaynak : Hürriyet

sadraf
10 Ocak 2018, 23:44
Senede 200 300 motosiklet satiyorlarmis harbi komik rakam. Adamda hakli oyle bir vergi sistemi var ki ureticiden daha cok getirisi var.

hokahey
10 Ocak 2018, 23:48
harley davidson'un hedef kitlesinde olmadığım için zerre miskal umrumda olmayan ahval.

patpop
10 Ocak 2018, 23:54
harley davidson'un hedef kitlesinde olmadığım için zerre miskal umrumda olmayan ahval.
+1 benden :)
Lakin vergiler gerçekten yüksek adam bundan bahsetmiş. 80 milyon insanın yaşadığı ülkede satılan motor sayısı komik geldiği kadar trajikomik de.

nyk
11 Ocak 2018, 01:13
karlarıda ona göre merak etmeyin kurtarıyordur dükkanı :)

vergi yükü cidden çok yüksek sadece alımdaki vergi değil, Harley'de küçük motor yok dolayısı ile mtvleride çok yüksek. en büyük şanssızlıkta 1200cc olan motoru aslında 1202cc yani 2cc yüzünden en yüksek vergi dilimine giriyor. Aslında bu sadece Harley için de geçerli değil cruiser motosikletlerin motor hacimleri hep yüksek bu da vergi dezavantıjını beraber getiriyor.

HAZZILHAR
11 Ocak 2018, 01:13

Sadece H-D'den bahsetmiyor yalnız. Tüm motosiklet markaları için konuşmuş.

O 200 motorun vergisiz fiyatı ne acaba? Tanesi kaça geliyor dükkan kirası, elektrik suyu servisi vs kurtarır mı ki? Acıdım adamlara vallahi :)

Yedek parça, aksesuar ve merchandise ürünleriyle kurtarıyorlar. Motosiklet satışıyla değil muhtemelen. Zaten az satış olduğundan kar marjını yüksek tutmak durumundalar. Bu da fiyatlara fazlasıyla yansıyor.

Benim asıl anlamadığım perakende satış rakamları daha yüksek olan markaların da H-D ile yarışırcasına bir fiyat politikası izlemesidir. Bence önce bunu kovalamak lazım. Sonra fiyatlar tekrar tartışılabilir.

EDIT: 2016 adetlerine net olarak ulaşamadım ama şunlar da 2015 adetleri. Bu tabloya göre Gilera ve MV Agusta dükkanı kapatmalı o halde. Ama bildiğim kadarıyla Moto Guzzi gibi onlara da İtalya sahip çıkıyor.

http://www.motosikletsitesi.com/2015-motosiklet-satis-rakamlari.html

EmirŞengezer
11 Ocak 2018, 09:32
-MEsleğiniz nedir?
-Harley Davidson Müdürüyüm.

Seko
11 Ocak 2018, 09:43
Tabi tabi tabi... Dolar 2 TL, Euro da 3 TL iken Indian Scout marka motor ABD'de 11000 $'a, Türkiye'de ise 22000 €'ya satılıyordu. Tıpkı 2 sene önce piyasaya ilk girdiğinde Hindistan'da 7500 TL olan Royal Enfield'ların bizde 7500 €'ya satılmaları gibi. Oturup tek tek araştırmadım ama aynı şeyi Harley Davidson'ın da yaptığına adım gibi eminim. Bu vergi safsatalarını kimse yemiyor artık. Vergiler yüksek ama o kadar da yüksek değil. Siz önce kafanızdaki İstanbullu, kazık yemeye müsait, hava atmayı seven genç iş adamı müşteri profilini bir sileceksiniz, bu ülkenin iş adamı, patron, Acun olmayan insanına göre fiyat ayarlaması yapacaksınız, ondan sonra vergileri konuşacaksınız. ABD'de önüne gelenin alabildiği motor bizde lüks oldu. Suç devlette ki sizin gibilerin bu şekilde anormal kâr marjıyla satış yapmasına izin veriyor (serbest piyasa denen pislik sistem). Ben olsam vergiden boğardım sizleri. Beter olun, kapatın gidin.

İhsan34
11 Ocak 2018, 09:45
+1 benden :)
Lakin vergiler gerçekten yüksek adam bundan bahsetmiş. 80 milyon insanın yaşadığı ülkede satılan motor sayısı komik geldiği kadar trajikomik de.

80 milyon motor almıyor belki ama yemiyor içmiyor borçlanıp araba alıyor. Arabası olan da neredeyse her yıl arabasını yeniliyor.
Yani biz motor değil araba delisiyiz.

asinank
11 Ocak 2018, 09:49
Yedek parça ve işçilikte ötv yok. Peki Harley Davidson yedek parça ve işçilik fiyatları neden yüksek???

nyk
11 Ocak 2018, 13:05
yalnız atladığınız bşr nokta var satış rakamları az olunca kar payı çok olmak zorunda yılda 200 300 motor satan adam nasıl para kazanacak yoksa. dükkan masrafları çalışan ücretleri vs düşüp yinede kar edecek ki adam bu işi yapsın. sonuçta para kazanmak için iş yapıyor adam

watercolours
11 Ocak 2018, 13:39
Satış az olduğu için kar payı artmak zorunda. Doğru. Ama kar payını azaltabilirse satışını da arttırabilir.
Harley Türkiye fiyatlarını ABD ile değil de Avrupa ile kıyaslamak daha mantıklı. Çünkü motorlar Avrupa'ya da Japonya veya ABD'den geliyor. Japon motorların Avrupa ve Türkiye fiyatına bakarsanız sanırım %20-25 bir fark mevcut. Aynı fark Harley'de de mevcutsa o zaman sorun yok.

voljjn
11 Ocak 2018, 21:59
Burada reyzike binipte beni ilgilendirmiyor diyen arkadaşlar var ya, hah işte tam olarak bu zihniyet yüzünden bu durumdayız. Beter olun.

F54
11 Ocak 2018, 22:04
vergilerin yüksek olduğunu biz biliyoruz da işte bunu anlamayan %50.6 var...
gelde bunlara anlat bu yüksek vergileri...

zabuzaretta
11 Ocak 2018, 22:34
Dandik motosikletlerinizi ve markanızı zengin züppelere satacak şekilde pazar oluşturdunuz, ya ne olacağdı?

"Ühü ühü yılda 300 motoysiklet satamıyoyuz ağbi ühü... :("

GEÇİNİZ.

-Black-
11 Ocak 2018, 22:56
gönül isterdi ki geniş geniş alabilelim fakat olmuyor işte.

senede 200 motor için dükkan mı beklenir zaten, kapatın gitsin mk! ne diye serzenişte bulunuyorsunuz ki?
Serzenişte bulunulan şeyi doğru anlarsak...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:42 ----------

Yedek parça ve işçilikte ötv yok. Peki Harley Davidson yedek parça ve işçilik fiyatları neden yüksek???

Yedek parça da elbette var :)
(Gümrük kaynaklı, dolaylı vergi ve masraflar)

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:46 ----------

Burada reyzike binipte beni ilgilendirmiyor diyen arkadaşlar var ya, hah işte tam olarak bu zihniyet yüzünden bu durumdayız. Beter olun.

Durum gerçekten içler acısı. Nispeten daha yüksek kültür ve donanıma sahip olduğuna inandığım motosiklet kullanıcılarından dahi bu tür yorumları duymak, insanı daha da karamsarlığa sürüklüyor.
Ya foruma takılanları bu kültürden uzak, lâf olsun diye takılan kişiler olarak görmek lazım, ya da; gerçekten de durum buysa ...
Denedim ama cümlenin sonunu getiremedim. Herşeye rağmen, insanın dili varmıyor.

hasmet
11 Ocak 2018, 23:04
Satış az olduğu için kar payı artmak zorunda. Doğru. Ama kar payını azaltabilirse satışını da arttırabilir.
Bunun için ekonominin iyi ve alım gücünün yüksek olması lazım. Yoksa indirim, yeterince satış getirmez ve zarar edersiniz.

Bir başka deyişle, birim motosikletten elde edilecek kârdan yapılan fedakarlığın, satış artışı olarak geri dönmesi lazım. Bunun için de "az daha ucuz olsa alırdım" diyecek çok sayıda müşteri lazım.

hokahey
11 Ocak 2018, 23:07
arkadaşlar demek istediğim, bu harley davidson satan şirketin müşteri portföyü gelir düzeyi oldukça yüksek bireylerden oluşmakta. gelir düzeyi yüksek olan insan vergiye falan bakmaz, alır geçer. dolayısıyla burada yüksek vergilerden şikayet etmek abesle iştigal.

ha mesela yamaha, honda, bajaj ceo'ları yüksek vergilerden şikayet etse bir nebze anlarım.

hachiko
11 Ocak 2018, 23:10
arkadaşlar demek istediğim, bu harley davidson satan şirketin müşteri portföyü gelir düzeyi oldukça yüksek bireylerden oluşmakta. gelir düzeyi yüksek olan insan vergiye falan bakmaz, alır geçer. dolayısıyla burada yüksek vergilerden şikayet etmek abesle iştigal.

ha mesela yamaha, honda, bajaj ceo'ları yüksek vergilerden şikayet etse bir nebze anlarım.

Ama bunlar bile şikayetçi ise taban diye tabir ettiğimiz insanları siz düşünün.

hokahey
11 Ocak 2018, 23:18
Ama bunlar bile şikayetçi ise taban diye tabir ettiğimiz insanları siz düşünün.

haklısın, biz ne yapak? ölek mi?

örnek veriyorum, adamın parası çok, 4 milyon liraya lüks bir araba alıyor. vergi falan tınne yani umrunda bile olmaz.

hachiko
11 Ocak 2018, 23:20
haklısın, biz ne yapak? ölek mi?

örnek veriyorum, adamın parası çok, 4 milyon liraya lüks bir araba alıyor. vergi falan tınne yani umrunda bile olmaz.

Tabiki ama bir de şöyle düşünmek gerekirse malum bakıyorsun vergi aflarını bunların ödemediği vergiyi biz ödüyoruz..

Ya aslında tek doğrumuz yok..

eminkurtoglu
08 Nisan 2018, 23:40
vergilerin yanında bir de kur dezavantajı da artık gündemimizde her geçen gün buna alışmaya başlıyoruz. Bütçeyi genişletemedikçe, düşük fiyatlı modellere bakıyoruz. Pazar payında bunlar etkili oluyor. Harley Davidson'lara ön yargılıydım. Kendim harley ruhundan uzak bir motosiklet kullansam da. Cumartesi-Pazar günü Maslak Bosphorus HD'de gerçekleşen Freedom Tour etkinliğinde Streed Rod kullanma şansım oldu. Beklentimin üzerinde, keyifli bir motosiklet olduğunu söyleyebilirim. Giriş seviyesi Street Rod alır mıyım almam muhtemelen ama Sportster Iron 883'ler denenebilir.

Harley Davidson'ın hissettirdikleri hakkında kısa yazıma göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. (https://blogviraj.wordpress.com/2018/04/08/harley-davidson-street-rod/)

istanbu_gezg
09 Nisan 2018, 00:56
harley davidson kime hizmet ediyorsun vergileri bahane ederek hükümeti eleştirmek ....

eyyyy harley deyvitsonn amacın motor satmakmı hükümeti eleştirmekmi harleyyyy zaten amerikannn şirketiiii abd şirketine para kaptırmıyoruzzzz

ben kymco aldım çünkü türk malı sizin gibi coni lerin kumandası değilizzz eyyyyyyy harleyyyy

Jeeztro
09 Nisan 2018, 09:41

böyle böyle geriye doğru gidiyoruz zaten.

bugün harley, yarın alkol, ertesi gün benzin. birisi benzin almıyorum banane der, diğeri harley beni ilgilendirmez der. hoş değil.

yusufkalaz
09 Nisan 2018, 09:53
Şuna baksanıza bir ya sen bir devletsin bit ürün var bunu dışarıdan getiriyorsun.
10$ a zaten paran kıymetsiz 40₺ oluyor. Buna satanlar getirenler 50₺ diyor. Sende buna 100₺ vergi koyuyorsun. Üreten vr satandan fazla kazanıyorsun.
100÷40=2,5 Adam üretenin 2 katından fazla kazanıyor niye kendini kasıp üretsin bu daha karlı.
Yılardır niye üretmek yerine getirdiklerini anlıyorum.Sonçda uçak, helikopter, tank yapabilen ülke 2 tekeri bir araya mı getiremiyecek?

_chaotic_
09 Nisan 2018, 10:08
hayır hayır, harley pahalı. vergiler hiç yüksek olur mu? vergiler çok düşük. bence daha da artsın şöyle şanımıza yakışır olsun.

mesela %2023 olsun.

ashes35
09 Nisan 2018, 10:14
Bu kivamda bir aciklama olmus :)
http://3.bp.blogspot.com/-alIU5mU-qcY/UrXZf3M1wAI/AAAAAAAAA3c/tZjGF1at2kE/s1600/1507696_10152021033124718_1363498589_n.jpg

mombohunter
09 Nisan 2018, 10:53
Kral çıplak

polo34
09 Nisan 2018, 11:06
burada kendini itilmiş, dışlanmış, aşağıda gören arkadaşlar var :) çok ilginç, servet düşmanı gibiler sanki :) ayrıca bir takım arkadaşlar neyin kafasını yaşıyor diye meraktayım, muhtemelen ergenler ya da 25 yaş altı kesin:)

müdür diyor amerikanın iki katı, avrupadan %40 daha fazla fiyat vergilerden çıkıyor, öncelikle şurada anlaşalım, ülkemizde vergiler az mı? adam yalan mı söylüyor? diğer satılan motorlarda durum tam tersi mi? ülkemiz ucuzluk cenneti mi? döviz kuru-yakıt tayland gibi onlarca yıldır sabit mi?

Ergün Er.
09 Nisan 2018, 14:37
Motosikletini geçtik , daha Harley'in botunu alıp giyemeyen bir dünya insan var ondada mı vergi yüksek müdür bey?

RoofRoof
09 Nisan 2018, 14:49
Motosikletini geçtik , daha Harley'in botunu alıp giyemeyen bir dünya insan var ondada mı vergi yüksek müdür bey?

Bu arkadaş kör herhalde yoksa bu kadar da açıyla olaylara yaklaşması normal değil.

Ergün Er.
09 Nisan 2018, 15:08
Bu arkadaş kör herhalde yoksa bu kadar da açıyla olaylara yaklaşması normal değil.

Yazdığımı başka taraflara çekmeniz gerekmez.. Açımın ucu size dokundu sanırım ? Hemen Atladınız.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:55 ----------

hayır hayır, harley pahalı. vergiler hiç yüksek olur mu? vergiler çok düşük. bence daha da artsın şöyle şanımıza yakışır olsun.

mesela %2023 olsun.

Örneğin ''1999 model'' bir Heritage Springer 60 Bin TL olabiliyor . Bunlar hep vergiden , yoksa Harley çok ucuz çookk.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:01 ----------

burada kendini itilmiş, dışlanmış, aşağıda gören arkadaşlar var :) çok ilginç, servet düşmanı gibiler sanki :) ayrıca bir takım arkadaşlar neyin kafasını yaşıyor diye meraktayım, muhtemelen ergenler ya da 25 yaş altı kesin:)

müdür diyor amerikanın iki katı, avrupadan %40 daha fazla fiyat vergilerden çıkıyor, öncelikle şurada anlaşalım, ülkemizde vergiler az mı? adam yalan mı söylüyor? diğer satılan motorlarda durum tam tersi mi? ülkemiz ucuzluk cenneti mi? döviz kuru-yakıt tayland gibi onlarca yıldır sabit mi?

Türkiye'de motorlu taşıtların ıvır zıvır vergisi yüksek doğru , peki sizce diğer markalar düşünüldüğünde, Harley ucuz bir marka mı? Yazanlar bundan da bahsetmek istemiş , bu kadar anlaşılamayan olay ne ki sizin için? Harley'e ucuz , vergilere yüksek demekle - Harley pahalı , vergiler düşük demek aynı kafa.. Bu şekilde ergenlerden üstün olmuyorsunuz maalesef..

RoofRoof
09 Nisan 2018, 15:15
Yazdığımı başka taraflara çekmeniz gerekmez.. Açımın ucu size dokundu sanırım ? Hemen Atladınız.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:55 ----------

Örneğin ''1999 model'' bir Heritage Springer 60 Bin TL olabiliyor . Bunlar hep vergiden , yoksa Harley çok ucuz çookk.

Açıklayayım dostum. Harley'in tüm gelirleri motor satışından değil. Pazar payının yaklaşık %10'u böyle giysi vs satışlarından oluyor. Amazon'dan bak ortalama bi Harley botu 100 dolar ki çoğu zaman fazlası. Ardından da boynerdeki satış fiyatlarına bak. Dolar kurunu düşününce fiyatları gayet makul hatta yerine göre ucuz bile. Amerika'da bile Harley'ler ucuz motorlar olarak düşünülmüyor. Ortalama bi Japon motordan her türlü pahalilar. Türkiye'deki vergi ıvır zıvır eklenince bu uçurum daha da büyüyor. Şimdi sen suçu oraya buraya atmaya çalışarak birilerini boşuna aklamaya çalışma. Neyi savunuyorsun onu da anlamıyorum. 100.000 Tlden giren üst model bi araç vergilerle 400.000 oluyor burada suç bu arabayı getirenin mi oluyor?

hasmet
09 Nisan 2018, 15:34
Yandaş arkadaşlar, gerçekleri es geçip ayrıntıya odaklanınca göze batıyor, tepki alıyorsunuz. Hem vergileri savunuyor pozisyonuna düşüyorsunuz. Dış güçler vs. üzerinden oynamanız daha makul olur bence, naçizane. Hem bakın ABD malı.

Trollerimiz bile başarısız. Nasıl ileri gidicez biz?

bursagsli
09 Nisan 2018, 15:37
Bir araba yada motor 50 bin TL ye gümrükten geçirip 100 bin TL ye sattıkları halde her yer araba. Artık sokaklarda bile karşılıklı park ediyorlar. Bir de bunların daha ucuza satıldığını düşünsene her yer arabadan motordan geçilmez. Bir de bizim milletin aldığı arabayı yada motoru 3 yıl binmeden satıp daha üst model alması var.

Ergün Er.
09 Nisan 2018, 15:41
Açıklayayım dostum. Harley'in tüm gelirleri motor satışından değil. Pazar payının yaklaşık %10'u böyle giysi vs satışlarından oluyor. Amazon'dan bak ortalama bi Harley botu 100 dolar ki çoğu zaman fazlası. Ardından da boynerdeki satış fiyatlarına bak. Dolar kurunu düşününce fiyatları gayet makul hatta yerine göre ucuz bile. Amerika'da bile Harley'ler ucuz motorlar olarak düşünülmüyor. Ortalama bi Japon motordan her türlü pahalilar. Türkiye'deki vergi ıvır zıvır eklenince bu uçurum daha da büyüyor. Şimdi sen suçu oraya buraya atmaya çalışarak birilerini boşuna aklamaya çalışma. Neyi savunuyorsun onu da anlamıyorum. 100.000 Tlden giren üst model bi araç vergilerle 400.000 oluyor burada suç bu arabayı getirenin mi oluyor?

Madem konu Harley , Chopper /Cruiser tarzını ele alalım , neden 2016 model 1100-1300 cc arası ikinci el bir Harley , yine aynı CC 2018 sıfır km. Ducati veya Triumph 'dan daha pahalı ? Bunlara gümrük ve sonrası aynı vergiler ve vergi oranları uygulanmıyor mu? Bir de buna açıklık getirebilirseniz anlaşacağız gibi.

RoofRoof
09 Nisan 2018, 15:57
Madem konu Harley , Chopper /Cruiser tarzını ele alalım , neden 2016 model 1100-1300 cc arası ikinci el bir Harley , yine aynı CC 2018 sıfır km. Ducati veya Triumph 'dan daha pahalı ? Bunlara gümrük ve sonrası aynı vergiler ve vergi oranları uygulanmıyor mu? Bir de buna açıklık getirebilirseniz anlaşacağız gibi.

Kardeşim sen niye anlamamakta ısrar ediyorsun Harley'ler ucuz değil zaten diğer motorlara göre. Ama vergilerde binince normal bi motorun 2 katı fiyatta oluyorlar.

The Dude
09 Nisan 2018, 16:05
Kardeşim sen niye anlamamakta ısrar ediyorsun Harley'ler ucuz değil zaten diğer motorlara göre. Ama vergilerde binince normal bi motorun 2 katı fiyatta oluyorlar.

sen neden anlatmakta ısrar ediyorsun ?

Ergün Er.
09 Nisan 2018, 16:24

Yukarıda yazmışım ; ''- Türkiye'de motorlu taşıtların ıvır zıvır vergisi yüksek doğru , peki sizce diğer markalar düşünüldüğünde, Harley ucuz bir marka mı?''

Bu soru cümleme istinaden , kim anlamamakta ısrar etmiş ? Değerlendirmesini gerçekten anlayarak okuyan arkadaşlara bırakıyorum..

hachiko
09 Nisan 2018, 16:25
sen neden anlatmakta ısrar ediyorsun ?

Sizler niye anlatışmakta ısrar ediyorsunuz :D

Seko
09 Nisan 2018, 16:29
Arkadaşlar vergi yüksek ama bazı markalarda fiyatların bu kadar yüksek olmasının sebebi vergi değil. Bodrum'da 50 TL'ye lahmacun satan adamın yaptığını yapıyorlar. Tekrar Royal Enfield örneği vereceğim. Bu motorun Hindistan fiyatı Dominar ile aynı. Bizde tüm vergiler aynı olmasına ve aynı ülkeden gelmesine rağmen Dominar'ın 1.5 katından fazla fiyat koymuşlar. Normal değil bu. Ha, satabiliyor mu ? Satamıyor.

Harley ise Harley olduğu için satıyor.

ashes35
09 Nisan 2018, 16:33
Ülkemiz vergi cenneti 😜. Arabadan örnek vereyim bir Honda Civic Hb ile Type-r arasında Amerika’da 5-6 bin dolar oynarken ülkemizde ki fark çılgın atmakta(şu anki kurla yaklaşık 40000 dolar) bu parayla Amerika da 2 adet daha civic hb alınabiliyor. Harley güzel motor ama öyle veya böyle bu memleketteki orta gelirliye(3-10k maaş alan kesim)hitap edemiyor. Zaten satış rakamları da aynı şeyi söylemekte. Diğer yandan arabaları da vergi manyağı yaptılar geçtiğimiz senelerde ama satış rakamları gayet aynı duruyor. Demek ki aç kalmak arabasız kalmak kadar önemli değil bu memlekette...

polo34
09 Nisan 2018, 17:40
Yukarıda yazmışım ; ''- Türkiye'de motorlu taşıtların ıvır zıvır vergisi yüksek doğru , peki sizce diğer markalar düşünüldüğünde, Harley ucuz bir marka mı?''

Bu soru cümleme istinaden , kim anlamamakta ısrar etmiş ? Değerlendirmesini gerçekten anlayarak okuyan arkadaşlara bırakıyorum..

dediler ya harley menbağında bile japonlardan pahalı, markanın ederi sizin kendi düşünceniz, en cahil insan bile her gördüğü cruiser chopper'a bu harley mi, harleye bak diyor, bu imajı elde etmek kolay mı? bu imajın ticari değeri neden diğerleri ile aynı olsun? bugün arabalarda bir sürü kalburüstü marka var, hepsinin fiyatı abartı, yani aynı donanıma sahip olmaları aynı fiyata satılacakları anlamına gelmiyor, bunu anlamanız lazım :)

hokahey
09 Nisan 2018, 17:52
linç yemeyi göze alma mode on:

harley alan bir zahmet hayvan gibi vergisini de ödesin be kardeşim, onu da biz mi ödeyelim? binmesin o zaman harley'e!!!

mode off

The Dude
10 Nisan 2018, 11:41
Sizler niye anlatışmakta ısrar ediyorsunuz :D
atışmak değil hacıko,
daha çok fikir alışverişi diyelim,
farklı bakış açıları bireyin kişisel gelişiminde önemli etkenlerdendir,
dünyasını zenginleştirir.

teori bu ve fakat pratiğe gelindiğinde öyle olmuyor,
farklı fikir sahibinin yetkinliği olmayınca bireysel gelişimden ziyade bireysel durgunlaşma ya da geriye gidiş oluyor,
bilgi kullanılmadığı ve işlenmediği sürece paslanıyor ve unutuluyor.

zaman içerisinde kültürel, ekonomik, sosyal bozulmalar daha doğrusu takkenin düşmesi sonucu farklı fikirde olanların dikkate alınacak argümanları kalmadı.
dikkatinizi çekti ise birer birer de kayboldular,
zira tutunacak bir şey yok.

son durum ortada,
cevap vermeye değmeyecek argümanlar,
dikkate alınmaya değmeyecek oyuncular,
vs vs vs ...

kabul edilebilir bir argüman ortaya koyabilecek herkes ile fikir alışverişi yapmak isterim,
paslanıyoruz.