PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsikletim vitese atınca durmadan gidiyor

baykusokan
10 Ocak 2018, 18:53
Arkadaşlar pulsar ns 160 sahibiyim bugün motoru ilk defa yıkamaya verdim ve ardından zincirlerini yağlattım.Motoru aldığım gibi direk eve geldim fakat sonra farkettimki motoru birinci vitese atıyorum kalktıktan sonra gaz vermeden durmadan gidiyor 8-10 km arasında.Debriyajı çektiğim zaman yavaşlıyor devir 1.5-1-7 gibi kalıyor debriyajı tekrar salıyorum gaz vermeden motor 2k devirde sabit gitmeye başlıyor arkadaşlar yardım edin şuana kadar bu motor gaz vermeden bile hareket etmezdi acaba yıkamada elektronik birşeylerimi arızalanmış olabilir yoksa zincirler yağlı olduğu içinmi böyle oluyor.Motoru durdurup arka lastiği boşa alıyorum başlatıp bire atıp bırakınca yüksek cc li motorlar gibi hatta daha hızlı biçimde lastik gitmeye devam ediyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

pea
10 Ocak 2018, 18:57
Sorun nerede ben anlamadım.
Motorun rölantide gidecek gücü var ve sorun ediyorsunuz.

Boşta gidiyor, debriyaj çekiliyken gidiyor deseniz anlarım ama vitesteyken motor gidiyor diye bir sorun olmaz.

baykusokan
10 Ocak 2018, 19:01
Ama daha önce motoru kaldırmak için azda olsa gaz vermek gerekti sonra giderek yavaşlardı bi 15 saniye gidip stop etcek hale gelirdi sizce napmalıyım böyle kullanayammı/
Sorun daha önce motor vitesteyken gaz vermeden gitmiyordu az ilerleyip duruyordu şimdi durmadna gidiyor 8 km sabit frene dokuyorum az az ama yine hız yavaşlayınca 8 , 10 km ye çıkıyor

Ekarademir
10 Ocak 2018, 19:05
Yani rölanti mi yükseldi?

Dizel araba gibi olmuş işte. Gaza basmadan gidebiliyorsun. :)

baykusokan
10 Ocak 2018, 19:08
Evet rölanti yükseldi sizce napmalıyım servise götüreyimmi

Ekarademir
10 Ocak 2018, 19:19
Enjeksiyonlu mu karbüratörlü mü

burakrak
10 Ocak 2018, 19:20
Yıkarken bir yere su kaçmış sanırım ama boştayken değil de vitesteyken yükselmesi ilginç

baykusokan
10 Ocak 2018, 19:26
Full enjeksiyonlu yazıyor , su kaçmış olsa desek napmam gereklir bi süre çalışır vaziyette bıraktım değişiklik yok.

BLUERAY
10 Ocak 2018, 19:32
Bahsettiğiniz problem deriyaj telinin ayarının bozulmasından yani kavrama noktasının minim olması gereken yerden de daha alta düştüğünü gösterir. Debriyajı çektiğiniz zaman öyle bir noktaya gelmiş ki motor normal rolantisine düşüyor yanı ayırmayı yapıyor ama azıcık bırakınca hali ile motor yüke biniyor ve devir de sizin ivmeniz sonucu yükseliyor. Motor frenindeki devir yükselmesi gibi. Debriyaj telini ve kavrama noktas ayarını kontrol ediniz. Benim bildiğim kadarı ile debriyaj düşük ve orta segmentli viteslii motorlarda tamamen mekanik bir unsurdur. Kurulama esnasında hunharca bir hareket ayar vidasını yerinden oynatmış olabililr. Belkide ayar zaten o kıvamdaydı ama ayar vidasının dişleri pabuca takılmıştır, sizde o şekilde kullanmaktaydınız ve basınçlı su yada kurulama esnasında tık etti yerine oturdu, oturması da ayarı bozdu. zincir ile hiçbir ilgisi yok. Nacizane tavsiyem motorunuzu kendini yıkayınız, zinciri kendiniz temizleyiniz. Zaman yok derseniz en azından başında durunuz. Debriyaj kavrama ayarını yapmak size 12-13 no açık ağız anahtar ve yaklaşık 10 dakikaya mal olur.

baykusokan
10 Ocak 2018, 19:34
Çok sağolun , bu işten pek anlamıyorum o zaman en iyisi yetkili servise götürmek

RoofRoof
10 Ocak 2018, 21:32
Çok sağolun , bu işten pek anlamıyorum o zaman en iyisi yetkili servise götürmek

Ne servisi dostum.Debriyajın yanında ayarı vardır onla oyna biraz bulursun.Boşuna 5-10 Tl verme.

pea
10 Ocak 2018, 21:35
@BLUERAY
Arkadaş debriyajı sıkınca duruyor, bırakınca(kavrayınca) gidiyor demiş. Tel ayarıyla alakası yok.

Belki de yıkamadan önce frenler sürtüyordu, yıkanınca geçti.

Loeb
10 Ocak 2018, 21:39
arkadaşlar noluyor ya :))

burada sorun var mı ve debriyajla ne ilgisini var cidden anlamadım ben :)

BLUERAY
10 Ocak 2018, 21:54
Hadi canım sende olurmu öyle şey hiç....

Şimdi debriyajı çekince motor hızını kaybedip duruyor mu...? Ve bırakınca ilerliyor mu yani kavrama noktasında...

Bi yaşıma daha girdim...

Fren sürter, sağda solda sürter.. fren bu.. o kadar sürttükten sonrada bi yıkanması da beklenen hadisedir... Onu karıştırma..

Loeb
10 Ocak 2018, 22:02
Hadi canım sende olurmu öyle şey hiç....

Şimdi debriyajı çekince motor hızını kaybedip duruyor mu...? Ve bırakınca ilerliyor mu yani kavrama noktasında...

Bi yaşıma daha girdim...

Fren sürter, sağda solda sürter.. fren bu.. o kadar sürttükten sonrada bi yıkanması da beklenen hadisedir... Onu karıştırma..

hehe debriyajı çekince motor hızlanır bilakis bunu herkes bilir :)

yanlış olmasın gördüm ve arttırıyorum :)

not:oha yanlış görmüşüm pea ye atıfta bulunmuşun galiba.. ama adam yazdığında haklı.. yanlış yonlendiriyorsunuz

Sj's
10 Ocak 2018, 22:02
Motosikletine motorsiklet dedigin icin yapiyordur bunu. Problem yok motosikletim dediginde duzelir.

BLUERAY
10 Ocak 2018, 22:17
Sev onu sev... sev sakinleşir.

Üstad bak o motorlarda debriyaj sensoru diye bişey yok, herhangi bir elektriksel arıza doğruda bu durumu etkilemez, zinciri yağlaman ile de arasında hiçbir alaka yok. Sen debriyaj tel ayarına baktır. Ama bu işlemi yaptırıken gözünü dört aç ustayı iyi takip et. Bir defa yaptırıp 10 tl verirsin yarın daha büyük motora ayar için 30 tl vermez, olayı çözersin. Anladın sen beni..

Diğer arkadaşlara yazdıklarım latifedir, hoş sohbet olsun. Muhabbet iyidir...:)

ozan1991
10 Ocak 2018, 22:28
Ben kursun motorunda bajaj ns150 idi gaz vermeden 8 çizdim bi kere kavrama noktasında tutunca yavaştan gidiyor zaten kendi motorumda hareketleniyor bazen ışıklarda filan gaz vermeden kafayı kaldırıyor güzel bişey bence bu bi sorunu yoksa

shruikan
10 Ocak 2018, 22:46
normal bu hali değil mi zaten?

baykusokan
10 Ocak 2018, 23:00
Bu daha ilk motorum ve motor hakkında mekanik vs hiçbirbilgim yok o yüzden dediğiniz gibi bi usta yapsın bakalım nasıl oluyormuş öğreneyim (tabi sorun bundan kaynaklanıyorsa) ilerde benzer problem alırsam kendim yapabilirim belki.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:58 ----------

normal bu hali değil mi zaten?

Daha öncesinde hiç dikkat etmemiştim ama böyle olsaydı farkına varırdım elbet.Motor gaz vermediğim zaman yavaştan yavaşlayıp stop etme noktaına geliyordu şimdi ise az yukarı eğim olsa bile gidiyor motor 5 dakika boyunca denedim.Hafif fren yapıp hızı 3-4 km lere düşürdüğümde ise debriyaja hiç ellememiş olsam bile tıpkı çekip bırakır hani o kavrama noktasına getirir gibi motor ototmatik kendini topluyor anlamadım :D

bozok_54
11 Ocak 2018, 04:56
havalar sogudu. enjeksiyonlu motor kendi devir araligini stop etmeyecek sekilde ayarlar. motorunun rolanti devrinin yuksek olmasinin bir ihtimali de soğuk havalar olma ihtimali yüksek.

matrax33
11 Ocak 2018, 05:41
hayret... benimkine de gaz verince eksozdan ses geliyor.

Mertcan39
11 Ocak 2018, 08:43
benim drift bile 1 le yarım debriyaj kalkıp gidiyor

MSMorkan
11 Ocak 2018, 08:53
Bak sana tavsiyem elletme motoru. Motorunda bir şey yok. Motordan da anlamıyorsun adam kötü niyetliyse: "bunun g.tüne su kaçmış 250 lira sıkışmış" der kazıklar seni. Bir sıkıntı yok olması gerekeni yapıyor motorun. İstersen akşam benim cbfle video çekiyim. O da viteste iken gazsız fıtı fıtı gider. Ama bi eğim oldu mu stop eder tabi.

Sana tavsiyem araba veya motosikletde hareketi, aktarma, güç organlarını anlatan animasyonlar var. Onları izle youtubedan

nat675
11 Ocak 2018, 13:45
2017 Ns200 motorumda rölanti sabit 1,5K herzaman. Ama orta sehpadayken vitese atıp debriyajı bıraktığımda 2K devirde çeviriyor motoru. Debriyajı çekince tekrar 1,5K oluyor. Ama bunu sadece orta sehpadayken ve vitesteyken yapıyor.

Orta sehpada müşür falan var sanırım tam bilmiyorum.

Senin motosiklette bu şekikdeyse ve orta sehpada olduğunu düşündüğüm müşüre su kaçtıysa sehpayı açık olarak algılıyor olabilir o yüzdende vitese attığında rölantisi yükseliyor olabilir.

Fikir yürüttüm sadece. Saçmalamışta olabilirim. Belki benim motorda bozuktur. :)

serconline
11 Ocak 2018, 13:56
Debriyaja basılı vaziyette rolanti kaç devirde ?

Eğer 1500 devirden yukarıdaysa normaldir gitmesi ama 1500devirdeyse bilemeyeceğimmm

Uğur
11 Ocak 2018, 15:13
Debriyajı çektiğim zaman yavaşlıyor devir 1.5-1-7 gibi kalıyor debriyajı tekrar salıyorum gaz vermeden motor 2k devirde sabit gitmeye .

Sorun yok motosikletinizde.

baykusokan
11 Ocak 2018, 16:09
Yardımlarınız için teşekküler bugün tam performans kullandım motor bir değişiklik yoktu debriyaj kısmınıda internetten bakıp kendim birşeyler yapmayı denedim sonra bıraktım öyle bakalım biraz böyle kullanayım bir sıkıntı olmazsa götürmeye gerek yok heralde servise.