PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soğuk havalarda motosiklet stop

frankestayn1
08 Ocak 2018, 17:41
Arkadaşlar geçen motor bakmaya gittim motoru çok çalıştırmamış arkadaş hava da 10 derece falandı motor hemen çalışmadı ve bi kaç defa giderken stop etti soğuktan mı bu? Acemi olduğum için pek bilgim yok.

sadraf
08 Ocak 2018, 17:45
karbüratörlüyse normal, akü zayıflamış olabilir, hava ayarı gerekebilir olur da olur her şey olur

frankestayn1
08 Ocak 2018, 21:10
Güncel......

extagon
08 Ocak 2018, 22:12
subap ayarı gerekiyor.

frankestayn1
09 Ocak 2018, 07:19
Nasıl yapılır ki

MSMorkan
09 Ocak 2018, 10:49
Servise/iyi ustaya götür yaptır hava/sübap ayarını

Tundzhay
09 Ocak 2018, 13:55
sabah benim cbf hemen çalışıyor ama soğuktan spot ediyor. o yüzden önce biraz ısıtıyorum motoru ufak ufak ara gaz vererek. ısınınc ada stop etmiyor.
yazın ise böyle bişeye gerek kalmıyor

Thracian
09 Ocak 2018, 14:04
Hava sıcaklığına göre hava-benzin ve rolanti ayarı yapmakta fayda var.Enjeksiyon motorlar rolantiyi ve jigleyi kendileri otomatik ayarlıyorlar ama karbüratörlü motorlarda bir süre jigle ile çalıştırıp motoru ısıtmak lazım.Uzun süreden beri motosiklet yatıyorsa bunların dışında zor marş basıyorsa akü zayıflamış olabilir,çok beklemekten benzindeki çeşitli pislik su dibe çökmüş olabilir.

ilker_41
10 Ocak 2018, 18:19
karbıratörlüyse stop etmesi normal iyi bir ustaya göstermek en iyisi olacak.

bursagsli
10 Ocak 2018, 20:09
Tek sorun karbüratör ayarı. Motor karbüratörlü olduğu için kışın soğukta çalıştırmak epey zor oluyor. Bunun için kışın ayrı yazın ayrı karbüratör ayarı yaptırırsan rahat çalışır

emremm
10 Ocak 2018, 20:14
Tek sorun karbüratör ayarı. Motor karbüratörlü olduğu için kışın soğukta çalıştırmak epey zor oluyor. Bunun için kışın ayrı yazın ayrı karbüratör ayarı yaptırırsan rahat çalışır

O zaman şöyle mi olacak?
Antalya'dan yola çıktınız, Gece Afyon'a geldiniz. Afyon'un gece soğuğunu bilen bilir.

Afyon da karb. ayarı yapmak mı gerekiyor? :)

kalidor
10 Ocak 2018, 20:27
akü kutup başlarını ilk önce hafif sıcak suyla temizle ve öyle çalıştırmayı dene...baktın olmuyor start oluyor ve sonra stop ediyorsa; rölantiyi hafif yükselttir. Bir de bu soğuk aylarda kutup başlarına vazelin sür. Bunlarda olmuyor ve gazı her kestiğinde motosiklet stop ediyorsa eğer konjektör arızası vardır.

BLUERAY
10 Ocak 2018, 20:44
Marka model sormaksızın yazıyorum, genel kaidelerdir.

Aküyü biyere ver tam şarz yapsınlar biiiir

Motoru çalıştırmadan önce farını açma ikiiii

Bujini sök güzelce temizle, olacak gibi değilse NGK ile değiştir üüüüüç

Rolantini 1800-2000 aralığına yükselt dööööört

İlk çalıştırmada jikleni aç, on saniye kadar kadar hafif gaz jikleye yardımcı ol patırdamasını engelle beeeeş...

Ahanda bu kadar. Gerisi sana değil servise kazandırır. 10C' soğuk değil serinliktir. Akünde yeterli gerilim var ve bujin sağlamsa tek marşta alır hafif gaz ile ısınıncaya kadar yola çıkacak hale gelirsin.

bursagsli
11 Ocak 2018, 11:44
O zaman şöyle mi olacak?
Antalya'dan yola çıktınız, Gece Afyon'a geldiniz. Afyon'un gece soğuğunu bilen bilir.

Afyon da karb. ayarı yapmak mı gerekiyor? :)

hayır. Yazın yapılan hava-yakıt karışımı kışın motor zor çalışmasına sebep oluyor. İlla ki ayara gerek yok jikleyi çekip motoru çalıştır. Hafif elinle gaz ver. Zaten motor hafif ısınınca stop etmez. Ha ben kışın tek marşta çalışsın dersen karbüratör ayarı şart olur. Yaz kış motor zor çalışıyorsa subaplar sıkıdır

frankestayn1
11 Ocak 2018, 12:59
Arkadaşlar değerli cevaplarınız için teşekkür ederim. Pazar günü bilen bi abimin yanına götüreceğim. Motorun aküsünü zayıflamış şuan stop etme sorunu yok ama ayak marşı ile çalışıyor. Çalışınca jigleyi açıp ısınmasını bekliyorum öyle biniyorum ki 2 3 gün dokunmayacağım motora aküsüne bakacağız olmaz ise yeni Akü alacağım.