PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Teknoloji ve Otomotiv Alanında Gümrük Vergisi Kaldırıldı

ayzek
06 Ocak 2018, 23:06
Yurt dışından alış veriş yapan son kullanıcıların en büyük dertlerinden bir tanesi olan gümrük vergisi artık belirlenen alanlarda ve kategorilerde alınmayacak. Burada bizi en çok ilgilendiren kısmın ise teknoloji kategorisinin de içinde yer alması.

Teknoloji Alanındaki Ürünler Artık Gümrüksüz mü ?

Burada önemli bir soru işaretimiz var; Teknoloji alanında yurt dışından bir alışveriş yaparken yüksek ücretlerden dolayı gümrüğe takılıyor ve vergisini ödememiz konusunda kargo firmaları iletişime geçiyordu. Şimdi teknoloji alanında büyük bir rahatlama gerçekleşecek. Ancak içeriği yasak olan ürünler yine gümrüğe takılacak.

Mesela 500 gram üstü drone siparişi verdiğinizde bu sefer fiyattan dolayı değil, içerikten dolayı gümrükte kalacaksınız. O yüzden bu aradaki ince çizgiyi iyi tutturmak lazım. Hatırlarsanız bir kaç ay öncesine kadar gümrük vergisi 30 euronun üstünde olan tüm ürünlere uygulanmaya başlanmıştı.

Teknoloji kategorisinden vergi alınmıyor olması ise gerçekten müthiş bir haber. Henüz kategori bazında hangi ürünlerin getirilebileceği konusunda detaylar ortaya çıkmadı. Teknoloji kategorisi deniliyor ancak bunun altında olan yüzlerce kategoride hangi ürünler yasaklı bunu da araştırıyoruz.

2022 Yılına Kadar Serbest

Alınan karara göre otomotiv, teknoloji, OLED göstergeler, LCD modüller, elektrik iletkenleri, fiber optik ürünler, elektronik devre kartları, yeniden şarj edilebilir lityum polimer bataryalar, endüstriyel robot ürünleri, cep telefonu görüntüleme sistemleri ve optik sürücü içeriklerinin hiç birisinden 2022 yılına kadar vergi alınmayacak.

Mesela bu karar öncesinde yurt dışından 2000 TL'ye laptop satın almıştınız. Bu ürün gümrüğe takıldıktan sonra 30 Euro üstü olduğu için ortalama 300 - 400 TL civarında bir vergi ücreti çıkıyordu. Eğer kategoriye bilgisayarlar ve OEM parçalar da dahilse şimdi bu vergiyi ödemeden rahatlıkla alışverişlerimizi gerçekleştirebileceğiz.

Söz konusu bu durum İthalat Rejimi Kararına Ek Karar adı altında Bakanlar Kurulu Kararı ile mükerrer Resmi Gazete'de yayınlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. Bu haberden sonra artık yurt dışından alışveriş yapacak olan kullanıcılar için yeni bir sayfa açıldı diyebiliriz. Hayırlısı olsun şimdiden..

Önemli Not: Bir yandan da bu değişikliğin altında Amazon'un Türkiye'ye geliş sebepleri de yatıyor. Zaten Türkiye'de faaliyete geçecekleri açıklanmıştı. Ancak net bir tarih verilmiyordu. Parçalar şimdi daha iyi yerine oturmaya başladı..

Henüz resmi gazetede denk gelmesemde böyle bir uygulama piyasayı epey rahatlatacak gibi..

https://pchocasi.com.tr/teknoloji-otomotiv-alaninda-gumruk-vergisi-kaldirildi/

papazkemal
06 Ocak 2018, 23:10
Doğruysa süper, ama devlet buna fazla dayanamaz ve iptal eder

K121L
06 Ocak 2018, 23:13
Kızıl bunu beğendi :cat:
Bu iş resmiyet kazanırsa güzel olur , SSD ye ihtiyacım vardı.

'-'
06 Ocak 2018, 23:20
"Merkez Bankası verilerine göre 22 Aralık’ta 88.7 milyar dolar olan brüt döviz rezervi, 29 Aralık itibarıyla 84.1 milyar dolara geriledi."

fkambay
06 Ocak 2018, 23:38
Güzel bi haber

Şöyle motosiklet satışlarında otv kaldırıldı diye bi haber çıkarsa birgun avazım çıkana kadar bağırırım vallahi. ..

yusufkalaz
07 Ocak 2018, 00:14
Link'deki haberi tekrar okudum fakat anlayamadım,şimdi ben 300$ lık bir ekran kartına vergi vericek miyim ?

birbilent
07 Ocak 2018, 04:02
paypal ödeme sisteminin olmaması büyük sorun hala..

mgora
07 Ocak 2018, 05:52
Benim anladığım mesela bir ürünü ithal ederken %5 gümrük vergisi + %18 kdv ödeniyordu.
Bu %5 kalkacak , olay sadeceleşecek.Denetim artacak.
Bence Bu sene vergisini düzgün verenleri biraz rahatlatacak vergisini düzgün vermeyenleri sıkıştıracak kararlar gelecek.
Hükümetin ilk yılları olsa belki işe yarardı ama mevcut durumda bence düzelme sağlamayacak.

mustick
07 Ocak 2018, 09:27
Link'deki haberi tekrar okudum fakat anlayamadım,şimdi ben 300$ lık bir ekran kartına vergi vericek miyim ?

Gümrük vergisi ödemeyeceksin. KDV'sini ödeyeceksin.

CrazyBullet
07 Ocak 2018, 09:43
beyler sanırım ticaret amaçlı işlemler için geçerli, gerçek olmayacak kadar güzel bir haberdi.

osiosborn
07 Ocak 2018, 10:05
Yüce devletimiz bindiği dalı kesmez. Bir yerden kaldırdıysa öteki yere misliyle eklenmiştir.

Thracian
07 Ocak 2018, 10:17
Bence hiç heveslenmeyin bu olay ithalatçı firmalar içindir.Fiyatlar ucuzlayacak diye de sevinmeyin firmalar aradaki farkı fark ettirmeden cep eder.

brody
07 Ocak 2018, 12:22
Ek kararın linki :
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/12/20171231M4-1-1.pdf

Riptalon
07 Ocak 2018, 12:25
Milletvekilinin biri ticarete başladı herhalde.

artemis99
07 Ocak 2018, 12:47
Boşuna heveslenmeyin konu ithalat ile alakalı, bireysel olarak posta yolu ile gelen kişisel ürünleri kapsamıyor. Birey olarak ithalat yapmıyoruz 30Euro limiti halen geçerli. Vergi kalktı deyip yurtdışından bol bol elektronik malzeme siparişi vermeyin, sonra üzülürsünüz.
Bizi ilgilendiren kısmı AB üyesi ülkeler haricindeki ülkelerden ithal edilen motosikletlere gelen %20 lik Gümrük vergisi kalktı mı kalkmadı mı? Kalkmadığına göre ne desek boş.

yusufkalaz
07 Ocak 2018, 13:11
Gümrük vergisi ödemeyeceksin. KDV'sini ödeyeceksin.

Abi şimdi amazondaki 187€'luk 1050Ti için ben ne kadar veririm ?

'-'
07 Ocak 2018, 13:15
amazon toplam maliyeti verir

artemis99
07 Ocak 2018, 13:23
Abi şimdi amazondaki 187€'luk 1050Ti için ben ne kadar veririm ?

Amazon vergi vs için ayrıca sizden ücret alır o da yaklaşık %18-20'dir. Amerikadan geliyorsa %20+shipping Avrupa'dan geliyorsa %18+shipping eklenir. 1050Ti Türkiye satışı 220USD+kdv falan. Yani çok ucuza mal etmiyorsunuz. Bilgisayar ürünleri çok hesaplı olmuyor.
Bak vatanda daha ucuz bile http://www.vatanbilgisayar.com/asus-geforce-ex-gtx1050ti-4g-gddr5-128bit-dx12-nvidia-ekran-karti.html 845TL kdv dahil.

yilmazozkan
07 Ocak 2018, 14:00
Gümrüksüz alışveriş sınırı 30€'ya düşürülmeden 1 ay önce de 75€'dan 150€'ya çıkarılacak deniyordu. Sonu öyle olmaz umarım :)

'-'
07 Ocak 2018, 14:22
para yok!

"Minsky’nin birkaç önemli öngörüsü vardı:
- Uzun süren büyüme dönemlerinde, şirketler ve kişiler gittikçe daha büyüyen riskler alırlar.
- Daha çok gelir elde etme adına risk alanlar arttıkça, ekonomik yıkım yaklaşıyor demektir.
- Borçlarını kârlarıyla ödeyemeyen şirketler veya gelirleriyle ödeyemeyecek duruma düşen kişiler, gittikçe daha fazla borçlanırlar..."

watercolours
07 Ocak 2018, 15:12
Devlet baba vatandaşın cebinden daha az çıkacak uygulama yapmaz. Zenginlerden biri yine ihya olacak herhalde.
Bu arada, madem bu yasayla ithalatçılar ürünleri daha ucuza ithal edecek, bu maliyet düşüşü fiyatlara yansıyacak mı? Pek sanmıyorum açıkçası.

mustick
07 Ocak 2018, 16:44
Yerli üreticiyi korumak için motosiklete ilave gümrük vergisi getirmemişler miydi? Teknoloji ve otomotiv alanında kaldırılan gümrük vergisi kimi korumak için yapılmış acaba?

yusufkalaz
07 Ocak 2018, 16:49
Amazon vergi vs için ayrıca sizden ücret alır o da yaklaşık %18-20'dir. Amerikadan geliyorsa %20+shipping Avrupa'dan geliyorsa %18+shipping eklenir. 1050Ti Türkiye satışı 220USD+kdv falan. Yani çok ucuza mal etmiyorsunuz. Bilgisayar ürünleri çok hesaplı olmuyor.
Bak vatanda daha ucuz bile http://www.vatanbilgisayar.com/asus-geforce-ex-gtx1050ti-4g-gddr5-128bit-dx12-nvidia-ekran-karti.html 845TL kdv dahil.

Sağ olasın abi,ben 500-600 liraya falan getirtebilirsem karlı olur diye düşünmüştüm.

M.balibey
07 Ocak 2018, 22:23
Birde şu pttdeki insanların tavrı değişse güzel olacak. Çok alışveriş yapıyorum diye pttden almaya gidiyorum. Sanki borç para isteme gitmişim gibi 11.30da öğle tatiline çıkarlar. Off ne çok şey alıyorsun çok zor oluyor bize tavırları vs insana la havle çektiriyor.Şu sıralar birde artık ptt bu tarz gönderileri almayacak demeye başladılar.

F54
07 Ocak 2018, 22:33
zengini daha da zengin etmek için yapılmış bi indirim olmuş bu elektronik parça ticareti yapan yaşadı

Sj's
07 Ocak 2018, 23:02
Bu durum aslinda kanundan once de yururlukte olmasa da yuruyordu. Ben 2 senedir elektronik, plastik, delrin, civata vb tum ihtiyaclarimda yurtidisindan getirdigim urunler icin vergi odemedim.

Taner YILMAZ
08 Ocak 2018, 03:02
Bence hiç heveslenmeyin bu olay ithalatçı firmalar içindir.Fiyatlar ucuzlayacak diye de sevinmeyin firmalar aradaki farkı fark ettirmeden cep eder.

Beyaz eşyada KDV'yi %8'e indirmiştir devlet ama etiketlerde indirimi görmemiştik.